• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Sezon grzewczy wpływa na jakość powietrza w Trójmieście

Aleksandra Nietopiel
3 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, ale już są sygnały o pogarszającym się stanie powietrza. Sezon grzewczy dopiero się rozpoczął, ale już są sygnały o pogarszającym się stanie powietrza.

Sezon grzewczy na starcie, a z niektórych dzielnic Trójmiasta już docierają sygnały o pojawiającym się smogu. O pogarszającej się jakości powietrza informują czytelnicy w Raporcie Trójmiasta. Straż Miejska rozpoczęła kontrole.Czy w twojej dzielnicy w sezonie grzewczym pogarsza się jakość powietrza?

Nie jest niczym nadzwyczajnym, że jakość powietrza w miejscach zurbanizowanych pogarsza się jesienią i zimą, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy. To, czym palimy w piecach, by ogrzać dom czy mieszkanie, ma ogromne znaczenie dla tego, czym później oddychamy.

Pierwsze sygnały o "ciężkim" powietrzu dostaliśmy od naszych czytelników pod koniec września, między innymi z Małego Kacka i Osowej.

19:14 26 WRZEśNIA 22

Smog w dzielnicach domów jednorodzinnych (28 opinii)

Jestem po spacerze po Małym Kacku (wyprowadzanie pieska). Poważnie rozważam zakup maski antysmogowej dla siebie i pupilka.
Ludziska - opamiętajcie się
Jestem po spacerze po Małym Kacku (wyprowadzanie pieska). Poważnie rozważam zakup maski antysmogowej dla siebie i pupilka.
Ludziska - opamiętajcie się

Straż Miejska już zaczyna kontroleWraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ruszają kontrole nieruchomości pod kątem spalania odpadów, które prowadzi Straż Miejska.

- Reagujemy na bieżące zgłoszenia, które wpływają na numer 986 oraz poprzez Gdańskie Centrum Kontaktu. Poza tym strażnicy sprawdzają też informacje, które bezpośrednio wpływają na referaty dzielnicowe. Funkcjonariusze przeprowadzają też kontrole w trakcie patrolu, gdy zauważą podejrzane zadymienie - informuje Robert Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.
Strażnicy miejscy w całym Trójmieście już rozpoczęli kontrole posesji pod kątem palenia w piecach. Strażnicy miejscy w całym Trójmieście już rozpoczęli kontrole posesji pod kątem palenia w piecach.
Od początku tego roku do 25 września na numer 986 w Gdańsku wpłynęło 469 zgłoszeń dotyczących spalania odpadów. W samym wrześniu - 39.

Gdynia po pierwszych kontrolach, w Spocie na razie bez zgłoszeńW Gdyni również trwają już kontrole palenisk. We wrześniu skontrolowano 20 posesji. W ub. roku było ich 730.

- Strażnicy w pierwszej kolejności podejmują interwencje zgłoszone przez mieszkańców, w drugiej podejmują własne, gdy jest podejrzenie spalania materiałów niedozwolonych - informuje Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.
W Sopocie nie ma jeszcze zgłoszeń w sprawie podejrzenia spalania odpadów, niemniej kontrole będą prowadzone tak jak dotychczas.

- Nie przewidujemy żadnych zmian w kontrolach. Odbywać się będą na takich samych zasadach jak w poprzednich latach. Zdajemy sobie sprawę z tego, że używany do ogrzewania węgiel może być gorszej jakości, jednak nieodpuszczalne jest palenie w piecu odpadami - zaznacza kom. Tomasz Dusza ze Straży Miejskiej w Sopocie.

Czym palić, a czego do pieca nie wrzucaćNajczęściej stosowanym opałem grzewczym są: węgiel, koks, miał i groszek ekologiczny oraz materiał opałowy typu brykiet. Palić można też czyste drewno i czysty papier oraz odpady, których termiczna obróbka nie wpływa negatywnie na środowisko. Od 2021 r. materiałem opałowym nie może być też węgiel brunatny czy drewno o wilgotności powyżej 20 proc. Regulują to uchwały antysmogowe wprowadzone w naszym województwie w 2020 r.

Straż Miejska w Gdańsku przypomina na swojej stronie, co można poddawać obróbce termicznej w domowych instalacjach grzewczych, a czym palić nie wolno.

NIE

 • zadrukowany papier, jak: kolorowe gazety, magazyny, ulotki, plakaty
 • tworzywa sztuczne: plastik, folia, plastikowe torby z polityenu
 • metal: puszki po napojach
 • elementy drewniane zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
 • elementy ram okiennych i drzwiowych, elementy mebli, drewniane elementy poremontowe

TAK
 • odpady z rolnictwa i gospodarki leśnej: odpadowa masa roślinna
 • opakowania: opakowania z papieru i tektury oraz opakowania z drewna
 • odpady z przetwórstwa drewna produkcji: odpady kory i korka, trociny i wióry, ścinki, drewno niezawierające substancji niebezpiecznych z wyłączeniem trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych
 • odpady budowlane: drewno z budów i remontów, o ile nie jest zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi
 • odpady z sortowania odpadów: papier i tektura oraz niezanieczyszczone drewno
 • odpady z gospodarstw domowych: papier i tektura, niezanieczyszczone drewno
 • odpady z targowisk: kartony. Odpady te mogą być spalane wyłącznie w piecach przystosowanych do spalania danego rodzaju odpadów

Straż Miejska w Gdyni podpowiada jak dobrze palić w piecu


Szkodliwe substancje wdychamy, jemy i pijemyPodczas spalania odpadów powstają trujące nie tylko dla środowiska substancje, które szkodzą także nam. To związki tlenku węgla, nieorganiczne związki chloru i fluoru, tlenki azotu, dwutlenek siarki, metale ciężkie, w tym: kadm, rtęć, tytan, arsen, kobalt, nikiel, selen, ołów, chrom, a także pył. Związki nie tylko wdychamy, ale także zjadamy i wypijamy - bo te wcześniej osiadają w glebie i wodzie. Dioksyny obecne są także w mięsie zwierząt hodowlanych.  

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (137)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane