Fakty i opinie

Od wtorku kolejne utrudnienia w centrum Gdańska


Od wtorku kierowcy korzystający z układu drogowego wokół budowy wiaduktu Biskupia Górka zobacz na mapie Gdańska muszą liczyć się z kolejnymi utrudnieniami w ruchu. W nocy z 23 na 24 kwietnia zamknięty zostanie odcinek ul. Okopowej zobacz na mapie Gdańska na wysokości Urzędów Marszałkowskiego i Urzędu Wojewódzkiego. Ulica Toruńska zobacz na mapie Gdańska zostanie otwarta dla ruchu w obu kierunkach. Także we wtorek rozpoczną się prace na Trakcie Konnym zobacz na mapie Gdańska.Jak radzisz sobie z utrudnieniami w ruchu?

wyjeżdżam z domu wcześniej i jadę stałą trasą, 38%
przesiadam się na komunikację miejską 13%
korzystam z roweru 12%
szukam objazdu miejsca robót 37%
zakończona Łącznie głosów: 1193
Dojazd do ulicy Mostowej zobacz na mapie Gdańska odbywać się będzie przez ulicę Rzeźnicką, która pozostanie jednokierunkowa, ale nastąpi zmiana kierunku jazdy. Auta na ul. Rzeźnickiej poruszać się będą od ul. Toruńskiej w kierunku ul. Augustyńskiego.

Dojazd do ulicy Toruńskiej odbywać się będzie przez jednokierunkową ulicę Żabi Kruk zobacz na mapie Gdańska, gdzie również nastąpi zmiana kierunku jazdy. Ruch pojazdów na Żabim Kruku będzie możliwy od ul. Augustyńskiego w kierunku ul. Toruńskiej.

Ponadto zmiany dotyczyć będą też pieszych i rowerzystów na ul. Okopowej. Zamknięty został tam ruch na odcinku od wyjścia z tunelu do al. Armii Krajowej, a ruch w kierunku ul. Zaroślak odbywa się po tymczasowym chodniku.

Organizacja ruchu na Starym Przedmieściu od wtorku 23 kwietnia.
Organizacja ruchu na Starym Przedmieściu od wtorku 23 kwietnia. graf. Trojmiasto.pl
Taka organizacja ruchu utrzyma się przez około 3 miesiące.

Pierwsi kierowcy przejadą jednym z dwóch nowych wiaduktów Biskupia Górka wczesną jesienią. Po początkowych problemach na budowie związanych z odkryciem pozostałości po kazamatach XVII-wiecznego Bastionu Wiebego i fundamentów XV-wiecznej baszty, prace od kilku tygodni idą już w tempie, które budowniczowie określają jako "bardzo zadowalające".

Gdy pod koniec ubiegłego tygodnia wykonawca wraz z inwestorem zaprosili na teren budowy dziennikarzy, widać było efekty tych prac.

- Stalowa konstrukcja wiaduktu wraz z "wieszakami" jest już gotowa. Wybetonowany jest już także wiadukt drogowy nad planowanym Nowym Podwalem Grodzkim oraz estakada przy Urzędzie Wojewódzkim, a na głównym ciągu jest już pierwsza masa bitumiczna - wylicza Damian Kryszewski, dyrektor kontraktu z firmy Budimex.
Odkrycia archeologiczne sprawiły, że trzeba było przeprojektować 4-poziomowy parking, w efekcie czego o kilkadziesiąt zmniejszyła się na nim liczba miejsc postojowych (pierwotny projekt zakładał budowę ok. 475 miejsc, po wprowadzonych zmianach ich liczba zmniejszy się o ok. 100). Dodatkowo zadbano, by odkryte kazamaty były wkomponowane w otoczenie i wyeksponowane na tle parkingu. Obok będzie przebiegać przedłużone Nowe Podwale Grodzkie, które ma się zbiec z ul. Augustyńskiego.

Film z 2018 roku


Największym wyzwaniem całego projektu jest dla inżynierów nie budowa nowego wiaduktu, lecz wyburzenie starego obiektu. Prace mają potrwać ok. 3 miesięcy i zaczną się po oddaniu do użytku nowego wiaduktu.

- Prace koncepcyjne trwały kilka miesięcy. Aby wyburzyć obiekt, najpierw trzeba będzie go zbudować, tzn. wzmocnić betonowymi szalunkami i następnie kawałek po kawałku rozebrać. Prace rozbiórkowe będą trwać w nocy pod ruchem pociągów, co będzie dodatkowym utrudnieniem - mówi Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Rozbudowy Miasta Gdańska.
Miasto Gdańsk na realizację przebudowy wiaduktu otrzymało dofinansowanie w wysokości 113,9 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Prace wykonuje firma Budimex za kwotę 143 mln zł.

Podobnie jak inne tego typu obiekty w mieście, wiadukt Biskupia Górka będzie iluminowany, choć pierwotny projekt tego nie zakładał. Prace nad projektem oświetlenia mają rozpocząć się wkrótce.

We wtorek ruszy remont Traktu Konnego.
We wtorek ruszy remont Traktu Konnego. graf. Trojmiasto.pl

To nie koniec utrudnień w centrum GdańskaWe wtorek, 23 kwietnia, o godz. 6 rano ruszą także prace na Trakcie Konnym. Tego dnia wyłączony z ruchu będzie prawy pas tej jezdni na odcinku od ul. Smoluchowskiego zobacz na mapie Gdańska do ul. Chodowieckiego zobacz na mapie Gdańska.

Zawężenie na Trakcie Konnym utrzyma się przez co najmniej dwa miesiące. W związku z wprowadzeniem tymczasowej organizacji ruchu, kierowcy nie będą mogli skręcać z Traktu Konnego w ul. Chodowieckiego, Tuwima i Śniadeckich. Wykonawca - firma MTM.S.A będzie w tym czasie prowadziła także remont chodnika. Dojście do posesji będzie zapewnione.

Rozpoczął się remont Traktu Konnego w Gdańsku

Trakt Konny zyska w tym roku nową nawierzchnię, na odcinku liczącym niemal 1 km. Oprócz nawierzchni jezdni, wykonawca wyremontuje także chodnik po stronie Placu Zebrań Ludowych. Chodnik będzie wykonany z kostki kamiennej i brukowej.

Ponadto wykonawca przez rok od zakończenia inwestycji będzie miał w obowiązku pielęgnować trawnik wzdłuż trasy. Przewidywany koniec prac to sierpień 2019 roku. Wykonawcą prac jest firma MTM S.A. Koszt inwestycji to niemal 3,9 mln zł.

Opinie (131) 10 zablokowanych

 • Skomentuje to świątecznie: pysznie...

  • 45 6

 • będzie trudniej ... będzie lepiej

  • 67 14

 • Problem to się pojawi jak ruszy pierwszy wiadukt.

  Czarno widzę 3 pasy ruchu na tym co teraz usypano.

  • 30 36

 • czas przesiąść się na kolej

  albo tramwaj drodzy kierowcy

  • 59 33

 • Bardzo dobrze

  Remontować drogi i budować nowe. Jest to podstawa każdego, dobrze funkcjonującego miasta. Przeznaczyc kazda mozliwa sume na modernizacje i usprawnienie transportu drogowego, aby zylo nam sie lepiej.

  • 93 28

 • I dobrze

  U mnie w Afryce tylko się kurzy. Dróg nie mamy

  • 33 9

 • A gdzie jest Pani Prezydent

  Pewnie zajmuje sie koordynacja zadym i manifestacji przed wyborami do EP.

  Co tam mieszkancy , niech stoja w korkach , a co im gorzej tym lepiej .

  Caly Gdansk poludniowy tez w korkach .

  Ale to nie problem dla Pani Prezydent , powitanie Tuska na 3 maja przygotowac trzeba , zbawca nadchodzi , moze i cos z tymi korkami zrobi .

  • 107 184

 • Tak

  Pani Dulkiewicz aktualnie chodzi na crossfit, żeby móc codziennie nosić Cię do roboty, na barana, już niedługo kończy sié przetarg na wiklinowy kosz do noszenia mieszkańców, cierpliwości

  • 40 23

 • Ale co, komentator twierdzi

  że te przebudowy to na niekorzyść dla mieszkańców? Że wszyscy się tylko zastanawiają jak życie uprzykrzyć? Współczuje takiego podejścia do życia, po co myśleć że zaraz będzie po remoncie i będzie lepiej, skoro można mieć pretensje do rządzących. Było mieszkać na wsi, tam nie ma takich problemów :)

  • 51 10

 • No i dobrze

  czym wieksze korki tym bezpieczniej. korki to jedyny skuteczny ogranicznik predkosci na naszych pseudo wyscigowych kierofczyków. Inaczej nie wytłumaczysz ze tu strefa 30 czy ograniczenie do 50kmh. Na służby też nie ma co liczyć. Pojawiają się tylko na "akcje", pod publike.

  • 54 32

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.