• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielona Brama dla Muzeum Narodowego

K.K.
5 maja 2004 (artykuł sprzed 20 lat) 
Muzeum Narodowe w Gdańsku z początkiem maja przejęło w użytkowanie Zieloną Bramę. Decyzję o użyczeniu obiektu podjął samorząd województwa pomorskiego. Będą tam odbywały się prestiżowe wystawy ze zbiorów własnych muzeum i zagranicznych.

Położenie galerii gwarantuje dużą frekwencję. Uroczyste podpisanie stosownego dokumentu odbyło się w przededniu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej 30 kwietnia. W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego spotkali się marszałek województwa pomorskiego Jan Kozłowski, członek zarządu województwa pomorskiego Bogdan Borusewicz i dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku, Tadeusz Piaskowski. Przekazanie na własność odrestaurowanego przez władze samorządowe zabytkowego obiektu na razie nie jest możliwe, ponieważ nie zostały jeszcze uregulowane do końca sprawy własnościowe z firmami podnajmującymi.

- Zanim otworzymy w Zielonej Bramie pierwszą wystawę, obiektowi będziemy musieli stworzyć infrastrukturę muzealną - powiedział Tadeusz Piaskowski. - Przede wszystkim zapewnić trzeba we wnętrzu odpowiednią wilgotność, stałą temperaturę, klimatyzację, zabezpieczenia i in. Wtedy będziemy się starali o sprowadzanie z kraju i zagranicy sztuki najwyższej rangi. Mam nadzieję, że pierwsze ekspozycje zorganizujemy już na początku przyszłego roku.

Prezentowane będzie przede wszystkim malarstwo dawne. Sztuka współczesna zagości stosunkowo rzadko. Na początek w Zielonej Bramie prezentowana będzie sztuka polska. Wspólnie z Zachętą przygotowana zostanie na jesień tego roku ekspozycja malarstwa polskiego z połowy XIX wieku "Wokół Gersona". Następnie planowane jest otwarcie wystawy grafiki Daniela Chodowieckiego. Muzeum Narodowe wiąże z nową siedzibą w centrum miasta duże nadzieje. Będzie to rodzaj witryny, z której kierowani będą zwiedzający na wystawy przy ulicy Toruńskiej.

Zapowiadane dwie prestiżowe ekspozycje, które gdańskie muzeum otrzyma w zamian za ubiegłoroczne wypożyczenie swoich dzieł, odbędą się w tym roku jeszcze w siedzibie przy ul. Toruńskiej w Gdańsku. Na początku sierpnia udostępniona zostanie prezentacja obrazów impresjonistów francuskich ze zbiorów Muzeum of Art w Milwaukee. Od 3 grudnia czynna będzie wystawa osiemdziesięciu dzieł najwybitniejszych artystów europejskich - Rogiera van der Veydena, Du:rera, Tycjana, Vela'zqueza, Rembrandta, Rubensa i in. - ze zbiorów Kunst Historiisches w Wiedniu. W dalszej perspektywie tego rodzaju prezentacje urządzane będą w Zielonej Bramie.

Muzeum Narodowe w Gdańsku planuje również wypożyczenie obiektu innym instytucjom, w tym Agencji Kontakt, które wystąpią z ciekawymi propozycjami. Dyrektor Piaskowski zamierza wystawiać w sezonie turystycznym tryptyk Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny".

- Będziemy czynić wszystko, aby we wnętrzu ekspozycyjnym stworzyć jak naszybciej odpowiednie warunki - zapewnił Jan Kozłowski, marszałek województwa pomorskiego.
Głos WybrzeżaK.K.

Miejsca

Opinie (15)

  • Mądra decyzja

    Rewelacyjny pomysł. Oddalenie głównej siedziby muzeum od centrum turystycznego, jakim jest Długi Targ, uniemożliwiało często zaprezentowanie zbiorów muzealnych, chyba najciekawszych w Gdańsku, turystom krótko przebywającym w naszym mieście. Teraz to się zmieni. Sąd Ostateczny H. Memlinga będzie wystarczającym magnesem.

    • 0 0

  • A dlaczego nie reaktywować tam Muzeum Przyrodniczego?

    Wiem, władzom termin "przyroda" przeszkadza, bo co rusz jakaś afera. Jak nie Dolina Radości, to zniszczony park w Kuźniczkach, wycięcie iluś tam drzew itd. Wstyd!!!

    • 0 0

  • Zielona Brama

    Nie wiem dlaczego nie można znależć
    w internecie wiadomości
    o Zielonej Bramie!!!?????

    • 0 0

  • Leonardo da Vinci

    Wystawa fantastyczna. Szkoda tylko, że musiałam potajemnie, żeby Panie Pilnujące nie zauważyły, pokazywać dziecom jak te wspaniałe wynalazki działają. Dopiero wtedy dzieci wykazały zainteresowanie. Porównując tę sytuację do muzeów za granicą to żenującym wydaje się fakt, że tam nie wykorzenia się u dzieci naturalnej potrzeby poznawania świata a u nas niestety tak. Gdyby więcej było takich wystaw to do muzeum waliłyby tłumy dzieci w ramach wycieczek szkolnych bynajmniej nie za karę.

    • 0 0

  • muzeum narodowe

    Oprócz adaptacji Zielonej Bramy na potrzeby MNG powinno się adaptować całą Zbrojownię wraz z ASP. Muzeum Narodowe byłoby w centrum Gdańska i automatycznie o wiele więcej turystów zaglądałoby do muzem. Na tym zyskałoby miasto, turyści oraz mieszkańcy. Budynki obecnego MN można by oddać ASP. Studentom nie zrobiłoby wielkiej różnicy trochę większa odłegłość do szkoły. Szczególnie że pobliska tzw. "Mała Zbrojownia" jest we władaniu artystów rzeźbiarzy. Mam nadzieję, że władze Gdańska przemyślą tę propozycję. lemar03

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane