• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rozwiązana umowa na budowę oceanarium

Michał Brancewicz
26 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wraca pomysł budowy oceanarium przy stadionie
Kompleks rozrywkowy Nautilus przy stadionie w Gdańsku na razie nie powstanie. Kompleks rozrywkowy Nautilus przy stadionie w Gdańsku na razie nie powstanie.

Arena Gdańsk i PFI Future zakończyły współpracę przy budowie kompleksu rozrywkowego Nautilus, chociaż prace nawet nie ruszyły. Miejska spółka została właścicielem projektu, co pozwoli na realizację tego przedsięwzięcia w przyszłości. Na razie jednak nie wiadomo kiedy.



Decyzja o rozwiązaniu umowy to:

W tym roku już kilkukrotnie informowaliśmy, że budowa obiektu z oceanarium, basenami i hotelem przy stadionie w Gdańsku stoi pod znakiem zapytania. Gwoździem do trumny dla współpracy Areny Gdańsk i firmy PFI Future w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego miał być wybuch pandemii.

Prawda jest jednak taka, że prywatny inwestor od kilku lat bezskutecznie ubiegał się o finansowanie projektu szacowanego na ok. 500 mln zł. Ostateczny termin minął w czerwcu. Wówczas mowa była tylko o opóźnieniu realizacji Nautilusa.

We wrześniu wiadomo było, że budowa oceanarium zostanie odłożona na lepsze czasy. Teraz miejska spółka informuje o zerwaniu umowy z PFI Future.

Prawa do projektu i pozwolenie na budowę zostają w mieście



- Arena Gdańsk i PFI Future porozumiały się co do zakończenia współpracy w taki sposób, aby w przyszłości ten ambitny projekt turystyczny i edukacyjny mógł zostać zrealizowany w  zaprezentowanym opinii publicznej kształcie. PFI, jako firma doświadczona w budowie i obsłudze tak nietypowych atrakcji turystycznych, deklaruje udział w realizacji przedsięwzięcia - czytamy w komunikacie.
Na szczęście miasto wychodzi z tej kilkuletniej przygody z prawami do projektu i licencji oraz pozwoleniem na budowę, co powoduje, że możliwa będzie realizacja tej inwestycji w przyszłości.

- Celem projektu budowy Oceanarium w Gdańsku jest podniesienie turystycznej atrakcyjności naszego regionu, a przez to - stworzenie nowych miejsc pracy i przychodów dla miasta - mówi Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska. - Dlatego zachowujemy sobie możliwość realizacji tego przedsięwzięcia, jednak po ustabilizowaniu się sytuacji gospodarczej oraz branży turystycznej, jak wiemy mocno skomplikowanej przez pandemię.
Tak miały wyglądać poszczególne części kompleksu rozrywkowego Nautilus. Tak miały wyglądać poszczególne części kompleksu rozrywkowego Nautilus.
Przypomnijmy. Projekt oceanarium opracowany przez PFI Future został wybrany w czerwcu 2017 r. Według pierwszych założeń budowa kompleksu miała ruszyć już na przełomie 2018 i 2019 r. Potem termin był kilkukrotnie przekładany. Ostatecznie stanęło na tym, że prace rozpoczną się w drugiej połowie 2020 r. i potrwają ok. dwóch lat. Tak się jednak nie stanie.

W Nautilus Gdańsk miało powstać:

  • W pierwszym etapie - oceanarium z żywymi zwierzętami i roślinami występującymi m.in. w Amazonce i Oceanie Atlantyckim.
  • W drugim etapie - egzotyczna laguna z dziewięcioma basenami, tropikalną roślinnością i liczącą 400 m kw. plażą z dostępem do wody oraz hotel i centrum medyczne ze spa.

Opinie (225) ponad 20 zablokowanych

  • To kiedy rusza budowa Planetarium w Gdańsku ?

    Bardzo duża grupa mieszkańców - bo aż 33% zagłosowała za budową Planetarium gdańskiego. Miasto zbagatelizowało potrzeby mieszkańców w tym zakresie. Słyszymy tylko gładkie uniki słowne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane