• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zmarł Witold Andruszkiewicz, pomysłodawca budowy Portu Północnego

Patsz
29 października 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
aktualizacja: godz. 10:31 (30 października 2014)
Do końca życia aktywny zawodowo, prof. Witold Andruszkiewicz zasłynął przede wszystkim jako twórca koncepcji Portu Północnego w Gdańsku. Do końca życia aktywny zawodowo, prof. Witold Andruszkiewicz zasłynął przede wszystkim jako twórca koncepcji Portu Północnego w Gdańsku.

Do końca aktywny zawodowo, jeden z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów i żeglugi. Wielki orędownik ich rozwoju, podkreślający wagę turystyki morskiej - prof. Witold Andruszkiewicz zmarł we wtorek wieczorem w wieku 97 lat. Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada na cmentarzu Łostowice.



Urodził się w 1917 roku w Omsku, na Syberii. Do Polski przybył w 1922 roku. Studia rozpoczął w Akademii Handlowej w Poznaniu w 1937 roku, kończąc je dziewięć lat później z tytułem magistra nauk ekonomiczno-handlowych. W kolejnych latach wykładał w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie.

W latach 1957-1961 pełnił funkcję dyrektora ds. eksploatacji Portu Gdynia, później tworzył Zakład Portów Instytutu Morskiego w Gdańsku. W 1962 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, a dziewięć lat później profesora nauk ekonomicznych, stając się jednym z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi.

Dzięki jego koncepcji zbudowano m.in. najgłębszy port na Bałtyku - Port Północny zobacz na mapie Gdańska, otwarty w Gdańsku w 1974 roku dla statków o nośności 150 tys. ton. z torem wodnym głębokości 17 m. Pomysł pojawił się już w pracy doktorskiej, którą zaczął pisać w 1947 roku. Opracował też (niezrealizowane) koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince.

Miał na swoim koncie ponad 500 publikacji naukowych z dziedziny ekonomiki portów i żeglugi. Współpracował z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był m.in. ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Profesor Witold Andruszkiewicz do końca swojego życia był aktywny zawodowo.

Zawsze przystępny, podchodzący z szacunkiem do studentów i współpracowników, uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce. W ostatnim czasie wykładał m.in. w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości - Szkole Wyższej w Sopocie, a także w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.

Do końca życia udzielał się się także w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Zmarł w wieku 97 lat.

Pogrzeb prof. Witolda Andruszkiewicza odbędzie się w środę, 5 listopada. Msza rozpocznie godz. 11:00 w Kościele Garnizonowym przy ul. Matejki we Wrzeszczu. Uroczystości pogrzebowe odbędą się na cmentarzu Łostowickim o godz. 12:30.

Dodatkowo w związku ze śmiercią profesora, w budynku Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku przy ul. Żabi Kruk 16 zobacz na mapie Gdańska, gdzie profesor wykładał, została wystawiona księga kondolencyjna. Wpisy można zamieszczać do wtorku.


Patsz

Miejsca

Opinie (169) 2 zablokowane

  • Człowiek mądry,zawsze uśmiechnięty szlachetny, życzliwy Wielki Patriota, który bardzo kochał Polskę i wiele zrobił dla Ojczyzny.
    Uwielbiałam jego wykłady,które zawsze były ciekawe..
    BYŁ WSPANIAŁYM CZŁOWIEKIEM

    Głębokie wyrazy współczucia składamy całej rodzinie, oraz wszystkim bliskim

    • 2 0

  • TO BYŁ CUDOWNY CZŁOWIEK..

    ..wybitny naukowiec, wspaniały pedagog,
    Człowiek o wielkim sercu i umyśle ... Najbliższym Pana Profesora składam wyrazy szczerego współczucia ..

    • 2 0

  • wdzięczny za wspólnie spędzone chwile

    Profesor Andruszkiewicz był promotorem mojej pracy dyplomowej podczas studiów w WSM. Wg mojej wiedzy ''najgrubszej,, ( przynajmniej do tego czasu) bo bliskiej 200 str. Był przekonany, że nie powinniśmy odchudzać tej pracy dysponując tak obszernym materiałem. Pisałem wówczas o Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni i transeuropejskiej autostradzie północ-południe. Kto znał Profesora, to wie, że TAP-P to był jego konik. Czasami wracając po wykładach późnym wieczorem, jego szarym fiatem 125p opowiadał, jak używał go do pomiarów terenów pod Bazę Pasażersko-Samochodową w Gdańsku, której koncepcję opracował. Fiata zamienił na Poloneza Caro zakupionego za pierwsze zarobione na giełdzie pieniądze, dając tym samym dowód studentom, że z powodzeniem realizuje w praktyce to, co w teorii wykładał na zajęciach :-). Dziś codziennie przez okna mego biura obserwuję rozkwit transportu kontenerowego w Gdyni i korzystam z autostrady A1. Wprawdzie nie zaczyna się ona w Helsinkach i jeszcze nie kończy w Stambule ale jak uczy życie i uczył Profesor kiedyś to nastąpi. Jestem dumny, że mogłem spotkać tak zacnego człowieka w swoim życiu. Jestem przekonany, nie pozostał On obojętny żadnemu studentowi, który miał z Nim do czynienia.
    Łączę wyrazy współczucia dla rodziny :-(

    • 1 0

  • Całkowite zaskoczenie..... (1)

    Przemiły człowiek, kolega mojej śp. Mamy. Miesiąc temu obchodził urodziny i umawialiśmy się na kolejne spotkanie. Z uwagą słuchałem Jego opowieści o przedwojennych czasach w Parczewie. Podziwiałem Jego fantastyczną pamięć.
    Boże, taka jest Twoja wola że już nie wysłucham Jego opowiadań.
    Smutno mi ale pocieszam się, że TAM spotka swoją koleżankę Jankę Dąbrowską.

    • 2 0

    • znajoma

      Tam czyli w niebie spotka tez swoja ukochana zone.

      • 0 0

  • Będzie nam bardzo Ciebie brakować

    Zasnął spokojnie w Panu syty swych dni pomimo tak wielkiego apetytu na życie kochany nasz Pan Profesor Witold Andruszkiewicz. Z żalem i nadzieją musieliśmy oddać Ciebie Niebu. Chociaż stąpałeś po ziemi niestrudzenie to głowę miałeś wysoko w chmurach. Twoje idee z przed 70 laty zmaterializowały się jako Gazoport w Świnoujściu i Port Północny, do którego mogą wpływać nawiększe statki świata i skroplony gaz. Dziś to rozumiemy ale wtedy musiałeś zmagać się z ogromnymi trudnościami. Wiele z Twych cennych pomysłów ciągle czeka na realizację. Z żalem żegnają Ciebie członkowie "Koła Inżynierów i Pasjonatów Nasz Wrzeszcz", którego również byłeś budowniczym. Dopłynałeś do ostatniego portu Twojego życia. Będzie nam bardzo Ciebie brakować.

    • 2 0

  • znajoma

    Bardzo mi przykro ,ze ponieslismy taka wielka strate.
    Mialam zaszczyt poznac Ta mila osobe.
    Mial zal do PO i nie podobaly sie ich zady.
    A byl wielkim patriota ,ktory w sercu oplakiwal zamordowanego Prezydenta Lecha Kaczynskiego.
    Czesc Jego Pamieci

    • 2 0

  • ja

    wykladał tez na politechnice gdanskiej!!!!!!!!!! panie redaktorze

    • 2 0

  • Wielki wspaniały człowiek i niekontrowersyjny

    na 164 opinie,
    2600 popierających opinie,
    tylko 160 niezgadzających się z opinią

    • 2 0

  • Piękny człowiek

    Zawsze powtarzał obietnicę starego harcmistrza z lat młodości, który w zamian za przysięgę czystości przedmałżeńskiej oraz rezygnacji z alkocholu i nikotyny obiecał mu: zwiedzisz cały świat, będziesz czytał bez okularów i dożyjesz prawie 100 lat. Jak nie żałować tak pięknego człowieka, który potrafił dochować wierności złożonemu ślubowi. Do dzisiaj pod jego domem za dawnym Kinem Bajka czekają bezdomni i potrzebujący kiedy wróci z kolejnego sposród licznych spotkań - nikogo nie pozostawiał bez wsparcia. Zapamiętam go jako Profesora z czekoladami w kieszeni , którymi chętnie obdarowywał dzieci i rozmówców.

    • 2 0

  • Jego barwne opowieści dotyczące długiego i nietuzinkowego życia ubarwiały każde spotkanie. Byłam pod wrażeniem tego, żer obsługiwał komputer i czytał bez okularów - to naprawdę ewenement. Szkoda takich ludzi bo naprawdę za szybko odchodzą. Jedyna nadzieja to taka, że wierzył głęboko w życie pozagrobowe i spotka tam swą długoletnią towarzyszkę życia i najmłodszego syna.

    • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane