• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejski elektryczny samochód już za rok

Marzena Klimowicz-Sikorska
20 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat) 
W ciągu kilku dni na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych powstały trzy projekty elektrycznego auta przyszłości. W ciągu kilku dni na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych powstały trzy projekty elektrycznego auta przyszłości.

Już za rok na nasze ulice wyjedzie trójmiejski prototyp elektrycznego samochodu. Jego wygląd zaprojektowali studenci gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod czujnym okiem jednego z projektantów Jaguar Design Studio.



Zanim powstał gliniany model, wszystkie pomysły przelewano na papier. Zanim powstał gliniany model, wszystkie pomysły przelewano na papier.
Tani, ekologiczny i ekonomiczny - taki z założenia ma być samochód przyszłości według studentów, którzy w listopadzie przez pięć dni pracowali nad stworzeniem projektu samochodu o napędzie elektrycznym.

Kilkudziesięciu studentów wzornictwa przemysłowego z siedmiu uczelni artystycznych w całym kraju projektowało podczas warsztatów na gdańskiej ASP trzy modele karoserii dwuosobowego elektrycznego auta. Jeden z nich za rok posłuży do budowy prototypowego samochodu, który wyruszy na trójmiejskie ulice.

Pracę studentów nadzorował Tadeusz Jelec, projektant, który od 20 lat pracuje dla marki Jaguar. - W zeszłym roku poprowadził on konkurs na pojazd dla Dolnego Miasta. Konkurs stał się pretekstem do dyskusji o projektowaniu aut. I tak narodził się pomysł na tegoroczne warsztaty - mówi prof. Jacek Popek z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jeden z pomysłodawców projektu.

W połowie listopada studenci zaprojektowali i wymodelowali w skali 1:10 karoserię auta. Wiosną przyszłego roku odbędzie się podsumowanie projektu, podczas którego powstanie filmowe sprawozdanie z wykonanych prac. Ostatni etap to lato 2010 r., kiedy powstanie prototypowe auto. Wtedy już w naturalnych rozmiarach. - Samochód zostanie dopuszczony do ruchu drogowego i wyjedzie na ulice Trójmiasta - zapowiada prof. Jacek Popek.

Takie warsztaty mają służyć nie tylko nauce, ale przede wszystkim pobudzeniu kreatywności studentów. - Ich celem było też pokazanie metod pracy w profesjonalnym studiu projektowym, a także nauczenie młodych ludzi kreatywnej pracy w grupie - tłumaczy profesor.

Koszt wyprodukowania prototypu nie został jeszcze określony.

Kolejne warsztaty odbędą się najprawdopodobniej za rok.

Elektryczne samochody na świecie

Pierwsze próby budowy auta z napędem elektrycznym podejmowano w pierwszej połowie XIX w. W 1832 r. szkocki biznesmen, Robert Anderson, wymyślił pierwszy pojazd elektryczny, który miał poruszać się po szynach. Projekt ten w życie wcielili w 1835 r. holenderscy naukowcy.

Jednak na drogi pierwsze elektryczne auto wyjechało 130 lat temu.

Dziś samochody elektryczne rozwijają prędkość od 80 do 140 km/h. Średni koszt zużywanej przez nie energii niezbędnej do przejechania 100 km wynosi ok. 3,4 zł.

Poważnym problemem w ich popularyzacji jest (poza ceną) słabo rozwinięta nie tylko w Polsce, ale i na świecie, sieć miejskich gniazdek elektrycznych do ładowania akumulatorów. W Polsce pierwsze takie stacje dokujące powstały kilka dni temu w Warszawie.

Miejsca

  • ASP Gdańsk, Targ Węglowy 6

Opinie (195) 5 zablokowanych

  • W Polsce auta elektryczne NIE SĄ EKOLOGICZNE !!! (1)

    Samochody czysto elektryczne w Polsce przyniosą same straty w ekologii.
    Emisja dwutlenku węgla dla wytworzenia energii elektrycznej w Polsce jest dwukrotnie większa niż spalenia benzyny w aucie !!!
    Będziemy mieli czyste miasta, za to w promieniu 200 km od Bełchatowa pystynię po katastrofie ekologicznej.
    Jak będziemy mieli elekrownie "bezemisyjne" i będziemy mieli tej energi 2-3 razy więcej (łącznie z infrastukturą od elektrowni do gniazdka wymienioną do jej przesyłu) to można wtedy zastanawiać się nad takimi autami.

    • 3 0

    • Zgadzam się w pełni. To tylko mydlenie oczu bo i tak w dalszym ciągu energia do zasilenia pojazdów będzie pochodzić z paliw kopalnych. Bezsens totalny. Nawet z ekonomicznego punktu widzenia jest to nieopłacalne, bo po przejściu dużej liczby pojazdów na prąd elektryczny, z pewnością jego cena znacznie wzrośnie. Lepiej popracować nad nowoczesnymi biopaliwami a nie bawić się w pseudoekologię. Pozdrawiam

      • 0 0

  • Opinia

    Moim zdaniem to ciekawa i warta wsparcia inicjatywa. Z zaciekawieniem będę obserwował i wspierał dalsze działania uczestników i organizatorów.

    Ilość negatywnych uwag strasznie mnie cieszy, widać jest czego zazdrościć.

    • 0 0

  • Akademia Sztuk Pieknych

    Witamy będziemy się przyglądać waszym pracą nad samochodem elektrycznym, jeśli zrobicie niezłe postępy będziemy zainteresowani współpracą, nasze prace to projekt Leonardo da Vinci, który daje samochodom niesamowity zasięg urządzenie, które odchodzi os wtyczki czy baterii tyle na razie na piaście gdzie można oglądacz wasze postępy

    bjpost@web.de Grupa jurgena Germany

    • 0 0

  • A ja od 1996r jeżdżę

    elektrycznymi autami osobowymi po Gdańsku. www.samochodyelektryczne.pl

    • 0 0

  • Najlepsze

    Najlepsze jest to iż osoby które ukończyły 14lat mogą się poruszać takim elektrycznym autkiem bez prawka. O ile tak będzie to będzie z****iście!!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane