• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Za co najczęściej zabierają prawo jazdy kierowcom w Trójmieście?

Maciej Naskręt
25 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Przyjezdny? Za darmo. Gdańszczanin? Płaci
Uprawnienie do kierowania pojazdami zdobywamy zazwyczaj z mozołem. Czemu więc tak łatwo wielu kierowców wciąż je traci? Uprawnienie do kierowania pojazdami zdobywamy zazwyczaj z mozołem. Czemu więc tak łatwo wielu kierowców wciąż je traci?

W 2012 r. do trójmiejskich magistratów dotarło 1 270 dokumentów prawa jazdy, należących do niefrasobliwych kierowców. Sprawdziliśmy za co i na jaki czas zabierano im uprawnienia. Przypominamy także, co grozi kierowcom kierującym pojazdami bez uprawnienia i z sądowym zakazem kierowania pojazdów mechanicznych.



Wzór prawa jazdy, jakie są wydawane od 19 stycznia 2013 roku. Wzór prawa jazdy, jakie są wydawane od 19 stycznia 2013 roku.
Zacznijmy od podstawowego pytania: kto i za co może odebrać kierowcy prawo jazdy?

Dokument uprawniający do kierowania pojazdem może zatrzymać policja, Inspekcja Transportu Drogowego oraz Żandarmeria Wojskowa - w odniesieniu do prowadzących pojazdy należące do Sił Zbrojnych. Dokumenty przekazywane są następnie właściwym organom - w zależności od powodu zatrzymania będzie to prokurator, sąd lub starosta. Dopiero one wydają wyrok, postanowienie lub decyzję o zatrzymaniu prawnym dokumentu.

Po pierwsze, uprawnienie zostanie odebrane kierowcy, który osiągnie limit punktów karnych. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok są to 24 punkty, a u tych z krótszym stażem 20 punktów. Redukowanie punktów karnych odbywa się dobrowolnie - wystarczy, że kierowca weźmie udział w szkoleniu w PORD. Można skorzystać z niego raz na pół roku, likwiduje ono 6 punktów karnych, a jego koszt to 300 zł.

Po drugie, prawo jazdy można także utracić w sytuacji, gdy kierowca prowadził pojazd w stanie po spożyciu alkoholu. W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu to 0,2 promila we krwi lub 0,1 mg na decymetr sześcienny wydychanego powietrza. W razie przeprowadzenia badania krwi lub moczu w celu sprawdzenia trzeźwości lub obecności środka odurzającego, prawo jazdy przekazuje się wraz z wynikiem tego badania. Jeżeli jego wynik nie został uzyskany w ciągu 30 dni od daty zatrzymania prawa jazdy, zostaje ono zwrócone właścicielowi niezwłocznie.

Ile najwięcej punktów karnych znalazło się na twoim koncie?

W zależności od stężenia alkoholu we krwi, kierującemu grozi utrata prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 10 lat. Warto nadmienić, że jeśli kierowca, będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, spowodował wypadek, w którym ktoś został ranny lub stracił życie, prawo jazdy może zostać mu odebrane dożywotnio.

Po trzecie, funkcjonariusze mogą zatrzymać prawo jazdy w sytuacji uzasadnionego podejrzenia, że dokument został podrobiony lub przerobiony, albo gdy jest ono zniszczone na tyle, że nie jest możliwe odczytanie z niego danych. Dokument zabierany jest wówczas za pokwitowaniem, które umożliwia prowadzenie pojazdu przez 7 dni. Funkcjonariusz zabierze także dokument w sytuacji, gdy stracił on już swoją ważność oraz gdy względem kierowcy została wydana decyzja o zatrzymaniu lub cofnięciu prawa jazdy, a także gdy orzeczony został zakaz prowadzenia pojazdów. Są to jednak incydenty.

Każde zatrzymanie prawa jazdy odnotowywane jest w trójmiejskich magistratach, bowiem to one wcześniej z upoważnienia prezydentów wydały dokumenty i prowadzą ich ewidencję.

Ile zatem w ręce urzędników trafiło dokumentów od niefrasobliwych kierowców? W Trójmieście w 2012 r. było ich prawie 1270. W Gdyni 650, w Gdańsku - 569, a w Sopocie 61.

- Z powodu spożycia alkoholu przez kierowcę wśród gdańszczan zatrzymanych zostało w sumie 492 uprawnień. Natomiast za przekroczone punkty karne prawo jazdy straciło 77 osób - mówi Magdalena Kuczyńska z Biura Prasowego Miasta Gdańska.

Podobnie jest w Gdyni, choć tam nie prowadzą dokładnych statystyk. - Zdecydowana większość zatrzymanych dokumentów należała do kierowców jadących na podwójnym gazie, rzadziej byli to kierowcy, którzy przekroczyli dozwoloną liczbę punktów - mówi Joanna Grajter, rzecznik prasowy urzędu miasta w Gdyni.

Podobnie rozkłada się niechlubny wynik w Sopocie. Tam bowiem aż 43 dokumenty mieszkańców zostały zatrzymane za jazdę po spożyciu alkoholu. 18 osób zebrało na koncie więcej niż 24 punkty karne.

Według urzędników, sądy odbierają prawo jazdy najczęściej za jazdę po pijanemu na okres od sześciu miesięcy do roku. Znacznie mniej jest osób z wyrokami dot. zakazu prowadzenia pojazdów na okres do trzech lat. Wyższe, 10-letnie i dożywotnie zakazy stosowane wobec kierowców, to incydenty.

Co grozi osobie, która pomimo orzeczonego zakazu sądowego kierowania pojazdami mechanicznymi, wsiądzie za kierownicę auta? Jeśli zatrzyma ją policja, sprawa kierowana jest do sądu, który może orzec karę do trzech lat pozbawienia wolności za niewykonanie wyroku.

Jeśli natomiast kierowca wsiądzie za kierownicę, mimo że uzbierał 24 punkty karne i wpadnie w ręce policji, ta powinna wystawić mu pokwitowanie, które uprawnia do kierowania pojazdami przez 7 dni. Odebrany dokument funkcjonariusze muszą wysłać do organu, który go wydał wraz z wnioskiem o skierowanie jego właściciela na egzamin sprawdzający. Jego koszt to 500 zł. Dalsza jazda bez uprawnień skutkuje otrzymaniem równie wysokiego mandatu.

Opinie (122) ponad 10 zablokowanych

  • Coraz bardziej czuję sie w tym kraju jak zwierzyna łowna...

    ..

    • 2 2

  • moim zdanie

    statystyki by sie poprawiły, gdyby były dotkliwsze mandaty, jak w większości krajów, a najlepiej, gdyby kwota zależała od wartości pojazdu, bo dla niektórych mandat 500zł. to są drobne i jeźdżą dalej po swojemu.

    • 3 2

  • MOIM ZDANIEM

    wiecej radarow duuuzo wiecej i surowsze mandatyyyyyyyyyyyyszczegolnie za brawuuureee. i automatycznie taki koles powinien miec ubezpieczenie duzego ryzyka ktore by kosztowalo 5 razy normalna cene przez 2 lata

    • 1 4

  • kara...

    urzędy skrupulatnew nakładaniu kar dla obywateli,ok nie wszystkiemu można pobłażać.zastanawiajace jest dlaczego czynniki odgórne naszej władzy otoczone immunitetami maja przywileje.zwykly obywatel odnosi wrazenie ze jest prześladowany.dalczego wyborca nie może rozliczyć z rządzenia swojego posla czy podobnej osoby.dlaczego sa rowni i równiejsi w obec prawa.taka jest demokracja rodem z chorego usa ?!

    • 1 0

  • a gdzie opis pt od kiedy do kiedy są

    nie ma wspomnianego tego że pt karne są od dnia zapłaty mandatu przez 12 miesięcy,a nie od dnia otrzymania ich.

    • 0 1

  • telefon

    Moim zdaniem, kierowanie jedna ręką, z telefonem przy uchu w drugiej, powinno być znacznie surowiej, a przede wszystkim znacznie częściej karane. Może progresywnie, za pierwszym razem 2 punkty, za drugim 10, za trzecim 6 miesięcy i egzamin.

    KAŻDY z takich jednorękich kierowców ma w telefonie zestaw głośnomówiący, a innych telefonów już się właściwie nie robi. Trzeba tylko wymusić ich używanie.

    • 4 3

  • 650 + 569 + 61 = 1270 ??? (1)

    "W Trójmieście w 2012 r. było ich prawie 1.270. W Gdyni 650, w Gdańsku - 569, a w Sopocie 61."

    • 0 0

    • 1280 = prawie 1270

      To tzw. logika Naskręta.

      • 4 0

  • Trzeba z Yanosikiem jeździć

    to się punktów karnych nie uzbiera! ja mam w telefonie od ponad roku i nie zgarnąłem żadnych punktów.

    • 3 1

  • Kazdy Polak patriota powinien przyjac na klate punkty bez marudzenia !

    I zaplacic mandat podwojnie - tak robia prawdziwi polacy patrioci ! Kazdy prawdziwy polak płaci mandat w podwojnej kwocie w imie sprawiedliwosci społecznej.
    Namwiamy wszystkich polaków do płacenia mandatów w podwójnej wysokości - to dla dobra wszystkich Polaków !

    • 1 2

  • Niescisłość

    Prawo jazdy traci sie po PRZEKROCZENIU 24 punktów. Uważam, że w artykule nie jest to jasno zaznaczone.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane