• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poszukiwany: student nauk ścisłych

Izabela Jopkiewicz
18 sierpnia 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
PG ma wciąż 319 wolnych miejsc na studiach dziennych. Jeszcze do 25 września można wybrać m.in: elektrotechnikę, fizyką techniczną, matematykę. PG ma wciąż 319 wolnych miejsc na studiach dziennych. Jeszcze do 25 września można wybrać m.in: elektrotechnikę, fizyką techniczną, matematykę.

Trójmiejskie uczelnie publiczne mają setki wolnych miejsc na kierunkach technicznych i ogłaszają dodatkową rekrutację na studia dzienne. Z obsadzeniem kierunków humanistycznych jak zwykle nie było problemów.



Jakie studia dają największą szansę na udaną karierę zawodową?

Statystyka powtarza się od lat. Najbardziej oblegane kierunki to studia humanistyczne na Uniwersytecie Gdańskim: dziennikarstwo i komunikacja społeczna (19,6 osoby na miejsce w tym roku), psychologia (12,34) i pedagogika resocjalizacyjna (11,77). Na Politechnice Gdańskiej o miejsce w pierwszej trójce ścigają się architektura, biotechnologia z zarządzaniem i europeistyka.

Ale PG ma wciąż 319 wolnych miejsc na studiach dziennych. Jeszcze do 25 września można wybrać m.in: elektrotechnikę, fizyką techniczną, matematykę. Fizykę, jak i biologię oraz oceanografię fizyczną z geoinformatyką, można studiować także na UG. Dla humanistów zostało kilka miejsc na filologii klasycznej i romańskiej. Start drugiej tury rekrutacji na UG zależy od wydziału, a terminarz jest dostępny na stronie internetowej uczelni (adresy na dole).

Bezpłatne studia można rozpocząć także w Gdyni. Akademia Morska wabi chętnych do studiowania nawigacji bezpłatnym akademikiem na I roku, są też miejsca na innych kierunkach. Dokumenty są przyjmowane do 26 września, decyduje kolejność zgłoszeń.

Na pozostałych uczelniach obowiązują zasady rekrutacji z pierwszej tury, ale tak naprawdę wystarczy mieć zdaną maturę, niekoniecznie z przedmiotów opisanych w rekrutacji - nikt nie spodziewa się dużej konkurencji.

I wreszcie Akademia Marynarki Wojennej (do 19 września), która rekrutuje m.in. na: informatykę, nawigację, oceanotechnikę.

A zdaniem Marcina Nowickiego, eksperta rynku pracy w Instytucie Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku, osoby z wykształceniem technicznym mają nieograniczone możliwości. Mogą wybierać w ofertach zatrudnienia na całym świecie, znaleźć dla siebie najciekawsze i dobrze płatne zajęcie.

- Nie przypisywałbym winy za tę nierównowagę w popularności studiów humanistycznych i technicznych lenistwu młodzieży - zaznacza Nowicki. - To wynik złej jakości systemu kształcenia w zakresie przedmiotów ścisłych. Obrzydza się je uczniom od przedszkola do końca szkoły. Dominuje nieciekawy i archaiczny sposób nauczania. Tylko osoby utalentowane są w stanie wytrzymać te "lata odpychania". I one kończą najcenniejsze na rynku pracy kierunki. W globalnej gospodarce największą wartość ma dziś pomysł. Innowacje nie powstają w zakładach produkcyjnych, tylko w firmach specjalizujących się w rozwiązywaniu problemów technologicznych, zatrudniających specjalistów różnych dziedzin. To szansa dla ludzi z teoretyczną wiedzą techniczną, absolwentów matematyki, fizyki. Tymczasem w Polsce wciąż myśli się, że po tych kierunkach można tylko uczyć w szkole.

Więcej informacji na stronach uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej, Akademii Morskiej
Gazeta WyborczaIzabela Jopkiewicz

Opinie (214) 2 zablokowane

  • Brak rzetelnej praktyki!!!

    Prawda jest taka, że nauki ścisłe to jedno, a praktyka to drugie. I co mi z tego, że wyliczę całkę z jakiegoś wzoru jak nie wiadomo po co to ma się przydać w późniejszej karierze. Ćwiczenia praktyczne na PG to jedna wielka ściema, archaiczny sprzęt, ćwiczenie na pokaz i koniec albo w ogóle już podane wyniki, troszkę teorii i to są ćwiczenia przecież to jest paranoja!!!!

    • 0 0

  • jestem dumna z moich techicznych studiow (1)

    liceum jak liceum sciema troche biologi gegry itp. wybralam nawigacje ze wzgldu an to ze cchialam szybko miec studia z glowy i dostac tytul inzyniera,3,5 oku meki tzn-astronawigacja,mechanika,automatyka,pkm,elektrotchnika..nie arz ryczlaam i zastanawialam sie co ja tam robie...a jednak warto bylo wolalam sie przemeczyc i sie uczyc gdy w tym czasie moje kolezanki z UG Z zarzadzania zapieprzaly non stop na zakupy a ja odchodzilam od zmyslow z ksiazkami w lozku,ale warto bylo dzis przebieram sobie w pracy a jak sie pytaja co skonczylam to szczena w dol...bo jestem laska;d

    • 0 0

    • świetnie

      bardzo się cieszę

      • 0 0

  • propo studiów..

    wpienia mnie to, jak studenci z PG czy z AMG sie wywyższaja, skonczylem prawo na UG i naprawde bylo ciezko, jasne sa kierunki gdzie czlowiek sie opitala zarowno na PG jak i UG ale sa kierunki gdzie trzeba zapierdzielac i sie uczyc. Bawi mnie ze absolwenci po AMG czy PG maja klapki na oczach i niewielkie horyzonty, nie wiedza nic o wspolczesnym swiecie, kto jest prezydentem Australii ani kto to jest Munk , poza tym sa zakompleksieni , staraja sie blysnac szczegolnie Ci z PG ale wychodzi to zalosnie.

    • 0 0

  • niech najpierw zmienia sposob postepowania ze studentami i nieludzkie ocenianie, szczegolnie na katedrze Hydrauliki i Pneumatyki

    ocenianie na tej katedrze egzaminu to totalne nieporozumienie!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane