• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Olszynka, jakiej nie znamy

Magdalena Szałachowska
27 sierpnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 

Ogródki działkowe, brak kanalizacji i wodociągów, ubóstwo i zagrożenie powodziowe - z tym najczęściej kojarzy się gdańska Olszynka. Mimo to, wystarczy odwiedzić ten zapomniany fragment, by zobaczyć powoli się rodzącą dzielnicę willową.

Wydaje się, że to wprost idealne miejsce do zamieszkania. Niby na obrzeżach miasta, ale od historycznego centrum Olszynkę dzielą zaledwie 2 km.

- Przyszły plan zagospodarowania tego terenu przewiduje przede wszystkim zagęszczenie zabudowy i przeznaczenie pod inwestycję wolnych działek. Wzdłuż ulic znajdą się funkcje usługowo-mieszkaniowe, jednocześnie pozostanie funkcja ogródków działkowych - mówi Dorota Adamska z Biura Rozwoju Gdańska. - Dodatkowo zarezerwowany został teren pod ul. Nową Sandomierską, która w przyszłości zostanie skomunikowana z Nowa Wałową, ul. 3 Maja, aż do węzła Czerwonego Mostu. Poszerzone zostaną również ulice wewnętrzne.

Niewątpliwą wadą dzielnicy jest brak podłączenia do kanalizacji, ale i to już niedługo się zmieni.

- Wszyscy mieszkańcy będą mieli przyłącza do wodociągów i kanalizacji do początku 2010 roku - zapowiada Krzysztof Molęda ze spółki Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna. - Większość mieszkańców ma już bieżącą wodę, jednak nieczystości nadal odprowadzane są do szamb.

Prawie cała dzielnica to tzw. poldery, czyli urodzajne tereny położone poniżej poziomu morza, sztucznie osuszone i w celu ochrony przed zalaniem, pokryte kanałami. Otaczają je wały Wisły oraz rzeki Raduni.

- Ze względu na podmokły teren domy są pozbawione piwnic i podziemnych garaży. Również mająca przeciąć ten teren w przyszłość trasa Sucharskiego w części powstanie na wałach, a w części na specjalnych palach, umożliwiających rolnikom dalszą uprawę tych jakże żyznych gleb - mówi Tadeusz Bukontt, dyr. Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludości UMG w Gdańsku. - Teren, leżący w delcie Wisły, potencjalnie jest zagrożony powodzią, ale takiego przypadku nie było od przeszło 100 lat.

Cisza, zieleń, bliskość miasta - wydawać by się mogło, że to idealne miejsce do zamieszkania. Wiele osób na tym korzysta, tym bardziej, że póki co domy i mieszkania na Olszynce są dwa razy tańsze niż w pobliskim centrum miasta.

- Ceny nieruchomości na Olszynce nadal są niskie, dzięki czemu dostępne dla osób o ograniczonych portfelach - mówi Maja Kaczmarek z biura Tyszkiewicz Nieruchomości. - Dodatkowym mankamentem tego terenu jest brak uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, co odstrasza ewentualnych nabywców.

Jak się okazuje wiele osób godzi się na to ryzyko.

- Wprowadziłem się tu trzy lata temu, głównie ze względu na niską cenę mieszkania - mówi 35 letni Robert Chojnowski. - Nie żałuję. Czuję się tu jak na wsi, jest spokój cisza, nawet powietrze lepiej pachnie. Wieczorami, jeżeli szukam rozrywki idę "do miasta", przecież to tuż za rogiem.

Opinie (53) 4 zablokowane

  • OLSZYNKA

    MAM SIOSTRE KTORA MIESZKA NA OLSZYNCE ZE SWOJA RODZINA I NIE NARZEKA.MIESZKA JUZ JAKIEŚ 15 LAT I OD TEGO CZASU BARDZO DUZO SIE TAM ZMIENIŁO!!!

    • 0 0

  • h

    jeżeli twoim zdaniem polemika polega na wyzwiskach palancie, to nic lepiej nie pisz szczulu. Zapytaj Polaków Kaszubów jak byli traktowani przez przyjezdnych np z Warszawki. Zabór majatku, represje i wywózka do łagru, i to wszystko za to że facet miał inny akcent. Nie ważne,że walczył o polskość przez 6 lat hitleryzmu. A chłopcy z czerwonej armii okradali i gwałcili wszystkich i wszystko co na drzewo nie uciekało nawet z biało czerwoną opaską na rękawie.

    • 0 0

  • ej no,

    a gdzie moje wywody zza wielkiej wody???:)

    • 0 0

  • stella

    korzystajac z okazji pozdrawiam wszystkich :))))) olszynka the best:P

    • 1 0

  • czy autor zdjęć

    pytał o zgode na ich wykorzystanie?!na dodatewk w celach marketingowych?! znimm wytoczę sprawę prosze o kontakt

    • 0 0

  • te wAściciel:-)
    ustaw sobie taki znaczek - przekreślony na czerwono aparat fotograficzny
    ciesz sie synu ciesz bo jesteś pierwszy i zdajemiesie ostatni raz w mediach
    tzn nie ty sam:-) twoja chatka puchatka:-)

    • 0 0

  • D.B.

    Tobie w głowie się już miesza, jacy przyjezdni z Warszawki? Warszawka to na południe od Gdańska leży, nawiasem mówiąc. Tobie kompletnie sie mieszają rządy PRL-owskie z Polakami z Kresów. Weź encyklopedię, sprawdź co to są Polskie Kresy. Mapkę obejrzyj. Poczytaj jakie ustalenia miedzynarodowe co do granic i dominiów w Europie zapadły w Jałcie. Na naukę nigdy nie jest za późno.

    • 0 0

  • o Warszawce do nieuka

    Dokładne liczby strat wojska powstańczego i ludności Warszawy nie są znane, można je określić tylko w wielkim przybliżeniu. Największe straty poniosła ludność cywilna, gdyż oddziały niemieckie planowo mordowały całe dzielnice np. na warszawskiej Woli wymordowano w ten sposób 50 000 bezbronnych ludzi (Rzeź Woli), nie znajdujących się na terenie walk powstańczych, a na terenie Ochoty ok. 10 000 osób (Rzeź Ochoty)

    Po wojnie przyjmowano najczęściej że ogólne straty poległych w powstaniu warszawskim wyniosły około 200 000 ludzi, współcześnie dokonano rewizji tych ustaleń oceniając ofiary cywilne powstania na 120-150 000 ludzi, choć niejednokrotnie przyjmuje się także liczby w zakresie 150-180 000. W tej liczbie mieści się również najbardziej wartościowa i aktywna młodzież stolicy, która stanowiła czoło polskiego ruchu oporu. Zginęło także wielu przedstawicieli polskiego życia kulturalnego, jak np. Krzysztof Kamil Baczyński. Większość ofiar zostało pochowanych w zbiorowych mogiłach na Cmentarzu Powstańców Warszawy na warszawskiej Woli oraz na Cmentarzu Powązkowskim.

    Ściślejsze są dane dotyczące strat materialnych. W powstaniu Warszawa została zniszczona stosunkowo w niewielkim stopniu - zostało zniszczonych 25 % do 28 % majątku nieruchomego miasta. Jednak niektóre rejony zniszczono w większym stopniu, zostało zniszczone Stare Miasto, a w bardzo dużych rozmiarach Powiśle oraz Śródmieście. 12 października 1944 Heinrich Himmler skonkretyzował zamiary całkowitego zniszczenia miasta (rozkaz Hitlera o zniszczeniu Warszawy został wydany tuż po wybuchu powstania warszawskiego), w wyniku którego do 16 stycznia 1945 zniszczono 30 % majątku nieruchomego miasta :

    "to miasto ma całkowicie zniknąć z powierzchni ziemi i służyć jedynie jako punkt przeładunkowy dla transportu Wehrmachtu. Nie powinien pozostać kamień na kamieniu. Wszystkie budynki należy zburzyć aż do fundamentów. Pozostaną tylko urządzenia techniczne i budynki kolei żelaznej"

    Stolica Polski Warszawa w styczniu 1945 - w większości zniszczona na skutek celowych działań okupanta niemieckiegoPlanowych zniszczeń substancji miejskiej stolicy dokonywały od 3 października 1944 do 16 stycznia 1945 niemieckie brygady specjalne: Vernichtungskommando i Verbrenungskommando które burzyły dom po domu, grabiąc wszystko co nadawało się do wywiezienia do Niemiec, łącznie z przewodami telefonicznymi i torami kolejowymi. Ogółem, Niemcy wywieźli z Warszawy 45 tysięcy wagonów kolejowych oraz kilka tysięcy ciężarówek pełnych zagrabionego mienia prywatnego i państwowego.

    • 0 0

  • 100 lat???

    Jak to w tym rejonie nie było powodzi od 100 lat? Nieprawda. Nikt o zdrowych zmysłach nie będzie się tam budował! Połowa Olszynki była zalana kilka lat temu. Ogromne straty, płacz i zniszczenie. Teren leży poniżej morza o ok. 3.5m, wystarczą opady jak kilka lat temu i zaleje ponownie całą Olszynkę, do tego jak morze dostanie cofkę i wyleje się kanał Motławy, to z Olszynki zrobi się fajny basenik. Należy o tym pamiętać! Dlatego tam jest tak tanio!

    • 0 0

  • Olszynka to jeden , wielki slums!!! Normalnych ludzi niewiele. część kradnie paliwo z wagonów a d o autobusu wsiadaja i kasują dopiero koło technikum Samochodowego bo tam jest 10 min do centrum .Większość nie ma kanalizy , a szamba są dziurawione i kupy lecą do rowu . Latem fajnie pachnie... Ogólnie chlew i dziadostwo z wiecznymi pretensjami. Jedyna rada: spaliś i zaorać wszystko

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane