• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Witamy w strefie Schengen

Magdalena Raszewska
21 grudnia 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Polska weszła do Układu z Schengen. Bramki kontroli paszportowej w terminalu promowym w Gdańsku stały się bezużyteczne. Starszy chorąży Grzegorz Reszka po raz ostatni odprawia pasażerów promu. Polska weszła do Układu z Schengen. Bramki kontroli paszportowej w terminalu promowym w Gdańsku stały się bezużyteczne. Starszy chorąży Grzegorz Reszka po raz ostatni odprawia pasażerów promu.

Z naszej granicy znikają placówki Straży Granicznej. W nocy z czwartku na piątek Polska weszła do Układu z Schengen.



Rezygnacja z kontroli paszportowej, która jest jedną z konsekwencji wejścia do strefy Schengen, nie oznacza, że Straż Graniczna będzie bezczynna. Choć z granic z państwami Unii Europiejskiej znikną placówki straży, kontrola - choć w mniejszym zakresie - prowadzona będzie nadal.

- Wraz z dniem przystąpienia do układu zniesiona zostanie odprawa graniczna dla promów morskich, prowadzących regularną żeglugę pomiędzy państwami członkowskimi - mówi komandor por. Grzegorz Goryński, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

Dodaje, że pozostałe statki spodziewać się mogą ułatwień w procedurach kontrolnych, a nawet rezygnacji z odprawy.- Po analizie ryzyka, kontroli nie będą podlegały między innymi statki rekreacyjne żeglujące pomiędzy państwami członkowskimi. Podobne ułatwienia przewidziano dla jednostek wycieczkowych, jeżeli z wyprzedzeniem dostarczą listy załogi i pasażerów oraz w razie potrzeby innych dokumentów - tłumaczy komandor Goryński.

Morski Oddział Straży Granicznej prowadzić będzie tak zwane działania kompensacyjne. Kontrole na drogach i wodnych szlakach komunikacyjnych prowadzących do granic państwa mają zapobiegać nielegalnej migracji i przemytowi. Poruszający się tzw. schengenobusami funkcjonariusze SG będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz dokumenty niezbędne do prowadzenia krajowego i międzynarodowego transportu, a nawet czas pracy kierowców samochodów ciężarowych.

Na wstąpienie do Układu z Schengen od maja przygotowany jest także Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Nie oznacza to jednak, że już wkrótce zniesiona tam zostanie kontrola paszportowa.

Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk potwierdza, że lotnisko spełnia już wymogi układu z Schengen.

- Nie możemy jednak wejść do niego jako lotnisko, bo port lotniczy w Warszawie jeszcze nie jest gotowy. Ale konieczną rozbudowę dworca pasażerskiego zakończyliśmy w maju - mówi prezes.

Tymczasem włodarze regionu świętują. Z okazji wejścia do Strefy Schengen, 21 grudnia na Skwerze Kościuszki w Gdyni o godz. 17 rozpocznie się uroczystość organizowana przez Wojewodę Pomorskiego. Dla mieszkańców Pomorza, przy pomniku Józefa Conrada-Korzeniowskiego przewidziano koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej, pokaz sztucznych ogni, przelot samolotów Straży Granicznej oraz wypuszczenie dwóch tysięcy balonów w barwach flag Polski i Unii Europejskiej.

Układ z Schengen

Podpisano go w 1985 r., w miejscowości Schengen, w Luksemburgu. Początkowo było to porozumienie o zniesieniu kontroli granicznej między krajami Beneluksu, Francją i Niemcami (RFN). Obecnie do Układu Schengen należy 13 państw Unii Europejskiej, a także Islandia i Norwegia. Układ umożliwia swobodne przemieszczanie się wewnątrz strefy Schengen.

Do końca roku, do układu przystąpić mają: Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Węgry, Słowacja, Słowenia i Szwajcaria. Z początku układ obejmie morskie i lądowe przejścia graniczne w tych krajach, a do marca 2008 roku - również lotniska.

Opinie (106) 5 zablokowanych

  • "że za żelazko kupiły kożuch - dużo by było mówić"
    Jedni dużo mówią, a inni dużo kupują:-P

    • 0 0

  • WOPista

    pewnie Ty jesteś z tych co "dużo kupują", tylko za jaka cene????

    • 0 0

  • U mnie są teraz cudowne, a u ciebie??

    • 0 0

  • może Rumun

    oderwie się od szukania piły i tłuczka i przeczyta dane podane przez Waszkę, bo one na pewno sa blizsze prawdy niż jego "90% gdańszczan zza Buga", do których czuje zaściankową niechęć:P

    • 0 0

  • WOPista

    widać masz coś z kobiety, bo dla nich kupowanie jest ważniejsze jak sex:))

    • 0 0

  • WaszkaZ

    Ale to tylko czysta głupota, kompleksy (tak jak piszesz) niektórych osobników... Ja nie dzielę swoich znajomych na podstawie tego, skąd przyjechali lub nie przyjechali, ich pra.. pra... pra...dziadkowie. Zresztą i tak gdańszczanie się wymieszli, im młodsze (kolejne) pokolenie tym bardziej... Wprowadzanie podziałów na "prastarych gdńszczan", Zabużan, Kaszubów itd. obecnie nie ma sensu i jest sztuczne...

    • 0 0

  • kazdy polityk to klamliwa swinia

    radze wam poczytac zanim uwierzycie premierowi i prezydentowi ze zniesiono kontrole graniczne. Politycy zawsze kłamią
    oto dowód http://www.cieszyn.pl/?p=articlesShow&iArticle=5377
    szczegolnie te punkty :

    Zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych nie oznacza, że jednostki tam usytuowane zaprzestaną realizować nałożone na Straż Graniczną zadania. Co więcej, intensywność i zakres części z nich (związanych m.in. z przeciwdziałaniem nielegalnej migracji czy zapewnieniem bezpieczeństwa na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych) ulegnie zwiększeniu. Wynikać to będzie z faktu, że na granicach wewnętrznych zacznie funkcjonować inny niż dotychczas model działania Straży Granicznej. Zmianie ulegnie zarówno miejsce jak i formy oraz metody realizacji zadań. Obszar działania placówek na granicy wewnętrznej zostanie rozszerzony i przesunięty w głąb kraju. Stworzone zostaną takie warunki działania, aby mimo zaprzestania kontroli na granicy, Straż Graniczna mogła skutecznie realizować dotychczasowe zadania w zakresie:

    * ujawniania fałszerstw dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terytorium RP oraz całej Strefy Schengen,
    * przeciwdziałania nielegalnej migracji,
    * realizacji czynności zleconych przez uprawnione organy krajowe oraz zagraniczne (w ramach Systemu Informacyjnego Schengen - SIS),
    * przeciwdziałania wwozowi na terytorium kraju materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla środowiska naturalnego (śmieci, odpady, materiały wybuchowe, materiały o zwiększonej radiacji itp.), których transportowanie wymaga zezwoleń i spełniania szeregu norm i warunków bezpieczeństwa,
    * przeciwdziałania przemytowi narkotyków i środków odurzających,
    * przeciwdziałania wywozowi z Polski przedmiotów stanowiących wartość zabytkową i zaliczanych do dziedzictwa narodowego bez zgody właściwych organów odpowiedzialnych za ich ochronę.

    Ponadto przesunięcie obszaru funkcjonowania w głąb terytorium Polski pozwoli rozszerzyć dotychczasowe działania Straży Granicznej na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego m.in. o zadania związane z :

    * zapewnieniem bezpieczeństwa w komunikacji międzynarodowej (obok lotniczej także drogowej, kolejowej, morskiej),
    * prowadzeniem kontroli na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych (drogowych, kolejowych).

    Wychodząc z założenia, że nowe warunki funkcjonowania formacji nie mogą zmniejszyć dotychczasowej skuteczności przyjęto, że podstawową formą pełnienia służby przez placówki Straży Granicznej na odcinkach granicy wewnętrznej UE będą odpowiednio wyposażone mobilne patrole. Ich zadaniem będzie:

    * patrolowanie określonych obszarów - nie tylko przygranicznych (typowanych na podstawie analizy ryzyka i wyników prowadzonego rozpoznania),
    * legitymowanie osób (poszukiwania, realizacja czynności zleconych, ustalanie sprawców i świadków przestępstw i wykroczeń),
    * kontrola środków transportu poruszających się po drogach publicznych pod kątem spełnienia przez nie wymogów wynikających z przepisów ruchu drogowego oraz transportu drogowego, a także transgranicznego przemieszczania odpadów i towarów niebezpiecznych,
    * systematyczne lub okresowe kontrole miejsc publicznych, w których gromadzą się obywatele państw trzecich (targowiska, dworce kolejowe, giełdy), w celu kontroli legalności pobytu, legalności zatrudnienia oraz legalności prowadzenia działalności gospodarczej,
    * podejmowanie (samodzielnie lub na podstawie zgłoszenia) czynności służbowych w stosunku do osób naruszających obowiązujący porządek prawny (w zakresie posiadanych przez Straż Graniczną kompetencji),
    * udział w poszukiwaniu rzeczy utraconych w wyniku przestępstwa, które mogą się stać przedmiotem transgranicznego przemieszczania,
    * udział w akcjach ratowniczych i zapewniających oraz przywracających porządek na określonych obszarach,
    * współpraca z uprawnionymi służbami i organami krajowymi oraz innych państw i prowadzenie wspólnych działań.

    Jesli to jest brak kontroli granicznych to ja jestem jan pawel II

    • 0 0

  • IV pokolenie (1)

    "3.ich dorosłe dzieci - to pokolenie II lub III gdańszczan, zależy jak liczyc"...
    No ale jeśli to poklenie ma już dzieci, a często już ma, to te dzieci są IV pokoleniem... Nieprawdaż ? ;-)

    • 0 0

    • Svantabor

      te dzieci moga byc co najwyżej w przedszkolu i sa pokoleniem III - potomków powojennych Gdańszczan

      • 0 0

  • krótko mówiac po wyjsciu z domu bedziecie mogli być zaaresztowani nawet jak sie nigdzie nie wybieraliscie za granice.

    • 0 0

  • to wcale nei jest tak jak myslicie

    Na lotniskach musi byc kontrola pasazerow i to zarowno organizacyjna jak i kontrola ze wzgledow bezpieczenstwa na posiadanie przedmiotow niebezpiecznych czy broni.
    Tu sie nic nie zmieni,bo ani we Frankfurcie na najwiekszym lotnisku ani na mniejszym w Malmo nic sie nie zmienilo.
    Na samej granicy piesi przechodza bez sprawdzania dokumentow jedynie kamerki ich obserwuja oraz spradzacze biletow.
    Jednak juz na granicy gdzie przejezdzaja samochody moze i nie ma strazy granicznej ale jest za to mocna obsada celnikow ,ktora trzepie wyrywkowo Tiry i osobowe jak maja jakies podejrzenia.
    Jak kogos nie zdarza przetrzepac na granicy moga go nawet zatrzymac w srodku Polski.
    Policja innego panstwa moze was gonic dalej po przekroczeniu granicy ,zglaszaja tylko ten fakt polskiej policji.
    Wiekszy udzial w samych kontrolach maja kamery ukryte i jawne ,celnicy ,tajni agenci przy wielkich centrach przygranicznych,informacje komputerowe zgrane systememe z cala Unia.
    Za 20 lat moze wczesniej kazdy od urodzenia bedzie mial kolczyk w uchu i GPS namierzy go nawet w kiblu!
    A mieszkanie bedzie sie otwieralo automatycznie jak sie do niego zblizymy rozpoznaja nas zabezpieczenia elektroniczne na domowym komputerze.Pieniedzy nie bedzie nigdzie ,wszystk obedzie na odcisk kciuka ,2,3,4 lub 5 palcow w zaleznosci od wielkosci zakupu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane