Fakty i opinie

stat

Ogromne braki w szpitalach na Pomorzu. Apel do ministra zdrowia

Najnowszy artukuł na ten temat

Trzy typy (nie)noszących maski w komunikacji

Polska znalazła się wśród państw o najwyższym odsetku zakażonego personelu medycznego w ogólnej liczbie zakażonych - 17 %.
Polska znalazła się wśród państw o najwyższym odsetku zakażonego personelu medycznego w ogólnej liczbie zakażonych - 17 %. fot. Michał Jelionek/trojmiasto.pl

Od kilku do kilkudziesięciu sztuk masek, kombinezonów, fartuchów, czy osłon na buty - tak wygląda wyposażenie szpitali marszałkowskich. Placówki apelują o wsparcie, jednak dostaw wciąż nie widać. - Stan zapasów szpitali województwa pomorskiego jest w chwili obecnej na poziomie krytycznym - apeluje wicemarszałek województwa pomorskiego w piśmie do ministra zdrowia.Pismo to efekt alarmujących raportów, które każdego dnia spływają do Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego ze szpitali podległych samorządowi województwa. Z raportów wynika, że wielokrotnie deklarowane wsparcie ze strony rządu nie dotarło do pomorskich placówek medycznych wcale, bądź dotarło w ilościach minimalnych.

- Proszę o pilną interwencję w sprawie dostaw środków ochrony osobistej dla szpitali podległych Samorządowi Województwa Pomorskiego - apeluje Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Koronawirus w Trójmieście - wszystkie informacje


W liście do ministra zdrowia wicemarszałek informuje, jak wyglądało dotychczasowe wsparcie dla poszczególnych szpitali województwa pomorskiego walczących z COVID-19:


Braki we wszystkich szpitalachBraki dotyczą nie tylko szpitali wytypowanych przez wojewodę pomorskiego do pełnienia roli placówek o profilu zakaźnym, ale również pozostałych szpitali, które zabezpieczają życie i zdrowie pacjentów z całego regionu.

Czytaj też: Coraz więcej przyłbic dla szpitali. Licealiści wydrukowali 500, firma wyprodukowała 1,6 tys.

- Do tej pory nie otrzymaliśmy wsparcia, które pozwoliłoby na bezpieczną pracę naszego personelu. Brak środków ochrony osobistej budzi ogromny niepokój personelu medycznego, który i tak już jest wyłączony z powodu izolacji (kwarantanna) lub pracuje na skraju swoich możliwości należytego wykonywania obowiązków - dodaje wicemarszałek.
Tymczasem już teraz Polska znalazła się w czołówce państw o najwyższym odsetku zakażonego personelu medycznego w ogólnej liczbie zakażonych - 17%.

- Dalsze ignorowanie potrzeb szpitali w województwie pomorskim skutkować będzie narażeniem zdrowia i życia pacjentów oraz personelu medycznego. Dlatego proszę o podjęcie decyzji i zapewnienie wyposażenia dla szpitali w województwie pomorskim w niezbędny sprzęt ochronny. Jeśli odpowiednie wyposażenie nie zostanie zapewnione, nie będzie możliwe utrzymanie ciągłości pracy samorządowych podmiotów leczniczych - kończy swój apel do ministra wicemarszałek Byczkowski.
Czytaj też: Gdynia drukuje maski dla lekarzy

Urząd Marszałkowski udostępnił też aktualną informację o otrzymanej dotychczas przez podmioty lecznicze pomocy w rozbiciu na pomoc od darczyńców i Ministerstwa Zdrowia.


Tak wygląda transport osoby zakażonej koronawirusem

Opinie (525) ponad 50 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.