Fakty i opinie

stat

Osunął się klif w Orłowie. Nikt nie ucierpiał

Klif w Orłowie zobacz na mapie Gdyni osunął się na plażę. Na miejscu pracowało sześć zastępów strażaków w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza. Nikt nie został poszkodowany.Aktualizacja godz. 15.45 Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza zakończyła działania i wraca do Gdańska. Nikogo nie znaleziono.

Aktualizacja godz. 15.15 Cały czas trwa akcja poszukiwawcza prowadzona przez ratowników z psami. Nadal nie ma informacji o jakichkolwiek osobach poszkodowanych. Strażacy korygują pierwsze informacje. Spadło ok. 1200 m. sześc. ziemi, a na miejscu pracuje już sześć zastępów.

Na miejscu pracują cztery zastępy straży pożarnej. Ta część plaży jest obecnie zamknięta. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie ucierpiał.

Do zdarzenia doszło ok. godz. 13.

Osunęła się ziemia na klifie w Orłowie. Jak informują strażacy, osuwisko ma szerokość 40 metrów, głębokość 15 metrów i wysokość 2-3 metrów. Spadło ok. 700 m sześc. ziemi.

Na miejscu pracuje pięć zastępów strażaków, w tym Specjalistyczna Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza.

- Na razie nie ma informacji o poszkodowanych - informuje dyżurny Wojewódzkiej Stacji Koordynacji i Ratownictwa w Gdańsku.


Klif w Orłowie: piękny, ale niebezpiecznyKlif w Orłowie zbudowany jest głównie z gliny morenowej pochodzenia lodowcowego. Rozciąga się on na długości 650 metrów. Jest miejscem spacerów mieszkańców i turystów, a także wdzięcznym obiektem do fotografowania. Wysokość klifu waha się od kilku metrów, do nawet 40 w najwyższym punkcie. Fragmenty wysoczyzny w Redłowie i Orłowie sięgają nawet ponad 90 metrów ponad poziom morza.

Osunięty klif w Orłowie z lotu ptaka


Średnie tempo cofania klifu Cypla Redłowskiego na postawie pomiarów fotogrametrycznych z lat 1963-67 i 1971-75 określone zostało na ok. 1 m rocznie. Pomiar dotyczy najbardziej aktywnej, tzw. obrywowej części klifu, pozostała cofa się wolniej.

Specjaliści mówią, że to naturalny proces. Warto pamiętać, że osunięcia nie następują tylko podczas sztormów. Klif jest zbudowany głównie z gliny, której bryły mogą się odrywać w każdej chwili. Wahająca się w granicach 0 stopni Celsjusza taka jak teraz temperatura jest dla klifu redłowskiego gorsza niż sztormy.

Także w przeszłości dochodziło do usunięć, dlatego na miejscu pojawiły się tabliczki ostrzegające przed nimi.

Rozmowy miejskich urzędników z Urzędem Morskim, by zabezpieczyć ten fragment brzegu przed efektami sztormów trwają od lat. Inwestycja zacznie się najwcześniej w 2020 roku.

Czytaj: Morze zabrało część klifu w Orłowie

Nagranie tydzień wcześniej sprzed osunięcia się klifu

Opinie (350) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.