• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wirtualny spacer szansą na zwiedzenie okrętu podwodnego

Patryk Szczerba
4 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Wirtualny spacer po okręcie potrwa kilka minut. Na zdjęciu screeny z wirtualnej wędrówki.
  • Wirtualny spacer po okręcie potrwa kilka minut. Na zdjęciu screeny z wirtualnej wędrówki.
  • Wirtualny spacer po okręcie potrwa kilka minut. Na zdjęciu screeny z wirtualnej wędrówki.

Wirtualny spacer z wykorzystaniem sferycznych zdjęć od dziobu do rufy po okręcie "Sokół" będzie jedną z atrakcji Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Docelowo do zwiedzania będzie dostępny także prawdziwy okręt, który ma zostać wyeksponowany u nasady Mola Południowego.



Wycofany dwa lata temu ze służby okręt ORP "Sokół" zostanie wyeksponowany jako obiekt muzealny, z możliwością zwiedzania jego wnętrza. Zgodę na to MON wydał już w 2018 r., ale dopiero w najbliższych dniach ma dojść do oficjalnego przekazania okrętu muzeum.

Od kilku tygodni jest gotowa dokumentacja przystosowania okrętu "Sokół" do zwiedzania. Stworzył ją 30-osobowy zespół pracowników trójmiejskiej firmy Nava pod nadzorem Tomasza DuszyMagdaleny Poryadin. Zaczęło się od kilkudniowego fotografowania wnętrza okrętu, a później od nietypowego skanowania zdjęć. Odpowiadali za to Krzysztof BasistaMarek Buła z działu badań i rozwoju.

Informacje i dźwięki podczas spaceru



Pierwszym efektem jest wirtualna rzeczywistość i wirtualna wędrówka, którą można będzie odbyć po wnętrzu okrętu.

Ostatnie opuszczenie bandery na ORP Sokół


- Spacer wirtualny to przejście od dziobu okrętu do rufy z możliwością zapoznania się ze wszystkimi urządzeniami i wyposażeniem, jakie znajduje się na okręcie. Zdjęcia były wykonane na jednostce, więc znajdziemy się w prawdziwym miejscu życia i pracy marynarzy RP. Odwiedzimy torpedownię, mostek, mesę, kajutę oficerską, a także maszynownię - mówi Paweł Strzelec z firmy Nava, przygotowującej projekt.
  • Okręt ORP "Sokół" był fotografowany przez kilka dni.
  • Okręt ORP "Sokół" był fotografowany przez kilka dni.
  • Okręt ORP "Sokół" był fotografowany przez kilka dni.
  • Okręt ORP "Sokół" był fotografowany przez kilka dni.
  • Okręt ORP "Sokół" był fotografowany przez kilka dni.
Adaptacja okrętu podwodnego na cele muzealne była pierwszym tego typu zamówieniem dla tej firmy. Do tej pory mająca 30-letnie doświadczenie Nava korzystała z technologii projektowania i skanowania 3D przy projektach przebudowy statków.

- Nie zajmowaliśmy się w przeszłości tematyką wystawienniczą oraz okrętami podwodnymi z elementami lądowymi. Praca przy tym projekcie sprawiła nam dużo satysfakcji. W przyszłości chcielibyśmy odtworzyć cały okręt w technologii fotogrametrycznej i zawrzeć w niej więcej materiałów interaktywnych. Będą one dużo bardziej angażować naszą uwagę i edukować - dodaje.
Wirtualne spacerować po wnętrzu okrętu ORP "Sokół" będzie można za kilka tygodni. Aplikacja zostanie udostępniona zwiedzającym Muzeum Marynarki Wojennej.

- Trwają ostatnie ustalenia w tej sprawie. Spacer powinien być niebawem dostępny - zapowiada Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej.
Okręt ORP "Sokół" będzie wyeksponowany w nietypowy sposób. Okręt ORP "Sokół" będzie wyeksponowany w nietypowy sposób.

We wnętrzu klimatyzacja i monitoring



Drugą częścią projektu było przygotowanie do zwiedzania - już niewirtualnego - prawdziwego kadłuba "Sokoła". Zajmie to jednak znacznie więcej czasu.

Według propozycji firmy kadłub okrętu o masie 370 ton ma znaleźć się w suchym doku, pełniącym rolę hali wystawienniczej. Okręt nie będzie stał na dnie doku, ale będzie zawieszony w powietrzu, jakby nadal "pływał" w wodzie. Dok ma zostać przykryty szklanym dachem.

- Urządzenia okrętu zostaną osłonięte przezroczystymi osłonami z podświetleniem imitującym podział okrętu na przedziały i podkreślające klimat podwodnej jednostki. Wnętrze będzie klimatyzowane i monitorowane. W planach możliwość zobaczenia przestrzeni poza okrętem przez peryskop - wskazuje Paweł Strzelec.

Gdzie stanie ORP "Sokół"?



Właściwie przesądzone jest, że okręt stanie na Molo Południowym. Do ustalenia pozostaje dokładna lokalizacja eksponatu. Właściwie przesądzone jest, że okręt stanie na Molo Południowym. Do ustalenia pozostaje dokładna lokalizacja eksponatu.
ORP "Sokół" stanie prawdopodobnie u nasady Mola Południowego, w okolicy stacjonowania okrętu "Błyskawica". Wiążące decyzje mają zapaść po ostatecznych ustaleniach dotyczących dokładnej lokalizacji okrętu i finiszu rozmów Marynarki Wojennej, dyrekcji muzeum i miasta.

Przypomnijmy, że władze Gdyni, zapowiadając ostatnio zmiany w Śródmieściu, zaplanowały konkurs urbanistyczno-architektoniczny dla skweru Kościuszki i Molo Południowego, które jest Pomnikiem Historii. Niewykluczone, że w wytycznych dla architektów znajdzie się już konieczność umiejscowienia okrętu.

Co ciekawe, w pierwotnych planach ORP "Sokół" miał znajdować się w wodzie podobnie jak niemiecki U-Boot "Wilhelm Bauer znajdujący się w Bremerhaven. O tym, że kobben w Gdyni stanie na lądzie, miały zadecydować względy eksploatacyjne.

W 2011 roku przez pięć godzin transportowano po ulicach Gdyni okręt "Jastrząb"

Miejsca

Opinie (64) 1 zablokowana

  • Wszystkie nasze okręty tam postawcie

    • 1 0

  • Bida z nędzą drogą pędzą

    Oto Polska, w tym marynarka niegdyś wojenna, ostatnio tylko ubiór oficerów.

    • 0 0

  • Nava

    Jestem pod wrażeniem rozwoju firmy. Ostatnio katamaran, teraz to a dodatkowo Gryf za eksport. Fajnie że nie zwalniają tempa i zaczęto ich dostrzegać.

    • 1 0

  • Wirtualna Marynarka Wojenna to i zwiedzanie wirtualne

    • 0 0

  • W Kaliningradzie wycofany z użytku okręt podwodny od lat stoi na wodzie przycumowany do nabrzeża i jest wielką atrakcją dla zwiedzających muzeum. Ale to jest radziecki okręt, który jeszcze przez wiele lat zachowa pływalność. Nasz szwedzki Kobben jest ze szwedzkiej stali i rdzewieje jak wiadro z ikea. Dlatego trzeba wywalić kupę milionów,żeby efekt końcowy i tak był gorszy, bo okręt "zawieszony" to jednak nie samolot.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane