Fakty i opinie

Rok buspasa na Podwalu Grodzkim

artykuł czytelnika
Najnowszy artukuł na ten temat

Buspas również dla skręcających aut na al. Havla

- Buspas w centrum Gdańska to doskonałe rozwiązanie, które świetnie się sprawdza. Niestety, nie brakuje cwaniaków, którzy omijają nim korek. Może już czas, by ich zdyscyplinować? - pisze pan Paweł, nasz czytelnik.Zdarzyło ci się jechać samochodem po buspasie?

tak, to dobry skrót 15%
tak, ale tylko, gdy się pomyliłem 32%
nie, nigdy 53%
zakończona Łącznie głosów: 1507
Buspas na Podwalu Grodzkim w  centrum Gdańska przed dworcem Gdańsk Główny PKP ma już rok. Otwarto go 4 czerwca 2018 r. Z okazji tej rocznicy publikujemy tekst naszego czytelnika, który dzieli się swoimi obserwacjami na temat funkcjonowania tego rozwiązania.

Oto jego spostrzeżenia.

Po tym, jak usłyszałem, że na Podwalu Grodzkim zobacz na mapie Gdańska będzie buspas, byłem w siódmym niebie. Czas przejazdu autobusów znacząco się skrócił i nie ma już tak, że stojąc na przystanku przy dworcu głównym widzimy "nasz numer", a i tak musimy czekać kilka minut, aż przebije się przez korek. To już przeszłość. Buspas działa od roku.

Wraz z otwarciem buspasa pojawiły się też obawy, że znajdą się tacy kierowcy, którzy będą skracać nim sobie korek. I jeśli początkowo można było to zrzucić na karb tego, że część kierowców jeździła na pamięć, to teraz mam nieodparte wrażenie, że z tygodnia na tydzień jest ich coraz więcej.

Kto może jeździć buspasem?Powyższy film nagrałem w trzy minuty we wtorkowe popołudnie. Efekt? Zdenerwowanie innych kierowców, trąbienie i - zapewne - poczucie niesprawiedliwości. Bo jednak zdecydowana większość grzecznie stoi, a kilku cwaniaczków tnie buspasem z uśmiechem na ustach. Trąbią na nich nawet kierowcy autobusów. Jeszcze chwila i zacznie się zajeżdżanie im drogi w ramach akcji obywatelskich, a wszyscy wiemy, że będzie to eskalacja niepotrzebnych emocji i prowokowanie niebezpiecznych sytuacji.

Może zanim do tego dojdzie, odpowiednie służby zajmą się niesfornymi kierowcami?

W Gdyni to się udaje. Na ul. Władysława IV co jakiś czas pojawia się patrol straży miejskiej i policji i problem jest znacznie ograniczony. Gdańsk może iść tym śladem - nie brakuje miejsca przy budynkach kolejowych i KFC, w których można bezpiecznie zatrzymać "sprytnych" kierowców.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.

Opinie (145) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.