Fakty i opinie

Urbanista, który przywrócił miasta pieszym, odwiedził Gdańsk

Jan Gehl swoją wizję miasta propagował już w latach 70. Po ponad 40 latach powoli dociera ona także do Polski.
Jan Gehl swoją wizję miasta propagował już w latach 70. Po ponad 40 latach powoli dociera ona także do Polski. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Gdańsk w ostatnich dwóch dniach gościł jedną z najważniejszych osób świata urbanistyki - profesora Jana Gehla. Naukowiec, za sprawą którego wiele miast na świecie zmieniło swoje podejście do planowania przestrzeni, dzielił się swoją wiedzą podczas wykładów oraz - w części mniej oficjalnej - spaceru po Śródmieściu Gdańska.Czy wizje Jana Gehla mają szansę na wdrożenie w Gdańsku?

tak, powoli nawet pojawiają się pierwsze realizacje zgodne z jego postulatami 17%
tak, ale do tego potrzeba odwagi włodarzy i urbanistów 41%
nie, urzędnicy boją się takiej rewolucji, jaką proponuje Gehl 24%
nie, potrzebna jest zmiana pokoleniowa 18%
zakończona Łącznie głosów: 673
Choć Jan Gehl, pochodzący z Kopenhagi, dla przeciętnego mieszkańca polskiego miasta może być osobą całkowicie nieznaną, to jego idee wprowadzane od lat w miastach Europy Zachodniej sprawiają, że to właśnie tamte aglomeracje są uznawane za wzór do naśladowania, m.in. dzięki licznym atrakcyjnym przestrzeniom publicznym oraz przemyślanej zabudowie.

- Po wojnie miasta rozwijały się w oparciu o założenia inżynierów od projektowania dróg i próby rozwiązania problemów korków budową dróg. Na tej samej zasadzie zaczęliśmy myśleć o przestrzeni publicznej, o skwerach i zieleni, o tym, co jest potrzebne do tego, by ludzie byli bardziej zadowoleni - mówił podczas środowego wykładu Jan Gehl.
Wiedza ta została szczegółowo opisana w książce "Życie między budynkami. Użytkowanie przestrzeni publicznych", wydanej już w 1971 r. Przetłumaczoną na język polski wersję tego dzieła wydano dopiero w 2009 i 2013 r.

Gehl niejako w opozycji do działań Le Corbusiera (oraz jego orędowników), zwanego "papieżem modernizmu" oraz "ojcem blokowisk", skupił się na potrzebach człowieka w jego najbliższym otoczeniu, analizując takie szczegóły jak kształtowanie zabudowy i jej wpływ na atrakcyjność przestrzeni, problemy z przemieszczaniem się pieszo czy nawet odpowiednie sytuowanie ławek.

Czytaj też: Historia narodzin blokowisk i falowców

Reorganizacja przestrzeni w Kopenhadze, zapoczątkowana przez Jana Gehla. fragm. filmu Human Scale

Zmiana postrzegania miasta z lotu ptaka i pędzących aut z poziomu człowieka (od dziecka po osobę w podeszłym wieku), pokonującego miasto pieszo lub na wózku inwalidzkim, była na tamte lata rewolucją w urbanistyce.

To właśnie za sprawą Gehla Kopenhaga przeistoczyła się z miasta zorientowanego na samochody w miasto pieszych i rowerzystów, od lat klasyfikowane w czołówce rankingów najlepszych miast do życia. Następnie w tym samym kierunku zaczęły podążać inne miasta europejskie, australijskie, a w ostatnich latach nawet amerykańskie i rosyjskie.

- Jeżeli będzie więcej dróg i parkingów, będzie więcej korków - przekonuje Gehl. - W San Francisco po jednym z trzęsień ziemi zniszczeniu uległy autostrady prowadzące do centrum miasta. Pojawiały się głosy, że miasto bez nich umrze. Po trzech miesiącach uświadomiono sobie, że nie każda droga była aż tak potrzebna pod względem transportowym, a każdy był szczęśliwy bez jej odbudowy [ze względu na dewastacje przestrzeni publicznej, hałas itp. - dop. red.].
Duński urbanista przestrzega jednak przed szybkim wprowadzaniem zmian, bo te mogą wywołać lawinowe protesty i spotkać się z niezrozumieniem. Proponuje, by zastanowić się nad tym, w jakiej przestrzeni chcemy żyć za 10 - 20 lat i jak osiągnąć ten cel.

Sugeruje również, by urzędnicy podchodzili odpowiedzialnie do debat publicznych z udziałem mieszkańców, którzy na ogół nie są profesjonalistami w zakresie planowania przestrzennego.

- Jeżeli idziecie do dentysty, to on nie prosi was po otwarciu buzi o opinie, jak poprawić uzębienie, lecz sam przedstawia propozycje leczenia - mówi żartobliwie Gehl - [W planowaniu przestrzennym] ważny jest dialog, przedstawienie rozwiązań popartych argumentami i przykładami z innych miejsc na świecie.
Przed wykładem Jan Gehl wybrał się na spacer po Śródmieściu Gdańska zorganizowany przez Gazetę Wyborczą Trójmiasto oraz stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Na Targu Węglowym zobacz na mapie Gdańska zwrócił uwagę na martwe "krawędzie" placu, brak zabudowy od strony Głównego Miasta i przerwanie jej od strony Wałów Jagiellońskich.

Czytaj też: Targ Węglowy powinien być początkiem wielkich zmian

Wsłuchując się w informacje na temat budowy Forum Gdańsk zobacz na mapie Gdańska i oglądając jego bryłę, powiedział żartobliwie, że projektanci zapomnieli o "ludzkiej skali" projektu. Była to luźna aluzja do hasła kreowania miasta pod potrzeby człowieka oraz filmu dokumentalnego sprzed kilku lat pod tym samym tytułem, poświęconego dewastacji miast przez idee modernizmu, przeskalowanych inwestycji i urbanistów zapatrzonych w ciężką inżynierię transportową.

Czytaj też: Postęp prac na budowie Forum Gdańsk w lutym

Postęp prac na budowie Forum Gdańsk w lutym 2018 r.


Stojąc obok Teatru Szekspirowskiego zobacz na mapie Gdańska spore wrażenie zrobiła na nim jego forma i "odcięcie" od pozostałej zabudowy miasta.

- Widać, że zaprojektował to architekt, a nie urbanista - powiedział spoglądając na puste, pozbawione jakichkolwiek okien, witryn i usług czarne ściany gmachu teatru.
Najlepszym jednak dowodem na to, że Gdańsk wymaga zmian w całościowym podejściu do planowania przestrzennego była sytuacja, która spotkała Gehla wraz z towarzyszącymi mu osobami na ulicy przy Teatrze Szekspirowskim.

Teatr Szekspirowski w Gdańsku - widok od strony Głównego Miasta.
Teatr Szekspirowski w Gdańsku - widok od strony Głównego Miasta. fot. Łukasz Głowala/Trojmiasto.pl
Jeden z kierowców zatrąbił na kilkuosobową grupę osób, bo ta odważyła się zatrzymać na chwilę na niewielkim fragmencie jezdni zamiast oglądać teatr zza dziesiątek zaparkowanych aut w ścisłym centrum miasta, w przestrzeni, w której ruch samochodów powinien być ograniczony do minimum lub wręcz wyeliminowany.

W konferencji "Forum Przestrzenie Miejskie: Miasto w Europie XXI wieku: wyzwania, oczekiwania, zagrożenia, potrzeby", w którym Jan Gehl był jednym z kilku prelegentów, brali udział również pracownicy Biura Rozwoju Gdańska. Miejscy urbaniści poprosili duńskiego naukowca o autografy, a także wykonali z nim wspólne zdjęcie.

Zdjęcie pracowników BRG z Janem Gehlem.
Zdjęcie pracowników BRG z Janem Gehlem. fot. BRG
Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie to jedyna pamiątka po jego wizycie w Gdańsku. Dodajmy, że Jan Gehl był również honorowym gościem w 2010 r. podczas I Kongresu Mobilności Aktywnej w Gdańsku.

fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl
Profesor Jan Gehl (ur. 1936 r. w Kopenhadze) to duński architekt i urbanista. Założyciel pracowni Gehl Architects - Urban Quality Consultants. Znany z propagowania filozofii humanistycznego rozwoju urbanistycznego oraz podejścia do planowania w taki sposób, by główną role grali ludzie, a nie budynki i samochody. Jest uznanym, międzynarodowym ekspertem w zakresie tworzenia przestrzeni publicznych.

Został uhonorowany licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. nagrodą "Sir Patrick Abercrombie Prize - for exemplary contributions to Town Planning", przyznaną przez Międzynarodową Unię Architektów. Pełni funkcję honorowego członka kilku prestiżowych instytucji architektonicznych: The Royal British Institute of Architects, American Institute of Architects, Royal Architectural Institute of Canada, Planning Institute of Australia.

Opinie (565) 7 zablokowanych

 • Polacy nigdy tego nie zrozumieja (117)

  Beda wozic sie samochodem do biedronki 100 m od domu

  • 268 69

  • (1)

   Jak on chciał porównać Gdańsk do Kopenhagi... świnie do rasowego psa...

   • 31 52

   • Dlaczego masz taką złą opinię o Kopenhadze?

    • 52 10

  • (68)

   Tak, będziemy. Sory, ale będąc drobną kobietą z chorym kręgosłupem nie bede nawet przez 100 metrów dźwigać zakupów na cały tydzień dla siebie i dzieci..wolę podjechać 100 metrów autem niż za kilka lat skończyć na wózku inwalidzkim..

   • 31 65

   • (18)

    no nieźle, może właśnie ten chory kręgosłup jest przez brak ruchu? Ja z kolei staram się chodzić jak najwięcej, jestem cały sercem za ograniczaniem ruchu w miastach. Czasem trzeba tylko zmienić sposób myślenia.

    • 67 14

    • (1)

     ginekolog amator?

     • 11 8

     • A ty leń śmierdzący ?

      • 15 12

    • jest już dawno wykazane, że człowiek musi być w ruchu (15)

     praca siedząca i brak aktywności prowadzi do patologicznych zmian. Wszystkiemu nie sprzyja dieta. Ludzie jednak pogrążają się w coraz większym rozleniwieniu, ucząc tego własne dzieci.

     • 21 9

     • Musi to na Rusi (7)

      Musi bo co?
      Nie każdy ma schorzenie pt. "Muszę byc wiecznie zdrowy i żyć wiecznie"
      Niektórzy wolą inaczej
      Więc te swoje "musi" to wsadź sobie w swój wybiegany zadek

      • 13 13

      • Musi, gdy chce zachować sprawność. To jest przymus wewnętrzny, będący skutkiem logicznego myślenia! (6)

       Jak ktoś jest takim bankrutem intelektualnym, jak ty, to nic nie musi. Ja muszę się ruszać, by być zdrowym, zachować formę oraz ludzką sylwetkę.
       Mogłem zacząć się ruszać i teraz muszę, bo nie chcę wrócić do stanu w jakim byłem kilka lat temu. Taki wybór.
       Powiem szczerze, że w swoim otoczeniu niechętnie widzę tych, co mają schorzenie pt. "Muszę być chory i szybko umrzeć", bo takie postawy znam i stronię od depresyjnych świrów z wyboru. Lepsze jest towarzystwo inwalidy, który chce coś robić i cieszy się ze swoich ograniczonych możliwości niż takiego frustrata!

       • 6 7

       • (1)

        Czyli uważasz,że jeśli ktoś choruje na depresję to świr.Szkoda z Tobą jakiejkolwiek dyskusji,swój intelekt już pakazałeś,dno.

        • 8 4

       • "od depresyjnych świrów z wyboru"
        masz ograniczone horyzonty umysłowe?

        • 3 4

       • dla jasności (3)

        Winstona Churchilla zapytano kiedyś co trzeba robić żeby osiągnąć taki wiek, odrzekł: codziennie szklaneczka dobrej whisky i dobre cygaro i broń Boże żadnych sportów, zmarł mając 90 lat.Dlatego nawiedzone oszołomy dymajcie pieszo, biegiem i pedałujcie sobie ile chcecie a od innych się po prostu odpie....cie.

        • 4 5

       • Oczywiście Churchilu (2)

        tylko, że nikt się ciebie nie czepia, coś sobie uroiłeś. Raczej to ty się od...ol od innych. Nikt ci nic nie każe, nie musisz żyć w społeczeństwie, możesz wynieść się i nie zatruwać innym życia i wyalienować się do reszty.

        • 1 3

       • do tłuka (1)

        Pokazałeś swoje oblicze-"uroiłeś, wynieść się,nie zatruwać innym życia" już kiedyś takie kreatury mi to mówiły byli to komuchy. Teraz widzę, że to wraca,ja nikogo do niczego nie zmuszam ,to taka swołocz po bolszewicka jak ty i tobie podobni chce zmusić i ukształtować innych do swojej paranoi.Poczytaj sobie te wpisy.

        • 2 2

       • sam sobie poczytaj lamusie

        • 0 4

     • sukces życia (6)

      Ruszaj się, ruszaj i jedz korzonki, umrzesz zdrowszy, powodzenia.

      • 3 2

      • Na pewno umrze z poczuciem wyższości i pogardy wobec ciebie (5)

       Te wszystkie biegi, fitnessy są jak modlitwa w kościele.To ładowanie amunicji z której potem strzelają do "niewiernych" w poczuciu wyższości i moralnego przyzwolenia

       • 6 1

       • (1)

        Gardzę wszelkiej maści nawiedzonym oszołomstwem.

        • 3 1

       • i to jest właśnie twoja prawdziwa postawa w stosunku do otoczenia.

        Dlatego tego typu lamusów należy unikać i trzymać się z daleka.

        • 0 3

       • Ha, ha, ha, oczywiście, tak to sobie tłumacz! (2)

        nikt ci nic nie każe, myć się też nie musisz.

        • 0 3

       • (1)

        Poziom motłochu pisowskiego,pobierałeś nauki u pawłowicz, kempy, maciory, i całej tej hałastry.

        • 2 4

       • leżeć! zakodowany pisuarze

        • 0 3

   • Będzie chodnik i zakaz wjazdu to będziesz się nosić. (20)

    Możesz tez kupić sobie wózeczek na zakupy i się wozić.

    • 20 10

    • (19)

     Będzie chodnik i zakaz wjazdu to nikt nie będzie nosić, zostaniesz sam jeden na tym chodniku a wkolo wszystko wymrze. Juz w chwili obecnej duzo ludzi zamiast walczyc o miejsca parkingowe w centrum ucieka z zakupami na zawnatrz miast.
     Jeszcze chwila a centrum wlasnie przeniesie sie na przedmiescia, a obecne centrum wymrze i zostaniesz tylko ty na tych swoich chodnikach.
     A nam do swiata zachodniego jeszcze daleko z uwagi na mentalnosc. Na zachodzie nikt sie nigdzie nie spieszy i kazdy moze sobie spacerowac a u nas normy wysrubowane do ostatniej minuty, tak w pracy jak i po pracy, bo wiekszosc po pracy goni do nastepnej pracy.

     • 25 21

     • Jak widać po miastach zachodniej europy centra na tym nie ucierpiały. (18)

      A wprost przeciwnie nawet zyskały przestrzeń gdzie pojawili się piesi , usługi i gastronomia.
      A zakupy to rzeczywiście rób sobie u siebie na przedmieściach a nie przyjeżdżasz smrodzić blachosmrodem do centrum.
      Wkrótce godzina parkowania w centrum 9 złotych.
      "Wzrosną opłaty za parkowanie aut" - o n e t

      • 36 11

      • Tylko czemu centra handlowe pobudowano w centrum miasta? (14)

       To one generują większy ruch i korki.

       • 16 1

       • Przestań te wszystkie ekomatolki to single (13)

        Miałby taki 3 dzieci, musiałby rano porozwozic do szkół przedszkoli na basen, ogarnac zakupy, ziemniaków do domu natargac to by przestał sie wymądrzać i mi miasto urządzać. Tylko po to zeby mogl w tych swoich rurkach z kokiem na głowie i ekobroda polansować sie na damce w południe

        • 15 11

       • no ja mam trójkę dzieci... (5)

        ... pracę, zakupy i co tam jeszcze wymyślisz, żeby usprawiedliwić lenistwo własne kosztem innych.

        W 80% ogarniam to wszystko przy pomocy trolejbusów i roweru. Samochód tylko w razie konieczności - wyjdzie około 20%. Ale spokojnie mógłbym być leniem jak Ty i wozić list polecony na pocztę 200 metrów :)

        • 10 9

       • To że ty ogarniasz to szacunek (1)

        Ale nie kazdy potrafi, nie każdemy ma mozliwość,a poza tym dlaczego uważasz się za lepszego (lepsza)?

        • 5 6

       • Bo to pewnie lepszy sort.

        • 2 0

       • dzieciaki na ramie wozisz? (2)

        • 5 2

       • Rowerem cargo, słyszał kiedyś? (1)

        • 0 2

       • Taaa

        Napewno codziennie, także w deszcz czy wiatr pakujesz dzieciaki na rower cargo i wozisz z górnego tarasu na dolny lub odwrotnie. Dzieci wesoło zjadają własne gile po kilku minutach w pi**ziawie, a rower cargo trzymasz w przedpokoju bo przecież jest kompaktowy, lekki i tani niczym składak. Pitu pitu.

        • 3 1

       • (3)

        Ktoś zmusza do "mania" dzieci?

        • 3 6

       • Nikt nie zmusza tylko warto pomysleć że są też rodziny wielodzietne (1)

        Załatwienie "spraw" w dzisiejszych czasach w naszych miastach bez samochodu do mission impossible...tak tak wiem...zaraz znajdą się kolejni stachanowcy którzy będą wmawiać że oni dają radę...

        • 8 3

       • to sie wyprowadz na wies

        • 2 7

       • rezygnujesz z dzieci z powodu roweru?

        jestes debil

        • 0 1

       • Oczywiście, a na początku Bóg stworzył samochód! (2)

        farmazonisz!

        • 4 4

       • Na poczatku Bóg stworzył ekonatolka (1)

        W rurkach,z kokiem, fikuśna broda jadącego na do korpo przy pomocy 2 pedalow, mającego karnet w jakiejś fitnessowni

        • 6 3

       • Zazdrosc to straszna cecha... wiem ze tez bys chcial, ale nie stac na ten karnet? No i roweru nie ma gdzie zostawic w apartamencie kupionym na kredyt w supernowoczesnym osiedlu "kwietnisko szadolki"?

        • 2 3

      • blachosmrodem (2)

       No tak, po tym wyrazie jednoznacznie poznać,że to cudowne dziecko dwóch pedałów.

       • 2 1

       • Kierowca paseratti tdi? (1)

        • 2 2

       • Passerati to klasa wyzsza. Tutaj mamy przyklad prostaczka z gulfa 4 gti 1.6 lpg

        • 1 1

   • Skonczysz wlasnie w wozku przez brak ruchu i wieczne siedzenie (15)

    • 17 11

    • Tak tak tak wiem...sport to zdrowie (14)

     Doskonale wiedza o tym na ortopedii w Zakopanem

     • 13 10

     • (4)

      sport a sport wyczynowy, to jednak nie to samo

      • 8 5

      • Nie dyskutuj z lamusem, nie warto i szkoda czasu. (3)

       On wie wszystko najlepiej, bo wie, że coś wiedzą, ale nie do końca wie co.
       Lamus nie chce przyjąć do wiadomości żadnej informacji o chorobach wynikających z braku ruchu, bo będzie rozpowszechniał swoje bzdury jako prawdę objawioną.
       To wszystko po to, żeby obronić swój sposób życia i nie ujawnić prawdy o sobie. Jak widzisz, że ktoś taki woła pomocy, że tonie we własnym g. itd., to pod żadnym pozorem nie podawaj mu ręki, bo on nie chce stamtąd wyjść, a kogoś jeszcze za sobą pociągnąć.

       • 4 8

       • Ale belkot (1)

        Masz problem gogusiu.
        Nazywa się "staje mi do środka"
        I wara od mojego stylu zycia.

        • 5 2

       • Ale bełkot!

        Lamusie, no właśnie to napisałem, żebyś utonął sobie samotnie we własnym g.
        Twój styl życia, to jest to szambo właśnie!
        A twoja warga zamiast wzwodu mnie nie interesuje. Reklamuj się na eroportalach dla dewiantów lubiących tłuste i zaplute karły!

        • 0 3

       • bokser

        Umrzesz zdrowszy z główką pustą od ciągłego jej obijania.

        • 1 1

     • Super argument, nie ma co (7)

      Nie uprawiajmy "sportu" w postaci spaceru pieszo do sklepu, bo ktoś się połamał na nartach w Zakopanem.

      • 9 7

      • Nie bo "ktoś" tylko to nagminne (6)

       I nie chodzi o chodzenie pieszo tylko o terror "ruszania się" czyli biegania, skakania, jeżdzenia na rowerze, zjezdzania na nartach itd...
       Poczytajciew trochę prac naukowych. Nadmierna aktywność fizyczna wcale nie wydłuża życia, a często je skraca.
       Człowiek został stworzony tak aby poruszał się tak jak nasi przodkowie - 2 razy w tygodniu umiarkowany wysiłek 40 minut (akurat tyle żeby upolować mamuta) a resztę tygodnia siedzenie w jaskini przy ognisku i przedłużanie gatunku.
       Więc wsadzcie sobie w zyc te wasze codzienne joggingi, fitnessy czy inne siłownie
       Pierwszy maratonczyk zmarł po dobiegnięciu ,a nie palił fajek, nie siedział za biurkiem i nie jezdził autem

       • 6 2

       • Wyglądasz już jak mamut? (1)

        Bo mam już kamienia!
        Podaj źródło tych naukowych opracowań o 80ciu minutach aktywności tygodniowo.
        Domyślam się, że autorem jest powszechnie znany dr Leń.

        • 2 4

       • Wyglądasz jak idiota

        • 1 1

       • czy to znaczy, ze brak ruchu jest zdrowszy? (3)

        Ale biadolisz... Nie mowiac o wielokrotnym gwalcie na logice.

        Idz posiedz w Golfie, moze sie uspokoisz.

        • 2 3

       • Zyc zeby biegać (2)

        Oto motto
        Ja wole robic inne rzeczy

        • 3 1

       • czyli na drutach

        tego się spodziewałem

        • 0 2

       • Prace reczne przed monitorem nie zaliczaja sie do aktywnosci fizycznej. Juz dawno zostaly okreslone brzydkim terminem samogwaltu.

        • 1 1

     • Masc na bol d...y kupiona? Od siedzenia robia sie zylaki odbytu.

      • 0 1

   • to kup sobie wózek (1)

    grosze kosztuje

    • 7 4

    • od razu inwalidzki

     dla oszczędności stawów i energii.
     na czymś takim można się dokulać do starości

     • 1 3

   • Bo każdy jest chory i niedołężny, a zdrowych na palcach jednej ręki można policzyć (3)

    Nie tylko z kręgosłupem masz problemy, mózg też szwankuje

    • 8 5

    • (1)

     przede wszystkim

     • 1 5

     • przede wszystkim

      Wasz

      • 1 1

    • Ja codziennie musze przewiezc lodowke i fortepian. JAK MAM TO ZROBIC NA ROWERZE?

     • 2 0

   • kolejna idiotka a za 10lat bedziesz chodzic głupia o kulach za kolejne 10lat bedziesz na wózku inwalidzkim

    Gdybys niebyła idiotka wiedziała bys ze wzrost niema zadnego znaczenia podobnie jak postura człowieka!

    • 0 7

   • Już od lat działają (1)

    Zakupy przez internet. Piotr i Paweł, Tesco, itd... serio jak 100m od domu to problem, to niech Ci te zakupy przywiozą.

    • 7 2

    • tacy, co z domu nie wychodzą są najlepsi

     później już tylko leżą i ważą dwie tony

     • 2 3

   • Biedronki są blisko

    Możesz codziennie podejść i kupować na bieżąco.

    • 1 2

   • rozumiem, ze wszyscy w samochodach sa kobieta z chorym kregoslupem? (1)

    • 3 2

    • Czasami maja jeszcze chora tesciowa, albo kabine prysznicowa do przewiezienia. Znam tez takich, ktorzy po pracy karmia kompanie wojska i codziennie kupuja 300 kg ziemniakow.

     • 3 0

  • obywatel PL (7)

   Tak długo to bedzie jak długo pozostawiony rower pod sklepem nie zostanie skradziony. Tak długo tak bedzie w Polsce jak długo rowery trzeba bedzie nosić do domu a nie zostawiać na noc pod budynkiem.

   • 23 5

   • Muszą zostać zaostrzone kary za kradzież i niszczenie roweru w taki sposób (1)

    żeby żaden złodziej nie odważył się ukraść nawet śrubki.

    • 7 5

    • nie, wystarczy zwiekszyc wykrywalnosc

     Nikt nie chce nawet zostac zlapany na kradziezy. Jesli nie uda sie zlapac znacznej wiekszosci, to zaostrzenie kar nic nie da.

     • 4 0

   • A co to ma wspólknego z artem? Pretensje miej do byłej władzy co złagodziła przepisy dla złodziejów

    a nawet na zachodzie sa stojaki rowerowe i wszystkie rowery sa zapinane .Wiec jak widac niemasz zielonego pojecia oczym piszesz w Holandi wszystkie rowery są zapinane,A niemcy sa potegą światąwą w produkcji najlepszych zabepieczeń do rowerów.

    • 4 4

   • To prawda (3)

    Myślałem w zeszłym roku, że już powoli osiągamy ten etap i pozwalałem sobie na przypinanie roweru do stojaka przy głównej ulicy, zamiast codziennie po dwa razy latać po schodach do/z piwnicy. Przez dwa miesiące bez problemu rower spoczywał bezpiecznie, aż w końcu ktoś postanowił spróbować go sobie przywłaszczyć - gdy nie udało się przeciąć zabezpieczenia (to i tak poszło do wymiany) uprzejmi złodzieje zabrali siodełko i "skopali" przerzutki. Podobną sytuację miałem kiedyś w centrum - nieudane przecięcie zapięcia skutkowało podebraniem siodełka. Na razie rower leży w piwnicy... bez siodełka i w oczekiwaniu na serwis -.-

    • 5 2

    • powinna być grzywna 50 tys zł. (2)

     za skradziony rower - jakikolwiek!

     • 2 2

     • powinno sie ich najpierw zlapac (1)

      co po grzywnie, ktora nie zostaje nikomu przyznana, skoro nie zostal zlapany?

      • 5 0

      • Teściowo ty stary rowerze tylko pedałów ci brak,ja ci pedały doprawię i pojedziemy w szeroki świat.
       Nie jeden by chciał żeby mu taki rower ukradli.

       • 1 1

  • (10)

   Przynieś cwaniaku sześciopak wody mineralnej i zakupy na trzy dni dla 4 osobowej rodziny to pogadamy

   • 19 12

   • Ale oni nie kupują wody

    Piją kranówę, albo jeszcze lepiej deszczówkę...

    • 10 7

   • albo 21 pak tyskiego na wieczor (2)

    • 13 1

    • (1)

     Ja biorę na weekend sześciopak żubrówki.

     • 3 0

     • To slabo.

      • 0 1

   • (1)

    Poproś męża, po drodze z pracy do domu może kupić, można wziąć też plecak zawsze lżej. Skoro musisz kupić zapas na miesiąc to można raz wybrać się autem, ale bieżące zakupy można robić już pieszo.

    • 6 8

    • A Ty będziesz tym który będzie decydował jak każdy ma żyć i koniecznie wg. Twojego przekonania.Krzyczą na Kaczyńskiego że dyktator,a tu na forum co drugi gdyby był u władzy to by pobawił się w Hitlera.

     • 8 3

   • nie możesz kupić wody on-line?

    w piotrze i pawle masz taką opcję. W tesco też...

    jak masz na paliwo, OC, przeglądy, itp. to na pewno te 4-5 zł za dostawę też znajdziesz...

    • 4 3

   • wielokrotnie kupowalem (2)

    I jakos zyje.

    Poza tym, gdyby chodzilo o korzystanie z samochodu w takich wypadkach to nie byloby korkow. Naprawde nie kumasz, czy tylko udajesz?

    • 1 2

    • Kum,kum,kum,kwa,kwa,kwa!

     • 1 2

    • Kiedys nosilem ze sklepu cztery szesciolitrowe baniaki z woda. Ale sklep byl blisko i nawet nie przyszlo mi do glowy zeby odpalac samochod. Ale u niektorych trzeba przejsc 13 kilometrow w blocie. Sklepu w okolicy nie ma. Za to jest aromat z wysypiska. No ale mieszkania byly tanie a osoedle mialo chwytliwa nazwe. No i DARMOWE miejsca postojowe na trawnikach pod klatka.

     • 1 2

  • gruba przesada i przejaskrawienie (13)

   otóż nie jest tak jak napisałeś i zupełnie nie tutaj leży sedno problemu. Korki i problemy z komunikacją nie są spowodowane tym, że ludzie jeżdżą do sklepów 100m od domu. Wszystkie współczesne problemy komunikacyjne trójmiasta wynikają z faktu, że ludzie wybierają samochód jako środek dojazdu do pracy! Średnio ta droga do pracy to bodajże 7 km (nie pamiętam źródła). Ciężko tutaj mieć pretensje do samych kierowców. Władze Trójmiasta od 30 lat nie robi zbyt wiele by sytuację poprawić (poza PKM) a robi za to bardzo dużo złego w tym kierunku (plany zagospodarowania, budowy dużych osiedli na obrzeżach, brak współpracy z gminami ościennymi ws transportu zbiorowego ludzi, którzy się wyprowadzili "na wieś" a dojeżdżają do miasta do pracy).
   Nie przedłużając - niech się samorządy w końcu solidnie wezmą do pracy. Dopóki nie wprowadzą polityki nastawionej na zrównoważony transport drogowy, nie zajmą się poprawą jakości zbiorkomu odejdą od podlizywania deweloperom, dopóty będziemy skazani na korki.

   • 28 3

   • zgadza. sie. hipokryta Adamowicz namawia do komunikacji miejskiej (2)

    Czy widział go ktoś w tramwaju albo autobusie?

    • 15 6

    • osobiscie to tylko na lotnisku jak zabieral go sluzbowy samochod.

     PKM-ka juz byla. Pusta pojechala.

     • 9 2

    • Też go kiedyś widziałem.

     Służbowym autem z kierowcą podwoził córkę do przedszkola.

     • 6 2

   • Racja. To dojazdy do pracy są problemem, a nie zakupy (2)

    Ale z tym że miasto nic nie robi to się nie zgodzę. PKM-ka, rozwój sieci tramwajowej (Havla, Morena, planowana Politechniczna), priorytet tramwajów na skrzyżowaniach, wszelkie udogodnienia dla rowerzystów...
    Fakt że osiedla pod obwodnicą wciąż są skazane na samochód, ale te bliżej centrum spokojnie sobie bez samochodu poradzą.

    • 6 6

    • Rozwój sieci tramwajowej...

     trochę ciężko mi się z tym zgodzić. Sieć w prawdzie jest rozwijana, ale podróż tramwajami na większe odległości lub jeśli wymaga przesiadek jest mocno uciążliwa. Do pracy mam 8km - komunikacją (dwa tramwaje) to 40-50 minut (w zależności czy w tygodniu czy weekendy), więc godzinę trzeba zarezerwować; rowerem to 30-35 minut (w zależności w którą stronę wieje (; ), a samochodem 15... Równie szybko dojeżdżałem tramwaj+skm do Sopotu, gdzie również pracowałem. Wszystko zależy skąd i gdzie jedziemy, w jakich godzinach i jak bardzo cierpliwi jesteśmy (:

     • 8 2

    • Priorytet byl widziany ostatnio w Nepalu, gdzie dyskutowal z Yeti o zakupie dluzszych tramwajow. To wlasnie brak udogodnien dla korzystajacych z tramwajow powoduje, ze ludzoe przesiadaja sie do samochodow i korki sa coraz wieksze.

     • 0 1

   • (6)

    Nie samochód a dom podmiejski jest przyczyną korków!!!

    • 0 5

    • a to dom podmiejski stoi w korku???

     czy samochód?

     • 3 0

    • nie dom podmiejski tylko ludzie z prowincji dojeżdżający do pracy (4)

     bo u nich pracy nie ma - to swiadoma polityka poprzednich władców naszego kraju

     • 2 3

     • nareszcie (3)

      Długo czekałem na to kiedy wypełznie z rynsztoka jakaś kreatura nasłana przez plaszczaka i zacznie pluć na PO.
      P.S.
      coś słabo monitorujecie "Trójmiasto"

      • 2 1

      • POpatrz w lustro, zobaczysz wtedy największą kreaturę (1)

       • 1 2

       • Nie sądź innych po sobie ,karle,pawłowicz i kempie i tej ciosanej tępą siekierą rzecznik , jakby tą menażerię zamknęli w ZOO to zwierzęta by pouciekały.

        • 1 1

      • chyba "szczekałem"

       nie słyszałeś smrodzie o polityce metropolitalnej?

       • 0 1

  • poprosiły o autograf, zrobiły wspólne zdjęcie... (4)

   Szkoda, że nie dociera do ich głów, co ten ciekawy człowiek ma do przekazania

   • 16 6

   • skad my to znamy?

    • 0 2

   • To propaganda GW i ich d*powlazów! (1)

    Jakiś typ ze Szwecji przyjechał i gamoń z rosyjskim nazwiskiem zaistniał przed aparatem fotograficznym! Gdańsk jest zniszczony przez Adamowicza i jego deweloperów! Ludzie giną na torach i przejazdach co tydzień! Komunistyczne śmierdzące miadto jest teraz betonową dżunglą

    • 9 6

    • Nie głosujcie na śmieci tylko na rynsztok cuchnący moczem psychoprezia z pisuaru.

     • 1 0

   • dlatego są tam gdzie są

    • 1 2

  • (1)

   Oczywiście mają dźwigać szaty z zakupami lub chodzić kilkakrotnie do sklepu w jednym dniu raz po proszek a raz po mleko....?

   • 6 2

   • tak, przynajmniej się będą ruszać

    • 0 3

  • Wydawało się, że Duńczycy też tego nigdy nie zrozumieją ale wysokie opłaty za auta i stali się zamiłowanymi piechurami i

   • 7 3

  • Przykre, ze przyjezdza urbanista z Danii i mowi to o co prosza mieszkancy pragnacy zachowac historyczny charakter miasta. Gdzie do Gdanska pasuja te gnioty jak teatr, centum handlowe forum, esc, krewetka, zieleniak, heweliusz i wiezowiec obok iwiele innych komunistycznych budowli do starego miasta. Zamiast starac sie doprowadzic miasta do swietnosci to wladze odwrotnie niszcza charakter miasta. Poza tym ruch powinien byc wyprowadzony dalej na 3 maja albo jeszcze dalej. Teraz jest okazja puscic przez tereny stoczniowe i olszynka. Wiadomo ze do tego potrzebne sa pieniadze ale jesli jest plan i wykonuje sie go krok po kroku to powoli mozna go urzeczywistnic. Teraz nie widac zadnego planu poza planami dewelopera napchac sobie kieszenie. To jest zbrodnia na miescie i za to powinien byc kryminal.

   • 3 1

  • słabo pan trafił

   ci ludzie z prowincji zniszczyli moje kochane miasto

   • 4 0

  • Dentysta wie jak leczyć a te .....

   • 1 3

  • wszystko co dobre i ładne w tym mieście to to czego nie dotknęliście

   wstyd

   • 3 1

  • Nigdy to za wiele powiedziane,

   jeżeli przyjrzeć się mniej więcej 40 letniemu opóźnieniu Polski w stosunku do Zachodu, to pewnie po tych 40 latach zaczniemy odczuwać potrzebę takich rozwiązań, jak w Kopenhadze.

   • 1 0

 • Teatr Szekspirowski (15)

  O ludzie ......miał odwagę skrytykować czarny kloc........o ludzie co się dzieje

  • 249 17

  • Nic (1)

   btw, czy red. wybiórczej zarobił, czy może prowadził spotkanie charytatywnie?

   tak pytam, czy to kolejna forma kroplowki z PO dla redaktorow GW

   • 23 13

   • Gehl przyjechał na jego zaproszenie, więc prowadził spotkanie w ramach swoich obowiązków. Kto miał mu za prowadzenie zapłacić, skoro to Wyborcza była organizatorem spotkania?

    • 11 1

  • Skrytykować? (11)

   Przecież on go właśnie pochwalił.
   Ale prosty człowiek taki jak ty nie jest w stanie zrozumieć zdania pisanego lub mówionego o znaczeniu niebezpośrednim.

   • 8 33

   • Prostota (6)

    Masz rację. Po świecie chodzą w większości prości ludzie, którzy odróżniają w sposób jednoznaczny czy coś im się podoba, czy też nie. Czy coś pasuje do otoczenia, czy też nie. Czy zaburza ład architektoniczny, czy też nie. Przestrzeń publiczna jest wspólna, a ambicje niektórych architektów często przerastają ich samych. Oczywiście znajdziemy zwolenników takiej budowli w tym konkretnym miejscu jak i jej przeciwników. Podobno o guście nie rozmawia się. Modyfikacja tkanki miejskiej jest potrzebna i sprawdzona w świecie, co nie oznacza abyśmy wpychali w ustaloną przestrzeń czarne kloce lub złomowce ( ECS ). Proszę bardzo, mamy tyle terenów, w których można postawić takie dzieła, ba nawet mogą one stać tam samotnie i w myśl tego co piszesz będzie można oglądać je dookoła , nie bacząc na samochody, które akurat miały czelność przejeżdżać w momencie Twojej ekstazy. Ps. popieram wizję świata wg. Jana Gehla, ale nie popieram obrażania ludzi, którzy maja inne zdanie.

    • 20 5

    • (5)

     O guście się nie dyskutuje. O bezguściu można. Prości ludzie nie zbudowali Głównego Miasta, chociaż cegły pewnie nosili.

     • 4 10

     • Prostota (1)

      Zanim ktoś został wybitnym........najpierw był prostym człowiekiem. Jeżeli został super fachowcem w swojej dziedzinie , to najpierw pobierał nauki i gruntownie poznał zawód od tzw. "podszewki ", czyli nie wykluczone, że architekt - projektant praktykował na budowie np. nosząc cegły, uczył się technologii, a następnie wcielał " swoją wizję świata ". Dzisiaj człowiek kończy wyższą szkołę i tak naprawdę jest bez praktyki, a wydaje jemu się, że pozjadał wszystkie rozumy Pani Elu.

      • 5 2

      • Zanim ktoś został wybitnym........najpierw był prostym człowiekiem

       Mrzonki pomiotu fornala.

       • 1 1

     • O guście się nie dyskutuje

      bo jak ktoś nie ma gustu to nie ma z nim o czym dyskutować. Tak samo nie dyskutujesz o żyrafie z kimś kto nie wie co to żyrafa i jej nigdy nie widział.

      • 4 4

     • W Twojej wypowiedzi wyziera pogarda dla ludzi według Ciebie "prostych" (1)

      Bez Tych "prostych" ludzi mieszkałabyś w lepiance.

      • 0 4

      • Czytaj ze zrozumieniem. Powyższa odpowiedź dotyczy Pani Eli. Szanuję "prostych ludzi" Spoko.

       • 2 2

   • (2)

    Proszę o szerszą interpretacje fragmentu tekstu, zwłaszcza fragmentu dotyczącego pochwały bryły teatru szekspirowskiego.

    • 13 2

    • Forma stojąca obok (1)

     Śliczny kwiatek językowy - jak humor z zeszytów szkolnych:
     "Stojąc obok Teatru Szekspirowskiego spore wrażenie zrobiła na nim jego forma i "odcięcie" od pozostałej zabudowy miasta."

     • 6 0

     • Wrażenie pozytywne, czy negatywne?

      Bo "odcięcie od pozostałej zabudowy miasta" raczej pochwałą nie jest.

      • 9 2

   • Nie zauważyłem pochwały. Uwaga: "Widać, że zaprojektował to architekt, a nie urbanista - powiedział spoglądając na puste, pozbawione jakichkolwiek okien, witryn i usług czarne ściany gmachu teatru" w ustach urbanisty chyba nie brzmi, jak pochwała?

    • 22 3

  • Odcięcie Teatru od ulicy ślepą ścianą FRAGowi nie przeszkadzało

   właściwie tam same ślepe ściany

   • 12 2

 • czy już sobie pojechał ? (3)

  • 56 72

  • tak

   na rowerze

   • 12 2

  • Jesli chcemy zyc krotko i coraz wiecej chorowac to idzmy w ta strone jak teraz. Osobiscie nie polecam.

   Prawda jest taka, ze w miastach jakie proponuje Jan zyje sie dłuzej i zdrowiej.

   • 12 5

  • Niech się cieszy, że ten kierowca tylko trąbił. A mógł zabić.

   • 4 4

 • (5)

  Gdańsk jest ostoją Le Corbusiera. Dzieła Jana Gehla są palone, bo są sprzeczne z wizją Bielawskiego i BRG.

  • 131 27

  • (3)

   ciekawe czy BRG wyciagnie jakies wnioski z tej wizyty i wyrzuci do smieci droge czerwona. ci komunisci pewnie mu nawet tych bandyckich planow drogi czerwonej nie pokazali

   • 31 11

   • (2)

    Niech jeszcze wyrzucą chłopską i grunwaldzką.

    • 14 7

    • (1)

     Nie zapomnij o zasypaniu tunelu pod wisłą i zburzeniu mostu przy rafinerii.

     • 14 8

     • Propozycją trafiłeś w sedno!

      Proponowałbym nie burzyć, ale wziąć za przykład błędnego podejścia do sprawy. Ani jeden, ani drugi z obiektów nie oferuje dostępności pieszym. A przecież obiekty autostradowe to to nie są...

      • 22 3

  • Stary komuch wie najlepiej co dla Gdanska najlepsze.

   • 3 4

 • czy może zaproponował (5)

  miasto wolne od reklam i szmat???

  W sumie na to nie trzeba urbanisty, tylko rozumu urzędników ;-)))

  MIłego dnia ;-)

  • 154 5

  • urzednicy i rozum?

   w Gdansku to juz umarlo pod rzadami deweloperow.

   • 27 6

  • W swoich książkach wielokrotnie pisał o ładzie i estetyce, także pod kątem reklam. Polecam lekturę.

   • 14 2

  • (2)

   od ilu lat juz mamy ta ustawe ktora miala zlikwidowac reklamy? od jakiego czasu w gdansku dziala specjalna jednostka ktora miala cos z tym zrobic? dlaczego budynek filharmonii szpeci czerwona reklama LED?

   • 17 2

   • byty urzędnicze nie są po to by coś roziwązywać tylko po to by trwać i tworzyć "miejsca pracy" (1)

    gdyby jakiś urząd zlikwidował problem do którego został powołany to tym samym straciłby sens istnienia wiec nie jest absolutnie zainteresowany tym by go rozwiązać.
    Zresztą nawet jak problem się rozwiąże to nie oznacza likwidacji urzędu - zobacz urzędy pracy, których działalność polega na tym że pracują tam zatrudnieni w nich urzędnicy, przetrawiając jakieś 80% kosztów na pensje i swoje utrzymanie, pozostałe 20% na jakieś durne dotacje i fikcyjne szkolenia firm zewnętrznych (prowadzonych przez znajomych lub rodziny). Zresztą słowo "pracują" też jest u nie na miejscu, oni tam mają "miejsca pracy" do których przychodzą w wyznaczonych godzinach

    • 15 3

    • podobnie bylo przy ESK 2016

     Stworzono do tego jednostke a pozniej gdy odpadli i przegrali z Wroclawiem to nowi nieudaczni urzednicy zostali przy Dlugim Targu.

     • 7 1

 • Ciekawe jak ocenil 20 lat "zmian" w wykonaniu Budynia. (22)

  praktycznie zabetonowanie reszty skwerów. Podobnie w Sopocie.

  • 130 37

  • Nie wiem, co masz na myśli. (18)

   Bo ja mam przeciwne wrażenie. Mieszkam we Wrzeszczu niedaleko parku nad Strzyżą, który powstał właśnie za tego strasznego Budynia, patrząc nieco dalej, za kadencji Adamowicza odzyskały blask park w Królewskiej Dolinie (w bok od Sobieskiego) i Kuźniczki. Mamy też park nadmorski, ten w Nowym Porcie, koło falochronu, zrewitalizowany park w Oruni - też chyba sprawka Budynia i jego ludzi. Nie znam przykładów odwrotnych - degradacji większych terenów zielonych przez tą ekipę, choć być może są i takie.

   • 18 17

   • park nad Strzyza? Wiesz o czym piszesz? (7)

    Ta czesc miasta sprzedana jest od lat galeriom handlowym i deweloperom dla ktorych zreszta spalono czesc zabytkowych koszar..

    To co sie tam zachowalo nie jest zasluga zadnych urbanistow miejskich bo takich nie potrzebuje ten, kto sluzy ludozerskiej deweloperce. Gdyby nie dzialania lokalne, takie jak w Oliwie to bys mial zaslugi budynia.

    • 18 7

    • Trudno polemizować z bełkotem (5)

     Wiem o czym piszę bo w Parku nad Strzyżą bywam codziennie. Nie ma w promieniu co najmniej kilometra od parku żadnej galerii handlowej.

     • 7 8

     • no jest (4)

      Metropolia

      • 5 4

      • (3)

       Dziecko, spójrz na mapę, jeśli nie znasz Wrzeszcza, a potem się wypowiadaj. Koło Metropolii jest PARK KUŹNICZKI, a nie PARK NAD STRZYŻĄ. Ale nawet gdyby obok Parku nad Strzyżą była galeria handlowa - to co z tego?

       • 4 3

       • sam napisales o Parku Kuzniczki i promieniu 1000m (chyba, ze nie wiesz co to jest promien o tej dl.) (2)

        Zastanow sie bo cos ci sie wiele myli. Pewnie kupiles taniej z rabatem mieszkanie od kolegi dewelopera i teraz nie mozesz nic ninnego powiedziec.
        Bo gdzie wrocisz do swojej miejscowosci?

        • 3 3

       • (1)

        "Wiem o czym piszę bo w Parku nad Strzyżą bywam codziennie. Nie ma w promieniu co najmniej kilometra od parku żadnej galerii handlowej." - gdzie tu jest o Parku Kuźniczki?

        • 4 3

       • wcześniej

        piszesz i o jednym i o drugim.

        • 0 0

    • "park nad Strzyza"

     Pisuarowska miernota, "patriota" za dychę w wyświechtanej koszulce z orłem i flaszką w kieszeni a nie stać go na pisanie po polsku.Druga sprawa to gdzie i kiedy koło tego parku były koszary, ale czego tu żądać od przybłędy z byłego pegeeru.

     • 1 1

   • od kiedy na tej Strzyzy mieszkasz? (3)

    w jakim miejscu, ulica. Bo Sobieskiego to chyba ci sie mocno pomylila lokalizacja z Gornym Wrzeszczem. To nie Strzyza.

    Degradacja, pytasz? Piecki - Migowo z ostatnich.

    • 8 3

    • Inne przykłady? (2)

     Mieszkam w pobliżu Parku nad Strzyżą 11 lat, jeśli chcesz wiedzieć. Wiem, że Sobieskiego to jest Górny Wrzeszcz, gdzie napisałem coś innego? Co do Moreny, to gdzie tam był park? Chodzi ci pewnie o tzw. wyspę, teren porośnięty zielskiem i butelkami, na którym postawili kilka wysokich bloków. Też żałuję, że nie zrobili tam parku (nigdy takowego w tym miejscu nie było), ale to chyba teren spółdzielni mieszkaniowej, a nie miasta. Dla równowagi zobacz zrewiatlizowany teren wokół jeziorka przy Wileńskiej. Nie twierdzę, że obecna ekipa nie wycięła żadnego drzewa, ale reasumując, ja oceniam ich pod tym względem dość dobrze.

     • 3 5

     • to nie jest jeziorko ale zbiornik retencyjny (1)

      ktory stoi tam od zawsze, a wyczyszczony zostal bo tego wymaga zabezpieczenie przeciwpowodziowe.
      Niestety jesli tego nie wiesz to te tereny tez wymyslono by zniszczyc kierujac tamtedy linie tramwaju przez betonowy tunel. 11 lat to jednak za malo (w tym czasie chocby Sopot duzo stracil a Gdansk wiekszosc swoich skwerków. Dotyczy to tak Wrzeszcza jak i samego głownego miasta gdzie handel spozywczymi zdrowymi artykulami praktycznie zniknal dzieki wlodarzom miasta.
      Bierz tez pod uwage wszystkie te pomysly, ktore ludzie musza kontrowac i naglasniac zeby nie obudzic sie w miescie calkowicie nie nadajacym sie do zycia. To naprawde nie wyglada dobrze a miasto powinnismy zostawic tez naszym dzieciom.
      Kierunek forsowany przez wladze jest nadal niebezpieczny, tak dla przyrody jak i dla samych ludzi.
      A juz tak ogolnie Polska to nie moze byc krajem gdzie w ogromnym zageszczeniu zyje milion osób. Zdrowy kraj musi sie rozwijac na calym swoim terenie rownomiernie.

      • 8 3

      • to nie jest jeziorko ale zbiornik retencyjny
       ktory stoi tam od zawsze, a wyczyszczony zostal bo tego wymaga zabezpieczenie przeciwpowodziowe. - I CO W ZWIĄZKU Z TYM? Alejki wokół i ławki też ze względu na zabezpieczenie przeciwpowodziowe?
       Sopot duzo stracil a Gdansk wiekszosc swoich skwerków - CZY MOŻESZ PODAĆ KONKRETNE LOKALIZACJE?

       • 5 1

   • przeciez to proste. jak w jego ocenie zmiany sluza lepszemu samopoczuciu w nim zyjacego czlowieka

    • 1 1

   • Przecież jak ktoś używa haseł typu budyń, komoruski, zdradek (4)

    wiadomo, że jest pisowskim trollem. Ich nie interesuje nic tylko walka polityczna.

    • 8 10

    • budyń to akurat uzywa każdy (3)

     a reszta sobie po prostu projektujesz sam albo czytac nie potrafisz.

     • 6 2

     • klasyka u przygłupa z pisuaru (2)

      Kłamstwo, kłamstwo i tak 100 razy i będzie prawdą, w myśl mistrza propagandy Goebbelsa,który jest waszym wzorcem.

      • 1 4

      • Na pohybel pohyblom!

       • 0 0

      • co ty ciągle o tych pisuarach?

       piszesz z pracy? stań obok umywalek

       • 1 0

  • Nawet ruskie tak nie zdewastowaly maista jak oststnie 20 lat (1)

   • 1 2