• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Port zbudowany na bursztynie

Kuba Łoginow
27 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Gdański Port Północny został zbudowany na zalanych betonem i bezpowrotnie utraconych złożach cennego bursztynu. Gdański Port Północny został zbudowany na zalanych betonem i bezpowrotnie utraconych złożach cennego bursztynu.

Mało się mówi o tym, że gdański Port Północny został zbudowany na zalanych betonem i bezpowrotnie utraconych złożach bursztynu. Niestety, mimo iż trójmiejscy bursztynnicy są zmuszeni importować surowiec z Ukrainy i Rosji, nadal ta praktyka jest kontynuowana.



Winne są przede wszystkim nieżyciowe przepisy, które utrudniają legalne wydobycie "złota Północy". Jednak pod wpływem nacisku trójmiejskich jubilerów, kilka lat temu coś w tej sprawie drgnęło. W 2007 roku władze Gdańska uruchomiły pilotażowy program udostępniania gminnych działek firmom, które chcą zgodnie z prawem przeszukać teren i wydobyć zalegający surowiec. Niestety, to za mało, by rozwiązać problem deficytu surowca - aby takie działania były skuteczne, podobny program powinny przyjąć również inne gminy oraz organizacje publiczne (np. Port Gdańsk, Lasy Państwowe, Urząd Morski), które są właścicielami lub administratorami terenów bursztynonośnych.

- Jesteśmy otwarci na współpracę z sąsiednimi gminami, jeśli któraś chciałaby wprowadzić te działania u siebie, bezpłatnie udostępnimy naszą dokumentację i analizy prawne i podzielimy się naszym doświadczeniem - deklarował w 2007 roku prezydent Paweł Adamowicz, podczas konferencji otwierającej pilotażowy projekt legalizacji wydobycia bursztynu.

Od tego czasu minęły prawie cztery lata. Postanowiliśmy sprawdzić, czy pomorskie gminy skorzystały z tej propozycji i wsparły w jakiś sposób bursztynników, np. poprzez lobbing na rzecz uproszczenia przepisów lub pomoc prawną dla firm starających się o koncesję.

Odpowiedź uzyskaliśmy jedynie od wójta gminy Sztutowo. - Kwestie związane z wydobyciem bursztynu są uregulowane w przepisach wyższego szczebla. Sprawy związane z rozpoznawaniem i poszukiwaniem bursztynu prowadzi Marszałek Województwa - poinformował nas wójt Stanisław Kochanowski.

Na nasze maile nie odpisali natomiast rzecznicy Portu Gdańsk ani Lasów Państwowych. A to właśnie na obszarach zarządzanych przez te organizacje znajduje się największa ilość złóż bursztynonośnych. I to właśnie z nimi wiąże się najwięcej kontrowersji.

- Jest tajemnicą poliszynela, że utrzymywanie status quo i przyzwolenie na dzikie wydobycie jest na rękę wielu osobom, które nieźle się dorobiły na nielegalnym pozyskiwaniu bursztynu - mówi nam jeden z trójmiejskich bursztynników.

Ponieważ rzecznik Portu Gdańsk zignorował nasze pytania, nie dowiedzieliśmy się, jak rozwiązano kwestie wydobycia bursztynu na terenach, na których niebawem powstanie centrum logistyczne oraz jakie procedury przyjęto wobec pozyskiwania bursztynu podczas prac budowlanych i pogłębiarskich.

Gdyby jednak rzecznik portu zmienił zdanie, chętnie poinformujemy naszych czytelników o obowiązujących w porcie procedurach oraz o tym, jakie ilości surowca zalegają pod nowo otwartymi obiektami.

Opinie (92) 2 zablokowane

  • to dziki kraj bezprawia

    cwaniactwa i złodziejstwa...jeszcze dwa pokolenia i będą tu tylko azjaci...reszta wyjedzie do cywilzowanej cześci europy

    • 3 0

  • bursztyn wydobywa sie przemyslowo w kopalniach w ....Kaliningradzie (1)

    W Polsce wydobycie w nadmorksich lasach wiazalo sie zawsze z dewastacja terenu.

    • 4 1

    • Albo wysadza w powietrze fragmenty klifu na Sambii

      wiesz o tym?

      • 1 0

  • Panie Kubo

    Jak zwykle przedstawia Pan ciekawy artykuł i ciekawy problem. Ciekawe jak wobec tego wszystkiego ma się sprawa nielegalnego, rabunkowego i szkodliwego dla środowiska wypłukiwania bursztynu z chronionych prawnie wydm, na przykład w Sobieszewie albo Górkach Zachodnich. Może ktoś by się również tym zainteresował?

    • 3 1

  • Bursztyn

    Racją jest to,że przed zabudową rejonu obecnego Portu Północnego powinno się w pierwszej kolejności wydobyć zalegające resztki bursztynu tak aby w przyszłości nikt nie mówił,że tego nie uczyniono.Tylko jak do tego podejść jeśli przepisy o kopalinach i ich wydobywaniu są tak skonstruowane,że odechciewa się starania o koncesję.Nie wiadomo też jak do tego podejść od strony opodatkowania bo zawsze znajdzie się osoba,która będzie biadolić,że państwo chce go okraść.Wiadomo kontrola nad wydobyciem kopaliny winna być ale jak to uczynić aby owca i wilk byli nasyceni.Nawet ks.Jankowski podchodził do tego interesu wraz z innymi osobami i co z tego wyszło - nic.Za dużo ludzi decyduje o wydaniu koncesji i pazernie na to patrzy.Należy też najpierw ustalić czy w danym rejonie coś można wydobyć gdyż może okazać się,że w tym rejonie od początku lat siedemdziesiątych wszystko zostało wydobyte.Więc jak opodatkować chętnego górnika jeśli okaże się,że nic nie zarobi bo bursztynu po prostu tam nie ma albo jest go znikoma ilość.Jestem ciekawy ile zarobił Skarb Państwa od początku lat siedemdziesiątych do teraz z wydobywania bursztyny.W końcu to jest kopalina,która stanowi część dobra narodowego.Wydobywanie bursztynu tak jak inne kopaliny winny być pod kontrolą a jakiś procent uzyskiwanych dochodów oprocentowany i przekazywany do budżetu państwa.

    • 0 0

  • głupi gdańsk i jego mieszkańcy nic innego nie potrafią tylko marnować wszystko do okoła.

    • 0 1

  • SPOKOJNIE ! SREBRNICY ROBIĄCY BIŻ. z BURSZTYNEM ! SA PLANY POWSTANIA SUPER FIRM !

    Juz niedługo bedzie mozna zarobic kilka tys. ! są plany robienia unikatow''cacek'' o super jakosci nie spotykanej dotąd na rynku i super wzornictwo!!! spokojnie .

    • 1 0

  • czy na fotce to przypadkiem nie jest

    skamieniały mózg gdańskiego decydenta ????

    • 1 0

  • Głópota komunizmu

    Kto w tak znanym historycznie miejscu jakim jest WESTERPLATTE wybudował by zamiast wsponiałych hoteli pięknych plaż czy wydzierżawił dla ludzi "myślących"?Wystawiono pomniki w postaci Portu pónocnego,Siarkopolu ,Fosforów,oraz pozwolono zaśmiecić przez rurociągi rafinerii.Czy nie można było inaczej?Mógł być i bursztyn ,kawałek histori i wspaniałe miejsce dlla następnych pokoleń,a tak mamy G... Podziękować dla tych (nie napiszę ani literki bo szkoda )

    • 3 2

  • Mając na uwadze rozwój techniki i technologii, czy nie można przeskanować terenu w dół, głąb, przy pomocy skanerów, w celu zdobycia informacji,
    gdzie leży "Złoto Północy", gdzie jest go NAJ, i na jakiej głebokości.
    A potem wystąpić o pozwolenie i wykonać profesjonalne wiercenia/e.
    Jak się okaże, że jest, to wydobyć, wydobywać.
    Zastanawia brak odpowiedzi od rzeczników instytucji stricte PAństwowych,
    bo DCT mogłoby odmówić, w końcu to przedsiębiorstwo prywatne.
    A gdyby na terenie mojej firmy był bursztyn, to bym zamówił geologów,
    i zaczałbym wiercić. Bursztn był, jest i będzie! cenny.

    • 1 0

  • Kopcie sobie w porcie

    ale od terenów chronionych, zwłaszcza od Mierzei Wiślanej po stronie elbląskiej wam WARA!

    • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane