• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śródmieście Gdyni zabytkiem

Marcin Tymiński, ms
22 września 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Wpis do rejestru obejmuje układ urbanistyczny powastający w trzech róznych okresach rozwoju Gdyni. Wpis do rejestru obejmuje układ urbanistyczny powastający w trzech róznych okresach rozwoju Gdyni.
Układ urbanistyczny śródmieścia Gdyni trafił wreszcie do rejestru zabytków.

- To doniosłe wydarzenie - mówi Marian Kwapiński, wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku, który zdecydował o wpisaniu śrómieścia Gdyni do rejestru zabytków. - Historyczne śródmieście Gdyni jawi się jako jedyna i niepowtarzalna realizacja nadmorskiego miasta, nie tylko w kontekście lokalnym czy ogólnopolskim, stanowiąc symbol osiągnięć II Rzeczpospolitej, lecz również na płaszczyźnie międzynarodowej myśli urbanistycznej.

Za co najbardziej lubisz Gdynię?

Wpis do rejestru obejmuje układ urbanistyczny (utworzony przez sieć ulic, układ parceli i zabudowę) powastający w trzech róznych okresach rozwoju Gdyni.

Tzw. faza wiejska obejmuje zespół dawnego siedliska rybacko-wiejskiego czytelny w ciągu ul. Portowej, Starowiejskiej wraz z Placem Kaszubskim, Placem Konstytucji i fragmentem ul. Wójta Radtkego

Faza letniskowa została zachowana w obrębie Skweru Kościuszki i ul. 10 Lutego.

Faza miejska obejmuje część reprezentacjną otwartą na morze, wyznaczoną główną osią na przedłużeniu ul. 10 Lutego przez Skwer Kościuszki i Aleję Jana Pawła II oraz częścią mieszkalno-handlową obejmującą ul. Świętojańską, Starowiejską, Portową, 10 Lutego, Skwerem Kościuszki i Placem Kaszubskim.

W roku 1933 architekci podpisali tzw. Kartę Ateńską. Ten międzynarodowy dokument wyznaczał nowoczesną myśl urbanistyczną. Pokazywał jak powinno być planowane miasto tak by uniknąć wszystkich XIX wiecznych jego mankamentów, m.in. ciasnej zabudowy, braku kanalizacji itd.

Zamierzenia Karty Ateńskiej praktycznie w idealny sposób udało się zrealizować właśnie w Gdyni. Powstało miasto na wskroś nowoczesne, w modelowy wręcz sposób komponujące się z istniejącym już tutaj wcześniej układem architektonicznym.

Przez lata Gdyni udało się utrzymać i uchronić te rozwiązania. Miasto doskonale realizuje też Międzynarodową Kartę Ochrony Miast Zabytkowych przyjętą w Waszyngtonie w roku 1987. Mówi ona o tym jak realizować ochronę zabytkowej substancji miasta.

Wcześniej do rejestru zabytków indywidualnie wpisano 22 gdyńskie budowle.

Opinie (66) ponad 10 zablokowanych

  • ZABYTEK!

    Bardzo bym chcial zeby okolice mojej dzielnicy, opata chackiego oraz zamenchoffa......Tam tez jest pieknie, bardzo ladnie noca i jest tam tez park....
    PROSZE O WPISANIE NA LISTE ZABYTKOW!!!
    Miekzaniec Zamenhoffa

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane