• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Studenci PG wymyślą koncepcję rozbudowy Opery Leśnej w Sopocie

Rafał Borowski
20 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Scena, widownia oraz zaplecze sanitarne zostały gruntownie zmodernizowane w latach 2009-2012. Koncepcja konkursu nie obejmuje zmian tych elementów. Scena, widownia oraz zaplecze sanitarne zostały gruntownie zmodernizowane w latach 2009-2012. Koncepcja konkursu nie obejmuje zmian tych elementów.

Władze Sopotu i Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej zorganizowały dla studentów konkurs na opracowanie koncepcji rozbudowy Opery Leśnej przy ul. Moniuszki 12. Realizacja zwycięskiej pracy ma przyczynić się do zwiększenia konkurencyjności obiektu na rynku koncertowym w Trójmieście.



Ile razy byłeś w Operze Leśnej w Sopocie?

Położona na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Opera Leśna została oddana do użytku w lipcu 1909 r. W latach 2009-2012, jej kluczowe elementy, tj. widownia, scena i zaplecze sanitarne, przeszły gruntowną modernizację. Choć od remontu nie upłynęła nawet dekada, władze miasta uznały, że niezbędne jest wykonanie kolejnej modernizacji obiektu.

Powód? Zarządzający Operą Leśną muszą się mierzyć ze znacznie większą konkurencją na rynku organizowania wydarzeń artystycznych, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu.

Dostosowanie się do współczesnych wymagań



Urokliwie położony obiekt nie jest w stanie spełnić wielu oczekiwań, w przeciwieństwie do na wskroś nowoczesnych obiektów.

- Chodzi o wzrost konkurencyjności na rynku koncertowym w Trójmieście w ostatnich dziesięciu latach, nowe obiekty koncertowe i kluby muzyczne, nowe trendy na rynku muzycznym i w branży eventowej oraz wzrost zainteresowania kontrahentów wynajmem sal dla 1500 osób. Wymaga to reakcji ze strony miasta Sopotu i Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, miejskiej instytucji kultury zarządzającej obiektem - wyjaśnia Izabela Heidrich, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Sopotu.

Konkurs dla dwuosobowych zespołów



W związku z tym, władze Sopotu postanowiły zorganizować we współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy Opery Leśnej. Konkurs jest skierowany do wszystkich studentów minimum I roku studiów II stopnia wspomnianego wydziału. Organizatorzy nie ukrywają, że oczekują niestandardowych i oryginalnych pomysłów, które ich pozytywnie zaskoczą.

Koncepcje należy przygotować w dwuosobowych zespołach. Na nagrody dla autorów najlepszych Sopot przeznaczył kwotę 15 tys. zł. Warto podkreślić, że przebudowa nie dotyczy już zmodernizowanej sceny z widownią, ale towarzyszącej im infrastruktury. Co dokładnie wchodzi w jej zakres?

- Nowa koncepcja obiektu ma uwzględniać przede wszystkim takie funkcje jak: sprzedażowe (kasy biletowe, sklep z pamiątkami, pomieszczenia gospodarcze), gastronomiczne (kuchnie, zaplecze, toalety dla gości), wydarzeniowe (foyer, szatnia, sala koncertowa, sale prób, garderoby dla artystów), wystawiennicze, hotelowe (miejsca dla artystów i muzyków), administracyjno-biurowe i gospodarcze - wylicza Heidrich.
  • Aby uczestnikom konkursu łatwiej było tworzyć, niedawno zorganizowano dla nich wycieczkę po zakamarkach Opery Leśnej.
  • Aby uczestnikom konkursu łatwiej było tworzyć, niedawno zorganizowano dla nich wycieczkę po zakamarkach Opery Leśnej.
  • Aby uczestnikom konkursu łatwiej było tworzyć, niedawno zorganizowano dla nich wycieczkę po zakamarkach Opery Leśnej.

Już jest blisko 40 chętnych



Nowe obiekty muszą być oczywiście dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Do konkursowych zmagań stanęło już blisko 40 studentów. Co ciekawe, w ostatnich dniach władze Sopotu zorganizowały dla nich specjalną wycieczkę, podczas której mogli zwiedzić zakamarki leśnego kompleksu.

- Po wycieczce w pięcio- lub sześcioosobowych grupach studenckich zostały przygotowane analizy dotyczące istniejącej architektury i urbanistyki amfiteatru, jego historii i dziejów związanych z nim wydarzeń artystycznych, kontekstu przyrodniczego oraz charakterystyki użytkowników, którzy korzystają sezonowo i na co dzień z zabudowań Opery. Efekty tych prac zostały przedstawione w formie cyfrowych prezentacji. Obecnie studenci pracują już w docelowych zespołach dwuosobowych - mówi dr inż. arch. Magdalena Podwojewska, prodziekan ds. studenckich i promocji Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.
Choć wyniki konkursu powinny być znane na przełomie czerwca i lipca, już teraz na terenie Opery Leśnej trwają wyburzenia wiaty gastronomicznej i budynku kas. Oba obiekty pochodzą z lat 90. i nie spełniają już współczesnych norm. Do momentu wybudowania nowych budynków, ich rolę przejmą specjalne kontenery, na których ustawienie wyraził zgodę konserwator zabytków.

  • W tym tygodniu rozpoczęło się burzenie wiaty gastronomicznej i budynku kas, które powstały jeszcze w latach 90.
  • W tym tygodniu rozpoczęło się burzenie wiaty gastronomicznej i budynku kas, które powstały jeszcze w latach 90.
  • W tym tygodniu rozpoczęło się burzenie wiaty gastronomicznej i budynku kas, które powstały jeszcze w latach 90.

Miejsca

Opinie (61) 2 zablokowane

  • Zmienić zarządzającego Operą (1)

    Sadząc po ilosci imprez od czasu wlożeniu w remont ponad 100 mln pln zarządzający Operą sie nie sprawdzil i należy go zmienic jeszcze przed 10 maja .
    W innym przypadku te 100 mln nigdy się nie zwrócą , a prezydentowi Sopotu jego oponenci mogą zarzucić niegospodarność na duzą skalę , a tego bysmy nie chcieli .
    Na razie na najbliższe miesiące Operzą grożą tylko imprezy do 50 widzów .

    • 6 4

    • Kogo to i tak korona górą

      • 0 0

  • Panie Rafale moze jest Pan młody i nie pamieta

    ale ta wiata powstała na początku lat 80 a nie 90 . Pracowalem przy Sopot 88 i juz byla

    • 2 1

  • To co napiszę dedykuję projektantom

    Załóżmy ,że Opera Leśna jest leśnym teatrem operowym . Robimy założenie - jest to obiekt "letni" przedstawienia odbywają przy dodatnich temperaturach . Czy obiekt ten po ostatnim remoncie spełniał już taką funkcję letniego teatru operowego ? Z powodzeniem Opera Bydgoska dawała tu kilka świetnych przedstawień "Barona cygańskiego" przenosząc scenografię na deski Opery Leśnej . Również dawano z powodzeniem koncerty operowe z solistami i orkiestrą w wykonaniu Orkiestry Wojciecha Rajskiego z wybitnymi solistami operowymi Aleksandrą Kurzak , Piotrem Beczałą i Robertem Alagną . Mogę powiedzieć na podstawie tych właśnie doświadczeń , że Opera Leśna spełniała rolę wielkiej sali operowej na kilka tysięcy miejsc .
    Czy były jakieś minusy ? Z pewnością tak . Część tak zwana gastronomicza nie jest wystarczająco oddzielona od części widowiskowej i dla przykładu facet z plastikowym kubkiem piwa przeciska się podczas przedstawienia i siada obok Ciebie . Długa kolejka w czasie przerwy do damskiej toalety (gdzie pobierane jest 2 zł ) przypomina trochę realia postrewolucyjnej NEP . Siedzenia (jak na operę !!! ) niezbyt wygodne, gdzie podwiewa wieczorkiem od dołu . Bezpośrednie sąsiedztwo lasu to największy walor Opery Leśnej i nie przeszkadza mi zupełnie publiczność , która przychodzi zaopatrzona w kocyki oraz wiewiórki, które występują w Operze Leśnej poza sezonem.
    Jeśli natomiast chodzi o tak zwany " wzrost konkurencyjności na rynku koncertowym w Trójmieście" to powiem szczerze ,że jeden koncert Piotra Beczały z Orkiestrą Wojciecha Rajskiego zrobiony dla kilku tysięcy osób w Operze Leśnej przykrywa działalność Opery Bałtyckiej na długie długie lata tak jak strzał z armaty porównać do kapiszona. Załączam ukłony kapeluszem .....

    • 6 0

  • Po co skoro przez minimum pół roku albo i więcej NIKT tam jej przyjdzie ?!?!

    Może respiratory kupić?!??

    • 1 1

  • żenada

    Witam Wszystkich Zainteresowanych! budynki rozwalają, które były historią Sopotu i ludzi tam zamieszkałych. Lewactwo zrobi z tego scenę na występy Dark Kłin i innych pochodnych wraz nauką w szkołach gender. Stara zasada UM-najpierw projekt student robi , wszyscy klaszczą a potem sprzedajemy deweloperowi, bo projekt i wizja za darmo. Studenci nie róbcie tego za darmo ani dla swojego ego. Egzamin można zdać na podstawie własnej wyobrazni i mapowych terenów własnych!

    • 0 2

  • To nie Obiekt winny tylko agencja artystyczna jest do bani, co oni sciagaja to żart

    • 1 2

  • Opera Leśna (1)

    Może przyda się rozpisać konkurs na rozbudowę/modyfikację dojazdu do Opery Leśnej.

    • 5 1

    • Kolejką i spacerek

      • 0 0

  • Tylko błagam: nie wycinajcie więcej lasu!!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane