Fakty i opinie

Społecznicy i radni z wizytacją na Szadółkach. Jakie wnioski?

W zakładzie utylizacyjnym w Szadółkach codziennie prowadzone są opryski odpadów, które mają ograniczyć wydzielany przez nie fetor.
W zakładzie utylizacyjnym w Szadółkach codziennie prowadzone są opryski odpadów, które mają ograniczyć wydzielany przez nie fetor. fot. Ewelina Oleksy/trojmiasto.pl

W związku ze skargami na uciążliwy fetor znad Zakładu Utylizacyjnego w Szadółkach, teren składowiska śmieci wizytowali ostatnio społecznicy, a w środę był tam wiceprezydent Gdańska i radni PiS. Spółka zapewnia, że robi wszystko co może, by zapachy ograniczyć i zaczęła codziennie publikować raporty w tej sprawie.Czy w ostatnim tygodniu odczułe(a)ś poprawę sytuacji związanej z fetorem z Szadółek?

tak, jest lepiej, bo śmierdzi mniej i rzadziej 15%
nie wiem, bo mieszkam w miejscu, gdzie te uciążliwości w ogóle nie dochodzą 17%
nie, nic się nie zmieniło, a wręcz jest gorzej niż było 68%
zakończona Łącznie głosów: 1368
W ubiegły czwartek odwiedziliśmy Zakład Utylizacyjny w Szadółkach, by sprawdzić, czym są spowodowane ostatnie uciążliwości, i zapytać o to, kiedy znikną. Od tamtego czasu wysypisko "czuć" nadal, ale władze spółki zmieniły politykę informacyjną w tej sprawie i na bieżąco podają, jakie działania podejmują, żeby było lepiej.

Dlaczego śmierdzi z Szadółek?
 1. śmieci bio jest za dużo i nie mieszczą się do nowej kompostowni
 2. warunki atmosferyczne, czyli niesprzyjające temperatury i wiatr
 3. wymiana gruntów pod budowę spalarni odpadów


Wizytacja społeczników i radnych na terenie wysypiskaTeren ZU w środę wizytował wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak wraz z radnymi opozycji: szefem Klubu PiS Kazimierzem Koralewskim oraz radną Joanną Cabaj.

- Rozmawiamy o wyzwaniach związanych z odorowością procesu utylizacji odpadów i szczególnymi uciążliwościami w ostatnich dniach. O szczegółach diagnozy i planie działań opowiemy na czwartkowej sesji Rady Miasta - zapowiedział Grzelak.
Dwa dni wcześniej, w poniedziałek wieczorem, przeprowadzona została z kolei inspekcja z udziałem przedstawicieli strony społecznej. Miało to związek ze skargami, że wzmożony fetor czuć w rejonie ulic: JabłoniowejMapka, GuderskiegoMapka oraz PorębskiegoMapka, czyli na osiedlach w bliskiej okolicy zakładu.

- W dniu wizytacji, od godz. 15 do 22, dominował wiatr południowy i południowo-zachodni, różnica temperatur wynosiła prawie 10 stopni przy dużej wilgotności, która o godz. 21 wynosiła prawie 90 proc. i mogła powodować przemieszczanie się chmur zapachowych - informuje Zakład Utylizacyjny.
Co ustalono w trakcie wizytacji?
 • drzwi we wszystkich obiektach dostępnych na terenie zakładu instalacji były zamknięte (kompostownie, sortownia)
 • do późnych godzin wieczornych w budynku starej kompostowni tunelowej pracowała przerzucarka kompostu
 • materiał leżący na placach był poddany opryskom w godzinach 19-20


Na miejscu był m.in. Jarosław Paczos, prezes Stowarzyszenia Sąsiadów ZU Gdańsk-Szadółki.

Dużo hałd z odpadami bio pod gołym niebem- Pod gołym niebem jest dużo hałd z odpadami zielonymi. Wydzielają nieprzyjemny zapach i są często zanieczyszczone innymi odpadami. Trudno jednak określić główną przyczynę złej sytuacji odorowej w mieście, gdy jest się tam w środku - relacjonuje nam Jarosław Paczos - Potrzebne byłyby profesjonalne badania. Moim zdaniem trzeba pozbyć się tych zalegających hałd, a na przyszły rok tak zbilansować dostawy, aby kompostowanie odbywało się tylko w hermetycznych warunkach - wskazuje.
Dodaje też, że objazd po okolicy południowych dzielnic potwierdził wskazania zgłaszane w ramach Mapy Smrodu.

Utylizacja odpadów w TrójmieścieCodzienne raportyOd wtorku, 22 września, codziennie na stronie zakładu publikowane są raporty nt. podejmowanych działań ws. ograniczenia uciążliwości zapachowych.

Z tego najnowszego, ze środy 23 września, mieszkańcy mogą się dowiedzieć m.in., że wymieniono uszkodzoną kurtynę powietrzną w bramie hermetycznej kompostowni.

Czytaj też: Kłopoty na finiszu budowy kompostowni na Szadółkach

- Każdorazowo będziemy przedstawiać stan prowadzonych danego dnia prac wraz z godzinami ich wykonania. Dodatkowo w drugiej części dokumentu znajdzie się aktualna prognoza meteorologiczna wraz z prognozowanymi kierunkami wiatrów i ostrzeżeniem dotyczącym tego, czy ZU w związku z warunkami atmosferycznymi przewiduje w dniu kolejnym wzmożoną emisje nieprzyjemnych zapachów - informują przedstawiciele ZU.

Zapewniają, że nie uciekają od tematu uciążliwości zapachowychWydane zostało też oświadczenie dotyczące uciążliwości.

- Wszystkie realizowane działania oraz przewidywana w najbliższych dniach zmiana warunków atmosferycznych powinny skutkować częściowym ograniczeniem uciążliwości odczuwanej przez mieszkańców. Nie uciekamy od tematu uciążliwości związanych z naszą działalnością. Mamy świadomość, że sytuacja nie jest komfortowa dla mieszkańców Gdańska, zwłaszcza dzielnic południowych i chcemy raz jeszcze zapewnić, że jest to dla nas zadanie priorytetowe, by działania na naszym terenie nie były uciążliwe dla naszych sąsiadów - podkreślili w nim prezesi Zakładu Utylizacyjnego i Portu Czystej Energii.


Port Czystej Energii, czyli spółka budująca spalarnię odpadów na terenie Zakładu Utylizacyjnego, informuje, że przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu, prowadzi "dezodoryzację mobilnymi dyfuzorami". Dodatkowo pod koniec dnia wykonywane są tzw. przesypki na kwaterze składowiskowej, ograniczające emisję "substancji złowonnych". Wykonywane są również opryski dezodoryzacyjne.

Wszystko o budowie spalarni- Obecnie wprowadzone zostały dodatkowe działania w postaci przesypek, jak i oprysków dezodoryzacyjnych również między godziną 13:30 a 14:30. Nadal, w sposób ciągły, monitorujemy sytuację meteorologiczną i dostosowujemy do niej sposób stosowanych środków zaradczych - czytamy w komunikacie PCE.

Opinie (327) ponad 10 zablokowanych

 • (13)

  Wniosek jest jeden. Żeby zlikwidować smród potrzeba duzej kasy, której nie ma. Proste jak cep.
  Do tego złe prawo i nieudolność urzędnicza. Tam nie ma lidera z jajami, który by to wszystko pociągnął i szedł jak czołg do celu poza wszelkimi układami.

  • 174 13

  • Jak to niema pieniędzy? (5)

   Ten kto odpowiada za wysypiska czyli Pan Grzelak otrzymuje z naszych podatków ponad 220 000 zł rocznie. Wojewoda, marszałek województwa, ministrowie a nawet prezydent kraju nie ma takiej kasy!
   Może czas wziąść się do pracy?
   I rozliczyć tych którzy cztery lata temu projektowali za mala dziś kompostownie.
   Tym sposobem szadolki pod względem kasy są studnia bez dna. Czy tak jest w innych miastach?

   • 42 2

   • Myślę, że lepiej byłoby wziąć niż wsiąść się do pracy. (3)

    Poza tym rozliczenie tych, którzy zaprojektowali zbyt małą kompostownię (projektantów?) raczej nie rozwiąże istniejącego problemu.

    • 17 9

    • Jak nie rozliczysz, to kolejni urzędnicy i prezydenci będą jeszcze większe sumy marnować

     Odcinając prowizję dla znajomków. Patrz plastikowa rura w szambie stolicy zamiast stalowej jak miało byc

     • 35 0

    • (1)

     Dlatego napisałem że trzeba kasy której nie ma i człowieka z jajami choćby po to, żeby zaorać Szadółki i przenieść to wszystko 20 km dalej albo wybudować na miejscu coś co definitywnie rozwiąże problem i zamknie temat.
     Ale przez to, że pewne procesy długo trwają zainteresowani doją kasę i jest im na rękę że coś się przeciąga bo wtedy mają korzyści.

     • 19 1

     • z tego co piszesz tylko jeden wniosek - nie da sie bo "piniendzy nie ma i nie będzie"

      czy ja tego "nie da się" już gdzieś kiedyś nie słyszałem? Pieniądze to nie problem dla chcących - "piniądze" to wymówka dla nieudaczników

      • 5 0

   • Za to mamy dziurawca bez jajec

    • 13 1

  • Gdzie nie ma? (3)

   Kogo nie ma? Buahahaha
   Jakiś tajemniczy teren jakiś tajemniczy przywódca słowem w Gdańsku potrzebny Superman. Wystarczy iść na wybory i zmienić władze ale o tym leming nie pomyśli.

   • 22 1

   • (2)

    Głosują od nastu lat na te same partie, które mają gdzieś zwykłych szaraków. Robią wciąż to samo a ludzie oczekują innych rezultatów.

    • 10 1

    • A na kogo mają głosować? (1)

     Do wyboru są:
     PO - złodzieje z miasta
     PSL - złodzieje ze wsi
     PiS - złodzieje, tylko bardziej, do siejący chamską propagandę
     Lewica - brak programu gospodarczego, tylko walka o LGBT
     Konfederacja - d**ilny program gospodarczy i wprowadzenie zamordyzmu.

     Co zostaje, Mniejszość Niemecka?

     • 8 3

     • Zgadzam się! Nie ma na kogo głosować.

      • 2 1

  • Jedyny wniosek to tylko i wyłącznie to, że skoro jest wysypisko to jest i smród! (2)

   Jeśli ktoś myśli inaczej to ma zryty beret. Jak nie chcecie żeby wam śmierdziało to się wybudujcie 20 km dalej.
   Nie ma to jak kupić mieszkanie koło sterty śmieci i później żądać Bóg wie czego.

   • 3 17

   • A zapewnienia władz miasta o rozwiązaniu problemu pamiętasz? Bo ja tak.

    I jak tu wierzyć kłamcom i oszustom? Jeszcze takim którzy okłamują mieszkańców w imię interesów developerów.

    • 12 1

   • Idź się leczyć, na Niedźwiedniku, który jest tak daleko i nigdy ni śmierdziało od 30 lat teraz śmierdzi i jak to ma się do twojej teorii z ....

    • 16 1

 • Śmieci będą zawsze brzydko pachnieć. (10)

  Kto wierzy że śmieci i wysypiska śmieci nagle przestaną wydzielać nie przyjemny zapach ten albo jest niewyedukowany albo dalej wierzy tak jak z lat dzieciństwa w bajki.

  • 104 22

  • (2)

   Tym bardziej, że to my te śmieci produkujemy.

   • 11 3

   • (1)

    Gdyby marsze LPG czy Kodomitów mogły być organizowane tylko wokół wysypiska to Dula szybciej za ten smród by się wzięła.

    • 32 15

    • Wesole jak dlug publiczny...

     ale sie zartownis znalazl.

     • 10 8

  • Trzeba zlikwidowac to wysypisko! (3)

   Przenieść dalej od Gdańska w miejsce gdzie fetor nie bedzie sie tak rozprzestrzenial.
   Przecież to wstyd dla Gdanska ten smrod dolatuje juz na przymorze a jak sie wjezdza do Gdanska obwodnica to można sie pożygać na powitanie. Wstyd, gdzie jest prezydent Gdanska, nie miala czasu wybrac sie na wysypisko? Demokracji szuka? Niech poszuka smrodu u siebie.

   • 16 4

   • Tym się różnimy od Północnej Korei, że dykrtator nie robi wszystkiego sam.

    Po to ma ludzi, żeby to ogarnęli.

    No chyba, że chce się lansować jak Długopis przy każdym ludzkim nieszczęściu.

    • 4 8

   • powinni przenieść na Wiślinkę (1)

    obok oczyszczalni ścieków - stamtąd nie śmierdzi, bo jest po wschodniej stronie miasta

    • 5 0

    • tak na teren zalewowy wysypisko smieci mistrzu

     • 1 0

  • (1)

   Nie pisz bzdur, na zachodzie nie śmierdzą, i co? Chyba ty musisz się wyedukować.

   • 5 1

   • Zgoda

    Przez tydzień przejeżdżałem kilka razy dziennie obok dużego wysypiska we Włoszech i nie miałem świadomości co jest za płotem. Można? Można. U nas nie ma ani poczucia wstydu właściciela (miasto), ani odpowiedzialnych za burdel i dobór kadry, ludzi chcących coś zrobić (jeden większy protest pod UM i Szadółki poszłyby w niepamięć), urzędów nadzorujących chcących coś zrobić (choćby WIOŚ).
    A najlepsze jest to tłumaczenie od lat "my przecież robimy dużo w temacie, ale ten wiatr, wilgotność, temperatura ..." buhahahaaa klimat wszystko psuje :)

    • 10 0

  • Tylko że w ostatnim czasie wystąpiło znaczące pogorszenie... Kiedyś mieszkałam na Ujeścisku, dość blisko wysypiska i nie pamiętam żeby kiedykolwiek było tam czuć taki smród, jak ostatnio czuć prawie codziennie na Morenie (!)

   • 8 0

 • spółka zapewnia, że robi wszystko co może, by zapachy ograniczyć (8)

  zapachy? to jest fetor, odór, smród, nie zapach

  • 150 10

  • (3)

   Pracownik odpryskuje chemikaliami smieci bez odzieży ochronnej. Brawo ! Są tam jakieś normy sanitarne ,bhp?

   • 17 0

   • (1)

    ale pracownik to dorosła, wolna osoba. Nie chce się przebierać to jego sprawa.

    • 2 16

    • Jak robisz u Janusza to twoja sprawa ,w zakładach pracy obowiązuja pewne normy.

     • 10 0

   • To napryskiwanie śmieci chemikaliami to jest skandal

    Lekarstwo gorsze od choroby.
    Przecież ta tzw. dezodoryzacja, razem z fetorem rozpyla chemię po połowie Gdańska...

    • 6 0

  • (3)

   Wczoraj wieczorem smród był obrzydliwy. Jak niemal codziennie w ostatnich tygodniach.

   Czytam, że ZUT "podejmuje działania" i "raportuje".

   Tylko jaki to ma sens, skoro od wielu dni są to działania całkowicie nieskutecznie, a paskudny odór jak był tak jest?

   Nie dość, że to nie działa, to jeszcze generuje koszty.
   Podobnie jak środki przeznaczone jakiś czas temu przez ZUT na działania public relation.

   Wystarczy przestać uprzykrzać życie tysiącom okolicznych mieszkańców. Agencja PRowa nie będzie potrzebna, a codzienne raportowanie zbędne.

   Skoro cuchnące bioodpady nie mieszczą się w kompostowni, to który z managerów ZUT wydał zgodę na ich przyjmowanie?
   Skoro Port Czystej Energii nie opanował technologii prac wymiany gruntu pod spalarnię, która nie będzie przez kilka miesięcy rozsiewała smrodu na pół miasta, to dlaczego takie prace w tej lokalizacji zostały w ogóle rozpoczęte? Który z managerów, czy urzędników wydał na to zgodę?

   Nie przewidzieli? To może trzeba wymienić zarząd na taki który do przewidywania nie potrzebuje szklanej kuli, jak to pięknie ujął aktualny prezes ZUT. Taki, który będzie opierał się na wiedzy, doświadczeniu i zdrowym rozsądku.

   Świadomie fundują nam ohydny odór, a potem żałują Gdańszczan, że są narażeni na "uciążliwości". Brak w tym wszystkim zwykłej przyzwoitości.

   Cały problem w tym, że ZUT nie ponosi żadnej materialnej odpowiedzialności za swoje nieudolne działania.
   Kompostownia? Według p.Dzioby bardzo udana inwestycja. A że za mała to już nie wina zarządu.
   Spalarnia? No musicie się przemęczyć przez pół roku, bo trzeba wymienić grunt. Problem niewielki bo przejściowy.
   Moje wnioski z wypowiedzi p.Dzioby są następujące: śmierdzi, przynajmniej do końca grudnia będzie śmierdzieć i nic nam nie zrobicie. I doceniajcie co robimy: za waszą kasę podejmujemy nieskuteczne próby ograniczenia smrodu i za waszą kasę codziennie raportujemy, że coś tam robimy, ale i tak cuchnie.

   • 24 0

   • W punkt!

    • 11 0

   • Zgadzam się w 100% W punkt!

    • 4 0

   • Mało tego, prezesi i managerowie ZUT zarabiają jakieś kosmiczne pieniądze

    Tam wszystko jest na głowie postawione

    • 5 0

 • Inspekcja (2)

  Robotniczo-chłopska.

  • 91 4

  • Gdzie są radni z pozostałych partii?

   • 6 1

  • przyszli w maseczkach i stwierdzili ze jest okej.. nic nie smierdzi

   • 10 0

 • Ludzkość czeka zagłada na własnie życzenie (7)

  Utoniemy po prostu w śmieciach które sami produkujemy...

  • 83 10

  • (1)

   To może do producentów wróci historyczne myślenie żeby mały słoik kremu nie pakować do trzech pudełek. A gdzie są punkty w których można zwrócić butelki czy słoiki. Nikomu się nie opłaci.

   • 19 1

   • I krem zapakować można do szklanego słoiczka, a nie plastikowego :)

    • 6 0

  • (2)

   Koniec jest bliski

   • 1 0

   • Jezus (1)

    Maria

    • 1 0

    • kryste

     panie

     • 0 0

  • Ludzie koniec jest bliski. Zatopimy się we własnych ekskrementach, donosiciele w UE nas pogrążą! (1)

   • 3 2

   • Gdybyśmy robili to, co w UE każą, nie było by problemu.

    • 0 1

 • Temat wałkowany od 10lat. (13)

  Czy tak ciężko go rozwiązać? Może zmienić władze w tym zakładzie. Zatrudnić mądrzejszych.

  • 134 10

  • 10??? Smród jest od 2 dekad co najmniej

   Słoiki nie wiedzą...

   • 7 6

  • Najwyższy czas POgonić władze tego wojewodztwa

   • 11 3

  • Wałek z kompostownią o tym świadczy (7)

   Jak można wybudować za kilkanaście milionów nową kompostownię, która chwilkę po oddaniu do użytkowania, okazuje sie być za małą ..
   I ten pseudo prezes wmawia mediom i nam wszystkim, że w roku 2015 jak planowali budowę to tylko wróżka przewidziałaby że tyle będzie odpadów bio do przerobienia...
   No nie ... łapy opadają na taką ignorancję i olewanie społeczeństwa. Gdybym był władny, i pracował we władzach miasta, następnego dnia ten koleś byłby na kuroniówce.
   Ale tu jest Sycylia, nie Gdańsk. Nie muszę nic więcej pisać.
   Może jeszcze jedno - zdjecie nr.1 - pan psikający na hałdę czymś blizej nieokreślonym. Jak tak prezes walczy z odorem, to wszystko jasne.
   To juz lepiej niech księdza weźmie z pobliskiej parafii i poprosi o okadzenie hałd. Na to samo wyjdzie, a weźmie tyle, co łaska...

   • 17 2

   • Dokładnie,

    tłumaczył się jak obarczony d**ilizmem. Takie inwestycje to powinny być przewidziane na jakie 30, albo i nawet 60 lat

    • 7 0

   • kolejny (3)

    specjalista od wszystkiego albo odrazu prezes. Wie Pan może ile odpadów wytwarza jeden mieszkaniec? O ile zmieniła się ta liczba w ciągu ostatnich 5 lat? Co to jest plan gospodarki odpadami, jak się go uchwala i jak zmienia i jakie inwestycje można w związku z powyższym realizować w województwie a jakie nie? jaka jest ścieżka inwestycyjna i finansowa dla takich obiektów, ile trwa? a może zna się Pan na eksploatacji takich obiektów i podpowie coś?

    • 0 6

    • Czego tu jeszcze bys nie wymyslil, skoro efekt jest zly, to i metoda okazala sie byc zla. Paniatno?

     • 4 0

    • A ty z UM czy udajesz?

     Wystarczy myślec, a nie podejmować dezycję z du...wzięte.
     Za to temu prezesowi płacą. Ja płacę, ty płacisz, my płacimy. W podatkach. A jak jest id..., to trzeba go zmienić.

     • 5 0

    • Planowanie na przyszłość.

     Tacy "fachowcy"którzy nie potrafią przewidzieć co będzie za 20 lat,lepiej niech nic nie planują.To nie jest gnojownik u rolnika za stodołą,który można w każdej chwili zlikwidować lub przenieść w inne miejsce.

     • 1 0

   • 50, a nie kilkanaście melonów (1)

    • 1 1

    • No błysnąłeś ...jak zorza polarna!

     50 to jest kilka. Faktycznie...

     • 0 0

  • proszę (1)

   złożyć podanie. napewno potrzebują specjalistów takich jak Pan

   • 1 2

   • A Ty jesteś tym odpowiadaczem na każde pytanie na usługach Dulcyney?

    • 0 0

  • łatwiej i taniej przenieść

   nowe wysypisko zbudować o kilka kilometrów od miasta a nie w mieście... jak komuś przeszkadza zapach to przesiedlić a nie tak jak teraz że co roku miliony lecą na walkę z wiatrakami

   • 2 0

 • Tyle lat. (10)

  Ile to już obietnic złożyły władze miasta że już lada moment problem smrodu z wysypiska zostanie rozwiązany. I co i nic?
  Pani prezydent zajmuje się sprawami polityki, zapominając że tu w mieście którym jest wlodarzem istnieją od lat niezałatwione problemy. A koszty wywozu i utylizacji śmieci rosną i rosnąć będą.

  • 149 8

  • (1)

   Raczej przenieść zakład, stojąc 10 metrów od śmietnika osiedlowego czuć śmieci mimo ze są wywożone non stop. A tam jest śmietnik całego miasta złożony a domy stoją 200 metrów dalej.

   • 4 3

   • tam od niedawna jest śmietnik połowy województwa

    • 8 0

  • No ale kto rozsądny wierzy w takie zapewnienia?

   • 2 0

  • Dulkiewicz (5)

   Do tej pory tolerowałem zarządzanie Gdańskiem ale dziś kiedy o 6.30 obudził mnie smród Szadółek wpadający przez uchylone okno zmieniam nastawienie o 100%. Pojąłem, że nasz włodarz miejski zajmuje się d*perelami ... fotki na FB z dziećmi z zespołem d. , pikiety wolności, koncerty... kużwa...tu nie da się normalnie żyć ! Ile jeszcze lat będziecie nas truć ? I żeby było jasne .. nie mam mieszkania przy Szadółkach..

   • 18 1

   • Pani prezydent, walczy o demokrację w PL! (2)

    Nie możemy jej w tym przeszkadzać!

    • 11 1

    • To niech zajmie się polityką na skalę krajową! (1)

     Jest prezydentem Gdańska i przede wszystkim Gdańskiem i mieszkańcami powinna się zająć, a nie polityką krajową i ową demokracją. A jak ma wyższe ambicje to może zmienić kierunek politycznej kariery.

     • 5 0

     • Może i by to miało sens, gdyby "krajowa polityka" nie wciskała się z butami w jej kompetencje.

      A tak, przychodzi jakiś wojewoda i z polecenia "szeregowego posła" zmienia nam nazwy ulic w mieście...

      • 0 6

   • Przed wyborami się zmieni

    Jak zbliżymy się do wyborów wszystko się zmieni. Śmierdzące śmieci przykryjemy szczelna folia i tyle.

    • 2 0

   • shadow key zdrój

    Potwierdzam, dziś ok 8 rano ten "aromat" czuć było na Zaspie Rozstaje :o
    W tym roku pierwszy raz w życiu czuć to było nawet w Dolnym Wrzeszczu

    • 2 0

  • Dziwne

   Mieszkam we Wrzeszczu, mam otwarte okna przez całą dobę. Chyba przesadzasz...

   • 0 4

 • Nie ma juz dzielnicy,w ktorej nie śmierdzi. (14)

  We Wrzeszczu nie da się otworzyć okna. Będą wizytować, a i tak nic się nie zmieni,bo nie ma na te zmiany środków. Zostaje modlić się o tę spalarnię.

  • 104 14

  • (1)

   Spalarnia będzie spalać głównie tworzywa sztuczne nienadające się do recyklingu. Tyle, że tego typu śmieci nie śmierdzą.

   • 22 1

   • spalarnia dodtkowo bedzie nas truć

    już jedna jest na Westerplatte

    • 11 3

  • nie kłam na Dolnym Tarasie nic nie czuć (3)

   chyba że sam puszczasz brzydkie zapachy

   • 6 13

   • No to zazdraszczam.

    • 0 1

   • czyżby koronawirus

    i brak węchu? są dni, że daje we wrzeszczu przeokrutnie

    • 4 0

   • na dolnym tarasie nie śmierdzi

    a prezydentka Ola jest super
    i w ogóle to smród wymyśliły słoiki, co kupiły mieszkania przy obwodnicy.
    tylko tam śmierdzi.

    • 4 0

  • Bisskupia bez smrodu

   • 2 2

  • Spalarnia niewiele zmieni jeśli chodzi o cuchnące frakcje bio. To miała załatwić kompostownia, która jest za mała.

   Spalarnia na razie przyczynia się jedynie do zwiększenia smrodu, bo pod budowę spalarni wymieniany jest grunt. Spalarnia ma być budowana w miejscu, gdzie kiedyś składowane były śmieci. Aktualnie te prace powodują bardzo istotną emisję paskudnego odoru. Mają być prowadzone do końca roku.

   • 12 0

  • Modlić się

   klechosmród jest gorszy od tego w szadółkach

   • 0 8

  • Spalarnia nic nieda.

   Odpadów bio się nie spala.

   • 13 0

  • mokrych nie spala się więc spalarnia nie zlikwiduje smrodu

   • 14 0

  • spalarnia jedynie pogorszy sprawe

   bio frakcji mądralo sie nie spala

   • 7 0

  • widze że trololole wypełzły

   i sieją dezinformacje: spalarnia będzie paliła plastiki z którymi Europa sobie nie radzi a nie bio...
   więc nic w temacie śmierdzącej kompostowni się nie zmieni

   • 2 0

  • Spalarnia zwiekszy smrod, bo beda zwozone i przed spaleniem skladowane smieci z calego wojewodztwa! Przypomnij sobie jak po 3 dniach pachnie opakowanie po rybach albo surowym miesie...

   • 2 0

 • O jo joj jaka troska (2)

  A będzie dalej tak jak jest... Nieudolność i i pieniądze w studnię bez dna...
  Niech Prezydent wyjaśni jaka ilość śmieci będzie spalana w spalarni na Szadółkach oraz gdzie będą składowane popioły po spalaniu mokrych podpasek oraz ile będzie tych popiołów. A także jakiej wysokości będzie komin spalarni...

  • 81 3

  • Ja bym ten komin skierował pod ziemię ... Taki mam plan

   • 3 0

  • kurcze, nie można załatwić jakiejś dużej plandeki?

   sklecić prosty namiot i przykryć nim te hałdy? ile by to kosztowało? 50 tysięcy? - byłoby po problemie, a ulatujący gaz można spalać, nawet w Afryce już to opanowali...

   • 1 1

 • Mam pomysł (11)

  Trzeba tam przenieść część um wtedy problem zrobi się nad wyraz pilny i po miesiącu skończą się uciążliwości zapachowe.
  Drodzy zrozumcie i um i prezydent ma nas w poważaniu, jest parcie na politykę krajową a nas ma i ona i um w ...

  • 187 12

  • Doskonały pomysł !

   • 22 0

  • o widzę pierwsze minusy (4)

   UM wziął sie do pracy??? Czy prezydent osobiście postawiła minusa?

   • 27 1

   • Prezydentka (1)

    • 11 2

    • Festyniara

     • 19 0

   • Ona nie ma czasu, walczy o demokrację w kraju

    • 16 1

   • Wkurzyles cysarzowa.

    • 11 1

  • pisiorki wali od was gorzej jak toi-toja (3)

   • 1 18

   • wyjmij nos z własnej dudy to przestanie ci śmierdzieć.

    • 6 1

   • PiSiorki by podpaliły wysypisko i problem z głowy. (1)

    • 0 4

    • Samozapłony.

     Przyjdzie czas a podpali się samo,przecież w Gdańsku przez pewien czas było to nagminne.

     • 1 0

  • Wszystko Dla Gdańska

   hasło zobowiązuje!

   • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.