• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Efektowne lodowe kry na pomorskich plażach

Michał Sielski
22 stycznia 2024, godz. 14:30 
Opinie (53)

Mróz i odwilż mają swoje dobre strony. Na Półwyspie Helskim możemy obserwować niecodzienne zjawisko przyrodnicze. Torosy tworzą przepiękny lodowy krajobraz.




Czy podziwiałe(a)ś już torosy?


Torosy na Półwyspie Helskim



Lodowy spektakl w Kuźnicy na Półwyspie Helskim trwa od weekendu. To torosy, zwane też czasem lodowym tsunami. W ostatnich dniach była idealna pogoda do ich powstawania: najpierw duży i długi mróz, a potem odwilż, połączona z kierunkiem wiatru, który pcha kry do brzegu.

Efekt to piętrzące się bryły lodu na brzegach. Dopychane przez wiatr kawałki lodowej kry nakładają się na kolejne i dzięki temu powstają efektowne, wysokie konstrukcje, które można jeszcze podziwiać na Półwyspie Helskim - dopóki nie stopnieją. Największe przekraczają obecnie 2 m wysokości.

Jak powstają torosy?



- W czasie ostatnich mrozów, zanim nastąpiło ocieplenie, wody zatoki zdążyły zamarzać szybciej niż na otwartym morzu, a przez kilka dni wiał wiatr z kierunku południowego, w wyniku czego lód był spychany na brzeg - wyjaśnia zjawisko powstawania torosów akurat teraz synoptyk TVN Meteo Daniel Kowalczyk.

Pogoda w Trójmieście



Torosy także na Zalewie Wiślanym



Tej zimy torosy - choć nie tak efektowne - pojawiły się już też w Zalewie Wiślanym.

W tym roku Morze Bałtyckie zamarzło prawie na 1/4 swojej powierzchni. Niektóre kraje, jak Estonia czy Szwecja, wysyłały już nawet lodołamacze, by umożliwić żeglugę i chronić nadmorskie instalacje.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (53)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane