• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Tramwaj na Morenę: między 4 minus a 3 z dużym plusem

Krzysztof Koprowski
3 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Nowa trasa na Morenę została wyprowadzona z przebudowanej pętli Siedlce, gdzie powstał węzeł przesiadkowy tramwaj-autobus. Nowa trasa na Morenę została wyprowadzona z przebudowanej pętli Siedlce, gdzie powstał węzeł przesiadkowy tramwaj-autobus.

Od poniedziałku można korzystać już w pełni z trasy tramwajowej na Morenę. Inwestycję za innowacyjne rozwiązania i w miarę udane wykonanie podstawowej infrastruktury oceniamy w skali szkolnej (1-6) między 4 minus a 3 plus.



Jak oceniasz najnowszą inwestycję tramwajową?

Na budowę trasy tramwajowej z ul. Kartuskiej na osiedle Morena trzeba było czekać kilka dekad.

Pierwotne plany zakładały jej budowę już w latach 80., lecz na drodze ku temu stanął kryzys gospodarczy, w efekcie którego po zakończeniu budowy trasy przez Przymorze i Zaspę (druga połowa lat 70.) "zamrożono" inwestycje w zupełnie nowe układy torowe na ok. 30 lat (nie licząc krótkich odcinków wzdłuż ul. 3 Maja czy przełożenie torów przy okazji budowy Podwala Przedmiejskiego).

Czytaj też: "Zanim ruszą tramwaje na Morenę" - pisano 35 lat temu oraz Historia Gdańska tramwajami pisana

Ostatecznie trasa na Morenę powstała jako trzecia w kolejności po powrocie do idei rozbudowy systemu tramwajowego w Gdańsku: po trasie na Chełm (oddanej do użytku w 2007 r.) oraz wzdłuż al. Havla (2012 r.).

Czy wyciągnięto wnioski z poprzednich inwestycji? W dużej mierze tak, ale pojawiły się nowe błędy.

  • Sygnalizacja świetlna zbyt długo "trzyma" pojazdy na przystanku Warneńska, przez co powstają tutaj zatory w ruchu autobusów i tramwajów.
  • Niektórzy kierowcy wypuszczają pasażerów jeszcze przed pełnym wjazdem na przystanek Warneńska.
  • Sygnalizacja reguluje nawet wyjazd z busotramopasów.
1. Sygnalizacja świetlna bez priorytetu dla tramwajów (i autobusów) - minus

Program sygnalizacji świetlnej na całej nowej trasie tramwajowej można opisać krótko jednym słowem: dramat. Jadąc tramwajem z Siedlec do krańców trasy na Migowie oraz Brętowo PKM nie ma praktycznie świateł, przed którymi tramwaj nie musiałby się zatrzymać.

Najgorzej sytuacja przedstawia się w obrębie przystanku Warneńska zobacz na mapie Gdańska, gdzie oprócz tramwajów zatrzymują się też autobusy. W godzinach szczytu sygnalizacja wstrzymuje ruch na tyle mocno, że w kolejce do wjazdu na długi peron potrafi się ustawić po cztery-pięć pojazdów. Niektórzy kierowcy wypuszczają pasażerów nawet przed peronem, aby ci nie musieli tracić czasu.

Z tego samego powodu część kierowców autobusów opuszcza pasy tramwajowo-autobusowe wcześniej, niż przewiduje to organizacja ruchu. Robią to po to, by nie blokować przejazdu tramwajom.

Na przystanku Brętowo PKM czasami szwankuje sygnalizacja zwrotnic, przez co motorniczowie nie mogą podjechać pod peron, by wysadzić pasażerów.

Ale i kierowcy autobusów nie mają łatwo, bo sygnalizatory pojawiły się nawet na wyjeździe ze wspólnych pasów, choć można by zastąpić je znakiem "ustąp pierwszeństwa". Wciąż jeszcze na montaż sygnalizatorów czekają wjazdy na torowisko tramwajowe dla autobusów.

Ponadto na trasie wzdłuż ul. Kartuskiej, mimo zwiększenia częstotliwości kursowania tramwajów, nadal światła wstrzymują jazdę.

  • Wspólny peron do przesiadek jest niezwykle wąski. Pasażerowie siedząc na ławkach, nogi trzymają na żółtej linii bezpieczeństwa.
  • Pasażerowie siedzący bokiem na ławkach na pętli Siedlce.
2. Niedopracowane przesiadki na Siedlcach - minus

Węzeł na Siedlcach zobacz na mapie Gdańska służy mieszkańcom dzielnic zachodnich do przesiadki z autobusów do tramwajów, które docierają do centrum miasta.

Tymczasem perony są zbyt wąskie, by pomieścić pasażerów. Kierowcy autobusów stosują nawet taktykę celowego oddalania się od peronów, aby przypadkiem nie zahaczyć pasażerów np. lusterkiem. Przesiadka z wózkiem dziecięcym w godzinach szczytu jest właściwie niemożliwa.

Ale mimo deficytu miejsca, pokuszono się o montaż ławek. Rzecz jak najbardziej potrzebna, ale ze względu na szerokość peronów pasażerowie nie mają przestrzeni na nogi. Siedząc na ławkach przekraczają już tzw. linię bezpieczeństwa.

Od niektórych czytelników otrzymaliśmy także sygnały, że kierowcy autobusów przegubowych z racji braku wystarczającego miejsca na manewry, nie są w stanie odpowiednio podjechać pojazdami, więc wsiadanie do tylnej części pojazdów odbywa się nie z peronu, lecz z jezdni.

  • Wspólny przystanek autobusowo-tramwajowy Warneńska.
  • Krawężniki ułatwiające dojazd autobusem do peronu.
  • Tradycyjne krawężniki na pozostałej części trasy - nz. pętla Siedlce.
3. Przesiadki na Warneńskiej - plus

Pierwszy przystanek w Gdańsku z pasem autobusowo-tramwajowym należy ocenić jak najbardziej pozytywnie. Pasażer nie musi się wreszcie zastanawiać, z którego środka komunikacji skorzystać by dotrzeć do celu, a ponadto łatwo przesiąść się z tramwaju na autobus i odwrotnie.

Przystanek jest przestronny dzięki świetnie dobranej wiacie (więcej o niej dalej w tekście) oraz odpowiedniej szerokości peronów. Pasażerowie nie tratują się tutaj wzajemnie, co jest normą np. przy dworcu głównym zobacz na mapie Gdańska.

Warte pochwały jest też zastosowanie zaoblonych krawężników, które ułatwiają podjazd do krawędzi kierowcom autobusów. To wyjątek na całej linii, ponieważ na Siedlcach takich elementów już nie wykonano.

- Przy pozostałych peronach zastosowano rozwiązania standardowe dla Gdańska. Być może, jeśli takie rozwiązanie się sprawdzi, będzie stosowane na kolejnych przystankach. Wprowadzenie tego typu krawężników w szerszej skali nie jest rzeczą prostą. Wymaga odpowiedniego przeszkolenia kierujących autobusami w podjeżdżaniu do takiej krawędzi, z "dobiciem" koła do krawężnika - informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek, rzecznik Gdańskich Inwestycji Komunalnych, odpowiedzialnych za budowę nowej trasy.

  • Przystanek Brętowo PKM i tramwaj Pesa Jazz Duo.
  • Przystanek Brętowo PKM i tramwaj Duewag N8C.
  • Przystanek Brętowo PKM i tramwaj Duewag N8C.
4. Dziura jak w SKM-ce, inwalidzi tylko po rampie - minus

Wydawać by się mogło, że problem dziury między pojazdem a peronem dotyczy wyłącznie Szybkiej Kolei Miejskiej. Ku zaskoczeniu pojawił się on też na nowej trasie tramwajowej.

Perony są w wielu miejscach bardzo odsunięte od przystanku, a niechlubnym rekordzistą jest przystanek Brętowo PKM zobacz na mapie Gdańska, przy którym w dziurze zmieści się bez problemu cała stopa.

Odsunięcie krawędzi peronowej dla wysiadających na przystanku Brętowo było konieczne ze względu na powiększenie skrajni dla tramwajów poruszających się po rozjazdach umiejscowionych przy peronie - przekonuje rzecznik GIK.
Kolejnym problemem jest wysokość peronów. Są one zbyt niskie, całkowicie niedopasowane do tramwajów. Tu po raz kolejny negatywnym liderem jest PKM Brętowo. Na większości przystanków można bez problemu także wsadzić stopę pod tramwaj, co w pośpiechu może się skończyć upadkiem.

W efekcie różnicy wysokości i odstępów od peronu, wejście do tramwaju dla osoby niepełnosprawnej na wózku bez rozłożenia rampy (co jak wiadomo trwa kilka minut, ponieważ musi ją ręcznie obsłużyć motorniczy) jest praktycznie niemożliwe.

Przystanek Migowo - tutaj, podobnie jak na innych przystankach, bez problemu można wsadzić stopę pod tramwaj Pesa Jazz Duo. Przystanek Migowo - tutaj, podobnie jak na innych przystankach, bez problemu można wsadzić stopę pod tramwaj Pesa Jazz Duo.
Takie dobranie parametrów technicznych jest całkowicie niezrozumiałe, biorąc pod uwagę dotychczasowe niemal idealne spasowanie wysokości peronów na nowych czy remontowanych trasach. Przypomnijmy, że na al. Havla ta różnica była na tyle niewielka, że w pewnym momencie problemem okazało się... zamknięcie drzwi w tramwaju (usterkę usunięto).

- Tzw. wysokość krawędzi peronowej (mierzona względem główki szyny), wynosi, standardowe dla Gdańska, 22 cm. Wielkość ta wynika z dopuszczenia do ruchu różnego typu pojazdów o różnej konstrukcji pudła i drzwi wejściowych [na trasę wjeżdżają wyłącznie Duewagi N8C oraz Pesy Jazz Duo - dop. red.]. Podniesienie krawędzi peronowej do poziomu podłogi, a przynajmniej wzajemne ich zbliżenie, możliwe byłoby jedynie przy ujednoliceniu kursującego taboru - tłumaczy Skorupka-Kaczmarek.
Na szczęście na nowych peronach zastosowano nawierzchnię "szorstką", z dużą przyczepnością. Nie powinno być więc problemów zimą, jak m.in. na wspomnianej już trasie wzdłuż al. Havla i wielu innych remontowanych przystankach, gdzie zamontowano "gładkie" płyty peronowe.

Przystanki zostały także w całości oznakowane pod kątem osób niewidomych i słabo widzących.

5. Wiaty: różne typy - duży plus i mały minus

Na nowej trasie zastosowano kilka rodzajów wiat. Podstawową wiatą jest modułowy egzemplarz, zbliżony wizualnie do konstrukcji spotykanej na wielu przystankach w Gdańsku. Plusem jest eliminacja utrudniającego poruszanie się wspornika pośrodku konstrukcji.

  • Wiata na przystanku Warneńska nie ogranicza ruchu pasażerów.
  • Przerwa między tramwajem a wiatami na Siedlcach i przystanku Warneńska jest ograniczona do absolutnego minimum.
Całkowicie odmienną konstrukcję zastosowano natomiast na przystanku Warneńska i tu należą się słowa uznania dla projektantów i inwestora. Wreszcie przestali oszczędzać na konstrukcjach, gdzie ważna jest płynność ruchu.

Wiata na Warneńskiej nie tylko jest pozbawiona problemu z przystanku Piekarnicza (szyby są wprowadzone prawie do posadzki peronu), ale przede wszystkim obejmuje swym zasięgiem całą przestrzeń pasażerską, jednocześnie nie ograniczając jej zbędnymi elementami konstrukcyjnymi - i to mimo faktu, że istnieje kilka niewielkich przepierzeń chroniących przed wiatrem.

Dodatkowo długość zadaszenia sprawia, że bez problemu można przesiadać się między tramwajem i autobusem, nie wyciągając w deszczowe dni parasola.

Podobna wiata, jak na Warneńskiej, znajduje się także na pętli Siedlce. Tutaj także zminimalizowano odstęp od pojazdu oraz ograniczono do minimum przestrzeń pod elementy konstrukcyjne.

  • Tramwaj na przystanku Brętowo PKM zatrzymuje się z dala od zadaszonej części.
  • Zadaszone połączenie przystanku autobusowego z częścią tramwajowo-kolejową Brętowo PKM.
  • Zadaszone połączenie przystanku autobusowego z częścią tramwajowo-kolejową Brętowo PKM.
  • Zadaszone połączenie przystanku autobusowego z częścią tramwajowo-kolejową Brętowo PKM.
Jeszcze inaczej do problemu zadaszenia projektanci podeszli na przystanku Brętowo PKM. Na najniższym poziomie zastosowano rewelacyjny pomysł zadaszenia całej drogi przejścia od przystanku autobusowego aż do wejścia na perony kolejowe i tramwajowe. Po raz kolejny nie musimy więc w deszczowe dni korzystać z parasola.

Nieco wyżej, na przystanku tramwajowym, wprowadzono chyba najbardziej zaskakujące rozwiązania pod względem zadaszeń na całej nowej trasie. Wiata owszem jest, ale nie chroni pasażerów wysiadających z tramwaju, ponieważ tramwaj... zatrzymuje się z dala od niej.

  • Wiata na przystanku Piekarnicza - w dolnej części istnieje spory prześwit.
  • Wiaty tramwajowe na trasie do pętli Łostowice Świętokrzyska ze wspornikiem pośrodku konstrukcji.
  • Wystające śruby są bardzo ostre i łatwo o nie zahaczyć luźnym ubraniem.
Problemem jest wiata niedostosowana do przystanku na spadku terenu. Widoczne jest to na przystanku Piekarnicza zobacz na mapie Gdańska, gdzie wiata tylko częściowo chroni najniższą część peronu. Póki jezdnia jest płaska jak stół, problemów nie ma. W momencie, gdy pojawią się kałuże, może dojść do sytuacji, gdy przejeżdżające auta będą ochlapywały nogi pasażerów. Podobny problem może być także z zimową breją.

Należy także uważać, wstając z siedzisk w tych wiatach. W momencie, gdy je testowaliśmy, śruby mocujące deski nie zostały odpowiednio przycięte, a ponieważ są niezwykle ostre, łatwo zahaczyć o nie ubraniem.

Na estakadzie pojawiło się ograniczenie prędkości do 15 km/h. Na estakadzie pojawiło się ograniczenie prędkości do 15 km/h.
6. Estakada dla ślimaków - plus i minus

Pierwsza w Gdańsku estakada tramwajowa zachwyca swoimi gabarytami i widokami, które można obserwować podczas jazdy. Jazda ta trwa jednak zdecydowanie zbyt długo. Dla motorniczych ustawiono tymczasowe ograniczenie prędkości do 15 km/h. Ponoć ma docelowo zniknąć, ale na razie pozostaje podróż przerywana ciągłymi szarpnięciami hamulca.

Na plus oceniamy natomiast identyczne malowanie, jak sąsiedniego wiaduktu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

  • Przystanek Piekarnicza, gdzie tablicę zasłania słup trakcyjny. Tablica jest dwustronna - informacje można przeczytać także przebywając w wiacie.
  • Tablica Systemu Informacji Pasażerskiej na przystanku Warneńska.
  • Zgrzyt wizualny tablic SIP-u dla tramwajów i monitorów SIP dla PKM.
7. System Informacji Pasażerskiej - przemyślany, ale nie do końca - plus i minus

Na nowej trasie tramwajowej postanowiono ułatwić pasażerom odczytanie informacji o zbliżającym się tramwaju, montując ekrany LED w wiatach. Idea jak najbardziej słuszna, ponieważ siedząc czy stojąc pod wiatą, bez problemu możemy z nich skorzystać.

Niestety tablice w wiatach umiejscowiono tak, jakby miały służyć motorniczym - najbliżej kabiny właściwiej dla danego kierunku jazdy. Podpowiadamy projektantom - czas przyjazdu tramwaju bardziej potrzebny jest pasażerom, którzy wchodzą na przystanek i nie posługują się lornetkami dla odczytania informacji na tablicach. Na trzylinijkowych wyświetlaczach zabrakło też miejsca na aktualną godzinę.

Nowe tablice nie zostały wmontowane w chwaloną przez nas wiatę na przystanku Warneńska. Tutaj pojawiła się osobna konstrukcja, z której nie można odczytać informacji stojąc pod wiatą. A przecież w tym miejscu aż się prosi, by monitory pojawiły się w kilku częściach zadaszenia.

Pewnym niedopatrzeniem jest także montaż tablicy na przystanku Piekarnicza, która z jednej strony została zasłonięta przez słup trakcyjny.

  • Widoczność na odcinku Jaśkowa Dolina-Belgradzka.
  • Widoczność na odcinku Jaśkowa Dolina-Belgradzka. Pierwsze przejście dla pieszych to zejście ze schodów, drugie - wiata autobusowa.
  • Połączenie drogi rowerowej z ciągiem pieszo-jezdnym na ul. Bulońskiej.
8. Infrastruktura rowerowa - plus i minus

Przy okazji nowej trasy dla tramwajów, wzbogacona została sieć rowerowa. Pod względem nawierzchni, łuków, przejazdów przez skrzyżowania itp. można ocenić ją pozytywnie. Nie uniknięto jednak kilku niebezpiecznych miejsc potencjalnej kolizji z pieszymi.

Widoczność na drodze rowerowej wzdłuż ul. Rakoczego między ul. Jaśkowa Dolina a ul. Belgradzka zobacz na mapie Gdańska jest fatalna. Rowerzysta nie ma szans, by dostrzec pieszych korzystających ze schodów oraz wiaty autobusowej, dla której powstała "wnęka" w murze oporowym. Dodajmy, że jest to odcinek, gdzie rowerzyści jadą z górki i nabierają prędkości.

- Przyjęte rozwiązanie (chodnik przy jezdni a następnie ścieżka rowerowa) powstało z uwagi na ograniczenia terenowe (duża skarpa), lokalizację przystanku autobusowego i ograniczenie liczby kolizji pieszy - rowerzysta. Jeśli będzie taka konieczność, być może zostaną umieszczone tutaj lustra - mówi rzecznik GIK.
  • Prowadząc rower w rynience na przystanku PKM Brętowo, trzemy pedałami o ścianę.
  • Kawałek dalej problemem są barierki, o które ocieramy kierownicą.
  • W testach pomagał nam pan Michał, rowerzysta, którego spotkaliśmy na przystanku Brętowo PKM.
Z zupełnie innym problemem muszą się zmierzyć rowerzyści na przystanku Brętowo PKM. Tutaj, korzystając z rynienek przyschodowych do prowadzenia roweru, trzemy pedałami o ścianę konstrukcji, a kierownicą haczymy o barierkę. Sytuację nieco ratują windy, do których bez problemu wejdziemy z rowerem.

  • Wiata na wysokości przystanku Warneńska.
  • Dojście do wiaty rowerowej na pętli Siedlce wymaga znacznego nadłożenia drogi.
  • Dojście do wiaty rowerowej na pętli Siedlce wymaga znacznego nadłożenia drogi.
Wzdłuż trasy tramwaju wykonano też kilka zadaszonych wiat rowerowych. Na ogół są one w przemyślanych miejscach, ale zagadką pozostaje np. dotarcie do wiaty przy przystanku Warneńska, bez pokonania trawnika (bardzo zaniedbanego swoją drogą). Natomiast w rejonie pętli Siedlce dojście z peronów tramwajowo-autobusowych wymaga sporego nadłożenia drogi.

  • Barierki odgradzają ruch pieszych od rowerzystów, ale nie pozwalają się rowerzyście wygodnie podeprzeć.
  • Barierki wykonane przy okazji budowy ul. Nowej Wałowej. Dolna część jest obniżona i dostosowana wysokością do postawienia na niej nogi.
Na nowej drodze rowerowej pojawiło się także sporo nowych barierek, które w zamyśle miały zapewne pomóc rowerzyście w wygodnym oczekiwaniu na światło zielone. Niestety są one niedopasowane do użytkownika roweru i daleko im do chyba najlepszego rozwiązania tego typu, zastosowanego przy okazji budowy ul. Nowej Wałowej.

Piesi nie wiedzą, gdzie oczekiwać na przejście w rejonie ul. Dolne Młyny i PKM Brętowo. W błąd wprowadza ich też montaż dodatkowego przycisku przy samej jezdni. Piesi nie wiedzą, gdzie oczekiwać na przejście w rejonie ul. Dolne Młyny i PKM Brętowo. W błąd wprowadza ich też montaż dodatkowego przycisku przy samej jezdni.
Całkowicie nie sprawdza się też nietypowa organizacja ruchu rowerowego i pieszego na wysokości ul. Dolne Młyny. Piesi, wbrew intencjom projektantów, oczekują między jezdnią a drogą dla rowerów, gdzie znajduje się jeden z dwóch przycisków do wzbudzania przez nich światła zielonego.

  • Wyjątkowo długi czas oczekiwana na światło zielone sprawia, że część pieszych traci cierpliwość i łamie przepisy.
  • Piesi muszą oczekiwać, by pokonać pas, na którym pojawiają się wyłącznie auta skręcające z ul. Rakoczego w Jaśkową Dolinę. Czerwone światło pali się nawet wtedy, gdy na pasie tym nie ma żadnego auta.
9. Pieszym się nie śpieszy - poczekają - minus

Pieszych jak zwykle w projektach komunikacyjnych potraktowano per nogam. Dlatego też na skrzyżowaniach zawsze muszą czekać najdłużej, a w rejonie skrzyżowania Rakoczego-Jaśkowa Dolina zobacz na mapie Gdańska nadal oczekiwać na światło przed pasem do skrętu w prawo (nawet jeżeli nie ma na nim żadnego auta).

  • By dojść do przystanku Belgradzka trzeba dwukrotnie przejść przez drogę dla rowerów.
  • By dojść do przystanku Belgradzka trzeba dwukrotnie przejść przez drogę dla rowerów.
Jednak chyba największym kuriozum jest przejście w rejonie ul. Belgradzkiej zobacz na mapie Gdańska. Pieszy, który chce dojść na przystanek tramwajowy, najpierw musi przeciąć drogę rowerową, następnie jezdnię i ponownie drogę rowerową.

Skrzyżowanie ul. Belgradzkiej z Rakoczego w ramach projektu GPKM IIIB zostało obniżone w stosunku do stanu istniejącego, zwiększono pochylenie podłużne, a zastosowane w projekcie odgięcie ścieżki rowerowej ma na celu ograniczenie prędkości rowerzysty przed przejazdem rowerowym. Naprostowanie ścieżki rowerowej nie uspokoiłoby ruchu rowerowego. Ponadto ze względu na ograniczoną widoczność pojazdy wyjeżdżające z ul. Belgradzkiej mogłyby podjeżdżać do krawędzi jezdni ul. Rakoczego i zatrzymywać się na przejeździe rowerowym. Przyjęte rozwiązanie było analizowane zarówno przez Oficera Rowerowego jak i Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku - wyjaśnia rzecznik GIK.
System automatycznej detekcji sprawia, że nie trzeba wciskać guzików. W obrębie przejść pojawiło się na masztach dodatkowe oświetlenie. System automatycznej detekcji sprawia, że nie trzeba wciskać guzików. W obrębie przejść pojawiło się na masztach dodatkowe oświetlenie.
Plusem jest montaż kamer do wykrywania pieszych, dzięki czemu idąc z siatkami pełnymi zakupów, nie będzie trzeba męczyć się z proszeniem o światło zielone poprzez wciśnięcie guzika (na szczęście w niektórych miejscach zrezygnowano z nich w ogóle). Niestety kamery są rozlokowane w taki sposób, że wciąż będzie trzeba stać w rejonie masztów z sygnalizatorami.

Praktycznie na wszystkich przejściach pojawiło się także dodatkowe oświetlenie. Nawet jeżeli ma ono wspomagać automatyczną detekcję przez kamery, to każde rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo pieszych jest na wagę złota.

Ławeczki i zieleń - niewielki koszt, a duża zmiana w przestrzeni publicznej. Podobny skwerek powstał w rejonie pętli Siedlce. Ławeczki i zieleń - niewielki koszt, a duża zmiana w przestrzeni publicznej. Podobny skwerek powstał w rejonie pętli Siedlce.
10. Miły akcent dla spacerowiczów - plus

Przy okazji budowy nowej trasy postawiono kilka ławeczek. Wydatek niewielki w koszcie całej wielomilionowej inwestycji, ale bardzo pożyteczny dla spacerowiczów. Ławeczka, a właściwie malutki skwerek przy ul. Piekarniczej już teraz cieszy się sporą popularnością i pokazuje, że tego typu elementy powinny częściej być wpisywane jako element wielkich inwestycji.

Nasza ocena: 4 minus lub 3 z dużym plusem

Niezwykle trudno jest ocenić wielką inwestycję komunikacyjną, która zmienia życie tysięcy gdańszczan. Pod uwagę wzięliśmy więc zarówno jakość elementów infrastruktury technicznej, jak i czas przejazdów oraz komfort przesiadek. Uwzględniliśmy także fakt, że formalnie budowa kończy się 30 września, a więc część usterek powinna zostać wyeliminowana (dotyczy to przede wszystkim tablic SIP).

W inwestycji zastosowano kilka nowych dla Gdańska rozwiązań, ale jednocześnie wiele elementów nie zostało do końca przemyślanych. Można odnieść wrażenie, że projekt powstawał w zespołach, które wzajemnie nie konsultowały swoich wizji, przez co np. pojawia się świetna wiata i fatalnie dopasowana do niej tablica SIP (przystanek Warneńska).

Dlatego też ocena 3 z dużym "plusem" wydaje się nam najbardziej sprawiedliwa. "Trójkę" dajemy za podstawowy projekt, zaś "plusa" za wolę wprowadzania innowacji.

Budowa trasy tramwajowej na odcinku pętla Siedlce - Brętowo PKM wraz z infrastrukturą towarzyszącą kosztowała ok. 116 mln zł. W przetargu na wykonawcę wyłoniono konsorcjum firm MTM oraz Rajbud.

Odnoga w ul. Bulońskiej powstała za kwotę prawie 23 mln zł. Wykonawcą wyłonionym w przetargu zostało konsorcjum firm WPRD Gravel oraz Tor-Kar-Sson.

Dokumentację projektową przygotowało krakowskie Biuro Inżynieryjne Usług Projektowych przy współpracy z Biurem Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Miejsca

Opinie (371) 10 zablokowanych

  • co 5 i 9 robi na wyświetlaczu przystanku Warneńska

    o co chodzi?

    • 22 3

  • ocena zmian (1)

    Dobre zdjęcia z pętli przy ul. Kartuskiej. Ale robione w godzinach, kiedy ruch pasażerski jest niewielki.

    Konieczne są zdjęcia z sytuacji na Węźle Kartuska robione miedzy godziną 7 a 8,30. Jatka!

    • 51 3

    • odp.

      podobno dzisiaj ktoś fotografował zwisające z tramwajów "winogrona" Motorniczy nie mógł zamknąć drzwi i nie chciał ruszyć.

      • 10 1

  • Dramatycznie niewłaściwa wiata jest na pętli Łostowice Świętokrzyska

    • 7 4

  • Nie jest źle

    a mogło być gorzej.

    • 5 12

  • nie odebrałbym od wykonawcy i projektanta tej trasy (6)

    Ilość niedoróbek i nieprzemyślanych rozwiązań jest tu porażająca.
    Przykład z rowerem najbardziej dobitny. Nikt nie sprawdzał jak daleko sięga rower na takim podjeździe? Kto pracuje w tych biurach projektowych?
    Pani rzecznik z GIK czeka aż rowerzysta jadący z góry zmasakruje np. małe dziecko przechodzące na ul. Belgradzkiej? Wtedy dopiero będą zmiany? Ilu rowerzystów jeździ ze słuchawkami na uszach i nie zważa na prędkość?

    • 51 8

    • (3)

      to że jeżdżą ze słuchawkami na uszach nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów !!!

      • 9 2

      • Co maja do tego przepisy w tym przypadku? (2)

        Nie będzie rowerzysty wina jak ktoś wtargnie ( wtargnięcie to według przepisów nie zatrzymanie się przed przejściem i rozejrzenie ) na drogę rowerową.

        Często tamtędy jeżdżę i potwierdzam, że nie widać pieszego, a pieszy póki nie wyskoczy na drogę rowerową to nie widzi rowerzysty.

        Projektant i wykonawca wykazali się skrajną głupotą, dziwne że ktoś mógł coś takiego odebrać. WSTYD

        • 11 3

        • Dodam że lustra nie zamaskują fuszerki ......

          Swoją drogą lustra obiecali w tunelu na rondzie przy PGE i co ?
          Do dziś nie ma..... WSTYD^2

          • 7 1

        • damy garby, zmniejszymy szerokość, uspokoimy ruch.....

          na drogach wprowadzamy, czas na ścieżki rowerowe

          • 0 0

    • (1)

      To akurat nie Gdańsk budował, a PKM ;-)

      • 2 0

      • PKM???

        Drogę rowerową aż za Jaśkową ciągnął?
        Nie sądze

        • 2 1

  • uwagi dodatkowe

    1. piesi tradycyjnie zostali po remoncie grupą najbardziej poszkodowaną
    - prawie wszystkie skrzyżowania na wyremontowanych ulicach Moreny mają przejścia tylko na 3 ramionach skrzyżowań - w skrajnym przypadku przejście na drugą stronę ulicy wymaga trzykrotnego przekraczania jezdni z 6-oma sygnalizatorami! Najbardziej dokuczliwy jest brak pasów przy carrefour po północnej stronie skrzyżowania Rakoczego/Piekarnicza - pasażerowie wysiadający z autobusów muszą znacznie nadkładać drogi i czasu aby dojść do sądu. Podobnie uciążliwy jest brak przejścia przez Rakoczego przy skrzyż z Bulońską

    2. Bardzo źle zlokalizowany jest przystanek tramwajowy Belgradzka, mało kto z niego korzysta, powinien być przesunięty bliżej skrzyż z Jaśkową Doliną, mieszkańcom osiedla przy belgradzkiej dużo to nie zmieni, a ludzie mieliby bliżej do przychodni, sklepów, bloków. I nie ma tu znaczenia, że byłoby za blisko przystanku Warneńska - przystanki powinny być tam gdzie są potrzebne, a nie żeby były równe odległości na mapie.

    3. Rynienki dla rowerów przy PKM są i tak wielkim postępem w stosunku do rynienek skm we Wrzeszczu, Śródmieściu, Wzgórzu Maks - gdzie roweru zupełnie nie da się wprowadzić (rynienki są wąskie i przylegają do ściany - uwaga dla projektantów - ROWERY MAJĄ za przeproszeniem PEDAŁY i należy to, niestety, uwzględnić), a windy są za ciasne. Na przystanku Niedźwiednik jedna z rynienek kończy się na... kolumnie, a zaczyna się od 2-do stopnia.

    4. Największy konflikt rowerowo-pieszy jest na wiadukcie Rakoczego - jest tam wspólna 2,5 m droga rowerowo piesza, tymczasem ulica ma tam w obie strony 6 pasów ruchu + 2 pasy nieużywane!!! wystarczyłoby podczas remontu zwęzić pasy nieużywane o 75cm, lub pasy ruchu o 20cm (bez żadnej szkody dla ruchu aut) i mielibyśmy szeroki chodnik + osobną drogę dla rowerów. Ale w sytuacji gdy bogiem dla projektantów jest auto, kto myśli o takich szczegółach.

    • 42 5

  • przez ten tramwaj na Morene są ciągle korki na Lostowickiej! (1)

    A wystarczy z prawego pasa na wprost zezwolić też na prawoskręt

    • 34 4

    • Słusznie

      • 5 1

  • komunikacja od 31.08.2015 (3)

    Skandal .Oddajcie dawną trasę 167 i 168.W jakim celu mają jeździć do Wrzeszcza.Wozić na zakupy doGB?!!! Chcemy do Centrum .Do urzędów,szpitala.Z Centrum można też do Wrzeszcza jak ma kto potrzebę.

    • 68 9

    • Z wrzeszcza można też do centrum (1)

      idąc twoim tokiem rozumowania. Co ma jedno do 2giego.
      Gdańsk to nie tylko to cholerne Centrum!!!!

      • 5 19

      • Prawdę rzeczesz

        nie ma to jak wieczorny spacer z siatą zakupów spod Galerii Bałtyckiej na Morenę i Niedźwiednik,Zwłaszcza dajmy na to w jesienną szarugę.

        • 2 2

    • Popieram !

      Wysłuchajcie głosu ludu - nie słuchajcie baranów z um i ztm
      popieram inicjatywę przywrócenia autobusów 167 i 168 do centrum .

      • 15 3

  • Ja tam propnuję referndum ws tramwaju

    I dodanie pytania do pytań Maliniaka - Czy jesteś za likwidacją tramwaju?
    Niech lud rządzi!
    Cuda dla ciemnego luda.

    • 18 4

  • rzetelny artykuł, smutne tylko to, że architekci zachowali się jakby co najmniej pierwszy raz to robili, (1)

    a przecież doświadczenia z naszego miasta jak i z innych można przecież uwzględnić...
    ech może następnym razem im się uda...

    • 23 3

    • jak nie zwolnią za to kilku urzędników

      to zawsze tak będzie. Błędów pełno ale nikt za to nie odpowiada. taki mamy niski poziom ludzi odpowiedzialnych za inwestycje

      p.Prezydencie Adamowicz, proszę się nie bać i zwalniać słabych, bo inaczej nigdzie nie dojedziemy!!!!

      Brawo za artykuł

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane