Fakty i opinie

stat

Zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, lekarz i naukowiec

Zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, gdański lekarz i naukowiec.
Zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, gdański lekarz i naukowiec. fot. GUM

W wieku 91 lat zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, gdański lekarz i naukowiec, przez lata związany był z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Dyplom lekarza uzyskał w 1952 roku. Uważany był za pioniera endoskopii zabiegowej oraz technik małoinwazyjnych w chirurgii w Polsce.Zdzisław Marian Wajda urodził się w 1927 roku w Toruniu, ale już od 1933 roku mieszkał z rodzicami w Gdyni. W czasie wojny razem z matką i bratem został wysiedlony do Warszawy. W 1945 roku wrócił do Gdyni, gdzie w Liceum Ogólnokształcącym OMTUR im. Bolesława Limanowskiego zdał maturę.

W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Lekarskim w Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1957 uzyskał specjalizację w zakresie chirurgii ogólnej I stopnia, w 1960 - II stopnia. Dyplom lekarza w Akademii Medycznej w Gdańsku uzyskał w 1952 roku. W 1957 roku uzyskał specjalizację pierwszego stopnia, a w 1960 roku drugiego stopnia z zakresu chirurgii. W 1978 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1989 roku został profesorem zwyczajnym. W latach 1984-87 był prorektorem ds. klinicznych, a od 1993 roku przez dwie kadencje pełnił funkcję rektora Akademii Medycznej w Gdańsku. Przez wiele lat był konsultantem wojewódzkim ds. chirurgii ogólnej.

Członek wielu międzynarodowych towarzystw naukowych oraz członek honorowy Towarzystwa Chirurgów Polskich. Autorytet w zakresie badań nad chirurgicznym leczeniem chorób trzustki oraz innych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Autor 520 doniesień naukowych, promotor 10 doktoratów, opiekun trzech habilitacji i 45 specjalizacji z chirurgii ogólnej. Pionier endoskopii zabiegowej oraz technik małoinwazyjnych w chirurgii w Polsce.

Odznaczony między innymi Medalem 50-lecia Akademii Medycznej w Gdańsku (1996), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, gdański lekarz i naukowiec.
Zmarł prof. Zdzisław Marian Wajda, gdański lekarz i naukowiec. fot. GUM

Opinie (29) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.