• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Obwodnica Metropolitalna i Trasa Kaszubska. Terminy rozpoczęcia prac i otwarcia

Michał Brancewicz
28 września 2022, godz. 10:00 
Opinie (203)
Najnowszy artykuł na ten temat Obwodnica Metropolitalna. Budowa ruszyła

Czy budowa Obwodnicy Metropolitalnej ruszy jeszcze w tym roku? Kiedy rozpocznie się budowa czwartego odcinka Trasy Kaszubskiej? Kiedy kierowcy pojadą jej aktualnie budowanymi fragmentami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tekście poniżej.Wykonawcy Obwodnicy Metropolitalnej zostali wybrani w lutym 2021 roku. W pierwszej kolejności musieli się zająć pracami projektowymi oraz pozyskaniem odpowiednich zgód, by prace mogły się rozpocząć.

Obwodnica Metropolitalna: ruszy budowa pierwszego odcinkaObecnie budowlańcy wciąż czekają na tzw. ZRiD, czyli zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Bez tego dokumentu budowa nie może ruszyć.

Dla zadania nr 1, obejmującego odcinek od Chwaszczyna (bez węzła) do Żukowa (bez węzła) o długości ok. 16,3 km, postępowanie o wydanie ZRiD-u zostało wszczęte 17 maja, na wniosek z 28 grudnia 2021 roku. Wciąż się toczy, ale wkrótce ma się zakończyć.

- Podpisanie ZRiD dla tego zadania spodziewane jest w przyszłym tygodniu, pomiędzy 3 a 7 października - informuje Andrzej Szyler z gdańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Po uzyskaniu zezwolenia natychmiast ruszą prace budowlane na tym odcinku.
Wykonawcą wartych 715,2 mln zł robót będzie Budimex SA.

Jak dodaje przedstawiciel drogowców, mogą już trwać prace związane z budową OMT, które nie wymagają wydania decyzji ZRiD. Zaliczają się do nich:

 • wycinka drzew na terenach Lasów Państwowych
 • prace archeologiczne na gruntach, gdzie pozyskano zgody obecnych właścicieli na przeprowadzenie robót,
 • geologiczne prace rozpoznawcze.Obwodnica Metropolitalna: drugi odcinek ma trzy ZRiD-yZadanie nr 2 obejmuje:

 • odcinek od Żukowa (z węzłem) do węzła Gdańsk-Południe (wraz z rozbudową węzła), o długości ok. 16 km,
 • obwodnicę Żukowa o długości ok. 7 km,
 • budowę pasów włączeniowych o łącznej długości 1,8 km


Postępowanie o wydanie ZRiD zostało podzielono na trzy pododcinki, objęte osobnymi wnioskami:

 • odcinek A - nie wszczęto postępowania, 20 września wojewoda wezwał do uzupełnienia wniosków
 • odcinek B - wszczęto postępowanie 8 września
 • odcinek C - wszczęto postępowanie 16 września


Wykonawcą wartych 826,5 mln zł prac będzie konsorcjum: Mirbud SA i Kobylarnia SA.

Co z czwartym odcinkiem Trasy Kaszubskiej?Trzy odcinki Trasy Kaszubskiej z Gdyni do Bożepola Wielkiego mają zostać udostępnione kierowcom w listopadzie 2022 r. Budowa czwartego odcinka, który sięgnie do Lęborka, ma ruszyć najpóźniej w marcu 2023 r. Trzy odcinki Trasy Kaszubskiej z Gdyni do Bożepola Wielkiego mają zostać udostępnione kierowcom w listopadzie 2022 r. Budowa czwartego odcinka, który sięgnie do Lęborka, ma ruszyć najpóźniej w marcu 2023 r.
Warto przypomnieć, że w pierwotnych założeniach odcinek drogi ekspresowej S6, zwany potocznie Trasą Kaszubską, miał składać się z czterech fragmentów i kończyć się za Lęborkiem.

Kończy się budowa trzech odcinków, od Gdyni do Bożepola Wielkiego. Brakującym elementem tej układanki jest 22-kilometrowa trasa między Bożepolem Wielkim a Leśnicami.

Wykonawcą tego odcinka, w formule "zaprojektuj i zbuduj", jest firma Budimex. Wartość umowy, która podpisana została 29 lipca 2021 roku to 718,6 mln zł. Od tego czasu minął już ponad rok, należy więc zakładać, że prace projektowe zmierzają ku końcowi.

- Wszczęto postępowanie o uzyskanie ZRiD-u, a spodziewana data jego otrzymania to połowa grudnia 2022 roku - mówi Andrzej Szyler z GDDKiA. - Po uzyskaniu ZRiD-u wykonawca będzie mógł już od połowy grudnia przystąpić do prac przygotowawczych (wycinki, humusowanie). Zważywszy na to, że spodziewania data uzyskania zezwolenia przypada na okres zimowy, kontraktowe prace powinny ruszyć po 15 marca 2023 roku.
Trasa Kaszubska: ostatni odcinek za 718 mln zł Trasa Kaszubska: ostatni odcinek za 718 mln zł

Trasa Kaszubska - kiedy otwarcie budowanych odcinków?Wciąż przesuwają się terminy otwarcia dwóch skrajnych odcinków Trasy Kaszubskiej. Środkowy fragment jest już gotowy, ale bez ukończenia prac na pozostałych nie ma sensu go otwierać.

W Trójmieście kierowców najbardziej irytuje fakt, że budowa ekspresówki utrudnia podróżowanie obwodnicą, z którą łączy się na węźle Wielki Kack.

Tylko we wrześniu napisaliśmy pięć artykułów o utrudnieniach w tych okolicach, co rzutowało na jakość podróżowania po niemal całej obwodnicy.

Kiedy zakończą się utrudnienia i Trasa Kaszubska zostanie udostępniona kierowcom?

- Udostępnienie do ruchu Trasy Kaszubskiej planowane jest na jesień tego roku. Szczegóły przekażemy tak szybko, jak będzie to możliwe - dodaje Andrzej Szyler.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że może się to stać w listopadzie.

Budowa Trasy Kaszubskiej. Film z końca sierpnia 2022

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (203)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane