• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmarł Jan Góra - wybitny malarz, grafik i rysownik

FK
4 października 2023, godz. 16:15 
Opinie (11)
Jan Góra od 10 roku życia mieszkał w Sopocie i przez niemal całe swoje życie związany był z Trójmiastem. Jan Góra od 10 roku życia mieszkał w Sopocie i przez niemal całe swoje życie związany był z Trójmiastem.

Jan Góra - wybitny polski malarz, grafik, rysownik, profesor malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, zmarł w niedzielę, 1 października. Artysta od 1946 roku mieszkał w Sopocie i przez całe swoje życie związany był z Trójmiastem.Jan Góra - polski malarz, grafik, rysownik, profesor malarstwa na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, urodził się w 1936 w Duksztach. Ojciec był weterynarzem, zginął w 1939 r. Do Sopotu przyjechał w 1946 r. Dziesięcioletni półsierota swe pierwsze sopockie lata spędził w domach dziecka (schorowana matka była wówczas hospitalizowana w Olsztynie).

Gdy Jan dostał się do Liceum Plastycznego w Gdyni, przeniósł się z domu dziecka do szkolnego internatu.

- W tym internacie byłem aż do matury - czytamy w wywiadzie z Janem Górą zamieszczonym na stronie Muzeum Sopotu. - Od małego rysowałem: wojnę, partyzantów, bardzo to lubiłem, nie było więc wątpliwości, że pójdę w tym kierunku. Po "plastyku" najpierw próbowałem dostać się do Katowic na Wydział Grafiki Propagandowej. Całe szczęście, że się nie dostałem - śmiał się malarz.
Jan Góra studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku w latach 1957-1963, broniąc z wyróżnieniem dyplom w pracowni prof. Juliusza Studnickiego. Po studiach pracował na Wydziale Architektury Wnętrz w PWSSP w Gdańsku, a od 1963 roku był też asystentem na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1992 roku otrzymał tytuł profesora sztuk plastycznych.

Jego wkład w rozwój sztuki w Polsce obejmował nie tylko pracę dydaktyczną na uczelni, ale także aktywny udział w ruchu kultury niezależnej lat 80. To właśnie w tym okresie był współzałożycielem Galerii św. Jacka, która działała przy bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Jego zaangażowanie w życie artystyczne przyniosło mu szereg nagród, a w 1994 roku Prezydent RP Lech Wałęsa nadał mu tytuł naukowy profesora sztuk plastycznych.

Jan Góra był jednym z najbardziej aktywnych twórców w dziedzinie grafiki i malarstwa. Jego prace ukazywały pejzaże w sposób niezwykle oryginalny i osobisty. Seria "Architektura ziemi" oraz "Architektura morza" stały się ikonami jego twórczości, przemycając nie tylko piękno natury, lecz także niezwykłą wrażliwość artysty na transcendentalne aspekty istnienia.

Brał udział w ponad 80 wystawach zbiorowych i kilkudziesięciu indywidualnych, prezentując swoje prace m.in. w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Jego dzieła zdobią kolekcje renomowanych muzeów i instytucji kultury na całym świecie, od Muzeum Narodowego w Warszawie po Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku czy Bibliotekę Polską w Paryżu.
FK

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane