Fakty i opinie

Za trzy lata Galeria Bałtycka będzie większa

Galeria Bałtycka po rozbudowie zwiększy liczbę sklepów z ok. 200 do 260.
Galeria Bałtycka po rozbudowie zwiększy liczbę sklepów z ok. 200 do 260. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Rozbudowa Galerii Bałtyckiej zobacz na mapie Gdańska może ruszyć w przyszłym roku. Inwestor ma już decyzję na rozbiórkę biurowca Hydrobudowy zobacz na mapie Gdańska, a obecnie stara o zgodę na przełożenie Potoku Strzyża, który uniemożliwia przedłużenie obiektu w kierunku ul. Lendziona.Czy Wrzeszcz potrzebuje kolejnych centrów handlowych?

tak, wciąż jest popyt na takie obiekty 10%
tak, chociaż w innej formule niż obecne galerie handlowe 6%
nie, wystarczy rozbudowa istniejących obiektów 21%
nie, należy dążyć do ograniczenia możliwości ich budowy lub rozbudowy 63%
zakończona Łącznie głosów: 3291
O planach rozbudowy Galerii Bałtyckiej wiadomo już od kilku lat. Już w 2011 r. przedstawiono projekt planu zagospodarowania (uchwalony w styczniu 2012 r.), który umożliwia budowę nowej części w stronę ul. Lendziona i jednocześnie realizację projektu po drugiej stronie torów kolejowych Galerii Metropolia zobacz na mapie Gdańska.

Czytaj też: Artykuł z 2011 r.: Urbaniści proponują duże zmiany w centrum Wrzeszcza

Obecnie inwestycja jest na etapie procedowania przełożenia Potoku Strzyża. Istniejący przebieg przy ścianie budynku zobacz na mapie Gdańska nie pozwala na jego rozbudowę w formie zakładanej przez inwestora tj. poprzez przedłużenie wszystkich kondygnacji na tym samym poziomie i wciąż w formie jednego, zamkniętego gmachu bez sklepów dostępnych z zewnątrz.

Czytaj też: Artykuł z 2014 r.: Strzyża przeszkadza w rozbudowie Galerii Bałtyckiej

- Planujemy, że w nowej części powstanie ok. 60 nowych lokali handlowo-usługowych [obecnie w galerii jest ok. 200 sklepów - dop. red.]. Chcemy poszerzyć ofertę gastronomiczną oraz umiejscowić tutaj sklepy odzieżowe "z wyższej półki" - zapowiada Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej - Jeżeli chodzi o Galerię Metropolia, to każdą konkurencję traktujemy poważnie. Wciąż obserwujemy niesłabnące zainteresowanie naszym obiektem i mam przeczucie, że nasza galeria nadal pozostanie numerem jeden.
Istniejący i planowany przebieg Potoku Strzyża w rejonie Galerii Bałtyckiej.
Istniejący i planowany przebieg Potoku Strzyża w rejonie Galerii Bałtyckiej. graf. Trojmiasto.pl
21 marca wpłynął do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego, w którym proponuje się poprowadzenie Strzyży z tzw. Wysepki zobacz na mapie Gdańska pod al. Grunwaldzką w kierunku ul. Lendziona zobacz na mapie Gdańska. Dalszy przebieg zakłada połączenie się z istniejącym fragmentem przy torach kolejowych, a następnie skierowanie istniejącym układem do działającego już węzła wodnego wokół Galerii Metropolia (w podziemiach galerii przewidziano zbiornik retencyjny).

Ten budynek przy al. Grunwaldzkiej zostanie zburzony w momencie rozbudowy Galerii Bałtyckiej.
Ten budynek przy al. Grunwaldzkiej zostanie zburzony w momencie rozbudowy Galerii Bałtyckiej. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl
Oprócz Strzyży dla rozbudowy niezbędne będzie wyburzenie istniejącego biurowca Hydrobudowy, należącego także do właściciela galerii. Wcześniej, w 2013 r., dokonano z miastem wymiany potrzebnego pod rozbudowę terenu na mieszkania.

- Wniosek na rozbiórkę tego budynku Urząd Miejski wydał 2 listopada 2015 r. Obecnie nie wpłynął jeszcze wniosek na rozbudowę Galerii Bałtyckiej - informuje Dariusz Wołodźko z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego.
Wstępny harmonogram zakłada, że prace budowlane ruszą jesienią przyszłego roku (czyli 10 lat po uruchomieniu galerii), a otwarcie dla klientów nastąpić ma na wiosnę 2019 r.

Widok z żurawia budowlanego na Galerii Metropolia, skąd widać także Galerię Bałtycką. Materiał z 2013 r.

Opinie (387) ponad 10 zablokowanych

 • Więcej galerii, więcj lidlów i biedronek !!!!

  Więcej, więcej, więcej

  Totalny materializm

  • 723 40

 • Wincyj!

  • 282 16

 • Kapitalizm... są sklepy, ale dla dorobkiewiczów. 90% społecznstwa 2x ogląda wydana kazda złotówkę . Gdzie są państwowe obiekty ? Wszystko wyprzedali razem z firmami (saur,gpec itd.). Niemcy i cala zachodnia Europa na czele z tuskiem mają nas w garsci

  • 275 192

 • Za trzy lata Polska mistrzem świata a tak na serio to NIE ROZUMIEM fenomenu powiększania i stawiania nowych centrów handlowych.

  • 333 18

 • nie marketom

  Przykład budowy Galerii to niegospodarność miasta.Jak można dopuścić aby po wybudowaniu galerii Manhatan przez rodzimych kupców zezwolić na wpuszczenie obcego kapitału, który zabił handel i zniszczył to nasz rodzimy.Takie rzeczy tylko w Polsce ,a Gdańsk jest najlepszym przykładem jak ogromny potencjał miasta można zdławić.

  • 317 83

 • Trudno co zrobić.

  • 26 35

 • Mafia

  Pierze brudna kase

  • 34 9

 • Większa to może i będzie, ale ...

  ... ładniejsza przez to się nie stanie.

  • 168 17

 • Nic nie zrobisz - wiesz jak jest , taki mamy klimat

  • 10 8

 • Wszystkie te galerie wyglądają dokładnie tak samo.

  wszędzie te same sklepy i ten sam blichtr. W tym wypadku jeden koszmarek tuż obok drugiego. Jaki to ma sens?

  • 311 24

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.