• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Powrót dzieci do szkół to egzamin dla komunikacji miejskiej

Szymon Zięba
1 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.  Zdecydowana większość pasażerów nosi w komunikacji miejskiej maseczki.

Rozpoczęcie roku szkolnego w czasie pandemii koronawirusa jest testem nie tylko dla nauczycieli, ale także dla organizacji komunikacji miejskiej. Czytelnicy od rana sygnalizowali nam, że w autobusach i tramwajach panuje tłok, a zachowanie dystansu społecznego jest niemożliwe. Pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku przypominają, że - wzorem poprzednich lat - w następnych dniach po "zatłoczonym" 1 września ruch pasażerów rozkłada się bardziej równomiernie. W miasto wyjechały też pojemniejsze autobusy i tramwaje.



Uczniowie wrócili do szkół. Co ich czeka?



Przestrzegasz "antyepidemicznych" zasad w komunikacji miejskiej?

- Na Chełmie do tramwaju wsiadłem, decydując się na podróż "na glonojada" - z twarzą niemal przyciśniętą do drzwi składu. Za mną i obok mnie stali ściśnięci młodzi ludzie, ewidentnie jadący na rozpoczęcie roku. W pojeździe luźniej zrobiło się dopiero na przystanku sąsiadującym z jedną z gdańskich szkół - relacjonuje pan Paweł, który opisał nam swoją poranną podróż do pracy.
Mimo ścisku jednak - na co uwagę zwrócił nasz czytelnik - zdecydowana większość pasażerów do "antyepidemicznych" wytycznych podeszła poważnie. Uczniowie zmierzający do szkół wystrojeni byli bowiem nie tylko w galowe stroje, ale też maseczki.

Zasada wolnego co drugiego miejsca ignorowana



- Zupełnie inaczej sprawa wygląda, jeżeli chodzi o zajmowanie miejsc siedzących w tramwaju. Większość pasażerów ignoruje informacje o "wyłączeniu" siedziska z użytku. W sumie im się nie dziwię - lepiej jest usiąść, niż cisnąć się nad głowami ludzi, którzy zajęli połowę miejsc siedzących, chuchając w tłoku sobie w kark - zauważa nasz czytelnik.
Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana. Coraz częściej zasada "wolnych krzeseł" w komunikacji miejskiej nie jest przestrzegana.
Obostrzeń dotyczących liczby zajętych siedzeń w autobusach i tramwajach znieść się "ot tak" jednak nie da. Przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego podkreślają, że restrykcje są wynikiem postanowień rządu, w związku z pandemią COVID-19. Dotyczy to limitów przewozu osób, możliwości zajęcia co drugiego miejsca oraz zasłaniania ust i nosa.

- Często limity te w polskich miastach nie odnoszą się do realiów i powodują niewydolność systemów transportowych, dlatego Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej wystosowała prośbę do nowego ministra zdrowia, aby wprowadzić zmiany w mechanizmie ustalania limitów - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik ZTM w Gdańsku.

Więcej autobusów przegubowych i pojemnych tramwajów



Dodaje, że wraz z początkiem roku szkolnego w Gdańsku wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do obsługi wybranych linii zostało skierowanych więcej autobusów przegubowych, np. na liniach 186, 262. Z kolei na innych liniach zwiększono liczbę kursów po to, by przewieźć większą liczbę pasażerów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Na torach pojawiło się również więcej pojemnych tramwajów marki Pesa.

Rozkłady ZTM Gdańsk



- Należy zauważyć, że rokrocznie zarówno 1 września, jak i 1 października w pojazdach komunikacji miejskiej obserwowana jest większa liczba pasażerów, szczególnie uczniów i studentów, co ma związek z uroczystościami rozpoczęcia roku szkolnego/akademickiego, odbywającymi się w podobnych godzinach w wielu placówkach edukacyjnych/uczelniach - mówi Zygmunt Gołąb.

W tramwaju luźniej zrobiło się dopiero na przystanku w pobliżu jednej ze szkół. Większość pasażerów miała jednak maseczki.

ZTM stoi na stanowisku, że po "zatłoczonym" początku roku szkolnego w kolejnych dniach ruch pasażerów rozłoży się - wzorem lat poprzednich - bardziej równomiernie.

- Co ważne, już dziś wiemy, że UG nie będzie pracował stacjonarnie, tylko zdalnie, natomiast na innych uczelniach wyższych (np. PG) zajęcia dydaktyczne będą przeprowadzane tylko w ograniczonym zakresie. Nadal bardzo dużo osób pracuje zdalnie, nie korzysta z dojazdu do pracy - przypomina Zygmunt Gołąb.

Integracja z SKM i PolRegio



Na koniec warto zaznaczyć, że nowością w tym roku w gdańskiej komunikacji miejskiej jest ściślejsza integracja taryfowa z SKM i PolRegio.

Każdy posiadacz biletu okresowego ZTM Gdańsk, zakodowanego na spersonalizowanej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem, na strefę Gdańsk, może podróżować pociągami SKM i PolRegio na obszarze Gdańska. Dodatkowa usługa może wpłynąć także na zmniejszenie zatłoczenia w autobusach i tramwajach.
06:30 2 WRZEśNIA 20

Tłok w komunikacji miejskiej (11 opinii)

To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy
To co się dzieje w komunikacji miejskiej ZTM Gdańsk od wczoraj to jakaś masakra, jak widać nawet na takie tłumy miasto nie potrafi się przygotować, przykład linia 8, która z rana jeździła starymi 3 wagonowymi składami ,teraz śmiga dwuwagonowy, a podobno wyjechały najbardziej pojemne składy Zobacz więcej

Opinie (270) ponad 20 zablokowanych

  • Kiedy ZTM dorzuci parę kursów porannych 167?

    Gdy tylko zaczyna się rok szkolny autobusy między 6 a 8 zawalone są uczniami tak, że na Jasieniu już ciężko wsiąść. Oczywiście ZTM na wszelkie prośby odpowiada, ze monitoruje sytuację i na bieżąco dopasowuje ilość połączeń do popytu. Zapraszam osobę odpowiedzialną za rozkład do przejażdżki porannej. Podejrzewam, że inne dzielnice mają podobne problemy.

    • 5 0

  • ZKM Gdynia

    Przy 20 zakażeniach jeździły po dwa autobusy z danej godziny dla rozładowania tłoku. Dzisiaj mistrzostwo świata krótki autobus Z, w środku jazda w stylu kiszonki zero wentylacji okna zamknięte i masa młodzieży. Przed odjechała pełna R. O przepełnieniu na linii 181 w stronę Sopotu już nie wiem w jakich słowach pisać. Drodzy organizatorzy ruchu może chociaż w godzinach porannych i powrotów ze szkoły zwiększycie tabor i oczywiście przedłużane autobusy. Inaczej to nie w szkole będą zakażenia, a już w Autobusie:(

    • 13 0

  • nie zdany egzamin - linia 175

    Dystans w 175 w szczycie nierealny do utrzymania do minimum przystanku Przebiśniegowa. Ledwo dało się wejść do autobusu....no, ale jak z 4 autobusów są obecnie 3 na godzinę to było oczywiste.
    Nie wiem gdzie decydenci w tej sprawie się podziali. Kto nie pomyślał o tym, że dzieci jadą do szkoły SP86 która ma ponad 1000 uczniów i nie trudno było do przewidzenia, że to się nie uda przy mniejszym taborze.

    Natychmiast powinno się zwiększyć ilość kursów w szczytach do co 10 minut jeżeli chcemy mówić o zachowaniu jakichś dystansów i rozładowania ścisku.

    I wszystko w temacie.

    • 8 0

  • Tłok w komunikacji i coraz mniej autobusów.

    To jest skandal że zaczął się rok szkolny a ZTM obcina linie . Autobus 113 jeździ co 40 minut . Jak dzieciaki mają dojechać na lekcje.Tramwaj 12 jeździ co 10 minut potrafi być ich conajmniej 3 równocześnie na pętli i jeżdżą puste a w autobusach tłok. Może poszukacie u siebie oszczędności a nie w cieciu kursów.

    • 8 0

  • Mimo że jest więcej transportu to dalej gdy podjeżdża autobus to tramwaj odjeżdża. Dziś było tak rano autobus 295 podjeżdża 6.29 a tramwaj 4 wyjazd z przed nos . I co tu jest polepszone!!!!!!!

    • 5 0

  • Oceń

    Oczywiście. Wszystko fajnie pięknie! ZTM Gdańsk wciska kit z autobusami przegubowymi- przewoźnik Gait nie ma większej ilości takich wozów, ale ZTM wypuszcza coś czego nie ma. I wszyscy w to wierzą. Artykuł to szereg nieporozumień, zaniedbań i braku wiedzy co do codziennej sytuacji na mieście. Czas, aby urzędnicy z ZTM wyszli zza biurek i fizycznie zobaczyli co się faktycznie dzieje. Do roboty teoretycy!!!

    • 4 1

  • skrajny brak kompetencji w SKM (1)

    To jest naprawdę jakiś szczyt paranoi i skrajny brak kompetencji. 1 września i co? I zamykamy tor SKM między Gd. Głównym a Wrzeszczem. nie można w większości przypadków dojechać bez przesiadki na Politechnikę albo na Główny z np. Przymorza, Sopotu, Gdyni. Pracę będą trwały od początku roku szkolnego do początku przerwy świątecznej. Naprawdę tak właśnie ktoś opracował harmonogram prac. Ten ostatni akapit o tym że zacieśnili współpracę wynika z tego żeby sobie mogli tłumaczyć że się można w Regio przesiąść we Wrzeszczu, masakra..

    • 6 0

    • przecież ta śmieszna firemka SKM to skansen zatrudniają bydlaków którzy szarpią ludzi o szmatkę na twarzy a sami co robią?Tłok utrudnienia ograniczenia częstotliwości opóźnienia szczęśliwi ci którzy nie muszą z tego syfiastego betonu korzystać

      • 1 0

  • 210 masakra (1)

    Jedna linia z Osowy do Gdańska w godz. 6 - 7 przeladowana i godz. JAZDY. coraz więcej Ukraińców, młodzieży i ludzi pracujących. Nikt nie może zdążyć na 7 do szpitala, urzędu, policji, prokuratury, sądu

    • 6 0

    • jest PKM

      • 0 2

  • Pretensje

    Dzięki pandemii, znaleziono wymówkę żeby zdjąć przez pół dnia autobus linii 262, nie pomyślano, że ludzie jeżdżą na zmiany do pracy a dzieci do szkół. Dziękujemy bardzo pomysłodawcom za taki obrót sprawy. Tak na marginesie bardzo sprytnie zagrane kosztem mieszkańców tych rejonów Gdańska.

    • 4 0

  • Do obsługi wybranych linii zostało skierowanych więcej autobusów przegubowych, np. na liniach 186, 262

    162 już to nie dotyczy więc gdy już pracę kończy większość osób pracujących w galerii bałtyckiej oraz manhatannie przyjeżdża krótki co powoduje ścisk. zresztą ten problem akurat istnieje od dawna.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane