- 1 BMW potrąciło kobiety idące na zielonym (216 opinii)
- 2 List nowożeńców przepłynął długą drogę (138 opinii)
- 3 Uderzył w przystanek, popękały szyby (103 opinie)
- 4 Pijany wybił głową szybę w sklepie (56 opinii)
- 5 Ważny most zamknięty przez dwa dni (61 opinii)
- 6 Nowe przystanki zamiast jazdy na pętlę (16 opinii)
Mieszkańcy zaskoczeni nałożeniem wysokiej opłaty
Właściciele domów jednorodzinnych muszą zapłacić za to, że wartość ich domów wzrosła po podłączeniu do kanalizacji sanitarnej. Chodzi o tzw. opłatę adiacencką. - Czy budżet Gdańska jest już w tak fatalnym stanie, że urzędnicy decydują się na taki krok? - pytają mieszkańcy Klukowa. Takie opłaty nie są jednak niczym nowym. Miasto nakłada je od ponad 25 lat.
- Opłata za wyższą wartość nieruchomości po podłączeniu kanalizacji
- Płacą, ale nie wszyscy?
- Opłata adiacencka - co to jest?
- Opłata adiacencka - stawkę procentową uchwala Rada Miasta
- Rocznie ponad 70 postępowań w Gdańsku ws. opłaty adiacenskiej
Opłata za wyższą wartość nieruchomości po podłączeniu kanalizacji
- To nowy pomysł wyciągania dodatkowych pieniędzy do kasy miasta? Nigdy wcześniej ta opłata nie była praktykowana. Nie dość, że mieszkańcy Gdańska rozwijają dzielnice poprzez budowę domów, co prowadzi do rozwoju usług na danych terenie i skutkuje dodatkowymi wpływami do budżetu, to obecnie miasto ściąga dodatkowy haracz - napisał do nas jeden z mieszkańców.

Płacą, ale nie wszyscy?
Według wyliczeń taka opłata wynosi kilka tysięcy złotych. Jak twierdzą mieszkańcy Klukowa, w sąsiednich dzielnicach po wykonanej inwestycji przyłącza kanalizacji żaden właściciel nieruchomości nie musiał uiszczać żadnej opłaty, co ich zdaniem jest niesprawiedliwe.
- Często ponosimy dodatkowe koszty w postaci budowy dróg dojazdów bez opcji zwrotu z UM, ponieważ nie wszystkie drogi są własnością urzędu, co wyklucza wsparcie miasta. Budowa kanalizacji zapewne była dodatkowo wspierana przez dofinansowania UE, stąd też nałożenie tej opłaty jest dla nas niezrozumiałe. Czy budżet Gdańska jest już w tak fatalnym stanie, że urzędnicy decydują się na taki krok? - dopytuje jeden z mieszkańców.
Opłata adiacencka - co to jest?
Opłata adiacencka dotyczy - w skrócie - wzrostu wartości działki po podłączeniu kanalizacji do jednorodzinnego domu, który na tej działce się znajduje.
- Opłata adiacencka to, zgodnie z Ustawą o gospodarce nieruchomościami [z dnia 21 sierpnia 1997 r. - dop. red.], opłata ustalona w związku ze wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi albo opłata ustalona w związku ze scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości - wyjaśnia mec. Monika Ged z kancelarii GEDLex. - Wójt, burmistrz lub prezydent miasta może, w drodze decyzji, ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi (art. 145 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami). Użyty przez ustawodawcę zwrot "może" oznacza, że nie w każdym przypadku, gdy wybudowane zostanie urządzenie infrastruktury technicznej z udziałem środków publicznych, powstaje obowiązek ustalenia opłaty adiacenckiej - dodaje.
Postępowanie w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej prowadzone jest z urzędu.
Nie ma obowiązku informowania o takiej opłacie przed przeprowadzeniem podłączenia.
Opłata adiacencka - stawkę procentową uchwala Rada Miasta
Ustalenie opłaty adiacenckiej następuje po uzyskaniu opinii rzeczoznawczy majątkowego, w której może on określić wzrost wartości nieruchomości.
- Wartość nieruchomości przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu określa się według stanu i cen na dzień, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo na dzień stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi - przekazuje Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Ogłoszenia.trojmiasto.pl – Domy i mieszkania w Rębiechowie i na Matarni. Sprawdź oferty
Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową określoną w uchwale Rady Miasta.
- Wysokość stawki procentowej opłaty adiacenckiej w przypadku nieruchomości w rejonie ulic. Wiłkomirskiego i Radarowej, zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gdańska z dnia 30 kwietnia 1998 r. nr LX/799/98, ustalona została na 30 proc. różnicy między wartością, jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością, jaką nieruchomość ma po ich wybudowaniu - dodaje Wołodźko.
Ustalenie opłaty adiacenckiej następuje wyłącznie w stosunku do nieruchomości, których wartość wzrosła w wyniku inwestycji wybudowania infrastruktury technicznej, w tym wypadku: kanalizacji sanitarnej.
Rocznie ponad 70 postępowań w Gdańsku ws. opłaty adiacenskiej
W tym roku w Gdańsku wszczęto postępowanie w sprawie ustalenia opłaty adiacenckiej w związku ze wzrostem wartości nieruchomości w przypadku 60 nieruchomości.
Średnio w ciągu roku wszczynanych jest ok. 75 postępowań w sprawie opłaty adiacenckiej w związku z wybudowaniem infrastruktury technicznej.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-11-15 08:19
Zawsze źle (10)
Jak dobrze rozumiem te budynki miały do tej pory szamba i za wywóz nieczystości z tych szamb sami musieli płacić . Dziś po podłączeniu ich do kanalizacji nie będą już ponosić kosztów związanych z konserwacją , wymianą , naprawą ich szamb. Dlaczego więc właściciele oburzają się że muszą płacić za dostęp do kanalizacji . dlaczego to podatnik ma
Jak dobrze rozumiem te budynki miały do tej pory szamba i za wywóz nieczystości z tych szamb sami musieli płacić . Dziś po podłączeniu ich do kanalizacji nie będą już ponosić kosztów związanych z konserwacją , wymianą , naprawą ich szamb. Dlaczego więc właściciele oburzają się że muszą płacić za dostęp do kanalizacji . dlaczego to podatnik ma zapłacić za przyłączenie czyjegoś domu do sieci kanalizacyjnej? Ja bym się cieszył że odpadają mi kłopoty związane z szambem i chętnie bym zapłacił za takie udogodnienia ,
- 39 65
-
2023-11-15 08:52
Za przyłączenie do sieci płaci każdy sam za siebie. (2)
Inwestycja gminy, to co jest w drodze, a nie na terenie prywatnym. Całe miasto ma sieć, więc dlaczego innym tego żałujesz. Kanalizacja jest bardziej ekologiczna od szamba. Właściciele domów płacą za użytkowanie sieci co miesiąc w rachunkach za wodę i ścieki.
- 32 1
-
2023-11-15 09:43
(1)
Za budowę domu tez mam ci zwrócić ?
- 8 12
-
2023-11-15 16:39
Ale mi każesz płacić za budowę twojego lokum komunalnego?
- 10 0
-
2023-11-15 13:19
Nie masz pojęcia
o czym piszesz. Szambo raz wybudowane nie wymaga konserwacji i napraw. Jedyna czynność to jego opróżnianie, co kosztuje niewiele więcej niż odbiór ścieków przez kanalizację.
- 17 2
-
2023-11-15 16:29
Ghhu
Ale ponieśli koszt budowy szamba a za ścieki tez będą placic
- 4 0
-
2023-11-16 11:33
Opłata adiacencka
Tyle że opłata za utrzymanie infrastruktury jest wliczona w podwojoną stawkę za zużytą wodę . Wcześniej właściciel nieruchomości płacił tylko za wodę doprowadzoną a nie za ścieki . Przyłącze wykonywane jest też na koszt właściciela posesji . Ciekawy jestem czy mieszkańcy osiedli też płacą opłaty audiacenckie za wzrost wartości nieruchomości z tytułu np wybudowania atrakcji w okolicy modernizacji dróg dojazdowych itp ?
- 5 0
-
2023-11-16 12:32
I tak samo chętnie płaciłbyś za m sześcienny szamba wynoszący 25zl ? Kanalizacja kosztuje ok 11 zł za m sześcienny. Może tak podnieść ceny za ścieki wszystkim tym mądrzejszym inaczej co by płacili chętnie podatki.
- 1 3
-
2023-11-17 10:48
od czego sa podatki
Barani lbie , po to sa podatki aby z nich budowac i tworyzc warunki do godnego zycia. Oplata jak wymieniona jest w artykule nie jest podatkiem
- 1 2
-
2023-11-17 13:02
Dramat (1)
Czy wprowadzając się do bloku płacisz za infrastrukturę ? za ulicę itd ? nie. Dlaczego mieszkańcy dzielnic traktowanych marginalnie ,którym udziela się zezwoleń na budowę pobiera opłaty ,podatki , mają za to płacić ? Korzystanie z kanalizacji nie jest bezpłatne :/ Przyłączenie się - obowiązkowe choć nie proszę się o to to koszty kilku tysięcy i do tego haracz dla Miasta za to ,że z MOICH podatków wybudowało kanalizację ? !
- 2 1
-
2023-11-17 14:55
Mylisz się
Oczywiście, że płacę. Jeśli teren przynależy do mojego bloku, np. parking, chodnik i droga dojazdowa.
- 0 0
-
2023-11-14 21:34
przedtem mieszkańcy nie mieli kanalizacji, więc niech im miasto to zrekompensuje, (11)
że tyle lat męczyli się bez podstawowej infrastruktury.
- 80 21
-
2023-11-14 21:36
działki miały odpowiednią cenę (2)
z jakiegoś powodu. Klukowo w Gdańsku - to też cyrk. Może niedługo wchłoniemy Żukowo?
- 20 5
-
2023-11-14 21:52
Taki cyrk, że najtańsze miejsce jest poza twoim zasięgiem.
Sprawdź też dokąd sięgają granice administracyjne Gdańska, zadanie domowe.- 5 9
-
2023-11-14 22:08
Przecież Klukowo jest w Gdańsku dłużej niż żyjesz.
- 9 1
-
2023-11-14 23:06
To po co się tam budowali nie mając infrastruktury (3)
Na pewno dlatego że było taniej
- 13 6
-
2023-11-14 23:24
miasto łamie prawo (2)
Zgodnie z wymogami prawa w zakresie samorządów czyli władz miast jest przygotowanie i zapewnienie infrastruktury, zatem wydając pozwolenie dwweloperowi , miasto powinno zgodnie z prawem wykonać tą instalację , Wydawali pozwolenie na szybko może kurcze jakies przymkniecie oka dla zanaego dewelopera, bo ta opłatę już sobie deweloper wliczyl w cenę z założeniem , że będzie tu kanaliza. teraz misto wykonałó sój obowiązek po terminie i wali ludzi w rogi razem z patodweloperem?
- 11 8
-
2023-11-15 03:03
(1)
Przecież tu chodzi o indywidualne domy jednorodzinne, a nie o osiedle stawiane przez deva. To się rządzi innymi prawami.
- 7 3
-
2023-11-16 12:34
To co indywidualny gorszy od dewelopera?
- 1 0
-
2023-11-15 03:01
I co jeszcze? (1)
Ktoś im kazał kupować działkę, która nie jest podłączona do kanalizy? Ich wybór.
- 5 7
-
2023-11-15 16:43
Nikt im nie kazał. Ale teraz każe płacić za urojone wzbogacenie. To tak, jakby mieszkańcom blokowiska kazali płacić np. za budowę oświetlenia na drodze gminnej prowadzącej do ich osiedla.
- 6 0
-
2023-11-16 11:47
Zadaniem własnym Gminy jest uzbrojenie nieruchomosci, wynika to z ustawy o samirzadzie .odwolujcie się A gm8ny zwrócą nieslusznie pobrane oplaty.
- 0 0
-
2023-11-17 07:55
Męczę się ale nie narzekam
A ja sobie muszę sam od zawsze wodę podgrzać i mieszkanie ogrzać . Czy miasto czyli również Ty mnie też te niedogodności powinno zrekompensować ?
- 0 0
-
2023-11-14 21:07
Niesluszne zdziwienie (13)
Oplata adiacencka to normalna i uzasadniona praktyka. Miasto przecież poniosło koszty, które były wyższe niż np. podatek od nieruchomości. Ona jest też zasadna dlatego, że płacą dokładnie ci, którzy skorzystali na kanalizacji, a nie ogół mieszkańców
- 96 90
-
2023-11-14 21:29
A najlepszy to jest ten geniusz ekonomiczny (5)
"Nie dość, że mieszkańcy Gdańska rozwijają dzielnice poprzez budowę domów, co rozwój usług na danych terenie i skutkuje dodatkowymi wpływami do budżetu, to obecnie miasto ściąga dodatkowy haracz"
Żaden to rozwój, bo przeciętny poziom uzbrojenia terenu i jakości usług spada, ani dochód, bo koszty obsługi ekstensywnej zabudowy na przedmieściach przewyższają strumień podatkowy. Opłata adiacencka ma na celu pokrycie małej części tych strat.- 40 12
-
2023-11-14 21:45
To ciekawe
Tylko pytanie takie, kto więcej płaci podatków? 3 typow na km2 z willi z klokowa czy 300 z jakichs komunalnych ruin?- 13 27
-
2023-11-14 21:50
I jaki rozwój usług? (2)
Kto z nich będzie korzystał? Tylko oni - nikt inny na te wygwizdowa nie jeździ, bo nie ma po co, wszystko mam w centrum.
- 36 7
-
2023-11-14 21:57
(1)
Co to według ciebie centrum Gdańska?
Oszczana klatka w bloku?- 12 25
-
2023-11-15 15:31
Na pewno nie budy bez kanalizy w klukowie;)
- 3 3
-
2023-11-15 12:56
Nie zgadzam sie na 23 byle muzeum w centrum do którego nikt nie chodzi
- 2 1
-
2023-11-15 12:55
Przeciez miasto zarabia na sciekach
Przestańcie mydlić oczy
- 6 1
-
2023-11-15 13:54
Przeciez po wybudowaniu sieci zaczną bulić podatek od scieków (3)
- 6 1
-
2023-11-15 15:33
(2)
Który rocznie wynosi mniej, niż jednorazowe wywiezienie szambiarką. A wywozić trzeba minimum 4 razy w roku, jeśli mało wody zużywasz, jak przeciętnie, to co 2 miesiace.
- 3 2
-
2023-11-15 16:50
Śmieszny jesteś. Jeśli szambo jest szczelne, to wywóz jest minimum raz w miesiącu (jak ma pojemność powyżej 10 m3). Ale opłata za ścieki faktycznie trafia do kasy miasta będącego właścicielem sieci i przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za odbiór ścieków, a nie do kieszeni prywatnego "szambiarza", który często jest podatnikiem w innej gminie.
- 2 0
-
2023-11-15 17:05
Nieprawda. Nie masz pojęcia o czym piszesz człowieczku z bloku
- 1 2
-
2023-11-16 08:35
Jest niezasadna. Koszty budowy i eksploatacji płacimy w rachunkach. To jest zwykły nieuzasadniony podatek
- 1 1
-
2023-11-17 13:08
Dramat
Miasto poniosło koszty ? ! noszszsz a z czego zapłaciło ? nie z naszych podatków ? mieszkamy tu kilkadziesiąt lat bez dróg ,kanalizacji ,kanalizacji deszczowej ? kurna co mi z tego ,że za moje pieniądze zbudowana kanaliza w 21 wieku podniosła wartość domu ? ja tu meszkam nie interesuje mnie wzrost wartości a od wzrostu w razie czego ktoś zapłaci podatek przy kupnie. A w mieście kiedy wybudują ci sklep czy parking też dostajesz opłatę ? ️️️
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.