• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Radni zgodzili się na odstrzał, ale zwierzęta weszły w okres ochronny

ms
28 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Choć pomorscy radni sejmiku zgodzili się na prośbę dowódcy jednostki wojskowej na lotnisku w Babich Dołach, by odstrzelić 90 zwierząt mogących wedrzeć się na lotnisko, na razie weszły one w okres ochronny i nie można nic im zrobić. Nz. trzy młode sarny. Choć pomorscy radni sejmiku zgodzili się na prośbę dowódcy jednostki wojskowej na lotnisku w Babich Dołach, by odstrzelić 90 zwierząt mogących wedrzeć się na lotnisko, na razie weszły one w okres ochronny i nie można nic im zrobić. Nz. trzy młode sarny.

Sejmik województwa zgodził się w poniedziałek, by z lasów wokół gdyńskiego lotniska zniknęła niemal setka zwierząt. 89 zostanie odstrzelonych, a 10 przeniesionych w inne miejsce. Na razie zwierzęta weszły jednak w okres ochronny i trzeba je zostawić w spokoju.



Czy odstrzał zwierząt to dobra metoda na zabezpieczenie lotniska?

Kompleks leśny otaczający lotnisku w Babich Dołach zamieszkuje - co stwierdzono podczas wspólnej, cywilno-wojskowej inwentaryzacji - 40 dzików, 25 saren, 10 lisów, 10 zajęcy, 6 jenotów, 4 borsuki, 4 daniele.

O zgodę na pozbycie się zwierząt (oficjalnie: "ograniczenie populacji") z lasów otaczających lotnisko w Kosakowie wystąpiło dowództwo bazy lotnictwa, która mieści się w Babich Dołach. We wniosku, który trafił m.in. do Regionalnej Rady Ochrony Przyrody dowódca jednostki tłumaczy, że zmniejszenie populacji zwierząt jest niezbędne, by móc zapewnić "bezpieczną eksploatację lotniska wojskowego Gdynia - Babie Doły, znajdującego się na terenie jednostki wojskowej z uwagi na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi korzystających i obsługujących lotnisko Babie Doły w Gdyni".

W jaki sposób zwierzęta z jednostki wojskowej stanowią zagrożenie dla lotniska? Ano w taki, że żaden płot nie oddziela zalesionej część terenu jednostki wojskowej od tej części lotniska, która jest użytkowana. A przepisy o bezpieczeństwie lotnisk zabraniają, by przebywały tam zwierzęta mogące stanowić "zagrożenie startujących i lądujących statków powietrznych".

Dlatego złożona z cywilów i wojskowych komisja uznała, że zwierzęta trzeba odstrzelić. Jedynie zające, których populacja na Pomorzu spada, mają zostać odłowione i przetransportowane do innego kompleksu leśnego.

Ten plan został zaakceptowany m.in. przez Regionalną Radę Ochrony Przyrody w Gdańsku, zapoznało się z nim także Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Obie organizacje zaznaczyły jednak, że jednostka musi postawić ogrodzenie, które oddzieli część leśną od lotniska. Sugerowały też, by zwiększyć liczbę zwierząt do odłowu i jak najmniej odstrzelić.

Ostatnim etapem zatwierdzania zgody na odstrzał i odłów zwierząt była uchwała pomorskiego sejmiku, który przyjął ją ok. godz. 14. To nie oznacza jednak, że już jutro w lasach wokół lotniska pojawią się myśliwi. Zarówno odłowy, jak i odstrzały są dozwolone tylko poza okresem rozrodczym zwierząt oraz gdy młode osiągną samodzielność.

Ponieważ jednak po 15 stycznia odstrzał zwierząt nie jest możliwy, na razie przeprowadzone zostaną jedynie odłowy zajęcy. Na dziki można polować od 1 października do 15 stycznia, na sarny od 11 maja do 30 września (kozły rogacze) i od 1 października do 15 stycznia (kozy i koźlęta), na daniele od 1 października do 15 stycznia.

Za możliwość odstrzału zwierząt myśliwi będą musieli zapłacić Skarbowi Państwa.

Na tapiry z oliwskiego ZOO na szczęście nikt nie poluje, a nawet są one rozpieszczane przez pracowników szczotkowaniem, które uwielbiają.

ms

Opinie (396) 8 zablokowanych

  • Fakt medialny a rzeczywistość

    Przecież te zwierzęta będą odławiane, odstrzał też jest przewidziany ale to nic nadzwyczajnego. Ilu z Was miało wypadki samochodowe z udziałem dzikiego zwierzęcia na terenie trójmiasta? ja miałem!! mojej babci we wrzeszczu dziki przeorały ogród a samica dzika z młodymi w tym ogrodzie pogoniła mojego syna.
    Ilu z komentujących ten artykuł zadało sobie odrobinę trudu i zapoznało się z dokumentem?

    Znalazłem treść na stronie urzędu marszałkowskiego projekt.

    Miejsce, warunki, czas i sposoby ograniczenia populacji zwierząt na terenie jednostki wojskowej Nr 4651 w Gdyni.

    Miejsce ograniczenia populacji zwierząt łownych Teren jednostki wojskowej Nr 4651 w Gdyni położonej na terenie miasta Gdynia oraz gminy Kosakowo (woj. pomorskie) będącej w zarządzie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni.
    Sposoby ograniczenia populacji zwierząt łownych. Przewiduje się następujące sposoby ograniczenia populacji zwierząt łownych:
    1. odłowy prowadzone przez specjalistyczną jednostkę wyłonioną przez Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia Marynarki Wojennej - Wejherowo.
    2. odstrzały prowadzone przez myśliwych zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim posiadających uprawnienia do wykonywania polowania, wskazanych przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Gdańsku w porozumieniu z JW 4651.
    Warunki i czas ograniczenia populacji zwierząt łownych. Postępowanie ze zwierzyną odłowioną: Odłowy należy prowadzić poza okresem rozrodczym poszczególnych gatunków oraz po uzyskaniu samodzielności przez młode osobniki. Zwierzynę odłowioną należy wypuścić na wolność w obwodach łowieckich wskazanych przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Gdańsku.
    Postępowanie ze zwierzyną odstrzeloną: Odstrzały należy realizować zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 marca 2005 r. w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. z 2005 r. Nr 48, poz. 459 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Środowiska 23 marca 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz (Dz. U. z 2005 r. Nr 61, poz. 548 z późn. zm.) Środki finansowe z pozyskanych tusz zwierzyny przekazane zostaną na rachunek bankowy wskazany przez Wojewodę Pomorskiego jako przedstawiciela Skarbu Państwa (zwierzęta łowne w stanie wolnym stanowią własność Skarbu Państwa).
    UWAGA: W związku z sygnałami o spadku liczebności zajęcy na terenie województwa pomorskiego w odniesieniu do tego gatunku należy zastosować wyłącznie odłowy.
    Liczebność zwierząt łownych według inwentaryzacji wykonanej na dzień 30 marca 2012 r. wykonanej przez przedstawicieli Jednostki Wojskowej nr 4651 oraz przedstawicieli Wojskowego Koła Łowieckiego nr 350 Jaźwiec w Gdyni. daniele 4 szt., sarny 25 szt., dziki 40 szt., lisy 10 szt., jenoty 6 szt., borsuki 4 szt., zające 10 szt.
    Ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa personelu Jednostki Wojskowej 4651 oraz przeciwdziałanie możliwości wystąpienia katastrof statków powietrznych przy startach i lądowaniach należy zrealizować redukcję 100 % wskazanej wyżej zwierzyny.
    UWAGA: Zarządca terenu zobowiązany jest do ciągłego monitorowania stanu ogrodzenia w celu uniemożliwienia ponownego przedostawania się zwierzyny na teren jednostki wojskowej.
    Czas obowiązywania uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie ograniczenia populacji zwierząt łownych. Do dnia 31 marca 2016 roku.

    • 2 1

  • Smoleńsk II

    Powinni wszyskie zwierzęta wyłąpać, a te oporne niestety odstrzelić - bo jak dojdzie do tragedii to będzie za późno!
    BARDZO DOBRA DECYZJA - popieram

    • 1 1

  • normalne postępowanie

    Na Żuławach istnieje zagrożenie powodzią bo bobry kopią nory w wałach - tam sie je strzela a na lotnisku zagrożenie przewidziano również odłowy.
    Bezpieczeństwo ludzi jest najważniejsze - popieram

    • 1 2

  • Załóżcie siatkę idioci i odgrodzcie teren.Taaa,super.Poczekajmy aż się usamodzielnią, a wtedy je wystrzelacie...

    • 0 0

  • a kiedy jest sezon na idiotów ???

    • 0 0

  • Niestety nie wszystkie zwierzęta da się odłowić. Może się udać odłów dzików, zajęcy i danieli. Z sarnami będzie to trudne, bo sam stres związany z odłowem i przewozem (nie mówiąc o czasowym uśpieniu) często powoduje śmierć tych zwierząt. Zresztą nie łudźcie się! Przenoszone zwierzęta nie trafiają do raju. Na nowym terenie niekoniecznie będzie im lepiej bo należą do gatunków łownych. Lotnisko zostało ogrodzone szczelnym płotem z mocnej siatki, co w dużym stopniu ogranicza dostęp zwierzyny, ale wewnątrz bytuje (całkiem jak widać z inwentaryzacji liczna) populacja i trzeba coś z tym zrobić by w przyszłości nie doszło do wypadku.

    • 0 0

  • w obronie kurczaka !

    wiem że jelonek ładnym zwierzakiem jest . I dzik, i cała reszta. Ale i swinka ma swój urok że nei wspomnę o krowie ! wiec niech wam schabowe i karkówki w gardle staną :P

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane