• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowa droga do centrum Gdańska jednak dla pieszych

Krzysztof Koprowski
30 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Brama Nizinna ma być dostępna tylko dla pieszych i rowerzystów, ale dotarcie na Wyspę Spichrzów byłoby najwygodniejsze planowanym w pobliżu mostem. Brama Nizinna ma być dostępna tylko dla pieszych i rowerzystów, ale dotarcie na Wyspę Spichrzów byłoby najwygodniejsze planowanym w pobliżu mostem.

W dyskusji o przeniesieniu ruchu samochodów z Bramy Nizinnej na nowy most nie mówiło się nic o pieszych. Miejscy urbaniści przy rozpatrzeniu uwag do planu zagospodarowania zasugerowali nawet wprost, by ci nadkładali drogi. Po naszej interwencji przekonują, że był to skrót myślowy, a jeśli będzie trzeba, na potrzeby pieszych wykorzystana zostanie rezerwa terenowa.Czy na nowym moście obok Bramy Nizinnej powinien być chodnik?

O tym, że Brama Nizinna zobacz na mapie Gdańska nie powinna dalej być wykorzystywana do prowadzenia ruchu samochodowego, mówi się od wielu lat.

Dlatego też planuje się utworzenie nowej drogi zobacz na mapie Gdańska w śladzie dawnego mostu kolejowego i jednocześnie w rezerwie tzw. ul. Nowej Chmielnej. Ta planowana ulica ma natomiast stanowić docelowo łącznik drogowo-tramwajowy między Podwalem Przedmiejskim zobacz na mapie Gdańskawęzłem Czerwony Most zobacz na mapie Gdańska i jednocześnie pełnić funkcję głównej ulicy południowej części Wyspy Spichrzów.

Czytaj też: Artykuł z 2010 r.: Czerwony Most, czyli centrum Gdańska za 20 lat

Tylko czy tak samo patrzą na to miejscy urbaniści? W rozpatrzeniu uwag, które wpłynęły do projektu planu zagospodarowania dla dworca Kłodno (plan nie zawiera terenów dawnego mostu kolejowego, ale obejmuje obszar tuż obok), traktują oni Nową Chmielną jako arterię z priorytetem ruchu aut i tramwajów.

Gdyby na nowym moście zabrakło chodnika, piesi mieliby na Wyspę Spichrzów najdalej, bo jako jedyni pokonywaliby okrężną trasę. Gdyby na nowym moście zabrakło chodnika, piesi mieliby na Wyspę Spichrzów najdalej, bo jako jedyni pokonywaliby okrężną trasę.
- Dawny most kolejowy jezdnią z wbudowanym torowiskiem będą mogły przekraczać jedynie samochody i tramwaje, zaś piesi i rowerzyści będą przybywać do Śródmieścia inną trasą, przez Bramę Nizinną (gdzie wykluczony ma być ruch kołowy) - pod taką odpowiedzią podpisali się Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta miasta ds. polityki przestrzennej, Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska oraz Wiesława Szermer, kierownik Zespołu Urbanistycznego Śródmieście w BRG.
Po publikacji rozpatrzenia uwag skontaktowaliśmy się z BRG, by zapytać, czy będziemy mieli powtórkę z ul. Nowej Wałowej (ks. Jerzego Popiełuszki) zobacz na mapie Gdańska, gdzie także zabrakło chodnika w najbardziej kluczowym miejscu - wprawdzie nie nad wodą, ale nad torami kolejowymi.

Czytaj też: Nowa Wałowa wizytówką dzielnicy dla samochodów

Nowy wjazd do centrum miasta odbywać się ma ul. Nową Chmielną, biegnącą w śladzie dawnego mostu kolejowego, która połączy Czerwony Most z Podwalem Przedmiejskim. Nowy wjazd do centrum miasta odbywać się ma ul. Nową Chmielną, biegnącą w śladzie dawnego mostu kolejowego, która połączy Czerwony Most z Podwalem Przedmiejskim.
- To skrót myślowy, który został błędnie zapisany - zapewnia Edyta Damszel-Turek, dyrektor BRG - Chodzi o to, że może się okazać potrzebna budowa nowej konstrukcji dla przeprowadzenia ruchu pieszego. Nic nie jest jednak przesądzone i sama rezerwa terenowa pozwala na wprowadzenie chodnika.
Kilka dni po tej wypowiedzi w uwagach do projektu zamieszczone zostało też sprostowanie, z którego wynika, że w śladzie dawnego mostu kolejowego dopuszczony będzie także ruch pieszy - po dostosowaniu obecnej infrastruktury do potrzeb wszystkich użytkowników.

Sprostowanie rozpatrzenia uwag do planu dla rejonu dworca kolejowego Kłodno. Sprostowanie rozpatrzenia uwag do planu dla rejonu dworca kolejowego Kłodno.
O tym, że niezależnie od wytycznych planistów piesi zyskają swoją przestrzeń, zapewnia także Urząd Miejski.

- Dokumentacja techniczna, którą planuje się zlecić do wykonania, określi potrzeby terenowe oraz najkorzystniejsze rozwiązania techniczne. Dopiero na jej podstawie będzie można podać m.in. koszty i terminy realizacji. W zakresie robót planuje się wykonanie chodnika - mówi Michał Piotrowski z referatu prasowego, przytaczając dane z Wydziału Programów Rozwojowych UMG.
Jeżeli wszystko pójdzie po myśli urzędników, budowa nowego połączenia Śródmieścia z Olszynką powinna ruszyć jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Jest szansa na budowę chodnika i drogi rowerowej na moście wantowym

Rozbiórka budynków dworca Kłodno. Materiał z marca ub. r.Kontynuacja ul. Nowej Chmielnej w kierunku ul. Toruńskiej zobacz na mapie Gdańska może się także okazać nieodległą przyszłością - oczywiście w pierwszym etapie bez tramwaju.

Teren dawnego dworca Kłodno zobacz na mapie Gdańska został nabyty w 2014 r. przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort, który przymierza się tutaj do budowy osiedla i to m.in. dlatego tworzony jest nowy plan zagospodarowania.

Do jego projektu wpłynęło aż 45 uwag, z czego pozytywnie rozpatrzono m.in. wpisanie dodatkowych obligatoryjnych linii zabudowy, czyli miejsc, gdzie obowiązkowo musi stanąć ściana budynku, braku możliwości budowy podwyższonych parterów usługowych czy eliminacji różnic poziomów wejścia do lokali handlowo-usługowych kosztem chodnika.

Wśród uwag odrzucono także dwie z pięciu złożonych przez Invest Komfort - o możliwości stosowania ogrodzeń ogródków przydomowych poza liniami zabudowy oraz czasu minimalnego nasłonecznienia mieszkań i przesłaniania budynków.

Kolejne dwa wnioski uznano tylko częściowo - liczenia bilansu zieleni przydomowej, sposobu lokalizowania parkingów, a ostatni w pełni - zniesienia obligatoryjnych parametrów nowego kanału, łączącego wody Nowej i Starej Motławy.

Wizja zespołu pracującego pod kierownictwem arch. Stanisława Fiszera z 2006 r. W projekcie planu zagospodarowania wyeliminowano z niego m.in. budynek na placu od strony Starej Motławy oraz budynek po drugiej stronie rzeki. Wizja zespołu pracującego pod kierownictwem arch. Stanisława Fiszera z 2006 r. W projekcie planu zagospodarowania wyeliminowano z niego m.in. budynek na placu od strony Starej Motławy oraz budynek po drugiej stronie rzeki.
Nadal w projekcie planu podtrzymano zapisy, będące przeniesieniem wizji sprzed prawie dekady w zakresie tzw. Placu Wodnego zobacz na mapie Gdańska, z którego ma rozpościerać się widok na punktowce zobacz na mapie Gdańska po drugiej stronie Motławy (pierwotnie postulowano na placu także budynek-dominantę, a przed punktowcami dodatkowy budynek) oraz stopniowego zwężania się szerokości ul. Nowej Chmielnej w kierunku północnym, co odbije się szerokością chodnika (dopuszcza się zawężenia chodnika w północnej części do zaledwie 2 metrów szerokości).

Nie uznano też wniosków w zakresie obniżenia parametrów nowej zabudowy, o co wnioskowali m.in. mieszkańcy pobliskiego osiedla Kamienic nad Motławą zobacz na mapie Gdańska.

Zgodnie z procedurą planistyczną, po wprowadzeniu do projektu planu wszystkich pozytywnie rozpatrzonych uwag, będzie on za kilka tygodni ponownie wyłożony do wglądu i poddany konsultacjom z mieszkańcami.

Czytaj też: Budowa Forum Gdańsk: piesi w potrzasku

Miejsca

Opinie (74) 7 zablokowanych

 • a rowerem mam tam przefrunąć? (8)

  jak zwykle zapomnieli

  • 36 75

  • Oczywiście!

   ...i to z pierwszeństwem, bo rowerzyści zawsze je mają prawda?

   • 30 19

  • Naucz się czytać

   • 16 8

  • (4)

   tylko błagam, nie jednostronny koszmarek drogi dla rowerów w chodniku
   tylko obustronne PASY rowerowe, jak w Kopenhadze. to tańsze (mogą być wązkie), to działa, to bezpieczniejsze,

   • 16 21

   • (3)

    wązki? a może wąski? nie jestem poliglotą ale to chyba nie po naszemu.
    Rowery, rowery,rowery może trochę rozwagi w stosunku do rowerów, może kształcenie dla rowerzystów którzy zapomnieli że rower nie jest ważniejszy niż samochód osobowy, traktor, czołg ciężarówka a przede wszystkim pieszy człowiek.
    To co robią rowerzyści na ścieżkach rowerowych, przejazdach przez przejścia dla pieszych woła o pomstę do nieba !

    • 19 14

    • Mów o sobie ty pisowski blacharzu. Tylko uważaj zanim ta blacha ci do d*py przyrośnie

     • 1 5

    • Nie jest ważniejszy niż pieszy - zgadzam się w 100%. Ale na 100% jest ważniejszy od samochodu osobowego, bo: (1)

     - nie stoi w korkach trując spalinami
     - nie hałasuje
     - nie powoduje konieczności asfaltowania miasta.

     Dla samochodów potrzeba tego asfaltu i powierzchni przez niego zajętej 10 razy więcej i ciągle mało parkingów i dróg.

     • 1 0

     • Nie hałasuje?

      To chyba kolega ma ze słuchem problemy. Rowerzyści dzwonią dzwonkami i klną na przechodniów, nawet tam, gdzie nie ma ścieżek rowerowych.

      • 1 0

  • zmień pampersa

   • 5 9

 • Miasto lubi zmieniać plany tak jak teraz na Migowie i Jasieniu (7)

  Planując pod dewelopera budowę drogi i mostu nad Potokiem Siedlickim. Skandal bo mieszkańcy kupując mieszkania robili to z przekonaniem o innym przebiegu planowanej drogi. Teraz miasto chce puścić skrót z Migowa na Jasień puszczając ogromny ruch w małe uliczki osiedlowe!!!

  Prezydent nadal w kieszeni deweloperów?

  • 52 25

  • nie rozumiesz życia (1)

   Nie odzywaj się pisowcu...

   • 9 31

   • i po co odpowiadasz sam do siebie?

    • 12 3

  • Którędy (4)

   Będzie przebiegał skrót z Migowa na Jasień? Od tramwaju prosto przy kościele czy na prawo w Myśliwską do PKM? Mieszkam tu a nic o tym nie słyszałem

   • 7 1

   • No właśnie, jak? (2)

    • 5 1

    • (1)

     gościu chyba ostatnie 20 lat siedział w piwnicy że traktuje budowę Nowej Bulońskiej jako jakaś nagłą nową zmianę planów :)

     • 22 4

     • nowa bulonska

      To raczej nie bedzie "osiedlowa uliczka"

      • 1 1

   • którędy

    wcale nie chodzi o Nową Bulońską, która będzie - może - budowana dopiero za rok. Chodzi o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego robione najwyraźniej pod nabywcę gruntu (developera) w okolicy Potoku Siedlickiego, między ulicą Kraśnięta, Osiedlem Klimaty, ulicą Myśliwskie Wzgórze i Morenowe Wzgórze. Planowana jest droga pod oknami istniejącego osiedla, która ma być wpuszczona w małą uliczkę z domkami jednorodzinnymi. Tylko po co, skoro doskonałym połączeniem Migowa z Jasieniem jest ul. Myśliwska i Jasieńska. Gdy kupowaliśmy tu mieszkania (nie tak dawno, bo jakieś 3 lata temu) obowiązywał inny plan zagospodarowania. Droga miała przebiegać zupełnie inaczej, więc niech nikt nie krytykuje, że wiedzieliśmy w co się pakujemy. Prawda, wiedzieliśmy. Ale nie sądziliśmy że miasto zechce nas zrobić w konia.

    • 0 0

 • nie ważne co zrobią (6)

  I tak połowa ludzi będzie niezadowolona. Brama nizinna dla pieszych i rowerzystów? Dla mnie super. Ale wzdłuż nowej drogi też powinien być chodnik i ścieżka bo nie każdy pieszy może pozwolić sobie na zwiedzanie gdy się śpieszy. A czemu ścieżka? Bo cykliści są różni. I już widzę jak jeden z drugim pchają się między samochodami. Więc ścieżka by nie potegowac napięć w szczycie. Jak powstanie tylko droga dla samochodów to znów wymyśla kretynski absurd drogowy A piesi i tak będą szli na skróty...

  • 71 12

  • w usa (5)

   Nie ma pieszych tylko same ulice i jakos nikt nie robi z tego problemu

   • 5 18

   • wystrzelali? a to dzicy barbarzyńcy...

    • 8 4

   • Tak się rodzą plotki o utopijnych pastwach, a wystarczy streedview odpalić żeby zobaczyć pieszych na chodnikach

    • 7 3

   • Co za bzdura

    • 4 3

   • w usa na peryferiach bywają ulice bez chodników (1)

    budżet USA nie wystarcza na utrzymanie obecnej przewymiarowanej infrastruktury drogowej tworzonej z myślą wyłącznie o ruchu samochodów.

    Obecne pokolenie Amerykanów ma przewidywaną długość życia krótszą niż poprzednie.

    Przypadki otyłości i cukrzycy typu II zdarzają się już wśród nastolatków wożonych samochodami rodziców do szkoły.

    Nie musimy powtarzać ich błędów i brnąć w ślepą uliczkę niezrównoważonego rozwoju

    • 8 3

    • Model skandynawski? Dwa wątki niżej ktoś wspomniał o Danii.

     Nie podał co prawda źródła danych, ale nawet po pobieżnej lekturze w sieci różnych materiałów odnośnie takiej np. Kopenhagi stwierdzam, że temat wart rozważenia...

     • 4 1

 • nie od dziś wszak wiadomo, że gdańscy piesi umieją latać.... (6)

  chodników brak albo tak dziurawe, że się iść nie daje. a nowe inwestycje typu most wantowy, nowa wołowa z nowym mostem przy stoczni itp to potwierdza...

  • 58 15

  • Od kilku lat robią po kilkadziesiąt km chodników rocznie (5)

   porównaj sobie np z Gdynią gdzie jest wielokrotnie mniej

   http://www.drmg.gdansk.pl/articles.php?cat_id=13

   • 6 6

   • brzydko tak łgać (3)

    to gdzie masz chodnik na moście wantowym, albo w tunelu pod Martwą?

    czy może jak na Misiu - "najbliższy czynny chodnik we Wrocławiu"

    • 11 5

    • Po co Ci chodnik na moście wantowym i w tunelu?

     • 6 9

    • Budowa chodnika w tunelu bylaby tak droga, ze taniej jest puscic tam calodobowy prom lub autobus (1)

     Pamietajmy, ze aby dodac do tunelu nawet tylko 1m, koszty rozna wykladniczo, bo to w przekroju ma mniej wiecej kolo. Narysuj sobie kolo o promieniu x, a potem o promieniu 0,5m wiekszym. Zobaczysz, jak calosc sie powiekszyla.

     • 1 2

     • 75cm chodnika z każdej strony JEST

      do tego zarówno na moście jak i w tunelu pasy są bardzo szerokie - szersze, niż wynika z klasy eksploatacyjnej. Oczywiście żeby nie było tak prosto, w tunelu chodnik musiałby mieć osobny ustrój - czyli np. znajdować się za szpalerem słupów połączonych barierami energochłonymi.

      • 1 0

   • a co ma do tego dużo mniejsza Gdynia? w której buduje się nawet estakady rowerowe tak na marginesie:-)

    a i nie widziałem poza estakadą inwestycji bez chodnika...

    • 1 1

 • niepotrzebne dodatkowe koszty z powodu pieszych (10)

  Jak piesi nie chcą za dużo chodzić to niech kupią sobie samochody, a nie wymagają dodatkowych inwestycji i narażają budżet miasta.

  • 16 76

  • (8)

   Jak na razie to właśnie inwestycje dla samochodów najbardziej obciążają budżet miasta. Jak tak Ci zależy na publicznych pieniądzach to przesiądź się na rower.

   • 23 7

   • w przeciwieństwie do pieszych i rowerzystów posiadacze samochodów płacą podatki na budowę i utrzymanie dróg (7)

    nic nie słyszałem o tym żeby piesi i rowerzyści płacili podatki na utrzymanie i budowę chodników i ścieżek rowerowych

    • 11 28

    • To się dokształcić (1)

     Podatki na budowę dróg w mieście pochodzą z PIT, nie z akcyzy - na miejskie drogi i chodniku płacą wszyscy mieszkańcy.
     A do rozliczeń, to dla przykładu w 2008 Dania podjęła inicjatywę opracowania metodologii analizy kosztów i korzyści wynikających z budowy infrastruktury rowerowej. Obliczono koszty i korzyści wynikające z ruchu rowerowego zarówno dla społeczności jako całości, jak i dla samego rowerzysty. W równaniu uwzględniono takie czynniki jak koszty transportu, bezpieczeństwo, komfort, markę miasta, rozwój turystyki, czas transportu i zdrowie. Po uwzględnieniu wszystkich tych czynników okazało się, że każdy kilometr przejechany rowerem przynosi społeczeństwu zysk netto w wysokości prawie 0.68 PLN (org. 1,22 DKK), jednocześnie każdy kilometr przejechany samochodem oznacza dla społeczności straty netto w wysokości 0.38 PLN (org. 0,69 DKK).

     • 21 10

     • Możesz podać źródło tych danych?

      Link do strony na przykład...

      • 5 3

    • w przeciwieństwie do pieszych i rowerzystów posiadacze samochodów płacą podatki na budowę i utrzymanie dróg (1)

     To ile wplacilesz tych podatkow ??? ciekawe czy by stsarczylo na jeden krawężnik z tego co na wykazales w PIT.
     Podatniku jak masz jaja to wrzuc skan z ostatniego PIT a, niech inni zobaczą ile ty płacisz na te drogi i utrzymanie .

     • 20 6

     • Po pierwsze to nie mówisz tylko piszesz.

      Po drugie nie piszesz jak jest tylko zadajesz gimbusiarskie pytania.

      • 3 10

    • (2)

     Jeśli myślisz, że podatek drogowy (z paliwa, itp.) idzie na drogi to się mylisz, w ustawie masz, że minimum 18proc. ma iść na drogi, nie wiem jak w gdańsku ale samorządy przeważnie wydają ok 25 proc.
     Druga sprawa, że samochody zanieczyszczają powietrze, które pieszy musi później wdychać.

     • 13 2

     • czyli podatek drogowy idzie na drogi (1)

      • 3 9

      • podatek drogowy idzie na krajowe i autostrady

       a miejskie idą z PIT i CIT

       • 8 5

  • Hahahah

   Troll

   • 1 4

 • Jak w ogóle w XXI wieku... (8)

  ... można planować drogę w mieście bez uwzględnienia ruchu pieszych i rowerzystów?!
  Aa.. BRG.. wszystko jasne.

  • 79 9

  • normalnie to bardzo rozsądne posunięcie (5)

   Piesi i rowerzyści powodują korki tak samo jak autobusy. Eliminacja tych elementów poprawia płynność ruchu na czym korzysta całe miasto.

   W miejscu chodników i ścieżek rowerowych można budować miejsca parkingowe których zawsze jest za mało.

   • 4 26

   • (1)

    Z takim idiotycznym podejściem to parkingów faktycznie będzie zawsze za mało.

    • 19 6

    • Na co Ci parkingi w miejscach gdzie na pieszo nie podejdziesz? Będziesz musiał iść po ulicy, a wtedy to dopiero będziesz powodował korki.

     • 7 2

   • słaba prowokacja (1)

    • 14 5

    • Ano... Żeby prowokacja była udana, to musi być chociaż częściowo wiarygodna. Tutaj gość trochę przegiął, bo nikt nie może być aż tak głupi, by mieć takie poglądy. Więc od razu widać, że troll.

     • 12 6

   • Kolejna blaszana hiena z PiS-u się odezwała

    • 0 2

  • a no można (1)

   bo są różne drogi, ale domorośli "urbaniści" są zawsze najmądrzejsi, bo się naoglądali obrazków w internetach

   • 3 8

   • czy będzie to autostrada? nie

    czy będzie to droga ekspresowa? nie
    czy będzie to droga między wioskami? nie
    czyli chodnik jest oczywistym elementem.

    • 3 0

 • no i po bastionach.... (2)

  • 21 15

  • w Kraku nie żalują, że mają Planty

   • 6 4

  • Bastionow nikt nie bedzie niwelowac. Tylko na dobre im wyjda nowe inwestycje i setki nowych mieszkancow w tamtym rejonie.

   • 8 4

 • (2)

  A propos mostów. Przebudujcie Most Zielony! To betonowe szkaradztwo nijak nie pasuje do miejsca przy Trakcie Królewskim.

  • 21 13

  • Wątpię, żeby reporterzy przebudowali Ci most, zgłoś się do budynia.

   • 11 4

  • W przyszłości ma być zwodzony.

   • 3 2

 • Po naszej interwencji... (1)

  jak napisał red. Koprowski. No, bez red. Koprowskiego i jego inwencji nie dałoby się żyć w tym mieście.

  • 20 15

  • Koprowski - wiadomo...

   Wybitny "urbanista", znawca komunikacji (tramwajolog), wybitny filozof i przewodnik prostego ludu.

   • 2 8

 • ? (1)

  A gdzie tam tramwaje.

  • 15 9

  • wzdluz chmielnej

   • 4 4

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane