• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Politechnika wybiera nowego rektora

mr, fot. meriały wyborcze kandydatów
26 marca 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 21:30 (26 marca 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Prof. Henryk Krawczyk rektorem PG
W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata. W najbliższy poniedziałek zdecyduje się, kto będzie kierował Politechniką Gdańską przez najbliższe cztery lata.
Piotr Dominiak Piotr Dominiak
Waldemar Kamrat Waldemar Kamrat
Henryk Krawczyk Henryk Krawczyk
Romuald Szymkiewicz Romuald Szymkiewicz
Krzysztof Wilde Krzysztof Wilde

O godność rektora Politechniki Gdańskiej na najbliższe cztery lata ubiega się pięciu kandydatów. W czwartek kandydaci przedstawią swoje programy na otwartym spotkaniu wyborczym. Wybory 31 marca.



Wśród kandydatów znalazł się prorektor kończącej się właśnie kadencji, trzech dziekanów i członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Ten ostatni, prof. Piotr Dominiak chciałby, aby PG zyskała stała jeszcze mocniejszą pozycję wśród polskich uczelni i weszła odważniej na międzynarodowy rynek edukacyjny. W jego programie znalazły się takie cele jak utworzenie na każdym wydziale przynajmniej jednego programu anglojęzycznego i przyciągnięcie na każdy wydział co najmniej jednego nauczyciela zagranicznego i 30 zagranicznych studentów. Jednocześnie wykładowcy z PG mają mieć szansę wykładania za granicą. Prof. Dominiak w ciągu czteroletniej kadencji chciałby także wybudować jeden lub dwa nowe obiekty dydaktyczne i stopniowo modernizować istniejące sale. Do tego dochodzi wdrożenie informatycznego systemu wspomagania zarządzania uczelnią i zorganizowanie biura promocji.

Z kolei prof. Waldemar Kamrat kandyduje pod hasłem "Globalna gospodarka - lokalna perspektywa. Wyzwania dla Politechniki Gdańskiej". Kandydat obiecuje stać na straży tradycji i dorobku uczelni, jednocześnie wykorzystując szanse rozwojowe. Profesor Kamrat deklaruje, że zadba o przygotowanie studentów do aktywnego życia we współczesnym społeczeństwie, stworzy klimat przyjazny i otwarty dla całej społeczności uczelni. Profesor chce uatrakcyjnić ofertę dydaktyczną i udoskonalić program nauczania, otworzyć nowe kierunki oraz stworzyć możliwości kształcenia interdyscyplinarnego oraz e-learningu.

Prof. Henryk Krawczyk uważa, że PG powinna być wiodącym uniwersytetem technicznym zorientowanym na kształcenie poszukiwanych na rynku specjalistów oraz ośrodkiem prowadzącym badania związane z rozwojem nowoczesnych technologii. Aby osiągnąć ten cel, poszczególne wydziały podążałyby za opracowaną specjalnie dla nich strategią rozwoju. Kandydat na rektora obiecuje też zadbać o to, aby dla każdego pracownika powstał jasny model kariery wraz z jasnym systemem awansów. Profesor chce także zatroszczyć się o rozwój całego kampusu uczelnianego, w tym także większe bezpieczeństwo na osiedlach studenckich.

Prof. Romuald Szymkiewicz deklaruje, że jest zwolennikiem uczelni pełniącej w równym stopniu funkcje badawcze, edukacyjne i wychowawcze. Uważa on, że politechnika powinna kształcić elitę intelektualną, aktywnie uczestniczącą w życiu społecznym i przekazywać studentom nie tylko wiedzę zawodową, ale i umiejętność twórczego rozwiązywania problemów i posługiwania się nowoczesnymi narzędziami. Profesor Szymkiewicz także dostrzega konieczność szerokiej współpracy z gospodarką i z zagranicą, także w dziedzinie transferu technologii.

Prof. Krzysztof Wilde podkreśla, że studenci są solą politechniki, a dydaktyka jest ważniejsza od pracy naukowej. Dodaje jednak, że pierwsza bez drugiej istnieć nie może. Gdańszczanin, podkreślając dotychczasowe zasługi na tym polu, chce nadal ułatwiać studentom dostęp do materiałów dydaktycznych. Profesorowi zależy także na masowej modernizacji istniejących sal i wybudowaniu nowej biblioteki. Ponieważ na to potrzebne są znaczne środki, kandydat podkreśla swoje doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Pełne programy wyborcze znaleźć można na stronie internetowej politechniki.

Otwarte spotkanie wyborcze
27 marca, czwartek, godz. 13.15, aula PG, ul. G. Narutowicza 11/12, Gdańsk Wrzeszcz

Wybory rektora i dziekanów na polskich uczelniach wyższych odbywają się według systemu zbliżonego do dziewiętnastowiecznego modelu wyborczego monarchii austro-węgierskiej i systemu amerykańskiego.

Po tym, jak w listopadzie ub.r. to Senat PG powołał Uczelniana Komisję Wyborczą, na wszystkich wydziałach odbyły się wybory elektorów, czyli przedstawicieli, którzy wybiorą rektora.
Utworzono 11 okręgów wyborczych, a społeczność akademicką podzielono na cztery grupy: samodzielnych pracowników naukowych i naukowo dydaktycznych, pozostałych nauczycieli akademickich, studentów i doktorantów oraz pozostałych pracowników uczelni.

Na stanowiska rektora, prorektora lub dziekana kandydować może nauczyciel akademicki z tytułem naukowym profesora lub stopniem naukowym doktora habilitowanego. Nazwisko kandydata mógł wskazać każdy członek społeczności akademickiej. Wpisanie na listę kandydatów
następowało po tym, jak osoba wskazana zadeklarowała wolę kandydowania.

W wyborach rektora może się odbyć maksymalnie pięć tur głosowania. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma 50 proc. poparcia, to do następnego głosowania nie przychodzi ten kandydat, który otrzymał najmniejszą liczbę głosów elektorskich.
mr, fot. meriały wyborcze kandydatów

Miejsca

Opinie (210) 5 zablokowanych

  • programy (2)

    Patrząc na programy tylko Dominiak i Krawczyk, na doświadczenie - też. Ale Krawczyk jako dziekan zachowuje się jak primadonna. Powinien trochę odpocząć od władzy, żeby znormalnieć. Poza tym PG potrzebne są pieniądze. Krawczyk oszczędza organizując laborki po 18 studentów w sali. Wykładowca nie ma czasu pomóc studentowi, wyjaśnić, wskazać kierunek poszukiwań rozwiązania. Może tylko oszacować, czy ściągnięty od kolegi program jest poprawny. To jest kpina nie zajęcia. Zarobić można na studentach zagranicznych. Konieczność prowadzenia zajęć po angielsku to żaden problem. Każdy doktor musi zdać egzamin z angielskiego, a literatura z przedmiotów specjalistycznych jest i tak wyłącznie po angielsku, więc w zasadzie łatwiej po angielsku, bo nie trzeba tłumaczyć nowych pojęć na polski. O ile mi wiadomo, godziny takich zajęć liczą się inaczej niż zajęcia po polsku, więc wykładowcy na tym tylko zyskają.

    • 0 0

    • oblozenie sal studentami wola o pomste o nieba. nie mowiac juz o cudach typu likwidacja jednej z grup w srodku semetruy - a studenci niech sobie szukaja wolnych miejsc. Ale to raczej pomysly Goczyly niz Krawczyka.

      A jesli chodzi o angielski - wybacz - ale jesli nie widzisz roznicy miedzy przeczytaniem czegos (chocby w domu ze slownikiem) czy zdaniem egzaminu, ktorego w zasadzie nikt nigdy nie oblal - a poprowadzeniem 45/90 minutowych zajec w obcym to o czym tu rozmawiac. Pracownicy dniami siedza nad prezentacjami na konferencje ktore maja trwac 15-20m. Wiec o czym tu mowic...

      • 0 0

    • to chyba niezbyt merytoryczny argument?

      "primadonna" ? to jest ad personam i na dodatek niezbyt trafne.
      Co do obecnej sytuacji uważam, że najlepszym kandydatem na Rektora jest prof. Krawczyk, natomiast Prorektorem ds Rozwoju mógłby być prof. Dominiak. To byłby bardzo ciekawy tandem.

      • 0 0

  • uniwerek dla portierrek!!!!!

    • 0 0

  • Tutaj nie wybory :)

    • 0 0

  • Dlaczego prof. Wilde kandyduje na Rektora Politechniki? (3)

    Rzadko bywa, jesli w ogóle, aby w warunkach polskich młody 42 -letni profesor zostawał rektorem. Taki młody zdolny powinien 'robić'naukę, a nie bawić się w zarządzanie. Szkoda Pańskiego czasu, Panie Profesorze Wilde! No, chyba że lubi Pan "stołki".
    Odradzam - za 8 lat. Będzie w sam raz!

    • 0 0

    • Wiek jest atutem prof. Wildego. Nie skażony komunizmem, energiczny, trzeźwo myślący. Sprawdził się jako dziekan.

      • 0 0

    • Wlasnie milo by bylo, gdyby rektorem byl ktos w wieku 42 lat, a nie jeden z profesorow kolo 60. Tyle ze taki mlody nie ma szans na przejscie w tym systemie.

      • 0 0

    • Wilde i jego koledzy z Wydziału musza miec jakies dobre posadki...znajac wiele perypetii jakie sie dzieją na tym wydziale ostatnimi czasy nie sadze że jest to najlepszy kandydat...

      • 0 0

  • Rektor (2)

    Tylko Szymkiewicz.... jest uczciwy.. nie znacie Go.. super Gośc

    • 0 0

    • (1)

      Sama uczciwość nie wystarczy...

      • 0 0

      • ..

        bo trzeba przeksztalcić w europejską prywatną uczelnie.

        • 0 0

  • Rektor (2)

    Tak się składa, że studiuję na PG(ETI). Mam dość szerokie spojrzenie na zarządzanie uczelnią - moja firma wykonuje na zlecenie niektórych wydziałów PG szereg projektów.
    Osobiście z kandydatów znam prof. Krawczyka i dr Wilde. Z tego co się orientuję wybory rozegrają się między trójką Krawczyk-Dominiak-Wilde. Osobiście głosował bym na tego ostatniego. Prof. Krawczyk ma ogromne doświadczenie w organizacji i współpracy z biznesem i to jego plus, ale równie dobre kontakty buduje dr Wilde. Jest bardzo zaangażowany w życie studenckie, ma szerokie doświadczenie również zagraniczne (6 lat w Japonii) i jest zdecydowanie najbardizej energiczny i zdeterminowany do dobrych zmian. To nie ETI czy ZiE ze swoimi nowymi budynkami, ale właśnie WILiŚ pod Wilde'm jest najnowocześniejszym wydziałem PG. Programy interdyscyplinarne, bliska współpraca z firmami, dostęp do komputerów na korytarzach, e-learning, otwartość na nowe pomysły to bezsprzecznie coś czego trudno szukać na innych wydziałach. W dodatku Wilde potrafi budować efektywne zespoły. W ostatnim roku zmienił dyrektora administracyjnego co z korzyścią odbiło się dla całego środowiska PG. Wspierają go studenci i dynamiczni, pełni chęci do pracy doktorzy. Uważam, że wniósłby do uczelni wiele dobrego. Jego dodatkowym atutem jest doświadczenie w pozyskiwaniu środków z UE.

    • 0 0

    • (1)

      no jeśli chodzi o dostęp do kompów z netem to jest "na korytarzu " także na "zie" a na "Eti" to jeszcze lepiej bo w bufecie :)

      • 0 0

      • w bufecie

        poza tym,ze kompy w bufecie pamietaja jeszcze mieszka I i ze internet działa tam okazjonalnie to spoko:P

        • 0 0

  • (1)

    !!Krzysiu Wilde!! Najlepszy dziekan!! Bedzie tez najlepszym rektorem

    • 0 0

    • ...tylko, kto wtedy będzie naszym dziekanem? :'-(

      • 0 0

  • WILDE = przeswietlanie studentow - do tego Jasina na prorektora = masakra DOMINIAK lub SZYMKIEWICZ

    • 0 0

  • NIE WILDE - karierowicz po trupach do sukcesu - zrobil masakre na wilis bo mial WLADZE - teraz jej nie bedzie mial i zobaczy jak to jest byc szarym czlowiekiem. brak szacunku dla tego Pana

    • 0 0

  • (2)

    NIE WILDE - bo niszczy srodowisko studenckie

    • 0 0

    • (1)

      Chyba jesteś niepoważny

      • 0 0

      • na prezydenta sejmiku

        KIM Wilde ;)

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane