• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zamieszanie z rusztowaniem na Złotej Bramie

Michał Brancewicz
21 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Złota Brama to wizytówka Gdańska, która "strzeże" wejścia na Trakt Królewski, czyli ul. Długą i Długi Targ. Złota Brama to wizytówka Gdańska, która "strzeże" wejścia na Trakt Królewski, czyli ul. Długą i Długi Targ.

Opóźnia się ustawienie drewnianego rusztowania w Złotej Bramie. Ma ono nie tylko chronić przechodniów przed odpadającymi elementami budowli, ale też pozwolić na przeprowadzenie badań stanu zabytku.



Uda się przeprowadzić gruntowny remont Złotej Bramy?

Ostatnie prace remontowe Złotej BramyMapka były prowadzone w latach 1997-2000. Czas mocno nadszarpnął wygląd zabytku. W wielu miejscach tynk jest spękany i odpada od elewacji, od dawna zamontowana jest też siatka zabezpieczają balustradę attyki.

Dodatkowo obiekt kilkukrotnie padł ofiarą wandali, którzy popisali jego elewację.

Na czerwcowej sesji radni Gdańska wyrazili zgodę na sfinansowanie działań "w trybie awaryjnym" za kwotę ponad 177 tys. zł.

Za tę cenę Brama Złota miała zostać otoczona rusztowaniem, które z jednej strony będzie chronić przechodniów, z drugiej pozwoli na przeprowadzenie badań, które określą, w jakim stanie są ściany zabytku.

Czytaj też: Jarmark jeszcze nie ruszył, a trwa w najlepsze

Miasto: rusztowanie to nie obiekt budowlany



15 lipca Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Wybrzeże złożyło do miasta wniosek o pozwolenie na montaż rusztowania zabezpieczającego przejście w budynku Złotej Bramy. Pięć dni później zapadła decyzja umarzająca.

  • Mury Złotej Bramy są w opłakanym stanie.
  • Mury Złotej Bramy są w opłakanym stanie.
  • Mury Złotej Bramy są w opłakanym stanie.
Dlaczego?

- Rusztowanie stanowi obiekt tymczasowy, w tym wypadku mający na celu zabezpieczenie przed spadającymi elementami budynku, w związku z jego złym stanem technicznym. Nie można więc zaliczyć do obiektów budowlanych - wyjaśnia Izabela Kozicka-Prus z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Zatem według Prawa budowlanego rusztowania nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Tak więc wniosek o pozwolenie na budowę rusztowania był bezprzedmiotowy i należało, zgodnie z art. 105 kpa, umorzyć postępowanie.
Zdziwiony taką decyzją jest Paweł Wład Kowalski, prezes SARP-u.

- Każde działanie na zabytku wymaga pozwolenia - przekonuje. - Z moich informacji wynika, że wniosek nie został rozpatrzony, gdyż, mimo zapewnień, nie otrzymaliśmy uzgodnień od wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Urzędnicy z miasta po raz kolejny przekonują, że postawienie takiego rusztowania nie wymaga pozwolenia na budowę. Co więcej, SARP złożył wniosek o dysponowanie terenem pasa drogowego, by móc postawić taką konstrukcję i dostał zgodę od GZDiZ.

Konserwator milczy, SARP liczy, że rusztowanie stanie w sierpniu



Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie odniósł się jak dotąd do tej sprawy.

Mimo tego szef SARP-u liczy, że rusztowanie pojawi się jeszcze w sierpniu.

- Wówczas będą mogli wejść naukowcy, którzy dotkną gzymsy, mury i będzie można mówić, że badania są kompleksowe. To potrwa miesiąc i wtedy poznamy zakres remontu, jaki nas czeka - wyjaśnia Paweł Wład Kowalski. - O środki będziemy ubiegać się ze wszystkich możliwych źródeł. Liczę, że jeszcze w tym roku rozpoczniemy pierwsze prace zabezpieczające.

Złota Brama podzieli los Bramy Wyżynnej?



Pojawiają się jednak obawy, że remont szybko nie ruszy, a Złota Brama na lata zostanie "udekorowana" rusztowaniem. Podobny los spotkał kilkanaście lat temu pobliską Bramę WyżynnąMapka, która w oczekiwaniu na remont stała się nośnikiem reklamowym. Ostatecznie, w 2012 roku, po latach zapowiedzi, odzyskała dawny blask.
07:15 30 LIPCA 21

Złota Brama bez przejścia? (20 opinii)

Zagradzają przejście Złotą Bramą
Zagradzają przejście Złotą Bramą

Opinie (126) 3 zablokowane

  • Stan zabytków jest fatalny.

    Władze miasta nie dbają o stan zabytków . Proszę Panie redaktorze zrobić zdjęcia przedproży na ul. Długi Targ, Piwna, Św. Ducha, Mariackiej i w imieniu czytelników i turystów zapytać władze miasta co z tym zrobią. Szczytniki kamienic się sypią. Może to nie jest sprawa UM ? Może to sprawa wspólnot mieszkaniowych, którym miasto nie chce pomóc i nie chce ich naciskać? Może jest tak jak z podwórkami ? Miasto pozostaje ich właścicielem, ale wydzierżawiło je wspólnotom i kompletnie umyło ręce od wszystkiego co tam się dzieje. A wspólnoty oprócz postawienia bram i furtek niewiele więcej robią. Bo też zakres inwestycji przerasta możliwości finansowe wspólnot. Inwentaryzacja archeologiczna, wymiana instalacji podziemnych, pozostałości po schronach, wycinka starych drzew, zagospodarowanie terenu ( place zabaw, zieleń, parkingi, chodniki).
    Wychowałem się na Głównym Mieście i proszę mi wierzyć za PRL-u bardziej dbano o ten rejon miasta. Gdańszczanie powinni w końcu wybrać do władz miasta - dobrych gospodarzy a nie pyskatych polityków ! Panie redaktorze bardzo pana proszę o zajęcie się tym tematem.

    • 2 2

  • Fuszerka (2)

    Wszelkie dorazne byle jakie remonty tylko zniszczyły elewacje .Piękny zabytek wymaga profesjonalnego remontu przeprowadzonego przez firmy konserwacji zabytków a nie budowniczych garaży i szopek.

    • 11 0

    • Remont byl przeprowowadzany przez firme konserwatorska Panstawa B, notabene dosc znana w owczenych czasach. Jedyne co to w ekipie prawdziwych konserwatorow bylo paru a reszta to studenci pracujacy dorywczo co o konserwacji zabytkow nie mieli pojecia. Wlasciciele widocznie chcieli sie nachapac , niedopilnowali,troche przycieli na materialach bo od lat sie sypie. Jakos inne zabytki remontowane w tym samycm czasie maja sie dobrze.

      • 2 0

    • Mural świętego też zniszczył elewację

      I nikt nie płacze wręcz przeciwnie, niedługo konserwator zabytków o ile będzie z bandy klepnie budynek jako zabytek.
      Dziedzictwo gdańszczan....

      • 1 0

  • To pokazuje fuszerkę Pełowskich samorządów, pamiętam taśmę klejącą Trzaskowskiego w Warszawie

    Powinien byc zakaz sprawowania władzy i zajmowania urzędów przez ludzi z PO, to jest kompromitacja. Oni są inni genetycznie chyba?
    Dulkiewicz na Rydwan i out z Polski

    • 2 2

  • Byle wykonawca remontu nie został wybrany "po taniości"

    Zbyt cenne jest Główne Miasto, zeby powierzac je samorodnym "talentom"

    • 1 0

  • Zburzyć

    Wybudować biedronkę walk through

    • 1 0

  • 177 tysi za rusztowanie??!! Kolejny wałek Dulczesy

    • 1 0

  • Takiej klasy zabytek powinien byc udostepniony do zwiedzania. Otwarty dla mieszkancow i turystow. .

    Przeznaczony na muzeum lub wystawy. Nigdy na biura, ktore sa zamkniete na glucho, nikt sie w nich nie pojawia a uzytkownik o obiekt nie dba i doprowadza do jego katastrofy. Bramie ewidentnie brakuje gospodarza, bo gosci w nim jedynie jakis upior Luwru, ktory do Zlotej Bramy wpada w goscine raz na pare lat. Powinno sie pozornych niegospodarnych zarzadcow pogonic na cztery wiatry i kotwice w plecy.

    • 1 0

  • Wole taka zamknieta

    Piękną do ogladania. Bez syfu w srodku, sprzedawania szalikow i innych syfow nad ktorymi to miasto przez 20 lat nie mialo kontroli bo "bramy to nie nasza odpowiedzialnosc"...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane