Fakty i opinie

stat

Nowy tramwaj na torach. Półroczne opóźnienie w dostawie Pesy Jazz Duo

Najnowszy artukuł na ten temat

Kup sobie tramwaj. Przewoźnik sprzedaje stare składy

Tramwaj do Gdańska dotarł na specjalnie przygotowanej lawecie.
Tramwaj do Gdańska dotarł na specjalnie przygotowanej lawecie. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Nocą z poniedziałku na wtorek dotarł do Gdańska pierwszy z 30 zamówionych przez Gdańsk tramwajów Pesa Jazz Duo. Podczas rozładunku nie obyło się bez drobnych kłopotów, tramwaj do ruchu zostanie wprowadzony za mniej więcej dwa tygodnie.Aktualizacja 2 sierpnia: po publikacji artykułu otrzymaliśmy wyjaśnienia od GAiT: tzw. harmonia nie została uszkodzona podczas rozładunku, zaś mocowanie osłony sprzęgu jest usterką, która zostanie uwzględniona w procesie odbioru technicznego i usunięta przez producenta.

Czy jesteś w stanie poznać, jakim typem tramwaju jedziesz?

tak, znam się na tym dość dobrze 63%
raczej nie, to dla mnie wiedza tajemna 37%
zakończona Łącznie głosów: 1579
Dostawa pierwszego tramwaju jest mocno opóźniona względem pierwotnego harmonogramu, który zakładał jego transport pod koniec ubiegłego roku lub na początku tego roku.

Według wyliczeń urzędników dotychczasowe opóźnienia w produkcji pojazdów dla Gdańska przełożą się na kary finansowe, które pozwolą na zamówienie jeszcze dwóch pojazdów ponad zakontraktowane 30 maszyn.

Ostateczna suma naliczonych kar będzie znana w momencie dostawy wszystkich tramwajów, ponieważ kary są naliczane osobno dla każdego pojazdu - 8,8 tys. zł za każdy dzień "poślizgu" w jego dostawie i 5,5 tys. zł za każdy dzień niedotrzymania terminu przygotowania pakietu specjalistycznego do serwisu i obsługi.

Przetarty spód harmonii przegubu i osłona na sznurekRozładunek pierwszej Pesy, który odbył się po godz. 2 w nocy na ul. Nowe Ogrody zobacz na mapie Gdańska, przebiegł z drobnymi komplikacjami. Przy zjeździe z lawety przetarty został spód tzw. harmonii na przegubie tramwaju.

Kilka minut później mechanicy musieli się zmierzyć z opadającą samoistnie osłoną sprzęgu, czyli elementu służącego do łączenia tramwajów. Ostatecznie klapa została przywiązana sznurkiem do wycieraczek, zaś tramwaj ściągnięty do zajezdni Wrzeszcz okrężną trasą przez Zaspę - Przymorze - Oliwę.

Rozkłady jazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście


Nowa Pesa gdańskich szyn dotknęła ok. 2:40.
Nowa Pesa gdańskich szyn dotknęła ok. 2:40. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Drobne zmiany w przestrzeni pasażerskiej i motorniczegoTramwaj wizualnie jest niemal identyczny z dwukierunkowcami Pesy, które kursują już po Gdańsku. We wnętrzu dopatrzyć się można drobnych zmian w oświetleniu, montażu haku do przewozu roweru oraz układu poręczy, które ułatwią w przyszłości ewentualny montaż biletomatu. Co ciekawe, z zewnątrz tramwaj nie posiada logotypu Pesy, który był obecny już w momencie dostawy wszystkich wcześniejszych pojazdów bydgoskiego producenta.

W kabinach motorniczego wprowadzono drobne zmiany w porozumieniu z pracownikami Gdańskich Autobusów i Tramwajów: wyposażono je w wygodniejsze fotele, schowki na rzeczy osobiste prowadzącego, chłodziarkę na napoje, uchwyt na kubek, gniazdo USB oraz radioodbiornik i czujnik dymu papierosowego.

Tramwajem jednocześnie będzie mogło podróżować ok. 200 pasażerów, z czego 28 na miejscach siedzących. Wnętrze przestrzeni pasażerskiej oraz obie kabiny motorniczego posiadają system klimatyzacji. Zainstalowano również system monitoringu oraz informacji pasażerskiej, a także defibrylator automatyczny.

Coraz więcej defibrylatorów w Trójmieście. Gdzie je znaleźć?


Osłona sprzęgu została przywiązana sznurkiem do wycieraczek, aby nie opadała.
Osłona sprzęgu została przywiązana sznurkiem do wycieraczek, aby nie opadała. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Pasażerowie z nowego tramwaju skorzystają za dwa tygodnie- Zanim pojazd trafi do ruchu, musi uzyskać homologację, przeprowadzamy także odbiór techniczny, w trakcie którego zazwyczaj pojawiają się drobne rzeczy do poprawki - tłumaczy Leszek Krawczyk, dyrektor ds. technicznych GAiT.
Zgodnie z zapowiedziami Pesy, jeszcze w sierpniu mają dotrzeć do Gdańska trzy kolejne pojazdy, a do końca roku GAiT powinien otrzymać łącznie 15 tramwajów. Kolejne 15 tramwajów (plus ewentualnie dwa dodatkowe) zostanie dostarczonych w przyszłym roku.

Podwójny przetarg na tramwaje dla GdańskaPesa przetarg na dostawę tramwajów do Gdańska wygrała dopiero za drugim razem. Przy pierwszym podejściu przegrała z konsorcjum Solaris-Stadler, które zaoferowało wprawdzie wyższą cenę (różnica ok. 600 tys. zł), ale jednocześnie oferowało też znacznie dłuższe okresy gwarancji.

Ostatecznie GAiT unieważnił przetarg, uznając obie oferty za zbyt drogie.

W drugim podejściu wystartowała tylko Pesa. Jej oferta była co do grosza zgodna z oczekiwaniami finansowymi miejskiej spółki i wyniosła 138 mln 375 tys. zł (ok. 5,5 mln mniej niż w pierwszym przetargu) za 15 tramwajów z pakietem serwisowym. Następnie miasto zdecydowało się na skorzystanie z prawa opcji i rozszerzyło zakres zamówienia o dodatkowe 15 pojazdów.