• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Strzyża przeszkadza w rozbudowie Galerii Bałtyckiej

Krzysztof Koprowski
4 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Właściciel Galerii Bałtyckiej chce przenieść Potok Strzyży, aby móc powiększyć swój obiekt. Właściciel Galerii Bałtyckiej chce przenieść Potok Strzyży, aby móc powiększyć swój obiekt.

Mieszkańcy oraz radni Wrzeszcza Górnego obawiają się skutków przesuwania Potoku Strzyży, tylko po to, by ułatwić rozbudowę Galerii Bałtyckiej. - Niech deweloper postąpi identycznie jak w centrum handlowym, które wybudował w Berlinie - apelują.



Rozbudowa Galerii Bałtyckiej to efekt przyjęcia kontrowersyjnego planu zagospodarowania dla rejonu dworca we Wrzeszczu. Dlaczego kontrowersyjnego? Ponieważ przy jego opracowaniu prezydent Gdańska hurtowo odrzucił wszystkie uwagi mieszkańców. Tym samym umożliwił nie tylko rozbudowę Galerii Bałtyckiej, ale i budowę drugiego ogromnego centrum handlowego - Galerii Metropolia - które powstaje na tzw. Stawie Browarnianym zobacz na mapie Gdańska. Plan dopuszcza także budowę wieżowca na terenie pętli autobusowej zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Urbaniści proponują duże zmiany w centrum Wrzeszcza

Przeszkodą w powiększeniu istniejącego gmachu Galerii Bałtyckiej o tereny, gdzie dziś stoi biurowiec Hydrobudowy oraz sąsiednie zabudowania zobacz na mapie Gdańska jest jednak Potok Strzyży. Dziś płynie on wzdłuż południowej ściany Galerii zobacz na mapie Gdańska, pod tamtejszym chodnikiem i drogą rowerową.

Deweloper, firma ECE Projektmanagement, chciałby przełożyć Strzyżę pod ul. Lendziona zobacz na mapie Gdańska do ul. Dmowskiego zobacz na mapie Gdańska i istniejącego połączenia pod torami kolejowymi w stronę kolejnego centrum handlowego - wspomnianej Galerii Metropolia ze zbiornikiem retencyjnym (również podziemnym).

Takie rozwiązanie nie podoba się jednak mieszkańcom i Radzie Dzielnicy Wrzeszcza Górnego.

- Chcielibyśmy, aby inwestor odsłonił Potok Strzyży, a nie chował go pod ziemię i kierował pod domy mieszkańców. Odsłonięcie potoku byłoby świetnym uatrakcyjnieniem przestrzeni Wrzeszcza. Przecież deweloper nie musi budować jednego, potężnego i zwartego gmachu, a mógłby wykreować atrakcyjną przestrzeń pomiędzy budynkami. Tak postąpił przy Placu Poczdamskim w Berlinie, gdzie stworzył podobny obiekt [składający się z kilku budynków, połączonych szklanym zadaszeniem nad głównym korytarzem - dop. red.] - przekonuje Lidia Makowska, przewodnicząca zarządu Rady Dzielnicy Wrzeszcz Górny.

Zobacz układ centrum handlowego ECE przy Placu Poczdamskim w Berlinie (format PDF).

Zdaniem radnych chowanie cieków wodnych to przejaw myślenia o przestrzeni publicznej z poprzedniej epoki, podczas gdy dziś wodę się hołubi, odsłania i tworzy atrakcyjną przestrzeń w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Nawet kontrowersyjny projekt zabudowy Targu Siennego i Rakowego (centrum handlowe Forum Radunia) zakłada, że odsłonięty Kanał Raduni przepłynie przez wnętrze obiektu.

Wariant odkrytej Strzyży został jednak negatywnie oceniony przez firmę Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Gdańsku, która opracowała raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na zlecenie ECE.

"Przeprowadzenie Potoku Strzyża w kanale otwartym wewnątrz budynku Galerii Bałtyckiej będzie niekorzystne pod względem funkcjonalnym - jakość wód (zawiesina, zapach) eliminują ciek jako otwarty. Potok w tej formie nie będzie stanowił atrakcji dla przebywających na obiekcie ludzi z uwagi na zawarte w wodzie nieczystości, jego zamulenie oraz obecność glonów, rozwijających się w podwyższonej temperaturze. Budowa kanału w obiekcie, będącym własnością prywatną, jest niewłaściwa pod względem formalno-prawnym. Z Prawa Wodnego wynika, że wody płynące nie mogą znajdować się na terenach prywatnych" - piszą autorzy opracowania (pisownia oryginalna).

Z taką argumentacją nie zgadza się Lidia Makowska. - Strzyża to nie jest żaden ściek, a żywy strumień w mieście, który - jak każdy - potrzebuje pielęgnacji i oczyszczania. Ale nawet to będzie prostsze i tańsze przy otwartym przebiegu, a nie umieszczonym pod ziemią.

Autorzy opracowania zwracają również uwagę, że utrzymanie rzeki w istniejącym miejscu nie pozwoli na rozbudowę Galerii ze względu na niedopasowanie układu pięter do Strzyży (poziom -1 koliduje z rzeką): "Pozostawienie Potoku Strzyża w istniejącej lokalizacji umożliwi jedynie budowę obiektu niezwiązanego funkcjonalnie i komunikacyjnie z Galerią Bałtycką, co jest sprzeczne z zamierzeniami inwestora".

Jak powinien zostać poprowadzony Potok Strzyży?

W zamian planuje się skierować wody drogą okrężną przez ul. Lendziona. Jej mieszkańcy w ramach "rekompensaty", a przede wszystkim ze względu na zastosowaną technologię budowy kanału (metodą "odkrywkową"), zyskać mają nową nawierzchnię ulic oraz oświetlenie. Nie powinni natomiast znacznie ucierpieć kierowcy podróżujący al. Grunwaldzką zobacz na mapie Gdańska, gdyż nowy przebieg potoku pod tą drogą będzie realizowany metodą bezwykopową, tzw. mikrotunelingiem.

- Z punktu widzenia prawnego rada dzielnicy nie jest stroną w postępowaniu administracyjnym, a więc nie może zgłaszać swoich uwag. Mogą to robić jedynie mieszkańcy, których bezpośrednio obejmie inwestycja. Z naszej strony jednak zorganizowaliśmy spotkania, a także namawiamy i pomagamy zgodnie z naszą najlepszą wiedzą opracować listę uwag przez wspólnoty i mieszkańców - dodaje przewodnicząca zarządu rady Wrzeszcza Górnego, przypominając też, że termin składania swoich upływa już w środę, 5 marca.

Mieszkańcy najbardziej obawiają się o stan sąsiadujących z Galerią Bałtycką budynków, które w wielu przypadkach liczą ponad sto lat. Z kolei Polski Klub Ekologiczny, który jest formalnie stroną w postępowaniu, zwraca uwagę na możliwość ewentualnych podtopień podczas intensywnych opadów deszczu.

W oficjalnym stanowisku PKE czytamy: "Przedsięwzięcie zagraża środowisku miejskiemu, ponieważ potok przedłuży swój przebieg w newralgicznej części Wrzeszcza (...) o ok. 75 proc., zmieni trasę z przebiegu z linii prostej, na linię łamaną (...) oraz połączy się z przejściem pod torami kolejowymi pod kątem, a nie - jak poprzednio - na wprost. Natężenie przepływu w Strzyży jest zmienne jak w potokach górskich, a wystąpienie i intensywność zmian są nieprzewidywalne. Raport nie przedstawił przekonywujących argumentów i zabezpieczeń mieszkańców przed skutkami inwestycji".

Członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego przypominają, że inwestor doskonale wiedział, jaki grunt nabywa i mógł lepiej przemyśleć swoją decyzję co do powiększenia obiektu.

Firma ECE, która jest deweloperem Galerii Bałtyckiej, chce udostępnić klientom nową część budynku nie wcześniej niż wiosną 2016 r. Obecnie w centrum jest ok. 40 tys. m kw. powierzchni handlowej. Po rozbudowie zyska ono dodatkowo ok. 15 tys. m kw. i 70-80 sklepów. Za grunt, pozwalający powiększyć galerię, ECE "zapłaciło" miastu 30 mieszkaniami, wycenianymi łącznie ok. 7 mln zł.


Miejsca

Opinie (316) 2 zablokowane

  • Może zamiast galerii

    Galery z łańcuchami dla urzędasów i pożal się Boże architektów realizujących zamówienia deweloperów

    • 18 1

  • po co rozbudowywać galerię? (1)

    jak kilometr dalej jest centrum handlowe -Manhattan , które zamieniono już częściowo w biurowce , można się przejść z jednego do drugiego spacerkiem - na zdrowie:)
    a druga sprawa pomiędzy powyższymi dwoma jeszcze hines wybudował biurowiec w miejscu dawnego pedetu :)
    czy na pewno potrzebne jest większe centrum?
    czy nie przyjemniej byłoby przechadzać się grunwaldzką ,gdzie obecnie są prawie same banki zamiast butików. Po co w 3-mieście tyle centrów handlowych przepakowanych produktami wyprodukowanymi w chinach i innych krajach taniej siły roboczej. Jestem za polskimi produktami dobrej jakości wytwarzanej przez fachowych rzemieślników , którzy swoje wyroby sprzedawali będą w sklepach z normalnymi oknami bez sztucznej klimatyzacji

    • 36 1

    • po co, po co

      Po to, ze juz teraz Gomulka nie decyduje co gdzie budowac.. GB ma biznesplan, chca zainwestowac to robia to - wolny kraj.
      Nota bene - w ten sposob panstwa sie rozwijaja

      • 0 0

  • gdyby nie ta pseudo muzyka

    która dudni w sklepach i przeszkadza w zakupach chętnie bym i w galerii robiła zakupy a tak to jest mi to miejsce obojętne

    • 15 0

  • Kolejny wątek (1)

    ..........opracowaniu prezydent Gdańska hurtowo odrzucił wszystkie uwagi mieszkańców.

    • 16 0

    • czekaj idą wybory

      to zaraz Budyń zacznie słuchać mieszkańców, a jak go wybiorą to ich oleje jak zwykle

      • 6 0

  • Widzę galerię bałtycką z okna mojego mieszkania (1)

    Raz byłem w środku, przemaszerowałem dwoma poziomami tam i z powrotem i więcej tam nie wejdę. Są sklepy "nie dla idiotów", ale nie dotyczy to galerii

    • 9 2

    • veni, vidi, przemaszerowales

      I ok.

      • 0 0

  • przenieście galerię bałtycką na szadółki a teren zamić na park

    przez który będzie płynąć potok

    • 23 3

  • (2)

    Może w końcu nie będę musiał jeździć na zakupy do Warszawy, Paryża czy Londynu, bo w Trójmieście nie ma gdzie się ubrać. Tylko pytanie czy powiększenie powierzchni takiej galerii spowoduje rzeczywisty przypływ nowych sklepów i marek czy jedynie powiększenie przestrzeni już istniejących.

    • 7 18

    • Przybędzie luksusowy lumpeks (1)

      w końcu będziesz miał okazję na czadowe ciuszki

      • 8 4

      • Lumpeksy to już teraz masz, m.in. w pewnej sieciówce na literę R...i nie tylko tam. Porządnych sklepów z dobrą jakościowo odzieżą jest jak na lekarstwo, większość to taka tandeta, że nie kupiłbym tego nawet do wycierania podłogi. Ale tak to jest jak się tylko goni za jak najniższą ceną.

        • 6 5

  • Strzyża przeszkadza w rozbudowie Galerii Bałtyckiej

    Nadać Strzyży "prawdziwą Obywatelskość", ponieważ wszystkie zastrzeżenia mieszkańców prezydent odrzucił hurtowa, za pewne z następnymi zrobi to samo, inni "Ex-perci" widać wypowiadają się POlini inwestora i miasta, nawet nie uszanowali istniejącego tam kiedyś cmentarza?

    Wiec jedynie na mądre i naturalne zagospodarowanie tego terenu posiada EkoObywatelskość Strzyży!

    • 8 1

  • raport miejscami śmieszny - zwłaszcza jesli chodzi analizę wariantową

    Konkluzja: "W związku z powyższym wariantem najkorzystniejszym dla środowiska jest wariant proponowany
    przez Inwestora."
    Argumentacja (niby odnosząca się do środowiska):
    "Racjonalny wariant alternatywny, który został przedstawiony w Raporcie jest niespójny z zamierzeniami Inwestora. Pozostawienie Potoku Strzyża w istniejącej lokalizacji umożliwi jedynie budowę obiektu niezwiązanego funkcjonalnie i komunikacyjnie z Galerią Bałtycką, co jest sprzeczne z zamierzeniami Inwestora. Ponadto ewentualna lokalizacja kanału w obiekcie,
    będącym własnością prywatną, jest niewłaściwa pod względem funkcjonalnym i formalnoprawnym."

    Inżynierkowie zjechali trochę z tematu.- czy ktoś to czytał?

    Ciekawa jest też analiza zagrożeń podtopieniami:

    "Biorąc pod uwagę fakt, że kanał będzie wykonany w technologii zapewniającej jego szczelność jak i fakt, że posadowiony będzie w gruntach przepuszczalnych nie zachodzi możliwość podwyższenia wilgotności gruntu ani tworzenie się zastoisk wodnych w gruntach najbliższego sąsiedztwa. Tym samym zagrożenie zawilgocenia ścian budynków sąsiadujących z kanałem spowodowanych jego obecnością zostało wyeliminowane."
    Ciekawe stwierdzenie - kanał zabierze sporą objętość gruntów przepuszczalnych i nie wpłynie to na możliwość zawilgocenia sąsiednich budynków. Ale mgr inżynierowie to opracowali więc lepiej się znają.

    • 25 1

  • Blok wybudujemy tu a jezioro TU (Poszukiwany-poszukiwana)

    Kto dostanie honorarium za poprawki w projekcie, Budyń?

    • 17 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane