• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Manifestacja na pl. Solidarności, zbiórki i deklaracje wsparcia dla Ukrainy

Ewelina Oleksy, Michał Stąporek
24 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Manifestacja "Solidarnie z Ukrainą" rozpocznie się w czwartek, 24 lutego, o godz. 20 na pl. Solidarności w Gdańsku. Manifestacja "Solidarnie z Ukrainą" rozpocznie się w czwartek, 24 lutego, o godz. 20 na pl. Solidarności w Gdańsku.

Z całego Trójmiasta płyną wyrazy wsparcia dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję. O godz. 20, na placu Solidarności w Gdańsku, odbędzie się manifestacja pod hasłem "Solidarnie z Ukrainą".Czy wybierasz się na manifestację "Solidarnie z Ukrainą"?

Manifestacja "Solidarnie z Ukrainą" rozpocznie się o godz. 20 na pl. Solidarności.Mapka w Gdańsku.

Organizuje ją kilkanaście organizacji pozarządowych. Wśród nich m.in. Amnesty International Trójmiasto.- Dzisiaj o godz. 4 nad ranem polskiego czasu, rozpoczął się atak wojsk Putina na Ukrainę. Nadal trwają bombardowania Ukrainy. Są pierwsze ofiary śmiertelne. Setki ludzi jest rannych. Pokażmy swoją solidarność z Ukrainą! Dzisiaj na placu Solidarności w Gdańsku, o  godz. 20 - napisali w informacji o wydarzeniu jego organizatorzy. - Prosimy o brak logo i flag organizacji, dzisiejsze wydarzenie jest po to, aby dodać otuchy, wyrazić wsparcie i oddać głos Ukrainkom i Ukraińcom. Można też wywalić z siebie złość na zbrodniczy reżim Putina.

Flaga Ukrainy wciągnięta na maszt na placu Solidarności w Gdańsku

Wcześniej, bo o godz. 18, pod hasłem Razem z Ukrainą, odbędzie się kolejna już dziś manifestacja pod siedzibą konsulatu rosyjskiego, przy ul. Batorego 15 we Wrzeszczu.

Zobacz też:

Manifestacja pod konsulatem Rosji we WrzeszczuPoranna manifestacja pod konsulatem Rosji we Wrzeszczu

Z kolei w piątek, 25 lutego, Stowarzyszenie Przyjaciół Piecek Migowa organizuje spotkanie pod hasłem "W solidarności z Ukrainą" . Odbędzie się ono w Domu Sąsiedzkim przy ul. Jaśkowa Dolina 105Mapka.

Od rana ze strony trójmiejskich instytucji i samorządowców płyną wyrazy wsparcia dla Ukrainy.

Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiegoDrodzy obywatele Ukrainy!

Z przerażeniem przyjęliśmy wiadomość o otwartej, brutalnej, zbrojnej napaści Rosji na Wasz kraj. Podtrzymujemy deklarację pełnej solidarność i wsparcia. Nie zostawimy Was samych. Możecie liczyć na naszą pomoc.

Pomorze to miejsce, w którym żyje i mieszka wielu obywateli Ukrainy. Jesteście naszymi sąsiadami, kolegami z pracy, koleżankami z uczelni, znajomymi. Dziś razem z Wami martwimy się o losy Waszych bliskich i przyjaciół, którzy pozostali na Ukrainie.

Pomorskie samorządy już kilka dni temu zadeklarowały pomoc ludności cywilnej z terenów objętych konfliktem zbrojnym. Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie celem ewentualnego zwiększenia pakietu pomocy.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna, nasze działania podejmować będziemy w miarę jej rozwoju. Mimo wszystko liczymy na opanowanie agresora i zaprzestanie działań zbrojnych.


Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni- Wojna wypowiedziana przez Rosję Niepodległej Ukrainie to zbrodnia. Gdynianie sercem są z Ukraińcami, którzy dzielnie walczą z nikczemnym wrogiem, którzy w tych chwilach schodzą do schronów, także z tymi, którzy od dawna mieszkają poza swoim krajem, także w Gdyni. Слава Україні!
Jesteśmy przygotowani, by przyjąć i wspomagać uchodźców, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Na siedzibie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni pojawił się napis "Sława Ukrajini!", czyli "Chwała Ukrainie".

  • Wyrazy wsparcia dla Ukrainy w Gdyni. Siedziba PPNT.
  • Wpis Wojciecha Szczurka, prezydenta Gdyni.

Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska- Rosja zaatakowała Ukrainę. Wyobrażamy sobie, jak bolesna jest wizja powrotu tragicznych wydarzeń sprzed lat. W mieście Gdańsk, gdzie rozpoczęła się najstraszniejsza z wojen, II wojna światowa, jak nikt inny, jesteśmy zobowiązani głośno krzyczeć, że wojna jest złem!

Drodzy ukraińscy przyjaciele, słyszymy, że się nie poddajecie. Wspieramy Was. Wierzymy, że wytrwacie. Wierzymy, że wasze wieloletnie wysiłki i bezkompromisowa postawa zwyciężą. Myślami i sercem jesteśmy z Wami!


Iluminacje budynków w kolorze flagi UkrainyW ramach solidarności z Ukrainą od czwartku, po zmroku na niebiesko-żółto rozbłyśnie fontanna Neptuna. Niebiesko-żółta iluminacja fontanny będzie utrzymywana do odwołania.

Na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na maszt wciągnięto niebiesko-zółtą flagę Ukrainy. Na dziedzińcu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, na maszt wciągnięto niebiesko-zółtą flagę Ukrainy.
Zaplanowano także podświetlenie dźwigu znajdującego się na Stoczni Cesarskiej.

Podświetlenie budynku na niebiesko-żółto zapowiedział także właściciel biurowca Olivia Star w Oliwie.

Deklaracja Senatu Uniwersytetu GdańskiegoSenat Uniwersytetu Gdańskiego jednogłośnie poparł uchwałę - Deklarację solidarności z Ukrainą.

- Sytuacja zmieniła się dramatycznie. Mamy do czynienia z dramatycznym konfliktem za naszymi granicami - powiedział prof. dr hab. Piotr Stepnowski, Rektor UG podczas dzisiejszego posiedzenia Senatu UG. - Uniwersytet Gdański może zostać zaangażowany w pomoc Ukrainie. Możemy być poproszeni o udzielenie wsparcia potencjalnym uchodźcom. Zwracam się do studentów, aby przygotowali się na przyjęcie studentów z Ukrainy.

Zbiórki środków na pomoc UkraińcomW związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków. Pozyskane środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem "UKRAINA" oraz za pomocą wpłat PayU na stronie PCK.

Zbiórkę pod hasłem "Gdańsk pomaga Ukrainie" zorganizowała też Fundacja Gdańska.

- Gdańsk, jako miasto partnerskie Mariupola i Odessy, nie pozostaje obojętne na krzywdę nie tylko naszych przyjaciół, ale wszystkich obywateli i obywatelek Ukrainy - zarówno tych przebywających w swoim kraju ojczystym, jak również w Polsce. Środki zebrane w ramach zbiórki pieniędzy zostaną przekazane na realizację działań pomocowych przez organizacje pozarządowe, które już dzisiaj prowadzą działania humanitarne w Ukrainie oraz na pomoc udzielaną wspólnocie ukraińskiej w Gdańsku - informuje organizacja.
Datki można przekazywać za pośrednictwem facebookowej zbiórki.

Wydarzenia

W Solidarności z Ukrainą (1 opinia)

(1 opinia)
degustacja, spotkanie, pokaz

Solidarnie z Ukrainą (3 opinie)

(3 opinie)
protest / demonstracja

Razem z Ukrainą

protest / demonstracja

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (506)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane