Fakty i opinie

Pomnik z Podwala Staromiejskiego zniknie na czas budowy parkingu

Najnowszy artukuł na ten temat Kolejna galeria ma płatny parking
Pomnik "Tym,co za Polskość Gdańska" stoi na Podwalu Staromiejskim od 1969 roku.
Pomnik "Tym,co za Polskość Gdańska" stoi na Podwalu Staromiejskim od 1969 roku. fot. galeria Trojmiasto.pl

Trwają przygotowania do budowy parkingu podziemnego przy ul. Podwale Staromiejskie w historycznym śródmieściu Gdańska. Przed rozpoczęciem prac z placu przy Podwalu zniknąć będzie musiał pomnik "Tym, co za Polskość Gdańska". Władze miasta deklarują, że po zakończeniu prac wróci na swoje miejsce. Konkretny termin nie jest jednak jeszcze znany.Czy parking na Podwalu Staromiejskim powinien powstać?

tak, jest tam potrzebny, bo w okolicy nie ma gdzie parkować 36%
tak, ale z powodu jego budowy nie powinno się ruszać pomnika 5%
nie, bo ta inwestycja przyniesie więcej szkody niż pożytku 59%
zakończona Łącznie głosów: 1336
Spór o budowę parkingu podziemnego na Podwalu Staromiejskim toczy się od miesięcy. Przeciwko tej inwestycji protestują m.in. mieszkańcy Śródmieścia i aktywiści ze Stowarzyszenia FRAG.

Ci ostatni nie tylko apelują do władz miasta o wycofanie się, z ich zdaniem, szkodliwej dla miasta inwestycji, ale i podjęli konkretne działania, by ją zablokować. Przygotowali projekt uchwały obywatelskiej w tej sprawie, pod którą podpisało się kilkuset mieszkańców. Zakładał on wprowadzenie takich zmian do planów zagospodarowania, by inwestycja została wstrzymana.

Na ostatniej, wrześniowej sesji Rady Miasta Gdańska druk został jednak zdjęty z porządku obrad. Oficjalnym powodem był brak wymaganej analizy prawnej, ale aktywiści nie kryli zdumienia takim obrotem sprawy. Zapowiedzieli też, że nie składają broni, bo "ta inwestycja zakorkuje mieszkańcom dookoła ulice na wiele lat oraz spowoduje wycinkę dwóch szpalerów drzew, które są jedyną zieloną przestrzenią w okolicy." Podnosili też, że budowa parkingu na Podwalu Staromiejskim jest "sprzeczna ze wszystkimi dokumentami strategicznymi miasta."

Tak będą wyglądać nowe parkingi kubaturowe w GdańskuParkingi obecne i planowane w Śródmieściu Gdańska
Parkingi obecne i planowane w Śródmieściu Gdańska graf. Trojmiasto.pl

Proces inwestycyjny trwa, pomnik zniknie na czas budowyNa działce, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczona pod budowę parkingu podziemnego, od 1969 roku stoi charakterystyczny pomnik "Tym, co za Polskość Gdańska".Monument upamiętnia poległych za polskość Gdańska w okresie od rzezi gdańskiej w 1308 roku do końca II wojny światowej. Mieszkańcy Śródmieścia są zaniepokojeni, co się z nim stanie, gdy inwestycja ruszy.

- Tyle się mówi o budowie tego parkingu, ale co z pomnikiem? Zostanie wyburzony? Nie wyobrażam sobie tego placu bez niego - mówi pan Maciej, mieszkaniec pobliskiej ul. Osiek.
Interpelację ws. dalszych losów pomnika "Tym, co za Polskość Gdańska" złożył do władz miasta radny Dawid Krupej, do którego wpływały podobne sygnały od mieszkańców.

Wiceprezydent Piotr Borawski informuje, że zgodnie z zawartą przez miasto umową koncesji, w tym miejscu powstanie parking podziemny.

- W związku z powyższym, po uzyskaniu wszystkich niezbędnych zgód, pomnik "Tym, co za Polskość Gdańska" zostanie przeniesiony, a następnie po zakończeniu robót budowlanych, będzie ponownie umieszczony na pierwotnym miejscu. Operacja będzie się odbywać pod nadzorem autora pomnika - wskazuje Borawski.
To nie pierwszy pomnik, który miasto zdemontuje na czas prowadzonych robót. Na początku września, z powodu remontu Dworca Głównego, podobny los spotkał pomnik Kindertransportów.

Pomnik trafi na sąsiednią działkęUmowa koncesji na budowę parkingów kubaturowych w Gdańsku została zawarta niemal równo rok temu, 11.10.2018 r. Koncesjonariuszem jest Immo Park Gdańsk - spółka, która należy do grupy Mota Engil.

- Firma ta ma wieloletnie doświadczenie w budowie podobnych obiektów w Polsce i za granicą. Termin rozpoczęcia inwestycji w lokalizacji Podwale Staromiejskie uzależniony jest od terminu uzyskania od PWKZ zgody na przeprowadzenie badań archeologicznych oraz ich wyników - mówi Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu.
Zgodnie z ofertą szacowany koszt budowy parkingu na Podwalu Staromiejskim wynosi około 60 mln zł brutto. Na obecnym etapie trwa proces projektowy i przygotowawczy do realizacji inwestycji. Wykonawca we współpracy z ekspertami z zakresu hydrologii, geologii i konstrukcji obiektów prowadzi analizy, które pozwolą wybrać najlepszą z możliwych technologii realizacji.

- Pomnik "Tym, co za Polskość Gdańska" zostanie tymczasowo przeniesiony na sąsiednią działkę, tam, gdzie obecnie jest parking społecznie odpowiedzialny. Na tej działce zlokalizowane będzie zaplecze budowy parkingu przy Podwalu Staromiejskim - precyzuje Olimpia Schneider.

FRAG komentuje: najpierw zapowiedź demontażu pomnika, potem zgoda na wycinkę drzewKarol Spieglanin, szef stowarzyszenia FRAG, uważa, że miasto nie radzi sobie z merytoryczną krytyką tego przedsięwzięcia.

- Inwestycja jest kontrowersyjna. Różne organizacje i setki mieszkańców apelowały o zmiany w podejściu do niej. W tym samym nurcie wypowiadało się publicznie wiele autorytetów. Tymczasem władze miasta po prostu beznamiętnie i bezrefleksyjnie wypełniają kolejne punkty, zmierzające do realizacji umowy, mając nadzieję, że w międzyczasie albo mieszkańcom znudzi się protestować, albo inne osoby, np. wojewódzki konserwator zabytków, rozwiążą problem. Jednym z takich punktów jest zapowiedź demontażu pomnika na Podwalu Staromiejskim, kolejnym będą zapewne zgody na wycinkę drzew - mówi Spieglanin.
Szef FRAG zapowiada, że organizacja złoży do prezydent Gdańska wniosek o przystąpienie do zmian w planach zagospodarowania, choć zrobi to "bez szczególnej wiary w szybkie powodzenie."

- Równolegle szukać będziemy wszelkich innych metod uniemożliwiających realizację inwestycji w obecnym kształcie - zaznacza Spieglanin.

Opinie (231) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • Bezsensowna inwestycja. (11)

  Ten parking to wyrok śmierci dla okolicznych zabytków. Zwłaszcza Bazyliki Św. Mikołaja, ale nie tylko.

  • 226 58

  • (4)

   tego nie wiesz

   • 7 26

   • no to poeksperymentujmy na 1000 letnim miescie ... ty d**il? (3)

    kasa wam calkiem zaktala rozumy.

    • 29 9

    • (2)

     pieski kacperka już ujadają

     • 12 32

     • pieski maja wiecej rozumu od ciebie

      nie obrazaj wiec zwierzat. one szanuja to co czlowiek zbudowal. Faszysci NIE.

      • 17 6

     • kicham na Kacperka

      a jednak też ujadam.Niepotrzebna i szkodliwa inwestycja wprowadzajaca setki dodatkowych samochodów w obszar zabytkowy.

      • 14 1

  • Wstrzymac tą (2)

   i podobne inwestycje w starym centrum i wywalić je na obrzeża. Czy Gdańsk jest miastem inwalidów, ze wszedzie trzeba odjechać samochodem? Po cholere i dla kogo te parkingi? Samochody zakorkuja dokumentnie Glowne Miasto

   • 32 7

   • Powinni przywrócić tramwaje na Długą i okolice (1)

    Tylko jakieś zabytkowe z klimatem powinny tam jeździć

    • 16 4

    • Z linia z Oruni

     • 3 3

  • Bardzo dobra inwestycja.

   Wreszcie będą podziemne parkingi w Gdańsku, jak na całym świecie.

   • 6 17

  • Już za kilka lat cała zabudowa dookoła z zabytkami zacznie siadać

   A Pani Dulkiewicz będzie uciekać przed redaktorami zadajacymi niewygodne pytania.
   Po kilku dniach wyda oświadczenie ze nikt tego nie przewidział i ze rząd PIS ma obowiązek ratować zabytki.

   • 6 3

  • Dla władz miasta zabytkami jest Forum,budynki przy Stągiewnej itp. reszta nie remontowana już dawno wyburzona

   • 4 1

 • Skandal !!! (3)

  • 137 28

  • Skandalem jest to, że portal Trójmiasto popiera rewizjonizm z lat 60 ubiegłego wieku. (1)

   Pomnik wpisywał się w narrację ówczesnych władz z Gomułką na czele, które starały się zaszczepić w Polakach egzotyczną mieszankę komunizmu z nacjonalizmem.

   • 0 24

   • Zapoznałem się z historią pomnika i jednak nie mam do końca racji. Przepraszam.

    Nadal jednak uważam, że pomnik jest brzydki.

    • 4 3

  • No i co nam zrobisz z tym skandalem?

   • 0 6

 • nie robmy tego :( (7)

  parking jest potrzebny, ALE niekoniecznie tam!
  czy parking za fortune na 100 kilka aut na krzyz pomoze w czymkolwiek?!

  • 173 31

  • (2)

   a nie mozna obok tego szkaradnego brabanku zbudowac parking ? tamtej okolicy i tak nic nie zaszkodzi ... a tak apropo kiedy rozbiórka tego szkaradztwa kacperkowego na jana z kolana ?

   • 11 11

   • chodzi o miejsce (1)

    po co wprowadzać samochody do samego centrum. Wystarczyłby dojazd, kilka miejsc i duży parking bliżej Madisona

    • 11 2

    • Sorry ludzie nie lubią chodzić

     Dla wielu pójść wieczorem do knajpki to max 400m spaceru. Masz całe stare miasto z zakazem wjazdu, trzeba coś na obrzeżu zorganizować do parkowania.

     • 0 5

  • 300 kilka

   Nie czytałeś artykułu ?

   • 2 2

  • Tak, pomoże zarobić inwestorowi. Przecież miasto w zasadzie przyznało dla kogo są te parkingi.

   • 7 0

  • 337 to nie 100 kilka

   • 0 0

  • 60 milionów i 337 miejsc

   co daje ponad 178000 zł za JEDNO miejsce parkingowe PLUS oczywiście wartość gruntu. Naprawdę warto? Może lepiej 200-300 mieszkań komunalnych?

   • 3 0

 • Spieglanin zamknij się, choć raz jedną dobrą inwestycję daj zrobić Twoim ziomalom z WdG i pani Prezydent.

  • 21 117

 • Myślę, że parkingi powinny być poza centrum (7)

  A centrum wolne od samochodów.
  Ale co ja tam mogę, nie mam nawet rydwanu i nie znam żadnego dewelopera.

  • 170 28

  • (1)

   ja też niewiele mogę, nie mam takich kolegów jak Banaś i nie dostałem koperty jak Prezes

   • 2 6

   • przestan pieprzyc o bzdurach jak tu obdywa sie niszczenie naszego miasta.

    banas moze sobie nawet wynajmowac gejom na godziny o ile nie niszczy miasta.

    • 8 1

  • W sumie mogliby zrobić parking na 100 rydwanów

   Byłby od razu pretekst do zakupu kolejnych 99

   • 7 3

  • Może by las w centrum? (3)

   Jak chcesz, żeby po centrum nie jeździły samochody, to musisz zrobić parkingi, żeby ludzie mieli je gdzie zostawić. W przeciwnym razie nikt nie będzie zaglądał do centrum i stanie się ono wewnętrzną peryferią, a nie centrum.

   • 3 10

   • Ty nie myślisz! (2)

    Samochody poza centrum a w centrum ruch pieszy, rowerowy i autka elektryczne, do tego linia autobusowa w koło centrum kursująca często! Taki ruch do centrum przyciągnie znacznie więcej osób i inwestycji. Każdy studenciak ci to potwierdzi ale cóż trzeba myśleć...
    Co do lasu, raczej liczne parki i skwery, dużo drzew a samochody won!

    • 13 2

    • Dobre. Rowerkiem w deszczu, słocie, plusze... (1)

     chyba wodnym. To nie Madryt gdzie można jechać skuterem, rowerem lub longbordem. Zróbcie sobie w końcu prawko i kupcie auta zamiast wciskać każdemu te rowery.

     • 1 6

     • Z Podwala Staromiejskiego do Ogarnej spacerkiem jest 10 minut

      Nawet jak pada ale można melexem

      • 2 1

 • "Zostawcie titanica" (4)

  Ten krok to ostatnie pogrzebanie miasta. Zle slowa grzelaka padly pod nim.

  • 101 16

  • Dulkiewicz grzebie miasto naszych narodzin wspomnień i pierwszych miłości i zostawi ruiny. zaczal Paweł (3)

   zablokujmy te budowe. Nic innego.

   Gdzie indziej szanuje się ludzi i ich rodzime kąty. Maciej, rob zdjęcia. Ty też jestes stąd.

   • 43 1

   • (1)

    O ruinie już PiS mówił a za chwilę mówili, że Polska to kraina mlekiem i miodem płynąca. Jak bredził prezes czarne jest czarne a białe jest białe.

    • 2 6

    • straszenie pisem nie działa

     trzeba miec cos do zaproponowania. obecna opozycja jest bezradna.

     • 1 0

   • Zdetronizować "królową" Dulczessę

    • 5 0

 • Mam nadzieję że pomnik "Za polskość Gdańska" nie przeszkadza władzom Miasta (4)

  Myślę, że pomnik mimo wszystko "wrósł" w Miasto i na tle popisów deweloperów i tak nie razi w oczy swoim stylem. Z resztą wystarczy popatrzeć na nowe pomniki - np. na Skwerze Kościuszki w Gdyni.

  • 57 8

  • (2)

   przeczytaj artykuł pissowski lemingu

   • 3 7

   • Wiadomo że napisali, że wróci

    Jednak zapowiadając, że wróci, znacznie łatwiej go zdemontować niż zapowiadając, że nie wróci. A jak już zdemontują to zawsze można decyzję zmienić :)

    • 8 3

   • Sianie mowy nienawiści chyba jest karalne? Czy nazywanie kogoś tak brzydko jest ok.? Czy to normalne dla tych którzy mają problemy ze swoją osobowością?

    • 3 2

  • Pomnik jest trochę nietrafiony.

   • 1 1

 • Chętnie wziąłbym udział w protestach przeciwko temu absurdowi.

  Decyzja urzędników jest tak nierozsądna i krótkowzroczna, że chyba nie ma sensu z nimi rozmawiać, bo po prostu nie ma z kim. Porządek i sensowny rozwój naszego miasta trzeba będzie im wyrywać samoorganizacją i staniem im z batem nad głową.

  • 134 14

 • reksio

  • 7 2

 • Rozumiem, że robota przy parkingu została już komuś obiecana (4)

  i nie ma jak sie z tego wycofać

  • 122 12

  • Tak, mi

   Mi, inwalidzie i jednemu Ukraińcowi. Ciekawe, kto dostanie tę posadę...

   • 1 3

  • Dleczego w taki sposób (1)

   Niebywałe jak nie liczą się ze zdaniem mieszkańców, którym najbardziej zależy na tym żeby podejmowane były mądre decyzję wpływające na miejsce w którym żyją. Ale możliwe, że nie ma jak się już wycofać przed podjętymi decyzjami...gdzieś...z kimś... Smutne
   Mieszkanka Gdańska (miasta które kocham)

   • 10 0

   • Byznes to byznes ....inne aspekty spadają na dalszy plan

    I co kwiatki na chodniku będziesz rysowała ? To trzeba z realnym życiu wiedzieć na kogo się stawia a nie później płakać ,że mają cię gdzieś. Zresztą zauważyłem ,że sprawy estetyczne ,wpływ na okoliczne środowisko nie obchodzą za bardzo panów "byznesmenów" .Oni są zajęciem robieniem kasy a nie takimi "pierdołami" .A że nasi włodarze są blisko skonszachtowani z tą grupą więc podejście biznesowe jest u nich priorytetowe.Problemy to będą mieli ludzie tam mieszkający. I to jest smutne gdyż w tym mieście z okolicznymi mieszkańcami lub ludźmi ,którzy chcą aby centrum miasta było bardziej przyjazne ,zielone ,nie dewastowało okolicznej infrastruktury NIKT się nie liczy.....

    • 4 1

  • Mylisz się. To nie robota została obiecana (bez sensu). Obiecane zostały zyski dla inwestora, za parkingi będzie płacić miasto (my). Umowa podpisana bodaj w zeszłym roku. Wszystko jest chociażby na tym portalu.

   • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.