• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Sienny megablokowiskiem

Katarzyna Korczak
26 stycznia 2005 (artykuł sprzed 19 lat) 
Wszystko wskazuje na to, że najgosze obawy miłośników zabytkowego pięknego Gdańska, mają szanse się spełnić! Tym razem chodzi o zabudowę historycznego Targu Siennego. Dyskusja na ten temat toczy się od dawna. Zamówiona przez miasto kilka lat temu w jednym z czołowych holenderskich biur projektowych - Mecano Architekten z Delft - koncepcja zabudowy tego terenu poza magistratem nie wielu znalazła zwolenników. Przetarg na wykonanie planu miejscowego zagospodarowania tego terenu dwa lata temu ( już po sporządzeniu przez projektantów holenderskich kontrowersyjnej koncepcji) wygrali architekci Stefan Philipp i Stanisław Michel z Zespołu Autorskich Pracowni Architektonicznych.

W trakcie pracy miasto zespołowi temu robotę odebrało, przekazując ją w ręce arch. Grzegorza Sulikowskiego z Biura Rozwoju Miasta.
Gdy i ten architekt sporządzał plan niezgodnie z intencjami urzędników odebrano mu go i przekazano arch. Magdalenie Koprowskiej, która dokończyła dzieła. Krążące pogłoski, że holenderscy projektanci za korzystną dla nich zmianę planu zagospodarowania przestrzennego Targu Siennego sypnęli srebrnikami wzbudziły nadspodziewane oburzenie w Urzędzie Miasta w Gdańsku. Ponoć pieniądze z łapówek zostały skwapliwie wydane i przyszedł czas na dotrzymanie obietnic.

Temat w krytycznych momentach ożywa. Taka chwila nastała teraz. 10 stycznia 2005 roku pomorski wojewódzki konserwator zabytków, Marian Kwapiński, uzgodnił powstały w pracowni arch. Magdaleny Koprowskiej "Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia - rejon Targu Siennego, Podwala Grodzkiego i Nowych Ogrodów w Mieście Gdańsku" umożliwiający realizację zamierzeń władz według koncepcji zespołu holenderskiego. Oznacza to, że konserwator nie ma zastrzeżeń co do realizacji proponowanej monumentalnej zabudowy pod względem ochrony zabytków Gdańska. Zdaniem konserwatora plan nie zagraża wartościom Głównego Miasta.

Skargę na to postanowienie wysłali ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego członkowie Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Oddział Gdańsk i Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Oddział Gdańsk. W poniedziałek wieczorem przedstawiciele obu stowarzyszeń dyskutowali na ten temat w Gabinecie Burmistrza Nowego Ratusza.

- Nie zgadzamy się się ze stanowiskiem Mariana Kwapińskiego - powiedział dr inż arch. Aleksander Piwek, prezes gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. - Nie zaakceptowała tego stanowiska również Wojewódzka Rada Konserwatorska. Właśnie brak zgody na ten plan był podstawą do usunięcia poprzedniego pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, Grzegorza Budnika, którego stanowiska broniliśmy i bronimy. - Budnik stanowczo uznał, że tego rodzaju zabudowa Targu Siennego miastu zaszkodzi.

- Spotkaliśmy się, żeby porozmawiać, co zagraża całemu zespołowi Głównego Miasta - powiedziała dr arch. Maria Jolanta Sołtysik, temu, który ma zostać wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. - Najbardziej kuriozalne jest to, że wprowadza się na bezpośrednie przedpole Zespołu Bramy Wyżynnej i Drogi Królewskiej olbrzymie kubatury, które będą stanowiły element dominanty i dominacji nad zespołem zabytkowym. Będzie można powiedzieć teraz, że główne miasto Gdańsk to nie będzie istniejące stare miasto, tylko nowa wielka kubatura proponowana na bezpośrednim jego przedpolu.

W przypadku realizacji zamierzeń władz miasta zniknąłby więc układ Targu Siennego. Zostałby on bardzo ograniczony, właściwie zlikwidowany, przekształcony w rodzaj podziemnego przejścia. (...)"Z przekazów historycznych wiadomo, że teren na zachód od Głównego Miasta stanowił przez kilkaset lat niezabudowane przedpole głównego wjazdu do Gdańska. W późniejszym okresie nazwany był Targiem Siennym. Miał on formę wydłużoną, zorientowaną w kierunku północ - południe. Od poczatków istnienia do czasów obecnych teren targu był i jest przestrzenią niezabudowaną. Dzięki temu jest nadal miejscem widokowym na miasto od strony zachodniej oraz Bramę Wyżynną i Zespół Przedbramia"(...) - czytamy w skardze.

Na prawie całej powierzchni Targu Siennego proponowane są obiekty handlowo-mieszkalno-usługowe o wysokości do 40 metrów nad poziom morza, to jest około 31 m powyżej obecnego poziomu terenu! Ponadto koncepcja ta umożliwia wprowadzenie dominanty lub elementów wysokościowych o wysokości do 70 m n.p.m., a więc dwadzieścia kilka kondygnacji!!!

- W przypadku realizacji zamierzeń wystąpi zacieśnienie urbanistyczne okolicy głównego wjazdu do Gdańska - dodał dr. inż. arch. Aleksander Piwek. - Trzeba pamiętać, że teren ten wpisany do rejestru zabytków 11 października 1947 roku został uznany za pomnik historii zarządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej 20 września 1944 roku. Planowana zabudowa zaniży wartość zabytkową miasta.

(...)""Relikt" Targu Siennego wyznaczony obowiązującymi liniami zabudowy w cytowanym projekcie planu zbliżony jest do kwadratu o powierzchni około sześciokrotnie mniejszej od historycznej przestrzeni Kanału Raduni, wpisanego do rejestru zabytków." - czytamy w tekście skargi. Autorzy skargi piszą dalej: (...)"wyrażamy głębokie oburzenie na takie traktowanie przestrzeni historycznej naszego miasta i akceptację tych działań przez pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków(...)". I dalej (...) Wnosimy o powołanie przez pana ministra komisji ekspertów, która (...)"dokonałaby oceny przesłanek, jakimi kierował się pomorski wojewódzki konserwator zabytków po uzgodnieniu omawianego planu i w przypadku uznania naszych zastrzeżeń o spowodowanie zmiany jego decyzji". Skargę otrzymał do wiadomości generalny konserwator zabytków, Ryszard Mikliński.

Wygląda na to, że dla władz miasta najważniejsze jest osiągnięcie jak największych korzyści majątkowych. A więc jak najwięcej sklepów, biur, mieszkań. A historyczna przeszłość i wartości kulturowe odsuwane są na daleki plan. Nie można do tego dopuścić. Stanowisko pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków jest milowym krokiem ku realizacji kuriozalnych zamierzeń. Można się spodziewać podjęcia w najbliższym czasie przez Radę Miasta Gdańska odpowiednich uchwał.
Ciąg dalszy dyskusji na temat przyszłości Targu Siennego w najbliższych numerach naszej gazety. W następnej klejności przedstawiny stanowisko Stowarzyszenia "Nasz Gdańsk" oraz Wojewódzkiej Rady Konserwatorskiej.


Więcej informacji o Targu Siennym


Głos WybrzeżaKatarzyna Korczak

Opinie (209)

  • ignispl

    Masz racje, szkoda czasu na tego mitomana.

    Przy okazji, gratuluje postu o Naszym miescie. W pelni popieram. Gdynia jest najlepszym miejscem w Trojmiescie do osiedlenia sie. Jest to po prostu przyjazne miasto, mniej surowe, bardziej zwocone DO MIESZKANCA, niz stojoce do niego plecami.

    • 0 0

  • po prostu staram się zachować zdrowy rozsądek. Mam męża importowanego z Torunia, który nabija się z "zabytków" Gdyni, ale on też docenia miasto. Wygodne i w sumie dobrze się rozwijające pod kątem potrzeb mieszkańców.
    swoją drogą to dziwne, że nikt o tym nie mówi - fajne knajpki w dużej liczbie, panoramka, nawet moje "rodowe" Obłuże się cywilizuje....choć już tam nie mieszkam tylko w willówce.

    • 0 0

  • mag, weź Ty lepiej sprawdź kiedy Chełm i Oliwa przestały być samodzielnymi gminami....bo w gdyni może trzy chałupy na krzyż wtedy były. nie rozumiem dlaczego nie dostrzegasz wad gdyni magu, ja nie mam tego problemu z moim miastem.

    666 nie wiedziałem że na liście unesco jest starówka warszawska - żenada. gdańskie główne miasto to niestety w olbrzymiej większości atrapa.nie zarzucaj mi proszę, że dla mnie gdańsk to coś tam, nie to nie tylko obszar głównego miasta, natomiast targ sienny to zawsze była niezagospodarowana przestrzeń. jak spojrzysz na plan z linka podanego gdzieś na początku to zauważysz, że oś drogi królewskiej jest na nim zachowana i podkreślona (w przeciwieństwie zresztą do stanu obecnego). o ile pamiętam kiedyś był pomysł żeby również ulicę i tramwaj puścić tam tunelem - ale z planu wynika, że to już chyba nieaktualne - szkoda. chcesz mniej komercyjnego charakteru tego miejsca - skąd na to kase proponujesz wziąśc? i nie mów że z FSD bo powtórne założenie FSD niestety ale byłoby potwornie kosztowne.

    jak dla mnie to zachowanie pustego placu w środku miasta jest bez sensu, można się spierać co ma tam być ale stan obecny jest niewiele lepszy od najgorszego z możliwych. tak czy inaczej - histerią są głosy o zasłanianiu i niszczeniu i niezachowywaniu charakteru. nic nie zostanie zasłonione, nic nie zostanie zniszczone (no zostanie - gildia - i chwała bogu), ani żadnego charakteru nic nie straci - najwyżej nabierze.

    nie wiem jak u marudzących z wyobraźnią przestrzenną ale jedyne co ten projekt zasłoni to widok z wałów na biskupią górkę a i to niekoniecznie. natomiast zza parku przy hucisku mogą wyzierać ładne budynki niewyższe od obecnej zabudowy, zasłaniające lub przeważające nad okropnym wiaduktem na leningradzkiej (czy jak ona się teraz nazywa) i tworzące drugą pierzeję okopowej - jak dla mnie to takie miejsca tworzą Miasto, nie tworzy go natomiast obecny śmietnik.

    • 0 0

  • Grisza, o Oliwie dobrze wiem, iz byla samodzielnym miastem. Historie w szkole mialem, nie boj sie. Jesli chodzi o Chelm cos mi tam swita ze starym Chelmem, ale patrzac na przykladzie Fordonu, pewnie wyglada to bardzo podobnie - 3 stare domy na krzyz a reszta bloczyska i pare szeregowcow pobudowanych nieco pozniej. Chylonia tez kiedys byla osada i to nawet zblizonej wielkosci co Gdynia w tamtych czasach. Nie zmienia to jednak faktu, ze powolane do biezacego zycia zostaly za PRL i czy tego chcesz, czy tez nie sa wstretnymi BLOKOWISKAMI.

    ignispl, kiedys moim ulubionym miejscem byl Maxim. Teraz preferuje Zielona Tawerne i UCHO :)
    Pozdrawiam mila Gdynianke

    • 0 0

  • oki magu, oki, problem w tym, że stary chełm jest zielony i ładny.

    rzeczony sklep w oliwie ma wielkimi wołami napisane: monopolowy 24h. i co Ty bys chciał w takim sklepie niby kupić? zestaw garnków czy jak?

    • 0 0

  • Znowu chory psychicznie z obsesją mag

    Człowieku wszyscy się z ciebie śmieją.
    Poszukaj sobie lekarza od głowy, choć to chyba już nic nie da.

    • 0 0

  • Trybunie Ludowy, a co ty się wypowiadasz w imieniu "wszystkich" ?

    • 0 0

  • Tylko bez oszołomstwa

    Rzeczywiście dzisiejszy Targ Sienny wygląda super więc niech taki zostanie. Mój Ty Boże możemy mieć inwestora, który zostawi tu furę kasy, powstaną nowe miejsca pracy a my nic - trzymajmy się tezy, że na Targu Sienny ma być pusto tzn. mają tam się zbierac obszczymury! Kompletna bzdura. Znam Starówki, w które z powodzeniem wkomponowuje się nowoczesne budowle. Poza tym dziwi mnie artykuł w GW gdzie w ogóle nie wypowiada się druga strona. To chyba trochę niezgodne z zasadami sztuki dziennikarskiej?

    • 0 0

  • Gw i sztuka dziennikarska to pojęcia sobie obce

    Mamy tu albo artykuly sponsorowane jak ten albo pseudoafery
    dla na poziomie przedszkola.
    Choć rzeczywiscie poziom i jezyk tego artykułu to istne szambo.

    • 0 0

  • Te hamy chca gildię wykonczyć. A to przeciez polski kapitał, gdzie polski chlop i polski robotnik zrobia zakupy. I pieniadze w Polsce zostana. Nie mozna pozwolic na obcy kapital, a tak dobrym miejscu. Polska to kraj gdzie sie wszystko sprzedaja.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane