• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Posłowie PiS bronią zabytków Bazyliki Mariackiej

km
10 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Czy Muzeum Narodowe w Warszawie "ogołoci" wnętrze Bazyliki Mariackiej? Czy Muzeum Narodowe w Warszawie "ogołoci" wnętrze Bazyliki Mariackiej?

Po ujawnionych w mediach roszczeniach Muzeum Narodowego do zabytków z Bazyliki Mariackiej, pomorscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości wysłali do ministra kultury, Bogdana Zdrojewskiego, list otwarty z apelem o przekazanie świątyni wszystkich dzieł w formie darowizny. Popiera ich abp Sławoj Leszek Głódź.



Opisywana od poniedziałku sprawa losu 28 zabytków z Bazyliki Mariackiej poruszyła pomorskich posłów: "Jesteśmy bardzo zaniepokojeni roszczeniami Muzeum Narodowego w Warszawie wobec Bazyliki Mariackiej w Gdańsku odnośnie zwrotu dzieł, stanowiących jej integralną część" - można przeczytać w wystosowanym w środę przez pomorskich posłów, Andrzeja JaworskiegoZbigniewa Kozaka, liście do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sprawę tę portal Trojmiasto.pl opisywał od poniedziałku w artykułach: Muzeum pozwie Bazylikę Mariacką oraz Co z zabytkami z Bazyliki Mariackiej?

"Jako parlamentarzyści rozumiemy działanie Muzeum Narodowego w Warszawie, gdyż stara się ono dbać o nasze dziedzictwo narodowe, jednakże nie ulega wątpliwości, iż Gdańsk i Pomorze straciłoby ważny element spuścizny kulturowej. (...) Zamykając te zabytki w muzeum, odcinamy możliwość powszechnego dostępu do nich" - podkreślają posłowie w liście.

Apelują także o pomyślne i ostateczne rozwiązanie sprawy. "Uważamy, że ważne jest miejsce, gdzie owe dzieła są eksponowane, dlatego celowe byłoby zakończenie tej sprawy i przekazanie wszystkich dzieł w formie darowizny Bazylice Mariackiej" - argumentują. Kopię listu otrzymał też premier Donald Tusk.

Zdanie posłów podziela arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, który w ostrych słowach twierdzi, że zabytki powinny pozostać w bazylice.

- Konia ze stajni się nie wyprowadza. Te dzieła sztuki tam są i tam pozostaną, bo one tam były od zawsze. Skończmy te monologi, które prawdopodobnie wywołała sama pani dyrektor muzeum. Wyszła przed szyk, ona nie jest symetryczną stroną całego sporu, partnerem jest minister - zaznacza Sławoj Leszek Głódź.

Przeczytaj list otwarty posłów PiS: dokument w formacie doc
km

Miejsca

Opinie (207) 8 zablokowanych

  • takie stanowisko nie dziwi tym bardziej że stroną jest lapownik i maczała pazerna na majątek

    majątek który pod stołem zmieniłby własciciela a ministerstwo dalej łożyło by na konserwację dopóki katabas nie upłynnił by zbiorów dalej np zadłużając się pod zastaw tych dzieł .Przykruchtowy minister tez byłby zadowolony bo nie musiałby wreszcie dokladać do eksponatów które i tak nie były by własnoscią panstwa

    • 0 0

  • Biskupie!!!

    Machasz szabelką w nie swojej sprawie!!!
    TE Dodra są własnością GDAŃSZCZAN..
    NA tamte czasy EWANGIELICKIE...
    TO tak jak byś przejął SYNAGOGE i twierdził że TO TWOJE- Katolickie...
    Chyba za daleko się posunełeś "OJCZE"

    • 0 0

  • To nie jest pewne

    1. Kościół powinien szanować procedury obowiązującego w RP prawa. Jeśli ja nie zapłacę rachunku za prąd, to mi go odetną, bo taka jest umowa. Podobnie powinno być w tym przypadku. Jeśli posiadacz zabytków permanentnie odmawia wypełnienia zobowiązań wynikających z obowiązującego prawa już od wielu lat, to powinno mu się zabytki odebrać.
    2. Wbrew opinii abpa gdańskiego, dyrektor Morawińska jest "równoległa" w tym sporze, bo MNW sygnowało umowę z bazyliką, a dyrektor każdego muzeum wg odpowiednich ustaw jest odpowiedzialny materialnie za powierzone jego pieczy zabytki.
    3. Nie jestem przekonany, czy z prawnego punktu widzenia właścicielem zabytków jest Kościół katolicki, szczególnie tych, które powstały w czasach używania kościoła przez protestantów.
    4. To w kościołach zabytki bywają niedostępne, bo nie ma jasnych reguł ich udostępnienia. Zależne to jest od "widzimisię" ich posiadacza. W przeciwieństwie do muzeów, gdzie w razie czego można odwołać się do przepisów prawa, gdyby ktoś nie chciał ich udostępnić.
    5. Wg opinii konserwatorów, zabytki i ich fragmenty najczęściej giną z kościołów, gdzie traktowane bywają jak prywatna własność księży i wraz z nimi zmieniają miejsce pobytu.
    6. Jeśli Kościół katolicki potrzebuje robić z kościołów muzea, to proszę o jasne zasady ich finansowania. Wolę płacić podatki, z których zbuduje się np. szpital lub przytułek, niż dofinansowywać prywatne (z punktu widzenia prawa) muzeum.

    • 0 1

  • zabytki

    Wplę żeby zabytki znalazły się w Muzeum niż sąsiadowały z koszmarnym kiczem upamiętniającym katastroę smoleńską

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane