• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejscy naukowcy sprawdzają, czy roślina zastąpi ropę

mak
9 marca 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 

Egzotyczna roślina zamiast ropy naftowej? Dla naukowców nie ma rzeczy niemożliwych. Badacze z Uniwersytetu Gdańskiego pracują nad projektem, którego celem jest znalezienie zamiennika ropy naftowej.



Celem naukowców jest znalezienie istniejącej w przyrodzie substancji, która mogłaby zastąpić ropę naftową, której łatwo dostępne zasoby cały czas maleją.

Uwagę badaczy przykuł katran abisyński. Nasiona tej rośliny zawierają oleje, które składem chemicznym przypominają... właśnie ropę naftową.

- To jednoroczna roślina uprawiana dziś tylko w warunkach eksperymentalnych, którą będziemy próbowali zmodyfikować. Tak, by oleju z jej nasion można było użyć do produkcji smarów czy kosmetyków - mówi prof. Antoni Banaś z Katedry Biotechnologii UG w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Paliwo uda się zastąpić choćby wodorem, jak to robią Islandczycy. Gorzej z ropą używaną do produkcji olejów silnikowych. Tu albo wynajdziemy produkt zastępczy, albo nasze auta staną - dodaje naukowiec.

Katran abysiński pod tym względem spełnia oczekiwania naukowców. Przede wszystkim nie jest używany do produkcji żywności, ponadto nie krzyżuje się z innymi roślinami, a więc nie będzie zagrażać sąsiednim uprawom.

Dodatkowym argumentem za skorzystaniem z dobrodziejstw tej rośliny jest możliwość wykorzystania pozostałości po wyciśniętych nasionach do produkcji plastiku.

- W 2015 r. powinny się pojawić uprawy katranu po modyfikacji - dodaje prof. Banaś. - Jeśli eksperyment się powiedzie, będzie to duża szansa na zyski dla polskich rolników. Ale od polityków zależy już, czy dojdzie do produkcji w Polsce. Bo nasze prawo zabrania uprawy roślin zmodyfikowanych - tzw. GMO. Polska ma nadzieję, że zwiększy popyt na produkty naszych rolników, jeśli nie będą modyfikowane. A szkoda, bo rynek i technologia GMO rozwija się wszędzie, tylko nie w Europie.

Katran abisyński jest tylko jednym z gatunków, jakie naukowcy biorą pod uwagę w poszukiwaniach rośliny mogącej zastąpić ropę naftową. Warto zaznaczyć, że o ile w nasionach katranu ok. 31 proc. masy stanowi tłuszcz surowy, o tyle w przypadku polskiego rzepaku ta wartość rośnie aż do 42-44 proc.

Projekt przewidziany jest na cztery lata. Finansowaniem ma zająć się przede wszystkim Unia Europejska, która na ten cel chce przeznaczyć 6,5 mln euro. Dodatkowe fundusze w wysokości ok. 4,7 mln euro mają pochodzić z USA, Australii i Kanady.
mak

Miejsca

Opinie (95) 4 zablokowane

  • (2)

    Uwagę badaczy przykuł katran abisyński. (...)

    Katran abysiński pod tym względem... (...)

    to w końcu jaki do k... nędzy??

    państwo redaktorstwo rzekomo po polonistyce...

    • 1 1

    • czepiaj sie dalej trolu (1)

      a nie zauwazyles, ze raz jest na poczatku zdania a innym razem w srodku?

      Skad sie biora takie trole co to chca na sile komus dowalic?

      • 0 0

      • Skąd się biorą niedouczeni "rediaktorzy". którzy nie potrafią prostego słowa napisać poprawnie, nie mówiąc już o konstrukcji zadań. Żenua.

        • 0 0

  • Czy uprawiać katran

    Na pewno jest wiele roślin, które zasługują na uwagę bardziej niż katran (modrak abisyński, kapusta abisyńska). Na pewno jednak nie unikniemy wykorzystywania roślin oleistych do produkcji paliw (i to w niedalekiej przyszłości). Wszystkim osobom, które są przeciwne wprowadzaniu, a raczej przywracaniu do uprawy tego gatunku (w latach 60. w wcześniej była uprawiana), chcę polecić film "Olej Lorenza", którego bohaterem jest Lorenzo Odone. Nie życzę im tego, co spotkało małego chłopca. Wspomnę tylko, że jedynym ratunkiem dla niego był medykament uzyskany na bazie oleju z katranu. Życzę powodzenia .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane