Fakty i opinie

Zmiany w biletach okresowych w Gdańsku. Przejazdy koleją z nową Kartą Mieszkańca

Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat.
Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat. fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat/kfp

Od 1 września, aby skorzystać z możliwości przejazdu pociągami w ramach biletu okresowego Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, niezbędne będzie wyrobienie nowej Karty Mieszkańca. Do tego czasu obowiązywać będą aż trzy różne zasady honorowania biletów ZTM w pociągach SKM i Polregio.Czy posiadasz gdańską Kartę Mieszkańca?

tak, regularnie z niej korzystam 23%
tak, ale nie korzystam z niej 44%
nie, ale planuję wyrobić 16%
nie, nie jest mi potrzebna lub nie mogę z niej skorzystać 17%
zakończona Łącznie głosów: 1385
Przypomnijmy: od 25 marca pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku mogą na bilecie okresowym ZTM podróżować bez dodatkowych opłat również wszystkimi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Polregio w granicach miasta (w tym po torach dalekobieżnych na Orunię i Lipce oraz szlakiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej).

Dotychczas warunkiem możliwości skorzystania z tej oferty było okazanie przy kontroli biletów Karty Miejskiej z zakodowanym biletem okresowym oraz ważnej Karty Mieszkańca w formie plastikowej lub aplikacji w telefonie komórkowym.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście


Od września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciemOd 1 września sytuacja ulegnie zmianie. Jeżeli zamierzamy przemieszczać się również pociągami, bilety okresowe ZTM będzie trzeba posiadać na plastikowej Karcie Mieszkańca w wersji ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem.

Wyrobienie nowej karty kosztuje 2 zł, zaś wniosek można złożyć przez Internet lub Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka - naprzeciwko Galerii Bałtyckiej). Karta do odbioru będzie gotowa w ciągu ok. dwóch tygodni od zlecenia.

Tymczasowe formy honorowania biletów w pociągachTermin 1 września pozwala na przygotowanie się pasażerów do nowego rozwiązania, ale jednocześnie prowadzi do sytuacji, gdy jednocześnie będą honorowane w pociągach trzy formy biletów okresowych ZTM:
 1. Karty Miejskiej i plastikowej Karty Mieszkańca,
 2. Karty Miejskiej i aplikacji mobilnej Karty Mieszkańca,
 3. biletu zakodowanego na nowej plastikowej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem (nie będzie honorowana karta w formie aplikacji na telefon) - od 1 września jedyna dopuszczalna forma biletu ZTM + kolej.

Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego.
Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego. fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzieci i młodzież nie muszą wymieniać Karty Mieszkańca- Obecnie Gdańska Organizacja Turystyczna prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w zakresie wymiany kart Mieszkańca - mówi Michał Brandt, specjalista ds. promocji i marketingu biznesowego w GOT. - Karty Mieszkańca nie trzeba wymieniać dzieciom i młodzieży, korzystającym z pakietu bezpłatnych przejazdów, ponieważ nie obejmują one pociągów. Jeśli więc rodzic lub opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, to nie trzeba dokonywać żadnych zmian.
Wymiana Karty Mieszkańca nie jest również niezbędna, gdy nie zamierzamy korzystać z biletów okresowych, ale chcemy uzyskać zniżki i przywileje, które są oferowane jej posiadaczom - np. bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych lub tańsze karnety na miejskie pływalnie.

Z Kartą Mieszkańca bezpłatnie na mecz i do muzeumDoładowanie Karty Mieszkańca na trzy różne sposobyW jaki sposób będzie możliwe doładowanie Karty Mieszkańca, aby korzystać z biletów okresowych na tramwaj, autobus oraz pociągi?

- Za pośrednictwem strony internetowej jestemzgdanska.pl, w centrum obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka) oraz bezpośrednio w biletomatach - informuje Michał Brandt.
Co ważne, osoby, które nie chcą lub nie są uprawnione do skorzystania z dodatkowych bezpłatnych przejazdów pociągami w ramach biletu okresowego, mogą nadal korzystać z Karty Miejskiej na dotychczasowych zasadach.

Czytaj również:

30 czerwca tramwaje pojadą na al. Adamowicza i na Stogi

Opinie (85) 2 zablokowane

 • jeszcze 3 lata z ekipą Struka i pani Oli

  i w Gdańsku wygra w następnych wyborach Braun, albo kot Alik.

  • 12 1

 • A czy trzeba mieć kartę żeby mieć kartę? (1)

  A czy dwie karty to jedna karta?
  Bo nie skumałem.

  • 16 1

  • Wodocznie w twoim wieku już mózg nie tak sprawny jak wcześniej.

   • 1 4

 • O co chodzi ?

  O czym jest ten tekst ?, tak namieszanych informacji dawno nie czytałem.

  • 12 0

 • Z tym wspólnym biletem będzie jak z użytkowaniem wieczystym. Milion lat próżnego ględzenia i dopiero

  jak przyjdzie kto dawno powinien to wprowadzi. Nawet jeżeli tzw. lokalne samorządy będą utrudniać i blokować z pomocą ęroposłów

  • 3 0

 • Ekologia?

  Nie dawno była wyrabiana karta mieszkańca a teraz kolejna,Gdańsk bez plastiku! Słabe to

  • 10 0

 • Karta Miejska

  Ten i**ota to co wymyślił powinien być zwolniony natychmiast.Sa wakacje ,jest koronawirus .kiedyj i jak to wyrabiać .Czekam na dowód 1 mc .

  • 4 1

 • pojawił się nowy krulik

  trzeba sie POdzielic.

  • 1 0

 • Czytam niektóre komenty i łapy opadają. Nową kartę mieszkańca ładujesz w terminalu,przez neta lub w biurze gdzie wydają karty mieszkańca. Wyrobienie takiej karty ze zdjęciem - 3 dni,zrobiłem to przez neta i odebrałem osobiście. Bilet okresowy załadowałem przez internet bez żadnego problemu. W sumie jest ok ., bo teraz wystarczy jedna karta do jazdy komunikacją i kolejką i nie trzeba okazywać karty mieszkańca bez zdjęcia .

  • 3 1

 • szaleństwo z tymi kartami

  nie mogą sie streścic do jednej karty ?! karata miejska karta do bankomatu jedna druga karta stałego klienta tu i tam porftfel wypchany tymi kartami co za czasy !!!!

  • 6 0

 • Siedzą i wymyślają

  Rozciągają sie jak guma do żucia ! Masakra moze jeszcze jakis aneks do karty? Brrr chore to wszystko

  • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.