Fakty i opinie

stat

Przebieralnie na plażach: miało być 50, będzie 15

Na gdańskich plażach stanie w tym sezonie jedynie 15 przebieralni.
Na gdańskich plażach stanie w tym sezonie jedynie 15 przebieralni. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Choć zdarzało się, że niektórzy plażowicze mylili przebieralnie z toaletą, to z czasem wielu się do nich przyzwyczaiło. W tym roku na gdańskich plażach miało ich stanąć w sumie 50, ale okazuje się, że ich liczba jednak nie wzrośnie. Co się stało?Czy korzystasz z przebieralni na plaży?

tak, zawsze 29%
nie, radzę sobie bez 71%
zakończona Łącznie głosów: 778
Gdański Ośrodek Sportu w tym roku dwukrotnie ogłaszał postępowanie na trzyletni najem fragmentów plaży, na których miało stanąć w sumie 50 przebieralni dla plażowiczów. Po sześć sztuk miało stanąć na kąpieliskach Wyspy Sobieszewskiej i na Stogach, 38 sztuk w rejonie od Brzeźna do Jelitkowa, z czego najwięcej, bo 18, na kąpielisku Molo Gdańsk Brzeźno.

Wyłoniony w postępowaniu podmiot miał je zbudować, ustawić, i płacić czynsz najmu (ponad 11 zł za 1 m kw. netto). Przymierzalnie miały być ustawiane przez trzy lata, w okresie od 15 czerwca do 15 września. Miały mieć od 2,25 do maksymalnie 5 m kw. powierzchni, zadaszenie, wieszaki i możliwość umieszczenia reklamy, na której właściciel miał zarabiać.

Miały, bo nie będzie ich w takiej liczbie. Dlaczego?

- Nikt się nie zgłosił. To prawdopodobnie efekt uchwały krajobrazowej - spekuluje Grzegorz Pawelec, rzecznik GOS.
Chodzi o to, że zgodnie z obowiązującą od zeszłego roku uchwałą porządkowana jest przestrzeń z chaosu reklamowego. Dzięki temu na plażach nie będzie już pstrokatych reklam napojów czy lodów. Na przebieralni mogłaby pojawić się jedynie niewielka zajmująca 10 proc. powierzchni obiektu, reklama z zastosowaniem monochromatu [odcienie jednej barwy, najczęściej szarości - red.], sepii lub barw zaczerpniętych z obiektu na którym są sytuowane.

Czy to oznacza, że przymierzalni na gdańskich plażach nie będzie w ogóle?

- Organizowanie kolejnego przetargu na progu sezonu mija się z celem. Ustawimy więc 15 naszych przebieralni, takich jak w zeszłym roku, na wszystkich kąpieliskach - wyjaśnia Pawelec.
Co ciekawe, gdy przebieralnie zaczęto regularnie ustawiać na trójmiejskich plażach, nie wszyscy wiedzieli, do czego one służą. Dekadę temu, w artykule Plażowicze opamiętajcie się. Przebieralnie to nie toalety, 83 proc. czytelników w naszej ankiecie na pytanie "Korzystasz z przebieralni na plaży?" odpowiedziało, że nie, ponieważ odór jest tam nie do wytrzymania, a tylko 5 proc. nie miało z tym problemu. Po latach jednak stały się stałym elementem na plażach, bez którego coraz trudniej się obejść.

Opinie (76) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.