• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Samowola budowlana przy kościele? Zamiast bastionu parking i przedszkole

Michał Stąporek
27 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Koparka i wywrotki pojawiły się przy kościele Chrystusa Króla i bastionie Piaskowym 26 maja. Parafia planuje w tym miejscu budowę przedszkola i parkingu podziemnego, ale nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Koparka i wywrotki pojawiły się przy kościele Chrystusa Króla i bastionie Piaskowym 26 maja. Parafia planuje w tym miejscu budowę przedszkola i parkingu podziemnego, ale nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.

Podczas prac ziemnych przy kościele Chrystusa Króla w Gdańsku rozebrano fragment zabytkowego bastionu PiaskowegoMapka z XVII wieku. Parafia chce w tym miejscu zbudować przedszkole i parking podziemny. Prace rozpoczęły się jednak bez uzyskania zgody: miasta i konserwatora zabytków.



Czy powinniśmy chronić zabytkowe fortyfikacje ziemne dawnego Gdańska?

Kościół Chrystusa Króla znajduje się przy ul. RogaczewskiegoMapka, pomiędzy ul. Pohulanka i al. Armii Krajowej. Ta ostatnia arteria odcina go od Biskupiej Górki, na której stoku powstał.

Kościół zbudowano w okresie międzywojennym dzięki staraniom Polonii Gdańskiej i księdza Franciszka Rogaczewskiego, który dziś jest patronem biegnącej tędy ulicy. Budynek wkomponowano wówczas w znajdujące się tu umocnienia fortyfikacyjne, łączące Biskupią Górkę z Górą Gradową.

Zobacz także: Sylwetka ks. Franciszka Rogaczewskiego, duchowego patrona polskich katolików w Wolnym Mieście Gdańsku

Przedwojenna fotografia przedstawiająca kościół Chrystusa Króla widziany z bastionu Piaskowego. Przedwojenna fotografia przedstawiająca kościół Chrystusa Króla widziany z bastionu Piaskowego.
Świątynia stanęła tuż obok bastionu Piaskowego (z niem. Sandgrube), a konkretnie na jego rawelinie (mniejsza budowla broniąc dostępu do bastionu).

Bastion Piaskowy (Sandgrube) na historycznym planie Buhsego z XIX wieku. Bastion Piaskowy (Sandgrube) na historycznym planie Buhsego z XIX wieku.
Dosłownie kilka metrów od kościoła znajduje się skarpa z grotą i figurą Matki Boskiej Królowej Pokoju. To fragment południowej części bastionu Piaskowego, który powstał w XVII wieku.

Rozpoczęła się rozbiórka historycznego bastionu



W ostatnich dnia sąsiadująca z kościołem skarpa bastionu Piaskowego została rozkopana.

- Pojawił się ciężki sprzęt budowlany: koparka, wywrotka. A przecież teren nie został przebadany przez archeologów. Tymczasem na miejscu znalazłam pozostałości ceramiki, także kości - choć nie wiem, czy ludzkie czy zwierzęce. Część ziemi została już stąd wywieziona, więc trudno stwierdzić, co mogło się w niej znajdować - opowiada Dominika Ikonnikow, przewodniczka po Gdańsku i radna dzielnicy Śródmieście.
Koparka i wywrotki pojawiły się przy kościele Chrystusa Króla i bastionie Piaskowym 26 maja. Parafia planuje w tym miejscu budowę przedszkola i parkingu podziemnego, ale nie ma jeszcze pozwolenia na budowę. Koparka i wywrotki pojawiły się przy kościele Chrystusa Króla i bastionie Piaskowym 26 maja. Parafia planuje w tym miejscu budowę przedszkola i parkingu podziemnego, ale nie ma jeszcze pozwolenia na budowę.
Gdy Ikonnikow zapytała robotników o powód prowadzonych prac, usłyszała, że "bastion się osunął i stanowił zagrożenie dla ludzi".

Parafia chce zbudować przedszkole i parking podziemny



Ani Dominice Ikonnikow, ani nam nie udało się uzyskać wyjaśnień od proboszcza parafii Chrystusa Króla, ks. Bartłomieja Starka. Po paru próbach dodzwonienia się na plebanię, wikary poinformował nas, że proboszcz jest nieobecny.

Poznaliśmy jednak plany parafii dla tego miejsca.

9 maja, a więc nieco ponad dwa tygodnie temu, do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłynął wniosek od parafii Chrystusa Króla o wydanie pozwolenia na budowę. Inwestor chce w tym miejscu zbudować przedszkole, parking podziemny i rozbudować budynek zakrystii.

Wniosek o pozwolenie na budowę przedszkola, parkingu podziemnego i rozbudowę zakrystii przy kościele Chrystusa Króla w Gdańsku trafił odo Urzędu Miejskiego 9 maja 2022 r. Wniosek o pozwolenie na budowę przedszkola, parkingu podziemnego i rozbudowę zakrystii przy kościele Chrystusa Króla w Gdańsku trafił odo Urzędu Miejskiego 9 maja 2022 r.
Wniosek nie został jeszcze rozpatrzony. Inwestor nie uzyskał więc na razie pozwolenia na budowę.

Co ciekawe, kilka lat temu parafia wybudowała tuż obok kościoła duży, płatny parkingMapka, z którego korzystają w dużej mierze rodziny pacjentów znajdującego się w pobliżu szpitala Copernicus. Wcześniej w tym miejscu znajdował się stary sad.

Płatny parking przy kościele pw. Chrystusa Króla. Film z 2015 r.



Zanim przy kościele Chrystusa Króla powstał płatny parking, w tym miejscu rósł stary sad. Zanim przy kościele Chrystusa Króla powstał płatny parking, w tym miejscu rósł stary sad.

Reakcja konserwatora: nakaz odtworzenia skarpy bastionu



Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Igor Strzok dowiedział się o prowadzonych pracach ziemnych prawdopodobnie wczoraj (26 maja) po południu.

W piątek nie udało nam się skontaktować z nim (usłyszeliśmy, że dziś jest poza urzędem), ani z inspektorami odpowiedzialnymi za nadzór konserwatorski nad tą częścią Gdańska.

Skarpa XVII-wiecznego Bastionu Piaskowego została znacząco naruszona. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków niemal na pewno nakaże jej odtworzenie. Skarpa XVII-wiecznego Bastionu Piaskowego została znacząco naruszona. Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków niemal na pewno nakaże jej odtworzenie.
Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeszcze w piątek na placu budowy przy ul. Rogaczewskiego mieli pojawić się przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Jedyna możliwa decyzja to nakaz przywrócenia skarpy bastionu sprzed rozpoczęcia prac ziemnych.

Miejsca

Opinie (309) ponad 20 zablokowanych

  • Zniszczenia kościoła i krajobrazu w toku od lat. (1)

    Parafia Chrystusa Króla tak bliska memu sercu stała się niestety okropnym komercyjnym przedsięwzięciem. Kolejne "akcje " zarządzających parafią osób pokazują tez ż nie maja one żadnego poszanowania dla zabytkowego charakteru tego kościoła i jego otoczenia. Liczy się kasa. Budynek w stylu modernistycznym - kto pozwolił tam podwyższać jakiś czas temu dach, wystój wnętrza skromny betonowy ołtarz - piękne dzieło sztuki - tez został oszpecony nowoczesnymi "dodatkami", w otoczeniu kościoła panuje atmosfera handlu (wielki parking) , zniszczono sad, teraz już cały bastion piaskowy. Mam nadzieję, że proboszcze tej parafii zajmie się w końcu nie niszczeniem otoczenia kościoła i samej budowli ( w jego mniemaniu pewnie świetnie zarządzanej) ale sprawami związanymi z wiarą i prowadzeniem posługi duchowej.

    • 3 0

    • Otoczenie będzie pasować do Adamowiczowego Forum, które też znajduje się na terenie tej parafii

      • 0 0

  • Samowolki

    Sporo tych samowolek w Gdańsku naprawdę nie można mieć nad tym kontroli ️
    Jak można zacząć budować bez pozwolenia ️
    A jak ktoś tu wcześniej wspomniał proboszcza do odpowiedzialności karnej zaxniszczenie zabytku.

    • 9 1

  • Ksiądz Rogaczewski i Polonia Gdańska (1)

    Polonia Gdańska w okresie międzywojennym ze składek społecznych zakupiła ten teren na potrzeby budowy kościoła . Dzisiejszy kościół miał być jedynie tymczasową kaplicą . Już wówczas niwelowano stare umocnienia ziemne nieużyteczne z punktu widzenia militarnego i nie mające żadnej wartości zabytkowej . Tak czyniono wokół całego miasta od strony Siedlec , Wrzeszcza i dzisiejszej stoczni. Gdyby nie niwelacja starych bastionów nie byłoby ul. Armii Krajowej przebiegającej tuz obok.
    Bez tego miasto nie mogłoby się rozwijać . Teren należy do parafii , a wartość zabytkową tej sterty ziemi
    nadaje się chyba tylko po to żeby zrobić na złość kościołowi. Przeczytajcie książki Brunona Zwary a dowiecie się więcej o polskiej historii tego miejsca. Brońmy prawdziwe zabytki popadające w ruinę przez zaniedbania władz miejskich a nie wymyślajmy problemów gdzie ich nie ma.

    • 1 3

    • Oburzona jestem samowolą budowlaną i nie przestrzeganie prawa, będziemy zyć w buszu

      • 1 0

  • Piotr

    Skandal! Czarna zaraza! To moze niech parking oddap pod przedszkole!

    • 1 1

  • Własność

    Moja rodzin t.j dziadkowie,krewni,znajomi a także Połaci iniektórzy katoliccy mieszkańcy Gdańska wykupili działkę za własne pieniądze. Działka była własnością parafian. Teraz mamona księżom we łbach zawłaszczyli sobie to co nie jest ich własnością dalej nie komentuje PiS i KLER to..

    • 0 1

  • Niech UM zacznie od siebie i od swoich samowolek ...bo co ? Bo kościół? Budowa FORUM ma tyle " grzechów" więc warto się tym budyniowym przekrętem zająć ...

    • 2 0

  • Kościół

    W 96% popieram opinie ale bardzo dużo osób nie rozumie słowa kościół a klechom w to graj. W ewangelii napisane ,, Piotrze na skale będziesz budował kościół mój tzn że nie ma mowy o budowlach tylko o wiernych i o ich pasterzach tj księżach-klechach. Klerowi i możnym było na rękę pospólstwo utrzymywać w analfabetyzmie bo nie byli świadomi tego co wyrabiają-tak jest i dzisiaj smutne. Nie piszcie kościół tylko nazywajcie kler i ich wspólników jak uważacie bo ta cała sitwa to zakały Polski i kościoła. Uważam że wśród kleru są uczciwi księża ~ 15% to tragedia. Skąd mają tyle mamony Jezus nie miał nic tylko to co miał na sobie a oni..

    • 0 0

  • Super

    Ja tam się cieszę, że ma powstać przedszkole. Pewnie niektórzy krytykujacy woleliby blokowisko

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane