Fakty i opinie

Pasażer: kierowca autobusu uratował mi słoneczny dzień

artykuł czytelnika
Uprzejmość kierowcy pozwoliła skorzystać ze słonecznej weekendowej pogody w Rewie.
Uprzejmość kierowcy pozwoliła skorzystać ze słonecznej weekendowej pogody w Rewie. fot. mat. prywatne

- Gdyby nie uprzejmość kierowcy miejskiego autobusu, nie udałoby mi się spędzić słonecznego dnia w Rewie. Pokazał klasę nie tylko mi, ale także dzieciom, które dzięki temu jeszcze bardziej polubią jazdę autobusem - pisze pan Tomek.Czy zdarza ci się nie zdążyć z planową przesiadką między autobusami?

tak, bardzo często 42%
tak, ale sporadycznie 39%
nie, autobusy zwykle dojeżdżają na czas 19%
zakończona Łącznie głosów: 779
Oto jego opowieść:

W sobotę zaplanowałem wycieczkę z rodziną z Gdyni do Rewy. Samochodem byliśmy już tam kilka razy, więc zdecydowaliśmy się na autobus nr 146 jadący z pl. Kaszubskiego, zwłaszcza że dzieci przepadają za jazdą komunikacją miejską.

Wyprawę trzeba było zaplanować starannie, bo autobus jeżdżący do nadmorskiej miejscowości z Gdyni kursuje w soboty co godzinę. Co istotne, musieliśmy do niego wsiąść, po przesiadce, na przystanku "Energetyków".

Rozkład ZKM GdyniaOpracowany ze wsparciem aplikacji pokazujących rozkład jazdy komunikacji plan zakładał, że będziemy mieli 2 minuty na przesiadkę. Niby mało, ale pomyślałem, że w sobotę powinno się spokojnie udać, bo ruch na drogach powinien być mniejszy.

No właśnie - powinien.

Autobus spóźniony i co teraz?Na początku wszystko było idealnie. Dzieci lubią jechać z przodu pojazdu. Pierwsze cztery miejsca w pojeździe, gdzie widać wszystko, co dzieje się z przodu były wolne, więc pełna radość.

Niepokój przyszedł w momencie, gdy jadąc autobusem na ul. Władysława IV dostrzegliśmy na ul. Jana z Kolna autobus 146 jadący przed nami. Przecież miał być 2 minuty po nas, ale patrząc na zegarek zorientowałem się, że jesteśmy spóźnieni.

"No to po wycieczce" - pomyślałem, ale pamiętając, jak kierowca uprzejmie obsługiwał pasażerkę kupującą bilety stwierdziłem, że może być równy gość i może będzie chciał nam pomóc. Wyjechaliśmy na ul. Janka Wiśniewskiego. Autobus, do którego mieliśmy wsiąść, odjechał na spory dystans.

Zapukałem w szybę z pytaniem, czy może uda się wywołać kolegę, żeby poczekał na nas. Kierowca chyba widział, że zaczynamy być zrezygnowani i zdecydował się nam pomóc, mówiąc, że powinno się udać. Przyspieszył, goniąc autobus 146.

Linia 146 jeździ w soboty z Gdyni do Rewy co godzinę. Bez pomocy kierowcy, pasażerowie - jak piszą - mogliby zapomnieć o udanej wycieczce.
Linia 146 jeździ w soboty z Gdyni do Rewy co godzinę. Bez pomocy kierowcy, pasażerowie - jak piszą - mogliby zapomnieć o udanej wycieczce. fot. ZKM Gdynia

Wraca wiara w komunikację miejskąDojeżdżając do świateł na skrzyżowaniu przy pomniku Ofiar Grudnia 70 zjechał na lewy pas. Udało się ominąć autobus jadący do Rewy. Później tylko skręt za skrzyżowaniem w prawo, szybki bieg do stojącego z tyłu 146 i... wycieczka mogła być kontynuowana.

A wszystko dzięki uprzejmości kierowcy, który mógł równie dobrze odmówić, skazując nas na zmianę planów albo godzinne czekanie. Uratował nam słoneczny dzień nad morzem.

Cieszę się też, że potwierdził to, co staram się wpajać dzieciom "od małego": komunikacja miejska jest fajna i warto z niej korzystać jak najczęściej.

Uprzejmy pan kierował linią 150, a rzecz się działa w sobotę tuż przed południem. Numeru pojazdu nie pamiętam, ale może to przeczyta, a może przeczytają jego przełożeni.

Jeszcze raz wielkie dzięki, a innym kierowcom polecam brać przykład. Pasażerowie, w tym także ci najmłodsi, takie rzeczy naprawdę doceniają.

Kierowca uratował pasażerkę


Pan Maciej już kilkakrotnie pomagał pasażerom swojego autobusu.
Pan Maciej już kilkakrotnie pomagał pasażerom swojego autobusu. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl
Pewnego razu pod same drzwi szpitala Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego podjechał... miejski autobus linii 283.

Okazało się, że w pojeździe jest pasażerka, która straciła przytomność kilka minut wcześniej. Ten sam kierowca w zeszłym roku pomógł rannemu mężczyźnie.

Czytaj więcej:

Zawiózł do szpitala nieprzytomną pasażerkę


Quiz Komunikacja w Trójmieście Średni wynik 50%

Komunikacja w Trójmieście

Rozpocznij quiz
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (132)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »