• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Sfrunął" z 40 m na czas konserwacji

on
19 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (18)
  • Miedziany żuraw trafił do konserwacji przy okazji gruntownych prac remontowych prowadzonych na i w zabytkowym dźwigu.
  • Miedziany żuraw na żurawiu spogląda na Gdańsk od 1993 roku.

Przez trzydzieści lat spoglądał na Gdańsk i Motławę z wysokości 40 metrów, na czas konserwacji "sfrunął" na parter. Miedziany wiatrowskaz w kształcie ptaka, zdobiący wierzchołek zabytkowego Żurawia, odzyskał blask. Nad jego nowym wyglądem przez kilka tygodni pracowali konserwatorzy z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Pracy było sporo, bo warunki atmosferyczne mocno uszkodziły jego strukturę. Zanim ptak wróci na wierzchołek Żurawia, będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie.



Czy zrobisz sobie zdjęcie z wiatrowskazem z Żurawia?

Okazją do konserwacji miedzianego wiatrowskazu jest trwający remont zabytkowego dźwigu portowego, czyli gdańskiego Żurawia. Miedziany ptak, pokryty mosiądzem, został umieszczony na dachu w 1993 roku. Przez ten czas nie tylko wpisał się w historyczną panoramę, ale też "przyjął" na siebie zanieczyszczenia atmosferyczne.

Konserwatorskie oczyszczanie



Wiatrowskaz był mocno zanieczyszczony tlenkami siarki, co spowodowało zaczernienie miedzianej blachy.

Wielki Żuraw pięknieje w oczach



- Prace konserwacyjne rozpoczęły się od delikatnego oczyszczania mechanicznego, to pomogło nam zbadać materiał budulcowy. Rzeźbę wykonano z niezbyt odpornego na czynniki atmosferyczne metalu - blachy miedzianej. Warstwa zabezpieczająca była nietrwała, przepuszczała siarczany i roztwory siarki zmieszane z deszczówką do warstwy miedzianej, która z czasem zbrązowiała, stała się matowa i sczerniała - mówi Irena Rodzik, kierownik Działu Konserwacji Muzealiów NMM.
  • Wiatrowskaz żuraw po modernizacji odzyskał blask - również na charakterystycznej czerwonej czapeczce.
  • Fragment wiatrowskazu po konserwacji. Punktowo wzmocniono kolor, co nadało rzeźbie wyrazistości
W ramach prac konserwatorskich wypolerowano końcówki piór, ćwieki i szpony, eksponując podłoże z blachy miedzianej. Punktowe wzmocnienie koloru nadało rzeźbie wyrazistości, co będzie szczególnie widoczne w słoneczne dni. Końcowym etapem prac konserwatorskich było zastosowanie lakieru poliuretanowego, odpornego na promieniowanie UV.

Zrób sobie selfie z żurawiem



Zanim miedziana figura ptaka ponownie zwieńczy szczyt portowego Żurawia, będzie okazja do przyjrzenia się mu z bliska. Każdy zwiedzający będzie mógł stanąć z żurawiem oko w oko, i zrobić sobie z nim zdjęcie.



- Szansa na zrobienie selfie, ze znajdującym się na co dzień 40 metrów ponad ziemią elementem, może się już nie powtórzyć. To gratka dla miłośników historii Gdańska i jego zabytków. Pamiątkową fotografią będzie można pochwalić się kolejnym pokoleniom - zachęca dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych.
Pierwsi chętni już zrobili sobie zdjęcie z żurawiem. Taka okazja będzie dla zainteresowanych przez 3 dni od 21 do 23 kwietnia. Pierwsi chętni już zrobili sobie zdjęcie z żurawiem. Taka okazja będzie dla zainteresowanych przez 3 dni od 21 do 23 kwietnia.
Prezentację zabytkowego wiatrowskazu zaplanowano w ramach akcji "Na chwilę przed powrotem... Stań oko w oko z żurawiem". Obiekt dostępny będzie w dniach 21.04.2023 - 23.04.2023 na trzecim piętrze Ośrodka Kultury Morskiej od 10:00-16:00.
on

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (18)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane