• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Zabiegi gospodarcze" czy "wycinka"? Konsultacje w sprawie prac w TPK

Rafał Borowski
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku. Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku.

Zarówno leśnicy, jak i aktywiści ekologiczni zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach na temat cięć drzew w trójmiejskich lasach, w tym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ich stanowisko jest jednak diametralnie różne. To, co leśnicy nazywają "zabiegami gospodarczymi", aktywiści nazywają "niepotrzebną wycinką". Przedstawiamy argumenty obu stron.



Co sądzisz o planach leśników?

W połowie stycznia leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk poinformowali na swojej stronie o konsultacjach społecznych. Mają one dotyczyć - jak napisano - "planowanych zabiegów gospodarczych", które zostaną przeprowadzone w tym roku w trójmiejskich lasach - w tym na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zakres planowanych prac został oznaczony na udostępnionej przez leśników mapie.

- Wszystkie zabiegi gospodarcze prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody. Pragniemy również zapewnić, że dokonamy wszelkich starań, aby prace te nie stanowiły utrudnień dla mieszkańców pobliskich osiedli oraz osób korzystających z lasu. W przypadku zapytań i uwag dotyczących planowanych zabiegów prosimy kierować je za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres gdansk@gdansk.lasy.gov.pl w terminie do 4 lutego - czytamy w komunikacie.

Społecznicy też proszą o udział w konsultacjach



Z naszą redakcją skontaktowali się przedstawiciele fundacji Fidelis siluas (łac. Wierni lasom) z Gdańska. Skupia ona aktywistów ekologicznych, którzy za główny cel postawili sobie ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ich zdaniem to, co leśnicy określają mianem "zabiegów gospodarczych", jest po prostu szkodliwą wycinką.

- Głos sprzeciwu wobec prowadzonej od kilku lat zwiększonej wycinki drzew w naszym cennym lesie jest coraz bardziej widoczny. Warto w tym miejscu dodać, że Trójmiasto jest na szarym końcu w Polsce pod względem ilości parków "śródmiejskich". To właśnie nasz Trójmiejski Park Krajobrazowy w istotny sposób rekompensuje nam te braki. Odgrywa ogromną rolę dla tworzenia klimatu dla miast, chroni przed podtopieniami, chroni wodę, oczyszcza nasze powietrze i jest terenem rekreacji dla społeczeństwa. Warto dodać, że jest ostoją cennej przyrody, w tym także gatunków pod ścisłą ochroną. Do konsultacji nie jest w żadnym wypadku wymagana wiedza leśna. Wystarczy kilka kulturalnych zdań własnymi słowami - czytamy w oświadczeniu fundacji Fidelis siluas.
Aktywiści zachęcają, by mieszkańcy Trójmiasta i okolic wykorzystali ostatnie dni konsultacji i przesłali leśnikom swoją opinię o planowanych działaniach.

Jednocześnie proszą osoby, które odpowiedzą na ich apel, aby dodawały fundację do wiadomości, tj. przesyłały swoje komentarze również na adres fidelissiluas@gmail.com.

Dlaczego aktywiści wnoszą sprzeciw?



Zdaniem członków fundacji opis działań leśników mija się z prawdą. W jaki sposób argumentują swoje stanowisko w tej sprawie? Najkrócej ujmując, Trójmiejski Park Krajobrazowy to unikat na skalę światową, a ewentualne cięcia przyniosą wyłącznie szkody.

- Leśnicy mogliby po prostu powiedzieć prawdę, że prowadzą wycinkę gospodarczą. Naszym zdaniem, żaden las nie potrzebuje wycinki dla swojego trwania. Las można wycinać - i gdzieniegdzie taka gospodarka jest konieczna, bo potrzebujemy drewna - ale lasy tak cenne jak Trójmiejski Park Krajobrazowy jest ewenementem na skalę światową. Fachowo nazywa się to peryglacjalny bad land. Tego typu lasy są tylko w Trójmieście, w Szczecinie, w północnych Niemczech i na Alasce. Nigdzie indziej czegoś takiego nie ma. Ten las jest młody. Buki dorastają do 400 lat, a oni wycinają 60-, 70-letnie drzewa. Nie mamy w tym lesie 200- czy 300-letnich buków. Mamy tam cenne siedliska chronionych gatunków i cenny teren rekreacyjny. W takim stanie w jakim jest, nie potrzebuje wycinki, żeby trwał - komentuje Brunon Wołosz, prezes zarządu fundacji Fidelis siluas.

Leśnicy: Nie będzie polan bez drzew



Leśnicy uspokajają, że zaplanowane przez nich działania nie sprawią, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zaroi się od ogołoconych z drzew polan. Drzewa mają być usuwane we wskazanych na mapie miejscach "punktowo". Jak zapewniają, celem takich działań jest m.in. zainicjowanie wzrostu młodych drzew.

O takim działaniu pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku, w artykule Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

- W Nadleśnictwie Gdańsk nie stosuje się zrębów zupełnych. Od 2018 r. na tym terenie drzewa usuwane są przerębowo, czyli punktowo. To ważna zmiana, ponieważ zakłada ona zaprzestanie wykonywania cięć zupełnych, które skutkowały powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew. Wprawdzie miejsca te byłyby ponownie obsadzone młodymi drzewami, jednak bardzo zmieniłoby to krajobraz lasu. Wszystkie zabiegi gospodarcze wykonywane przez Nadleśnictwo Gdańsk prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody - komentuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Na co zwrócić uwagę leśnikom?



Nasz rozmówca zapewnia, że leśnicy są otwarci na dyskusję z uczestnikami konsultacji. Wszystkie złożone uwagi zostaną sprawdzone i będą rozpatrywane po przejściu weryfikacji. Leśnicy zastrzegają jednak, że nie będą brane pod uwagę wnioski zbyt ogólne, odnoszące się do całych lasów Nadleśnictwa Gdańsk, bez wskazania konkretnego adresu leśnego lub takie, które są sprzeczne z prawem.

Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie. Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie.
Co można wskazać w uwagach? Jak tłumaczy przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk, można np. wskazać stanowiska rzadkich gatunków roślin, grzybów czy zwierząt zaobserwowanych w tym miejscu lub prosić o pozostawienie wyjątkowo okazałego drzewa.

- W przypadku większej liczby wniosków dotyczących jednego miejsca chętnie zorganizujemy spotkanie w celu omówienia potrzeb okolicznych mieszkańców. Każdy głos jest dla nas cenny i pomaga leśnikom wykonywać swoje zadania. Żeby zabrać głos w konsultacjach, wystarczy wejść na stronę internetową Nadleśnictwa Gdańsk, następnie znaleźć interesujący nas fragment lasu i wskazać adres leśny przyszłego zabiegu gospodarczego. Adres leśny łatwo poznać bowiem jest charakterystycznym ciągiem cyfr i myślników np. 15-03-2-19-116 -c -00 - uzupełnia Plonus.

Miejsca

Opinie (416) ponad 10 zablokowanych

  • Polska ma ciekawą historię, Jak Wyspa Wielkanocna i Irlandia.

    Drwale z Wyspy Wielkanocnej wyginęli sami dzięki własnej głupocie, a Irlandię wycinali sąsiedzi. U nas jest gorzej, bo wycinają nasi leśnicy i ani nie chcą wyginąć, ani nie są obcymi najeźdźcami, tylko zwykłymi kłamcami i demagogami.

    • 27 3

  • sabotuj wycinkę!!! (3)

    Na spacer scyzoryk i zrywaj plastikowe znaczniki z ściętego drzewa- duże problemy dla leśników. Pokażmy że potrafimy chronić nasz las

    • 22 3

    • To nic nie da bo i tak jest las ścięty

      Musiałbyś zacząć od tego kto na to pozwala z tym swoim scyzorykiem.

      • 4 1

    • hehe, prokurator zapuka zaraz do twych drzwi !

      • 0 7

    • Ok

      Ale oni używają farby.Ci leśnicy okrutni.I co można zrobić?????

      • 1 0

  • (2)

    Ten las przetrwał setki lat jak nie tysiace bez pomocy lesnikow! Jezeli obrońcy tego co robia lasy panstwowe uwarzaja ze las trzeba wycinac aby mógł trwać to własnie stwierdzili iż lesnicy pracujacy na terenie TPK od ponad 100lat nie potrafili o niego dbać ani nie posiadali odpowiedniej wiedzy. Wycinka w obecnej skali jest prowadzona od okolo 8lat. Obecny plan zagospodarowania jest chorą ambicja derekcji lasów a nie samych leśników. Kupili ciężki sprzęt, zatrudnili drwali, do tego administracja itp więc musi sie kręcić. Nie mylmy zabiegów pielęgnacyjnych z czystem biznesem. A leśnik niech nie kłamie bo nie za to pieniądze bierze by siać propagandę!

    • 26 2

    • (1)

      I najlepsze ze przy wielemiliardowych obrotach ich zysk jest zawsze w granicach paru procent. Nie wazne ile drzew zestna. Tak jakby koszta (czytaj spolki zewnetrzne , ktore tna lasy) ladnie im sie bilansowaly z wplywami. Kto ma udzial w tych kosztach latwo sie domyslic.

      • 1 0

      • Kilka procent to wplacaja do budzetu.

        Nawet nie umiesz rzetelnie informacji przeczytać xD

        • 0 0

  • beka z tych aktywistów !

    • 3 28

  • Smog,wiatry,wichury,ciepły styczeń ,betonoza, itp..Udusimy się niedługo...Stop wycince drzew

    • 25 2

  • (1)

    Pisowskie lasy państwowe znowu przygotowane do rżnięcia! Skoro dla nich Puszcza Białowieska, Karpacka się nie liczy. Więc co to jest TPK? Jedziemy z tym koksem. Typowe działania mafii PiS.

    • 19 4

    • Polecam wycieczke do Puszczy Bialowieskiej

      Obecnie 1/3 lasu jest sucha, bardzo ciężko wejść do lasu bo duże ryzyka, że możesz zostać przygnieciony. Juz chyba były artykuły o zabitych przez drzewa żubrach, ale przecież zmarnowane miliony metrow drewna są spoko. To nic że umarło, ważne że nikt nie wyciął. Polecam zobaczyć jak wygląda Bawarski Park Narodowy po interwencji szanownych ekolożkow

      • 0 0

  • Zło

    Niestety,wydaje mi sie że leśnicy już dawno nie myślą o dobru lasów i ludzi a wycinka drzew jest często bezsensowna i interesowna

    • 22 1

  • Wyrzucić tych darmozjadów z lasów

    Jedyne co potrafią robić to wyrąb. To zwykły skok na hajs. Ciągle robią to samo

    • 24 2

  • TPK

    TPK. Co to jest za konstrukcja frazeologiczna?. Skoro to są zwykłe lasy gospodarcze, jak oznajmiają same Lasy Państwowe. Po co ta ściema i farsa.
    ps. To co dzieje się ostatnimi latami w lasach oliwskich to zbrodnia !!!
    I każdy "użytkownik" tych terenów to widzi.
    Kiedyś uważałem naszych leśników za "gości", a teraz to ... "piła tarczowa (taśmowa) w kieszeni się otwiera"

    • 19 4

  • niech aktywiści zainteresują sie (3)

    wycinką pod deweloperów części lasu przy jaskowej dolinie !!!!

    • 10 14

    • Robota dla Ciebie

      Skoro oni zajmują się lasem, to Ty się zajmij Jaśkową Doliną

      • 5 1

    • no to się zainteresuj i zrób coś komunisto.

      • 1 0

    • Tam juz zostali oplaceni

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane