• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tak ma wyglądać pomnik Paula Puchmüllera

Piotr Weltrowski
13 marca 2024, godz. 18:30 
Opinie (158)
  • Praca, która wygrała konkurs.
  • Autorem zwycięskiego projektu jest Maciej Jagodziński-Jagenmeer.
  • Praca, która zdobyła II nagrodę.
  • Trzecia wyróżniona praca.
  • Wszystkie nagrodzone prace.

Rozstrzygnięto konkurs na projekt pomnika upamiętniającego jednego z budowniczych Sopotu - Paula Puchmüllera. Wiadomo, jak wyglądać będzie rzeźba, ale na samą realizację projektu będzie trzeba jeszcze poczekać, bo zaplanowano ją razem z odkładanym wciąż w czasie remontem sopockiego Ratusza, przed którym pomnik ma stanąć.



Wiesz, kto projektował najważniejsze budynki w twoim mieście?

Samo upamiętnienie Paula Puchmüllera to inicjatywa sopockich architektów. W 2021 roku rada miasta zadecydowała, że pomysł ten zostanie zrealizowany, a sama rzeźba stanie przed Ratuszem, w którym sam architekt przepracował niegdyś dwie dekady i który też zaprojektował.

Pod koniec 2022 roku ogłoszony został konkurs, który właśnie rozstrzygnięto, przyznając dwie nagrody (w tym jedną główną) oraz jedno wyróżnienie. Łącznie wpłynęło sześć prac.

Zwycięzcy konkursu:
  • I nagroda (25 tys. zł): Studio Rzeźby Maciej Jagodziński-Jagenmeer
  • II nagroda (15 tys. zł): zespół w składzie Jacek Kiciński, Maciej Jacaszek i Piotr Woszczalski
  • Wyróżnienie: zespół w składzie Miłosz Prajsnar, Aleksandra Wiater i Krzesimir Wiater


Laureat głównej nagrody - Maciej Jagodziński-Jagenmeer - ma na koncie stworzenie kilku innych rzeźb miejskich. Jest m.in. autorem pomnika Tadeusza Wendy w Gdyni czy rzeźby Mikołaja Kopernika w Grudziądzu.



Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy sam pomnik stanie przed sopockim Ratuszem - realizacja tego projektu jest bowiem ściśle powiązana z remontem budynku, a ten na razie nie ma określonego terminu.

Kim był Paul Puchmüller?



Paul Puchmüller z żoną i przyjaciółmi. Zdjęcie wykonane ok. roku 1932. Paul Puchmüller z żoną i przyjaciółmi. Zdjęcie wykonane ok. roku 1932.
Paul Puchmüller był w dużej mierze odpowiedzialny za to, jak miasto wygląda dziś, a mimo to jest postacią znacznie mniej znaną niż choćby Jean Georg Haffner.

Urodził się w 1875 roku w Słupsku. Studiował jednak w Berlinie. W roku 1901 związał swoje losy z Sopotem - wtedy to objął stanowisko budowniczego gminy. Rok później - po nadaniu Sopotowi praw miejskich - uzyskał oficjalnie tytuł budowniczego miejskiego.

Stanowisko to piastował przez ponad dwie dekady, do roku 1922. W tym czasie zaprojektował wiele budynków, które do dziś decydują o architektonicznym charakterze Sopotu. To m.in. zakład balneologiczny (zaprojektowany wspólnie z Heinrichem Dunkelem), Łazienki PółnocneŁazienki Południowe, miejski ratusz, osiedle przy placu Rybaków czy budynki aż trzech sopockich szkół.



Już na emeryturze, na zlecenie katolickiej parafii Gwiazdy Morza, zaprojektował także niedawno odnowioną kapliczkę Stella Maris, kaplicę przedpogrzebową oraz bramę cmentarną.

Kapliczka Stella Maris jak z pocztówki. Odnowiono cenny zabytek w Sopocie Kapliczka Stella Maris jak z pocztówki. Odnowiono cenny zabytek w Sopocie

Nie ograniczał się do architektury użytecznej - był też autorem scenografii do oper Ryszarda Wagnera wystawianych w Operze Leśnie. Ciekawostką jest też jego zaangażowanie w lożę wolnomularską, której członkiem był od 1903 r. do lat 30.

Zmarł w Sopocie, w 1942 roku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (158)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane