• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Porozumienie samorządów w sprawie ZIT jest warte 1 mld zł

Katarzyna Moritz
14 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 

W piątek w Dworze Artusa podpisano porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.



Mimo trudnych, trwających kilka miesięcy rozmów (z konfliktem o lotnisko w Kosakowie w tle), w piątek prezydenci m.in. Gdyni i Gdańska, a także przedstawiciele 34 gmin, podpisali porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Dzięki temu nasza metropolia może pozyskać z unii ponad 1 mld zł.



Czy porozumienie przetrwa próbę czasu?

W piątek w Dworze Artusa w Gdańsku, walentynkowa atmosfera udzieliła się prezydentom Gdańska i Gdyni, zanim jeszcze podpisano porozumienie w sprawie realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Choć niedawno stanęli oni po różnych stronach, nie tylko w sprawie lotniska w Kosakowie, ale też w kwestii samego porozumienia ZIT. Kilka miesięcy temu Gdańsk chciał, by stroną porozumienia był Gdański Obszar Metropolitalny. Przeciwna temu była Gdynia. Obecnie Paweł AdamowiczWojciech Szczurek nie tylko podali sobie ręce, ale uścisnęli się na zgodę.

Nic dziwnego - dzięki ZIT w przeciągu siedmiu lat do Trójmiasta i sąsiednich gmin może trafić 255 mln euro czyli ponad 1 mld zł. Jest to część z 2,2 mld euro, czyli kwoty, na którą liczy nasze województwo z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Czytaj też: Pomorskie szykuje się na 2,2 mld euro z Unii Europejskiej

- Jesteśmy po kilku miesiącach niełatwych i trudnych negocjacji. Pokonaliśmy pewne bariery, choć przed nami wcale niekrótka droga współpracy. To dopiero początek - podkreślał Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Przez kilkanaście lat mówiliśmy o potrzebie współpracy metropolitalnej, dwa lata temu powołaliśmy Gdański Obszar Metropolitalny, dziś podpisujemy porozumienie ZIT, które będzie obowiązywało do 2025 roku. Porozumienie jest aktem woli politycznej. To porozumienie może w trakcie tych trzech kadencji ulec przekształceniu. Mam nadzieję, że wcześniej uda nam się powołać jedno wspólne stowarzyszenie, mimo że nie udało się to teraz. Przed nami stworzenie strategii i określenie inwestycji ZIT, co też nie będzie łatwe.

- Długa droga prowadziła do tego dnia. Zbliżamy się do współpracy w obszarze kompromisu, który daje solidne podstawy myślenia o przyszłości. Jego wykuwanie było prawdziwie trudne. Nie jest tajemnicą, że mieliśmy z prezydentem Adamowiczem różne zdania, jak należy budować porozumienie ZIT. Dzisiaj zaczynamy dyskusję, co będzie przedmiotem wspólnych działań w ramach strategii. - zaznaczał Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, który nadzoruje ZIT zaznaczał natomiast, że realizowane projekty nie mogą być dowolne. - ZIT nie będzie skarbonką do realizowania małych, rozproszonych projektów, trzeba się liczyć, że nie wszystkie potrzeby członków ZIT zostaną zaspokojone. Dlatego ważna jest strategia ZIT - w jakich obszarach będziecie działać wspólnie, a w jakich niezależnie od siebie - podkreślał marszałek.

Zobacz treść podpisanego 14 lutego porozumienia ZIT (PDF)

Stronami porozumienia zostało w sumie 36 samorządów, wchodzących w skład Obszaru Metropolitalnego Trójmiasta. Ponadto 26 samorządów zostało obserwatorami ZIT. Są to m.in. członkowie GOM i NORDA.

Przewodniczącym Zarządu Związku ZIT jest prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, wiceprzewodniczącym - prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. W skład Zarządu wchodzą także prezydent Sopotu Jacek Karnowski i przedstawiciele trzech grup powiatów - starosta Janina Kwiecień, reprezentująca powiat kartuski, burmistrz Pruszcza Gdańskiego - Janusz Wróbel, reprezentujący powiaty gdański, tczewski i nowodworski oraz burmistrz Redy - Krzysztof Krzemiński, reprezentujący powiaty wejherowski i pucki.

Związek w pierwszej kolejności - do końca czerwca - musi opracować strategię rozwoju. Prace nad takim dokumentem już trwają. Samorządowcom w napisaniu strategii pomaga konsorcjum firm DS Consulting i InvestGDA, które działa na zlecenie stowarzyszenia GOM.

Częścią strategii będą także kryteria, które pozwolą ocenić projekty inwestycyjne pod kątem korzyści dla całego Obszaru Metropolitalnego.

Wstępnie przygotowano już 59 projektów. Wśród propozycji znalazło się m.in. stworzenie wspólnego biletu elektronicznego, rozbudowa systemu TRISTAR czy ożywienie pasa nadmorskiego między Jastrzębią Górą a Sztutowem. Decyzje na co zostaną wydane pieniądze, wstępnie mają zapaść do końca marca.

Opinie (109) 5 zablokowanych

  • (1)

    Tak wygląda ratowanie d..y Szczurka..Czy to nie MAFIA..

    • 8 8

    • Mafia- tyle ,ze Szczurkowski jeszcze do mafii sie nie zapisal

      • 1 0

  • polszczyzna

    niełatwych i trudnych :)

    • 1 0

  • Wiekopomna chwila he, he, he....

    Cóż za wiekopomna chwila, prawdziwy przełom przed wyborami. Znowu ten ze sfilcowanym skalpem, ten z polerowanego wosku i ten z gębą z plastiku. Ino się jednemu ksyka zmieniła z deseru na plemnik. Neverending story.

    • 4 1

  • Konsorcjum firm na zlecenie gdańskiego GOM już zarabia

    ZiT dopiero powstał... Czyli bez przetargu. W stylu PO i Adamowicza.

    • 8 3

  • Nie nażekać Idioci !!!- tylko iść i wybrać ich ponownie !!!

    zaraz zaczną cukrzyć , miodzić ,obiecywać gruszki na wierzbie - tumanić zaraz się zacznie tzw. kampania wyborcza

    • 11 2

  • Tak a w pozostałych częściach województwa likwiduje się połączenia kolejowe. Nie ma nawet na utrzymanie szpitali jak np. w Kościerzynie

    • 5 3

  • WSPÓLNNA FOTKA

    Tylko jakość prezydenta Gdyni nie widzę ,ciekawe dlaczego??

    • 6 2

  • PYTAM SIĘ....

    ....gdzie wyniki konkursu na limeryk o tematyce walentynkowej?

    Czyżby nagrody "same się rozdaly" po WŁAŚCIWYCH osobach ?

    • 1 0

  • Fajnie! Teraz wypada Śzczurka odwołać z fotela prezydenta Gdyni żeby nie rozdał tych środków kolesiostwu poupychanemu w takich "przydatnych" dla Gdynian tworach jak forum kultury (wciąż istnieje a miało na CUDZEJ ziemi zbudować mediatekę), czy zarząd "lotniska" w Kosakowie (wciąż istnieje chociaż żaden z komercyjnych lotów zapowiadanych jeszcze na Euro 2012 wciąż się nie odbył i już nie odbędzie się bo mamy 2014r.).

    PRZEGRANA Śzczurka w wyborach samorządowych + środki o jakich mowa i nowi samorządowcy w Gdyni (tacy z "otwartą na obywateli głową"), to szansa na ZAKOŃCZENIE OBECNEJ STAGNACJI w Gdyni i spowodowanie harmonijnego i zgodnego rozwoju regionu.

    Śzczurek który "nie zauważa" że obecnie to nie lata 30 ubiegłego wieku kiedy Gdynia miała stanowić przeciwwagę dla nieprzychylnego dla Polski Gdańska to tylko ZBĘDNY BALAST MENTALNY. Jego polityka antagonizowania Gdyni z Gdańskiem się całkowicie skompromitowała i musi ponieść tego konsekwencje.

    • 10 3

  • pierwszy,trzeci,piaty.

    Wczesniej wiedzialem ,ze nie ..a teraz mam watpliwosci.

    • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane