• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port Sevice chce się rozbudować. Nie wiadomo czy dostanie zgodę

Katarzyna Moritz
27 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Czy mieszkańcom spodoba się rozbudowa Port Service? Czy mieszkańcom spodoba się rozbudowa Port Service?

Firma Port Service, która utylizuje na Westerplatte zobacz na mapie Gdańska odpady, planuje modernizację i rozbudowę swoich instalacji. Chciałaby przebudować obecny piec do spalania oraz zbudować nową stację gazyfikacji plazmowej dla odpadów niebezpiecznych. Miasto szuka niezależnych ekspertów, którzy ocenią bezpieczeństwo tych planów.



Czy Port Service powinien funkcjonować w obecnej lokalizacji?

O firmie Port Service zrobiło się głośno w 2011 roku. Dziennikarze wykryli, że trafiły do niej do spalenia 22 tysiące ton ziemi z Ukrainy, skażonej środkiem grzybobójczym HCB. Okazało się, że była ona składowana na terenie zakładu w niewłaściwy sposób. Dodatkowo popioły po utylizacji przekazano innej spółce, która w nieodpowiedni sposób zmagazynowała odpady w żwirowni w Ełganowie. W efekcie trzem osobom, w tym byłemu prezesowi firmy, pod koniec lipca tego roku postawiono zarzuty sprowadzenia zagrożenia dla środowiska i ludzi.

Czytaj też: Trzy osoby oskarżone w aferze Port Service

To w konsekwencji tych zdarzeń w 2013 roku Urząd Marszałkowski przeprowadził kontrolę w Port Service, w wyniku której zobowiązano firmę do gruntownej modernizacji.

Przedsiębiorstwo wystąpiło więc o niezbędne w tym wypadku pozwolenie na budowę. Jednak wniosek i dołączony do niego raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko zaniepokoił urzędników odpowiedzialnych za środowisko.

- Okazało się, że firma chce na swoim terenie zbudować kompostownię. Byliśmy tym zszokowani. Argumentowano, że dzięki temu będzie można pozyskiwać ciepło z biogazu. Tak bowiem zinterpretowali jedno z zaleceń marszałka. Problem w tym, że do kompostowania miały trafiać przeterminowane artykuły spożywcze, co wiązałoby się z dużymi uciążliwościami odorowymi. Nie mogliśmy się na to zgodzić, więc wniosek został wycofany - wyjaśnia Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska w gdańskim magistracie.

Czytaj też: Port Service jeszcze przez rok będzie palił toksyczne odpady z HCB

Spółka w sierpniu złożyła więc nowy wniosek o pozwolenie na budowę, z nowym raportem o oddziaływaniu na środowisko. 13 listopada na Stogach, w Nowym Porcie i w Letnicy podano do publicznej wiadomości informację o planowanej modernizacji i rozbudowie zakładu.

Co miałoby się zmienić w Port Service?

Z ponad 300-stronicowego raportu o oddziaływaniu na środowisko wynika, że zakład planuje rozbudowę i modernizację w trzech etapach.

W pierwszym etapie planowana jest przebudowa i modernizacja istniejącej stacji termicznej obróbki odpadów oraz budowa nowego obiektu, zbiornika do magazynowania oleju napędowego.

W kolejnej fazie przebudowane miałyby zostać zbiorniki wody oczyszczonej oraz szlamu. Ostatni etap miałby polegać na budowie nowej stacji gazyfikacji plazmowej ze zbiornikiem gazu odpadowego (syngazu) powstałego z gazyfikacji odpadów oraz układu odzysku energii. Stacja plazmowa pozwoliłaby na przetwarzanie 18 tys. ton odpadów rocznie - zarówno niebezpiecznych, jak i zwykłych.

W raporcie podkreśla się, że jedyne uciążliwości dla mieszkańców - pylenie - mogą pojawić się wyłącznie podczas budowy. Nie przewiduje się zagrożeń dla środowiska czy uciążliwego hałasu.

Urzędnicy ostrożnie podchodzą do tych deklaracji.

- Dlatego chcemy zlecić dodatkową ekspertyzę, by dowiedzieć się, czy modernizacja istniejącego pieca będzie skuteczna i da możliwość jego efektywnej przebudowy wraz z instalacją - zapowiada Maciej Lorek.

Jak długo miałaby trwać rozbudowa, kiedy miałaby się zakończyć, ile miałaby kosztować oraz ile ton odpadów rocznie będzie mógł przetworzyć zakład po modernizacji - takie pytania, gdy nie udało się przeprowadzić rozmowy telefonicznej, wysłaliśmy e-mailem Romualdowi Tyce, prezesowi Port Service. Nie znalazł jednak czasu ani na rozmowę, ani na odpowiedź na elektroniczną korespondencję. Jest w podróży służbowej, z której ma wrócić dopiero w przyszłym tygodniu.

Zarówno mieszkańcy, jak i wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z zakresem przedsięwzięcia opisanym w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, a także w Wydziale Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku przy ul. Kartuskiej 5, w pokoju nr 318, w godzinach pracy urzędu. Urzędnicy czekają na wszelkie uwagi czy zastrzeżenia dotyczące zakresu modernizacji.

Opinie (155) ponad 10 zablokowanych

  • Podejrzana Firma jak i nowy prezes

    Jeśli mnie pamięć nie myli to ten nowy prezes był skazany za przekręty w jakiejś stoczniowej firmie i było o tym dość głosno na wybrzeżu a teraz chcą rozbudować aby niemiecki właściciel znowu mógł robić przekręty. Tą firmę powinno się zamknąć dla dobra mieszkańców i środowiska ! Nie wierzę oszustom !

    • 11 1

  • Ale w końcu trzeba się zbuntować (1)

    Coś trzeba zrobić - ale od czego zacząć.....?
    może od pisma do radnych.......W pojedynkę nikt nie da rady!!!

    • 14 0

    • macie nowych Radnych dzielnic

      Do nich sie zglosic niech organizuja DUZY WSPOLNY PROTEST a nie pitolkami sie zajmuja ....

      • 3 0

  • to ta firma co truje gfańszczan ?...

    czy RomualdTyc już zapadł na jakąś chorobę nowotworową czy ona się u niego dopiero lęgnie ?... jadą odpady z Salwadoru !, następny zrobi biznes

    • 8 1

  • do urzednikow

    Skoro chca modernizowac obiekt tzn.ze jest on w zlym stanie technicznym,dlatego nalezy sie go jak najszybciej pozbyc czyli zlikwidowac. Gdansk zamiast przyjezdzajacych turystow na Westterplate mile witac to szokuje widokiem truciciela- wstyd

    • 8 0

  • Zamknac ten zaklad

    A nie modernizowac!

    • 12 0

  • Spalarnia... (1)

    Jak w takiej aglomeracji można spalać toksyczne odpady?Przy wiatrach z kierunków Północno-Wschodnich cały efekt spalania leci na miasto.Port Serwis powinien zostać całkowicie zlikwidowany aby Westerplatte było takie jak w latach 60-tych.Siarkopol swoje już zrobił i całe szczęście że został zlikwidowany.Statki cumujące w porcie nie mogą spalać śmieci w spalarniach statkowych,ale Port Serwis może truć Aglomerację bez żadnych konsekwencji.Dośc tego.Mieszkaniec Nowego Portu.

    • 17 1

    • "Siarkopol swoje już zrobił i całe szczęście, że został zlikwidowany"

      Nieprawda: dalej robi swoje.

      Firma Siarkopol powstała w Gdańsku w 1969 roku. posiada bezpośredni dostęp do nabrzeża portowego w odległości z możliwością przyjmowania statków o tonażu do 30.000 ton, zanurzeniem 10,1 m oraz wysokości 14 m od lustra wody.
      Od lat 90-tych Spółka sukcesywnie rozszerza asortyment obsługiwanych produktów masowych płynnych. W chwili obecnej, poza obsługą siarki Spółka świadczy usługi przeładunkowo - magazynowe produktów płynnych: petrochemicznych, chemicznych oraz pochodzenia roślinnego.
      Jak jedzie się ścieżką rowerową na Westerplatte to czuje się fetor siarkowodorów.

      • 2 0

  • Port Serwis- do likwidacji.

    Adamowicz za plecami dogaduje japończyków do Portu S-spalanie. Współczuję pracownikom Portu Północnego i okolicy. Od 1 września 2014r obowiązują nowe restrykcyjne zapisy us. o ochronie środowiska . Port serwis powinien przestać działać, nie spełnia wymogów ustawy.Co robią urzędnicy Wojewody, Marszałka i Adamowicza ? Nic, a to nie prawda - przewlekają i udają ,że nie ma problemu . Przecież wydali zgodę na złomową/starą technologię sprowadzoną z Niemiec. Na szadółkach szykują bardzo podobny "pasztet" . Poznań już myśli skąd brać pieniądze na utrzymanie spalarni - utrzymanie spadnie na mieszkańców tak jak utrzymanie składowisk przez podniesienie ceny śmieci !!

    • 8 0

  • Gdzie jest Greenpic? (1)

    No gdzie?

    • 10 0

    • i tzw. ekolodzy ?

      • 2 0

  • TVP Gdansk

    Odpalcie sobie. Jest debata kandydatów na prezydenta Gdańska. Zobaczymy jak Adamowicz chce naprawić swoje błędy.

    • 5 0

  • Gdzie jest informacja o technologii urządzeń i procesie spalania ?

    Proszę wskazać, gdzie można zapoznać się ze szczegółową technologią planowanego przedsięwzięcia ? Port Service też posiadał report środowiskowy. Jak truli tak trują.Bezpieczeństwo to szczegóły w technologii, która jest podstawą do prawidłowego procedowania. Jest to informacja publiczne dostępna a nie ma jej w internecie.

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane