• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Zabiegi gospodarcze" czy "wycinka"? Konsultacje w sprawie prac w TPK

Rafał Borowski
1 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Wycinka lasów w TPK będzie bardzo ograniczona
Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku. Kończące się 4 lutego konsultacje dotyczą prac, jakie mają być prowadzone w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym w tym roku.

Zarówno leśnicy, jak i aktywiści ekologiczni zachęcają do wzięcia udziału w konsultacjach na temat cięć drzew w trójmiejskich lasach, w tym w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Ich stanowisko jest jednak diametralnie różne. To, co leśnicy nazywają "zabiegami gospodarczymi", aktywiści nazywają "niepotrzebną wycinką". Przedstawiamy argumenty obu stron.



Co sądzisz o planach leśników?

W połowie stycznia leśnicy z Nadleśnictwa Gdańsk poinformowali na swojej stronie o konsultacjach społecznych. Mają one dotyczyć - jak napisano - "planowanych zabiegów gospodarczych", które zostaną przeprowadzone w tym roku w trójmiejskich lasach - w tym na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Zakres planowanych prac został oznaczony na udostępnionej przez leśników mapie.

- Wszystkie zabiegi gospodarcze prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody. Pragniemy również zapewnić, że dokonamy wszelkich starań, aby prace te nie stanowiły utrudnień dla mieszkańców pobliskich osiedli oraz osób korzystających z lasu. W przypadku zapytań i uwag dotyczących planowanych zabiegów prosimy kierować je za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres gdansk@gdansk.lasy.gov.pl w terminie do 4 lutego - czytamy w komunikacie.

Społecznicy też proszą o udział w konsultacjach



Z naszą redakcją skontaktowali się przedstawiciele fundacji Fidelis siluas (łac. Wierni lasom) z Gdańska. Skupia ona aktywistów ekologicznych, którzy za główny cel postawili sobie ochronę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

Ich zdaniem to, co leśnicy określają mianem "zabiegów gospodarczych", jest po prostu szkodliwą wycinką.

- Głos sprzeciwu wobec prowadzonej od kilku lat zwiększonej wycinki drzew w naszym cennym lesie jest coraz bardziej widoczny. Warto w tym miejscu dodać, że Trójmiasto jest na szarym końcu w Polsce pod względem ilości parków "śródmiejskich". To właśnie nasz Trójmiejski Park Krajobrazowy w istotny sposób rekompensuje nam te braki. Odgrywa ogromną rolę dla tworzenia klimatu dla miast, chroni przed podtopieniami, chroni wodę, oczyszcza nasze powietrze i jest terenem rekreacji dla społeczeństwa. Warto dodać, że jest ostoją cennej przyrody, w tym także gatunków pod ścisłą ochroną. Do konsultacji nie jest w żadnym wypadku wymagana wiedza leśna. Wystarczy kilka kulturalnych zdań własnymi słowami - czytamy w oświadczeniu fundacji Fidelis siluas.
Aktywiści zachęcają, by mieszkańcy Trójmiasta i okolic wykorzystali ostatnie dni konsultacji i przesłali leśnikom swoją opinię o planowanych działaniach.

Jednocześnie proszą osoby, które odpowiedzą na ich apel, aby dodawały fundację do wiadomości, tj. przesyłały swoje komentarze również na adres fidelissiluas@gmail.com.

Dlaczego aktywiści wnoszą sprzeciw?



Zdaniem członków fundacji opis działań leśników mija się z prawdą. W jaki sposób argumentują swoje stanowisko w tej sprawie? Najkrócej ujmując, Trójmiejski Park Krajobrazowy to unikat na skalę światową, a ewentualne cięcia przyniosą wyłącznie szkody.

- Leśnicy mogliby po prostu powiedzieć prawdę, że prowadzą wycinkę gospodarczą. Naszym zdaniem, żaden las nie potrzebuje wycinki dla swojego trwania. Las można wycinać - i gdzieniegdzie taka gospodarka jest konieczna, bo potrzebujemy drewna - ale lasy tak cenne jak Trójmiejski Park Krajobrazowy jest ewenementem na skalę światową. Fachowo nazywa się to peryglacjalny bad land. Tego typu lasy są tylko w Trójmieście, w Szczecinie, w północnych Niemczech i na Alasce. Nigdzie indziej czegoś takiego nie ma. Ten las jest młody. Buki dorastają do 400 lat, a oni wycinają 60-, 70-letnie drzewa. Nie mamy w tym lesie 200- czy 300-letnich buków. Mamy tam cenne siedliska chronionych gatunków i cenny teren rekreacyjny. W takim stanie w jakim jest, nie potrzebuje wycinki, żeby trwał - komentuje Brunon Wołosz, prezes zarządu fundacji Fidelis siluas.

Leśnicy: Nie będzie polan bez drzew



Leśnicy uspokajają, że zaplanowane przez nich działania nie sprawią, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym zaroi się od ogołoconych z drzew polan. Drzewa mają być usuwane we wskazanych na mapie miejscach "punktowo". Jak zapewniają, celem takich działań jest m.in. zainicjowanie wzrostu młodych drzew.

O takim działaniu pisaliśmy w styczniu ubiegłego roku, w artykule Dlaczego trzeba wycinać drzewa w lasach?

- W Nadleśnictwie Gdańsk nie stosuje się zrębów zupełnych. Od 2018 r. na tym terenie drzewa usuwane są przerębowo, czyli punktowo. To ważna zmiana, ponieważ zakłada ona zaprzestanie wykonywania cięć zupełnych, które skutkowały powstawaniem w lesie półhektarowych polan bez drzew. Wprawdzie miejsca te byłyby ponownie obsadzone młodymi drzewami, jednak bardzo zmieniłoby to krajobraz lasu. Wszystkie zabiegi gospodarcze wykonywane przez Nadleśnictwo Gdańsk prowadzone są w celu zapewnienia trwałości lasów, z uwzględnieniem potrzeb, zarówno hodowlanych, sanitarnych, jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody - komentuje Łukasz Plonus, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Gdańsk.

Na co zwrócić uwagę leśnikom?



Nasz rozmówca zapewnia, że leśnicy są otwarci na dyskusję z uczestnikami konsultacji. Wszystkie złożone uwagi zostaną sprawdzone i będą rozpatrywane po przejściu weryfikacji. Leśnicy zastrzegają jednak, że nie będą brane pod uwagę wnioski zbyt ogólne, odnoszące się do całych lasów Nadleśnictwa Gdańsk, bez wskazania konkretnego adresu leśnego lub takie, które są sprzeczne z prawem.

Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie. Adres obszaru leśnego, o którym chcemy wspomnieć w ramach konsultacji, można znaleźć na udostępnionej przez leśników mapie.
Co można wskazać w uwagach? Jak tłumaczy przedstawiciel Nadleśnictwa Gdańsk, można np. wskazać stanowiska rzadkich gatunków roślin, grzybów czy zwierząt zaobserwowanych w tym miejscu lub prosić o pozostawienie wyjątkowo okazałego drzewa.

- W przypadku większej liczby wniosków dotyczących jednego miejsca chętnie zorganizujemy spotkanie w celu omówienia potrzeb okolicznych mieszkańców. Każdy głos jest dla nas cenny i pomaga leśnikom wykonywać swoje zadania. Żeby zabrać głos w konsultacjach, wystarczy wejść na stronę internetową Nadleśnictwa Gdańsk, następnie znaleźć interesujący nas fragment lasu i wskazać adres leśny przyszłego zabiegu gospodarczego. Adres leśny łatwo poznać bowiem jest charakterystycznym ciągiem cyfr i myślników np. 15-03-2-19-116 -c -00 - uzupełnia Plonus.

Miejsca

Opinie (416) ponad 10 zablokowanych

  • spór ekologów z leśnikami (18)

    czy to jest nam potrzebne ? Czy to nie temat zastępczy ? Faktem jest że tych zabiegów pielęgnacyjnych w lasach jest za dużo ale są potrzebne - czy musi być ich aż tak dużo ? Sprawa druga: patrząc na zdjęcia drzew to wydają się one zupełnie zdrowe i piękne i mogłyby rosnąć jeszcze z 20 lat - czy się mylę ?

    • 104 35

    • "Cięcie odmładzające", (2)

      To nic innego jak rabunkowy wyrąb lasów., w całym powiecie gdańskim pozostało niewiele drzew. Wszystkie piękne i wartościowe okazy zostały wytrzebione. W lasach pozostało mniej drzew niż w parkach. Jak przyjdzie wichura to śmiga wyrębach i po polach, nic nie jest w stanie jej wyhamować, nie ma żadnych przeszkód na swej drodze, stąd tak olbrzymie straty.jak w ostatni weekend.

      • 34 8

      • spoko urosną nowe (1)

        zapoznaj się z aktualnym planem urządzania lasu. To, że nie dożyjesz tego momentu, że na terenach pozrębowych odrośnie las taki, jak był, nic nie szkodzi. Las to nie pojedyncze drzewa, a cały drzewostan - to po pierwsze. Po drugie - długość Twojego życia, to epizod w życiu lasu. Las planuje się i pielęgnuje przez dziesięciolecia i stulecia - więc robią to kolejne pokolenia ludzi, którzy poświęcają temu całe swoje życie zawodowe. Pajace, co raz w roku pojawiają się w lesie jako goście nie mają kompletnie nic do gadania.

        • 2 30

        • Ta "pielęgnacja" lasów jakoś mi śmierdzi.
          Jakoś przez miliony lat, gdy człowieka nie było, lasy rosły bez wycinek i pielęgnacji, a mimo to jakoś przetrwały. Ta pielęgnacja śmierdzi nieróbstwem i wycinką gospodarczą.

          • 26 1

    • Temat zastępczy - czy na pewno?

      Tak, mamy ważniejsze sprawy na głowie: służba zdrowia w rozsypce, budżet Skarbu Państwa rozpisany przez kreatywnego księgowego, w TK zasiada prokurator stanu wojennego i pani uznająca flagę UE za szmatę, społeczeństwo głupieje, za wschodnią granicą szykuje się wojna, a Polexit za pasem. Długo by wymieniać. Ale to co dzieje się w polskich lasach woła o pomstę do nieba i dotyka bezpośrednio każdego z nas, nawet tego, kto do lasu na spacery nie chodzi. Każda wizyta harvestera oznacza mniej tlenu w atmosferze, gorsze powietrze w mieście, większą erozję gleby i gorszą retencję wody (podtopienia dolnego tarasu Gdańska po ulewach). Nie wspomnę już o mniejszej różnorodności biologicznej, zmniejszeniu siedlisk wielu gatunków zwierząt i roślin, zniszczeniu szlaków w TPK, itp. Tak, rozumiem, że w parkach krajobrazowych dopuszcza się prowadzenie gospodarki leśnej. Nie, nie zgadzam się z traktowaniem TPK jak prywatnego folwarku, gdzie prowadzi się hodowlę drzew na sprzedaż za grube pieniądze i wciska się ludziom kit o tym, że to wszystko "w celu zapewnienia trwałości lasów".

      Zrobię w tej sprawie co mogę, choćby to był tylko mail do nadleśnictwa, którego nawet nie przeczytają.

      • 32 3

    • ha ha ha ekoświry z niemieckiego greenpeace wiedzą czego nam trzeba (1)

      ha ha ha

      • 3 34

      • Joooo.. Niemcy, Ruskie, LPG+ i cykliści.

        Fur Deutschland!

        • 0 1

    • tak mylisz się.

      Przeczytaj choćby jedną książkę na temat, w którym się wypowiadasz. Polecam zacząć od "Podstawy gospodarki leśnej" wydane przez Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak przebrniesz przez te 400 stron czytając ze zrozumieniem, to może ci coś zaświta między uszami.

      • 2 16

    • Często jeżdżę do Chojnic i Tucholi (1)

      Powiem tylko tyle... Kiedyś to były Bory Tucholskie.... To co się tam wyrabia od paru lat... A potem się dziwią ze wieje... Lepiej ścinać i wysyłać alerty RCB

      • 26 1

      • To samo na Pojezierzu Brodnickim. Przykro patrzeć na ten wyłysiały horyzont.

        • 5 0

    • umówmy się (2)

      Las TPK to w dużej mierze plantacja drzew. Często nasadzona. Na starych widokówkach widać łyse wzgórza morenowe w różnych miejscach. Ten las tak wygląda dlatego, że przez cały czas jest w nim prowadzona gospodarka leśna, cięcia, pielęgnacje, nasadzenia. Jeśli z tego zrezygnujemy las stanie się bardziej "naturalny" ale to nie będzie ten charakter, będzie dużo bardziej dziki, zarośnięty, połamany itp. Taki las jest dobry dla zwierząt, ale dla ludzi nie jest przyjemnym miejscem do przebywania i rekreacji, a myślę, ze o to głównie chodzi.

      • 2 16

      • Wiesz, chyba nie podzielamy twojej wizji lasu ze sztuczna sciezka i laweczkami.

        • 10 0

      • Aaaaaaa... To dlatego dziki siedzą u mnie pod blokiem zamiast w lesie, dzięki stary.

        • 2 0

    • Kornik pan

      • 0 0

    • temat zastępczy - nie ma jak bagatelizować ważny temat

      i odwracać kota ogonem, że niby gdzieś jest wazniejszy temat i najlepiej nie robić nic

      • 4 0

    • lasy radzily sobie bez ingerencji lesnikow przez wiele wiekow wycinane sa najwiekszeokazya nie sa to ciecia sanitarne gdansk jest wielkim ignorantem przyrody roslinnosc znika w zastraszajacym tepie z Gdanska

      • 6 0

    • A potem przyjdzie wichura i poprzewraca wszystkie te drzewa.

      • 0 1

    • Ekolodzy to w dużej części niedokształty działający zero-jedynkowo. Bez wiedzy. Po prostu

      nie ścinać i już. NIe mają żadnej wiedzy na temat gospodarki drzewnej i nie tylko. To samo dotyczy emisji i innych tematów, na które się jednoznacznie wypowiadają nie mając pojęcia o czym mówią.

      • 0 5

    • Tak, to jest temat zastępczy.

      Prawdziwe tematy to takie, że Zosia pokazała cycki, albo Kaczor na mszy. Kogo obchodzi jakieś czyste powietrze i środowisko naturalne

      • 0 0

  • Lasy państwowe to lamy i krętacze

    I tak wszystko wytną ciach ciach

    • 12 4

  • Leśnicy wycinają zdrowe piękne sosny, a nie chce im się przecinać np. nadmiarowych buczków

    Nasadzenia są prymitywne - gęste by wyrobić liczbę. To miałoby sens gdyby leśnikom się chciało dalej rozsadzać, przerzedzać. Ale im się nie chce - efektem są prymitywne, równe monokultury - żenada.

    • 12 4

  • Może zrobić Rezerwat Przyrody?

    Wtedy rozwiąże to wszystkie problemy!!!

    • 11 1

  • Konsultacyjny żart...

    "... Nie można oczekiwać zmiany poglądów od kogoś, komu błędne poglądy zapewniają dobre pieniądze..." O jakich konsultacjach i z kim mają one być przprowadzane? Bo chyba nie z pracownikami rldp gdańsk???? Przecież to twardogłowy PiS na czele z głównym drwalem Bartłomiejem Obajtkiem tnie i będzie ciał tak długo TPK dopóki nie zostanie tam lysa polana z jedną sosna na środku!!

    • 10 1

  • Wycinka drzew. (1)

    Jeżdżę dosyć dużo po lasach i stwierdzam, że bzdurą jest mówienie o jakiejś gospodarce. To jest rabunek drzew w lasach. W naszej okolicy Wyspa Sobieszewska, lasy okalalące Kościerzynę,Bory Tucholskie itd. W żadnych latach nie widziałem takiej ilości wyciętych lasów jak w tych za rządów PiS. Lasy okalalące trójmiasto to nasze płuca,to nasz filtr. Myślę,że rządzącymi nie zależy na zdrowiu i życiu Polaków (po śmiertelności covidowej to też widać wyraźnie), ani ich przyszłych pokoleń. Niektórzy piszą ekoterroryści o ludziach,którym na sercu leży jakość lasów,niech się ci niektórzy przyjadą na spacer po lasach i zobaczą rzeź lasów. Niech się zastanowią gdzie ich dzieci i wnuki będą oglądać lasy. Jakim powietrzem będą oddychać i co może być przyczyną ich alergii, astmy czy innych chorób.
    Czy dewizą obecnych czasów ma być amoniaku lasów.

    • 13 2

    • Poprawka

      Miało być nie amoniaku a agonią.

      • 2 0

  • W miejscach starych lasow

    Czasami zdarzają się mlodniki. Widziałem gdzieś taki mlodnik, jakieś trzy lata temu, ale już nie pamiętam gdzie...

    • 4 1

  • Tak sie rozpedzili

    Ze z braku drzew, zaczną wycinać latarnie.

    • 10 0

  • Najśmieszniejsze jest to, jak leśnicy chodzą po szkołach,

    opowiadając dzieciom o potrzebie ochrony przyrody. Trudno o większy paradoks...

    • 10 1

  • Chciwość

    To jest przerażające i bardzo smutne jak ludzka pazerność i myślenie krótkoterminowe prowadzi do zagłady tej planety. Leśnicy w TPK to czyste zło: kaci, oprawcy natury.

    • 17 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane