Nowe biurowce na Dolnym Mieście

Deweloper związany z producentem zupek błyskawicznych przymierza się do przebudowy jednego skrzydła dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku. We wnętrzu mają powstać biura i sklepy. Po sąsiedzku zobacz na mapie Gdańska firma odzieżowa LPP przymierza się do budowy czterech biurowców.Czy Dolne Miasto ma szansę stać się nowym centrum biurowym Gdańska?

Zobacz wyniki (786)
W budynku dawnej Królewskiej Fabryki Karabinów, przy ul. Łąkowej 35/38 zobacz na mapie Gdańska, od zakończenia II wojny światowej do lat 90. XX wieku, mieściły się zakłady futrzarskie.

Ten budynek ma dziś dwóch właścicieli. Nie tworzą oni jednak spółki, lecz do każdego z nich należy inny fragment obiektu. Większa część jest w posiadaniu Marcina Krzemińskiego, który prowadzi w niej szpital weterynaryjny. Natomiast jedno skrzydło budynku należy do firmy VT Development, która ma swoją siedzibę w Łęgowie, dokładnie pod tym samym adresem, co znany producent azjatyckich zupek - firma Tan Viet. Kilka lat temu ten sam deweloper wygrał konkurs na zagospodarowanie Wielkiej Zbrojowni, ale ostatecznie jednak nic z tych planów nie wyszło.

Teraz VT Development przymierza się do przebudowy swojej części Fabryki Karabinów. Pod koniec czerwca firma otrzymała pozwolenie na prace, które zamierza wykonać w dwóch etapach. Pierwszy obejmuje usunięcie (rozbiórkę) zewnętrznego szybu windowego, usunięcie ścian działowych i instalacji wewnętrznych, osuszanie ścian, renowację elewacji, wykonanie izolacji termicznej i przeciwwilgociowej ścian fundamentowych.

W drugim etapie budynek zostanie zaadaptowany do pełnienia funkcji biurowo-handlowych.

Kiedy rozpocznie się inwestycja?

- Prace wiążą się z dużymi kosztami, dlatego czekamy, aż pojawią się pierwsi chętni najemcy - mówi Krzysztof Sokołowski, dyrektor VT Development. - Aktualnie projekt jest dopracowywany i na razie trudno powiedzieć kiedy ruszy sama przebudowa.
Na działce należącej do VT Development znajduje się także supermarket Biedronka oraz budynek na zapleczu sklepu zobacz na mapie Gdańska.

Właściciel tej części dawnej Fabryki Karabinów, w której działa szpital weterynaryjny, nie planuje przebudowy swojego budynku.

Inaczej jest w przypadku spółki odzieżowej LPP, która ma swoją siedzibę przy ul. Łąkowej. Właściciel takich marek odzieżowych, jak Reserved, Cropp, Sinsay, czy Tallinder, zamierza w przyszłym roku ruszyć z budową biurowca o powierzchni 7,5 tys. m kw. Będzie to pierwszy z czterech budynków tego typu, jakie powstaną w tej okolicy dla LPP. Część z nich stanie w miejscu, gdzie do niedawna znajdowałą się siedziba Gdańskich Melioracji, przy ul. Łąkowej 35/38 (ten sam adres co Fabryka Karabonów, ale inny budynek)zobacz na mapie Gdańska. Miejska spółka, przeniosła się do biurowca Koga przy ul. Andruszkiewicza zobacz na mapie Gdańska na Stogach.

- Łączna powierzchnia użytkowa całego kompleksu biurowego, wraz z istniejącym budynkiem centrali znajdującym się w zrewitalizowanej dawnej fabryce tytoniu zobacz na mapie Gdańska, będzie wynosiła około 40 tys. m kw. - informuje Marta Chlewicka, rzecznik LPP.
Zapowiadane inwestycje wpisują się w ukończoną latem zeszłego roku rewitalizację części ulic Dolnego Miasta, w tym ul. Łąkowej. Miasto nie powiedziało jednak ostatniego słowa w sprawie tej dzielnicy. W planach jest pozyskanie prywatnego partnera, który przebuduje dawną zajezdnię tramwajowązobacz na mapie Gdańska.

Poznaj historię kościoła i szpitala na Dolnym Mieście. Materiał archiwalny

Opinie (142)

 • A basen ?

  • 36 30

 • Nie można odrestaurować?Po co kolejne nowoczesne kloce i 25m "apartamenty"?) Tyle biur już....kto tam będzie pracował jak młodzi dawno za granicą....

  • 69 53

 • A już potrzebujesz? Podać? :-)

  • 26 3

 • Ten golf dwójka

  wiekiem bardzo pasuje do otoczenia:-)

  • 35 16

 • Gdańskie Melioracje....

  ...wyniosły się z Łąkowej w zeszłym roku (na ul. prof. Andruszkiewicza, w okolicach Portu Północnego). Budynek na Łąkowej został rozebrany.

  • 37 0

 • Deweloper zwiazany z producentem zupek blyskawicznych ..!!! ) jadl duzo zup i dlatego domy buduje

  Mozna powiedziec iz te tlumy grubaskow ktore w markecie masowo kupuja zupki blyskawiczne wspieraja rozwoj miasta i biurowcow ! pieknie ........).Najzabawniejsze sa reklamy na zupkach blyskawicznych -Zupa jak domowa , Zupa jak u mamy ........a w srodku malutka saszetka z proszkiem chemicznym )

  • 41 16

 • To już teraz wiadomo, po co była ta rewitalizacja za publiczną kasę...

  • 42 37

 • co odrestaurować?

  nowe biurowce LPP staną na terenie pustych dzisiaj działek. Wcześniej stał tam budynek bodaj z lat 60. A budynek Fabryki Karabinów będzie remontowany o czym mowa w tekście.

  • 39 1

 • proponuje nową nazwe:

  "Królewska Fabryka Zupek Błyskawicznych"

  • 55 5

 • Gdańsk robi się środkowo europejskim centrum biznesu. firmy, hotele, biurowce...

  Szczurek a ty co robisz całymi dniami?

  • 60 18

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane