• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zielone światło dla spalarni w Szadółkach

Katarzyna Moritz
8 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja. Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Po ponad roku przygotowań została wydana decyzja środowiskowa dla spalarni w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska. Będzie ona obsługiwać całe województwo pomorskie i ma powstać w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego do 2019 roku. Obecnie jest już kilkanaście chętnych firm, które chcą zarabiać na energii ze spalania naszych śmieci.



O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku. O ewentualnych nieprawidłowościach w funkcjonowaniu spalarni mieszkańcy będą się mogli dowiedzieć z panelu na budynku.
Lokalizacja spalarni. Lokalizacja spalarni.
Przekrój przykładowej instalacji termicznego przekształcenia odpadów z kotłem z paleniskiem rusztowym, za: EKO-KONSULTING-PROJEKT „CONSEKO-BBM-DESIGN‖ S.A. Przekrój przykładowej instalacji termicznego przekształcenia odpadów z kotłem z paleniskiem rusztowym, za: EKO-KONSULTING-PROJEKT „CONSEKO-BBM-DESIGN‖ S.A.
Przykład rozwiązań architektonicznych dla spalarni we Francji. Przykład rozwiązań architektonicznych dla spalarni we Francji.

Czy odpowiada ci lokalizacjia spalarni?

Urzędnicy odetchnęli z ulgą, bowiem w miniony czwartek upłynął termin, kiedy od decyzji środowiskowej wydanej 30 grudnia 2011 roku na temat spalarni w Szadółkach można było składać odwołania. Tak się jednak nie stało i od 7 lutego decyzja ta stała się prawomocna i ostateczna.

- Jako jedyni w Polsce jesteśmy w takiej sytuacji, w której nie ma odwołań. Obawialiśmy się protestów, jak przy budowie fabryki celulozy Weyerhaeuser w Kokoszkach. W Krakowie proces odwoławczy w przypadku spalarni ciągnie się od czterech lat. To sukces dojrzałości naszych mieszkańców, którzy wskutek kompromisu i długich negocjacji zrozumieli, że spalarnia jest nam potrzebna - podkreśla Maciej Lorek, dyrektor wydziału środowiska w gdańskim magistracie.

Czego najbardziej obawiali się mieszkańcy? Głównie komina, jego wysokości i tego, że zakłóci krajobraz - założono, że będzie on miał ponad 65 metrów wysokości. Mieszkańcy początkowo chcieli, by był o połowę niższy. Wtedy jednak występowałaby gorsza emisja termiczna oraz wyższe parametry opadu kadmu i ołowiu.

- Na pewno z komina nie będzie leciał smród, w żadnym z przypadków nawet nie zbliżymy się do przekroczenia granicy norm. Będzie widać jedynie niewielki obłok chmur składający się z głównie z pary wodnej. Gdy w latach 90. powstawało krematorium, też pojawiały się protesty, jak się okazało, niesłuszne - twierdzi Tomasz Błazucki członek zespołu, który przygotowywał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Mieszkańcy ponadto mają być skutecznie informowani o wszelkich nieprawidłowościach funkcjonowania spalarni; będzie na niej zainstalowany panel z informacjami o dopuszczalnych normach emisji zanieczyszczeń oraz ich aktualnym poziomie. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska będzie miał natomiast wgląd do wszystkich wyników online.

Ponadto w  decyzji zdefiniowana została przebudowa całego układu drogowego Szadółek, bo obecny jest niewystarczający dla wzmożonego ruchu samochodowego i potrzeb funkcjonowania spalarni. Określono też godziny natężenia tego ruchu.

- Kolejną rzeczą, którą udało nam się zdefiniować, jest kształt architektoniczny budynku spalarni o wysokości około 30 m. Musi on być efektem konkursu architektonicznego, by był bardziej przyjazny otoczeniu i mieszkańcom. Przykładem jest spalarnia w Paryżu, gdzie wygląda ona niemal jak plac zabaw - wyjaśnia Maciej Lorek.

Jak zapewniają urzędnicy, spalarnia wbrew pozorom przyczyni się do ograniczenia przykrych zapachów z wysypiska, a jej ciągły brak będzie generował wzrost cen odpadów. Już od przyszłego roku, w związku z wymogami unijnymi, zarówno Łężyce i Szadółki będą ponosić koszty związane z unieszkodliwieniem kilkudziesięciu tys. ton rocznie odpadów wysokoenergetycznych, które będą eksportowane z naszego województwa. Jest to suma średnio 200 zł za tonę.

Decyzja określa też szczegółowe warunki emisji gazów do atmosfery, kwestię poboru wody, zrzutu ścieków, ale priorytetem jest wykorzystanie ciepła powstającego przy spalaniu odpadów, co ważne, również w sezonie letnim.

Spalarnia rocznie będzie spalać około 250 tys. ton odpadów, co ma stanowić ponad 48 proc. wszystkich odpadów komunalnych dla woj. pomorskiego. Dzięki temu zostanie uzyskana energia. Dla przykładu w sezonie grzewczym przy temperaturach zewnętrznych -16 st. C łączna średnia moc wyprowadzanego ciepła wyniesie 58 MWt (megawat mocy cieplnej), moc wyprodukowanej energii elektrycznej to 23 MW.

-Kolejnym krokiem będzie wybór partnera dla inwestycji w ramach PPP. Już od dawna cieszy się ona dużym zainteresowaniem zachodnich koncernów, które mają swoje filie w kraju - przyznaje Wojciech Głuszczak, dyrektor Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku. - Do końca tego kwartału chcemy powołać spółkę, która, poza nami, Urzędem Marszałkowskim, będzie się składała z gmin, które będą korzystały ze spalarni. Dopiero po jej powołaniu zostanie zorganizowany przetarg na wyłonienie partnera - dodaje.

Wariant optymistyczny zakłada powstanie spalarni w 2016 roku, jednak bardziej realny wydaje się rok 2019. Do tej pory nie ma w naszym kraju dużej spalarni. Niewielka funkcjonuje w Warszawie (tylko 40 tys. ton rocznie). Poza Gdańskiem starają się o jej budowę m.in. Poznań, Bydgoszcz, Szczecin czy Kraków.

W gdańskiej spalarni ma docelowo pracować około 80 osób na kilka zmian, bo będzie ona działać 24 godz. na dobę. Powstanie na 4 ha terenu przy Zakładzie Utylizacyjnym w Gdańsku. Jej koszt szacowany jest na 660 mln zł.

W Europie jest około 500 spalarni

Najwięcej swoich śmieci spala Dania, bo aż 54 proc., Szwecja niewiele mniej, bo 45 proc., Luksemburg 41 proc., Belgia 35 proc., Francja 34 proc., Holandia 32 proc., Niemcy i Portugalia po 22 proc. Tylko 7 proc. spala Hiszpania, 8 proc. Wielka Brytania, 9 proc. Finlandia, 10 proc. Austria, 11 proc. Włochy. 14 proc. spalają Czesi, ale Słowacy już tylko 5 proc. Łotysze spalają 4 proc., zaś Węgrzy 3 proc. Śmieci nie spalają w ogóle: Grecy, Irlandczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Estończycy, Litwini i Rumuni.

Miejsca

Opinie (206) 3 zablokowane

  • a ja nie rozumiem

    skoro ta spalarnia taka super ekologiczna to czemu spodziewaja sie opadow ołowiu i kadmu?

    • 3 1

  • a ajlepsze jest to

    ze wiekszosc tych co tak marudzi na szadolki nawet nie pomysli o segragacji smieci a o ile byloby mniej smieci gdyby kazdy segregowal?
    o jakies 75%

    • 4 3

  • Ludzie nie protestowali bo pan wiceprezydent Lisicki powiedział że spalarnia powstanie w innym miejscu (1)

    W porcie, lub koło rafinerii. A decyzja środowiskowa potrzebna jest do znalezienia inwestora. Tak powiedział na spotkaniu z nami (mieszkańcami) w NOT.

    • 9 1

    • bo oni tylko mówią i opracowywują plany wielokrotnie oczywiście nie za darmo

      • 0 0

  • Tak myślałem że nie za tego władcy!!!

    Do tej pory powinni służyć za filtr

    • 1 0

  • LUDZISKA O CZYM WY MÓWICIE, NIE DAJCIE SIĘ OMAMIAĆ!!!!

    W TYM MIEŚCIE NIE UDAŁA SIĘ NAWET CZĘŚCIOWA SEGREGACJA ŚMIECI! WSZYSTKO IDZIE DO JEDNEGO KUBŁA!
    WY MARZYCIE O SPALARNI...FAJNIE SIĘ OBIECUJE BO ZA DWA LATA ICH NIE BĘDZIE I ZWALI SIĘ NA NOWYCH ...BO MYŚMY TAK ZAPLANOWALI!!!!!

    • 5 1

  • MASAKRA

    Ta spalarnia rusztowa to pomysł najgorszy z możliwych. Tylko spalarnia spalająca w łuku plazmowym w temperaturze 5000C może dać gwarancje, że z komina nie będą wydobywały się rakotwórcze dioksyny. Tylko taka spalarnia jest dozwolona przez UE. Masakra ludzie nie majcie pojęcia co szykuje dla was władza.

    • 11 1

  • Ww sprawie spalarni

    SPALARNIA MOŻE BYĆ WSZĘDZI KAŻ DE MIEJSCE MI PASUJE ABY NIE KOŁO MNIE !

    • 1 2

  • "oraz wyższe parametry opadu kadmu i ołowiu." (1)

    czyli jak będzie wyższy komin, to będzie opadać mniej kadmu i ołowiu?
    O ile sobie przypominam , to ta na wskroś nowoczesna spalarnia z super filtrami miała wyłącznie parę wodną i świeże powietrze wydzielać. :)
    A tu kadm i ołów nagle...
    Ciekawe jakie jeszcze niespodzianki nas spotkają.
    Właściwie to wiem - nocne czyszczenie filtrów i chwilowo nieczynny monitoring zanieczyszczeń.

    • 9 0

    • to działa tak jak ekrany wokół autostrady.

      One teznie przepuszczają spalin i metali ciężkich. Gdyby postawić wysoki komin i obudować go ekranami, śmieci by same znikały bez spalania

      • 1 0

  • Nie mamy prezydenta

    Prezydent Szczurek nauczył sie korzystać z dorobku Pani Prezydent Cegielskiej. Przez Jakiś czas nawet sam budował swój autorytet. teraz bije już tylko pianę i uprawia igrzyska dla ludu.
    Czy wiecie, że w okolicach Gdyni i Małego Trójmiasta umiera najwiecej ludzi w Polsce na raka.
    Przeczytaj artykuły i obejrzyj na Yutube "katastrofa ekologiczna w Gdyni" i na stronach EKOPARKU
    Wdychamy pyły zawieszone, płaczemy od smrodu z "Ekodoliny" pijemy wodę spod wielkiego śmietnika
    Nasz prezydent nie myśli o przyszłych pokoleniach. Po nim zostanie tylko smród. Nazwę Ekodolina dla nielegalnego śmietnika na szczycie 200 metrowej góry mógł wymyślić tylko oszust. Info -miasto zaczęło wreszcie przegrywać sprawy w sądach. Poza tym miasto już ma tylko 240 tyś mieszkańców. 10 tyś już się wyprowadziło lub umarło !!!

    • 3 0

  • pesymista (1)

    Jakoś niemogę zaakceptować tej decyzji! Teraz trują gazem a w niedalekiej przyszłości truć będą dymem czyli ołowiem i innymi rakotwórczymi syfami! Ludu z okolic Gdańska i okolic Gdyni ewakujcie sie bo czeka was rychła zagłada .Podziękujcie pani Ani Grapatyn -Korzeniowskiej i panu Lorek to oni są wykonawcami zbiorowego ludobójstwa w Trójmieście!

    • 11 1

    • uważaj bo lorek jest pod specjalną ochroną

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane